Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do osób pełniących funkcję członków Rad... - Interpretacja - USPP/443/12/2004/EK

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.05.2004, sygn. USPP/443/12/2004/EK, Urząd Skarbowy w Zabrzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do osób pełniących funkcję członków Rady Nadzorczej na postawie powołania, bez zawierania umów (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Kompetencje rady nadzorczej zostały określone - dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - w art. 219 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Zgodnie z tymi przepisami rada nadzorcza m. in. sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Do jej szczególnych obowiązków należy ocena sprawozdań zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny. W celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej to każdy członek rady nadzorczej może samodzielnie wykonywać prawo nadzoru.

Stosunek pracy z członkami rady nadzorczej, w Państwa przypadku, został nawiązany zgodnie z art. 68 ustawy Kodeks Pracy czyli na podstawie powołania.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się m. in. czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywania tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:

  • warunków wykonywania tych czynności;
  • wynagrodzenia;
  • odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

Z powyższego unormowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli czynności usługodawcy wykonywane są według wyżej określonych warunków to nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, co powoduje w następstwie, iż nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Zabrzu