Kontrahent z Holandii przekazuje towary w celu ich zapakowania. Dla wykonania tej usługi podatnik zużywa swoje opakowania. Po wykonaniu usługi holend... - Interpretacja - PP-1-005/210/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.07.2005, sygn. PP-1-005/210/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Kontrahent z Holandii przekazuje towary w celu ich zapakowania. Dla wykonania tej usługi podatnik zużywa swoje opakowania. Po wykonaniu usługi holenderski usługobiorca odbiera towar i eksportuje go do Rosji (strona nie pośredniczy w eksporcie towarów). Zarówno firma holenderska jak i firma podatnika są podatnikami VATUE. Strona zwraca się z zapytaniem jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługę pakowania oraz sprzedaż towarów(opakowań) służących do jej wykonania ? Zdaniem podatnik wartość zużytych opakowań należy wliczyć w cenę usługi i wykazać w jednej pozycji faktury jako usługę pakowania, która nie powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Warunkiem nie opodatkowania w kraju usługi pakowania (razem z zużytymi w celu jej wykonania towarami) jest to by usługobiorca podał wykonującemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium innym niż terytorium RP oraz by nastąpiło w terminie 30 dni od wykonania usługi wywiezienie zapakowanych towarów..

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w pismie zgodny jest ze stanem rzeczywistym. Zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 3 lit d ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28.

Art.28 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż jeśli nabywca usług o których mowa w art. 27 ust.2 pkt 3 lit.d podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Warunkiem zastosowania tej formy opodatkowania na podstawie art.28 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług jest aby towary po wykonaniu usługi zostały niezwłocznie, nie później niż w terminie 30dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Na podstawie art.12 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przemieszczanie towarów, o których mowa w art.11 ust.1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w przypadku, gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione. W takim przypadku, podatnicy zgodnie z art.109 ust.9 omawianej ustawy są obowiązani prowadzić ewidencję otrzymanych towarów zawierającą w szczególności datę ich otrzymania, dane pozwalające na identyfikację towarów oraz datę wydania towaru po wykonaniu usługi przez podatnika.

Podatnik świadczący taką usługę powinien wystawić fakturę na podstawie § 9 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 95 poz.798). Z tym iż, zgodnie z § 27 ust.2, faktura taka nie będzie zawierała danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Powinna natomiast zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, o czym mowa w § 27 ust.4 w/w rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze w stanie faktycznym wynikającym z pisma należy stwierdzić, iż podatnik wykonuje usługę na ruchomym majątku rzeczowym (wraz z zużytymi opakowaniami)dla kontrahenta z Holandii, który podał numer VAT UE kraju innego niż Polska, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługobiorca. Podatnik wystawia fakturę bez podatku i stawki ze wskazaniem, że podatek rozliczy nabywca. Otrzymany od kontrahenta zagranicznego towar nie stanowi nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu