Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1575/04/CIP/03

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.09.2004, sygn. PI/005-1575/04/CIP/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi jako zakład budżetowy realizuje zadania w zakresie działalności opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej dla dzieci w wieku od 3 lat do rozpoczęcia przez nie nauki w szkole podstawowej. Dzieci przebywające na terenie placówki otrzymują posiłki. Żywienie odbywa się w ramach opieki edukacyjnej dzieci w wieku od 3 do 6 lat w godzinach zajęć. Pracownicy pedagogiczni i obsługi korzystają z posiłków w ramach zadań programowych. Żywienie dzieci i pracowników nie jest więc dodatkową usługą świadczoną na bazie stołówek, w których wykupuje się obiady, lecz stanowi integralną część całej edukacji przedszkolnej obejmującej opiekę, wychowanie i dydaktykę. Przedszkole świadczy odpłatne usługi związane z pobytem dziecka w Przedszkolu.

Poza tym Przedszkole wynajmuje odpłatnie pomieszczenia dla firm.

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi

  • prowadzenie stołówki przez personel przedszkola dla dzieci i pracowników przedszkola pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością przedszkola mieści się zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844) w grupowaniu: PKWiU 80.10.11-00.00 "Usługi przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, włączając szkolnictwo specjalne",
  • wynajem wolnych pomieszczeń przedszkola dla firm prowadzących działalność gospodarczą mieści się w grupowaniu PKWiU 70.20.12-00.90 "Usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek, pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1) w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 7 załącznika nr 4 w/w ustawy wyszczególnione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji".

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264) szeroko rozumiane usługi edukacyjne obejmują: usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego (PKWiU 80.1), średniego (PKWiU 80.2) i wyższego (PKWiU 80.3) oraz usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia (PKWiU 80.4).

Działalność przedmiotowego przedszkola została zaklasyfikowana przez Urząd Statystyczny w Łodzi do grupowania PKWiU 80.10.11-00.00 "Usługi przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, włączając szkolnictwo specjalne".

Wyżywienie dzieci stanowi natomiast z założenia element składowy szeroko rozumianej usługi wychowania przedszkolnego.

W myśl zatem art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z pkt 7 załącznika nr 4 do ustawy przygotowanie posiłków dla dzieci przedszkolnych jako część składowa usług wychowania przedszkolnego (PKWiU 80.10.11) podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi wynajem wolnych pomieszczeń dla firm prowadzących działalność gospodarczą został zaklasyfikowany do grupowania PKWiU 70.20.12-00.90 "Usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek, pozostałe, gdzie indziej niewymienione".

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ustawodawca nie przewidział zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT oraz obniżonej stawki podatku VAT do usług wynajmu pomieszczeń podmiotom gospodarczym.

W świetle powyższych przepisów zatem odpłatny wynajem pomieszczeń dla firm prowadzących działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki w wysokości 22%.

Izba Skarbowa w Gdańsku