Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszc... - Interpretacja - US-PO-I-443/ VAT- 67/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.10.2004, sygn. US-PO-I-443/ VAT- 67/04, Urząd Skarbowy w Choszcznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, dnia 27 09.2004 r. zakupił kasę rejestrującą, która nie została jeszcze ufiskalniona z uwagi na to, że ma wątpliwości z wprowadzaniem na kasę sprzedaży której formą zapłaty jest kompensata.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że jeżeli kasa rejestrująca nastawiona jest na funkcję płatności gotówką i nie istnieją inne formy rozliczenia, które kasa by uwzględniała, więc wprowadzanie i sprzedaż towarów kompensowanych za pomocą kasy rejestrującej jest niezgodne z jej przeznaczeniem, więc nie powinny być nabijane na kasę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 111 ust. 1, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535),
  • § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej treścią następujących przepisów:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obrotem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Natomiast z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych (...) wynika, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących z zastrzeżeniem ust. 2 są obowiązani do dokonania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywaniu wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Jak wynika z powyższych przepisów, podatnk winien ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej całą wartość sprzedaży własnej. Bez znaczenia w tym przypadku jest forma płatności tj. gotówka czy kompensata za dany towar lub usługę.

Urząd Skarbowy w Choszcznie