Z treści zapytania Strony wynika, iż przedmiotem działalności jest świadczenie usług lekarskich - zwolnionych przedmiotowo z opodatkowania podatkiem o... - Interpretacja - PP 443/1/178/159/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. PP 443/1/178/159/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści zapytania Strony wynika, iż przedmiotem działalności jest świadczenie usług lekarskich - zwolnionych przedmiotowo z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W wykonywanej działalności Strona wykorzystywała samochód będący w leasingu operacyjnym. Po trzech latach, zgodnie z okresem zawartym w umowie leasingowej, Strona wykupiła przedmiot leasingu, który postanowiła sprzedać w związku z zamówieniem nowego samochodu w funduszu leasingowym.
Zapytanie Strony dotyczy skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu transakcji sprzedaży samochodu.
Zdaniem Strony sprzedaż samochodu nie wpłynie na status podatnika w zakresie podatku VAT, jak również nie będzie rodziło skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o PTU działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Jednak prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "zamiar". W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.
Intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie winna być wykazana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu. Zatem, aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane przy niej towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich przy tej czynności.
Jednorazowa czynność podmiotu, spełniająca kryteria dostawy towarów lub świadczenia usług, zrealizowana w warunkach nie wskazujących na zamiar jej powtarzania (lub czynności podobnych) - nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że samochód nie został nabyty w celu jego zbycia, a sprzedaż jego wykonywana jest w warunkach wskazujących na to, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego (zorganizowanego) charakteru - czynność ta nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a osoba ją wykonująca nie uzyskuje statusu podatnika podatku VAT.
Mając powyższy stan prawny na uwadze, organ podatkowy stwierdza, że jednorazowe dokonanie przez podatnika sprzedaży samochodu, gdzie nie został on nabyty tylko i wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna