W związku z pismem z dnia 01.08.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 05.08.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania ... - Interpretacja - PP/443-52/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.08.2004, sygn. PP/443-52/04, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 01.08.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 05.08.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Op., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e , co następuje;

W swoim piśmie podnosi Pani, iż wykorzystuje do działalności gospodarczej samochód ciężarowy typu Mercedes Benz 208D o ładowności 1085 kg, który został sprowadzony z zagranicy. Nie dysponuje Pani świadectwem homologacji dla tego typu samochodów.

Pytanie Pani odnosi się do wyjaśnienia możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do tego typu samochodu.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru DŁ = 357kg + n x 68kg, gdzie "n" oznacza ilość miejsc (siedzeń), łącznie z miejscami dla kierowcy.

Natomiast, jak wynika z art. 86 ust. 5 z cyt. wyżej ustawy o podatku VAT, ilość miejsc (siedzeń) w w/w wzorze określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.Przepis ten wyjaśnia również, iż pojazdy, które w w/w dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe.

Z przepisów jednak nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem samochodu bezsprzecznie ciężarowego za samochód, nie spełniający warunków uprawniających do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Zaznaczyć jednocześnie należy, że posiadacze samochodów, niewątpliwie ciężarowych, ale bez homologacji mogą zwracać się o wydanie stosownego świadectwa do Ministerstwa Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane. W przypadku natomiast posiadania samochodu ciężarowego z państw członkowskich Unii Europejskiej - europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich