Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-238-1/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. PP/443-238-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki z dnia 23 lipca 2004r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego.

Jednostka jest instytucją kulturalną, która w ramach działalności statutowej organizuje koncerty. Wątpliwości Jednostki dotyczą stawki podatku od towarów i usług, jaka powinna zastosować w przypadku otrzymania, w ramach zawartej umowy o sponsorowanie lub dofinansowanie, od prywatnej firmy środków na organizacje koncertu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym m. in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5), działalności agencji informacyjnych,
  6. usług wydawniczych,
  7. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Jednostka wskazuje w zapytaniu, iż organizowany koncert zostanie sfinansowany w całości bądź w części z dofinansowania przyznanego na to przedsięwzięcie w ramach zawartej umowy z prywatnym przedsiębiorcą. Zatem realizacja w/w przedsięwzięcia, jako usługi niewątpliwie związanej z kulturą o symbolu PKWiU ex 92 jest - z wyłączeniem wstępu na powyższy koncert - zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie cyt. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 11 załącznika Nr4 do ustawy o VAT.

Dla stwierdzenia, czy w przedmiotowej sprawie dofinansowanie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT istotne znaczenie ma ustalenie jego przeznaczenia, które musi wynikać ze szczegółowych warunków jego przyznania, zawartych w umowie. W przypadku, gdy kwota otrzymanego dofinansowania nie będzie miała wpływu na cenę świadczonej usługi i stanowi jedynie dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dofinansowanie mające na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji (np. instytucji kultury), nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dofinansowanie to ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymanym dofinansowaniem a konkretną imprezą kulturalną i ilością tych imprez.

Natomiast w sytuacji gdy Jednostka, - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jak np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny dodatkowy element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia (np. dopłata do świadczonych usług kulturalnych). W tym przypadku Jednostka wystawiając fakturę VAT, do przedmiotowego dofinansowania powinna zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu