Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zmianami) w oparciu o opisany stan faktycz... - Interpretacja - US-4/PP/443-20/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.08.2004, sygn. US-4/PP/443-20/04, Urząd Skarbowy w Garwolinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zmianami) w oparciu o opisany stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Garwolinie informuje:

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535) w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:-robót budowlano - montażowych oraz remontów i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,-obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004 r. obowiązuje stawka podatku 22%.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 tej ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie:-obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz-remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Stosownie do art. 2 pkt. 12 wymienionej ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle przytoczonych przepisów, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu tutejszy Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od tego co jest przedmiotem umowy cywilno prawnej, zawartej z klientem. Jeżeli zatem przedmiotem umowy są roboty budowlano montażowe dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB) wówczas do pełnej wartości kosztorysu można zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT.

W powyższej sytuacji należy wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. W pozycji tej również materiały oraz roboty wykonane przez podwykonawców jako integralne elementy całej usługi będą objęte tą samą stawką podatkową co usługa tj. 7%. Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów i odrębne ich opodatkowanie, możliwe będzie jedynie w sytuacji gdy umowa z klientem określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Garwolinie