Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez rolnika ryczałtowego rozumie się r... - Interpretacja - PP/443/I-134/04/144008/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. PP/443/I-134/04/144008/2004, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zauważyć należy, że ustawodawca inaczej, niż w poprzednio obowiązującej ustawie o podatku VAT, zdefiniował pojęcie rolnika ryczałtowego (rolnik ryczałtowy to podatnik korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 - art. 4 pkt 16 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).

Jednocześnie w "słowniczku" ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podano definicję gospodarstw: rolnego, leśnego i rybackiego oraz definicję działalności rolniczej.

Ze względu na fakt, że ustawa o podatku VAT nie precyzuje pojęcia "rolnik", koniecznym jest odniesienie się do innych przepisów tej ustawy określających krąg podmiotów będących podatnikami podatku od towarów i usług.

W art. 15 ust. 1 wskazano, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, która zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników.

Jednocześnie w ust. 4 i 5 ww. artykułu 15 wskazano, że w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie oraz osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wskazane w ust. 4 przypadkach, za podatnika uważa się osobę, która złożyła zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy.

Zgodnie zaś z przepisem art. 96 ust. 2 ww. ustawy w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

W świetle powyższego w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika spółka cywilna, jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej świadcząca usługi związane z leśnictwem na terytorium Szwecji, nie może być uznana za rolnika ryczałtowego.

Urząd Skarbowy w Cieszynie