Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 us... - Interpretacja - US.PP/443/4/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2006, sygn. US.PP/443/4/06, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 7-9, art. 33 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku Spółki, który wpłynął do tut. organu w dniu 1.02.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii: ?Czy VAT naliczony od importu należy odprowadzić na konto Urzędu Skarbowego w Ropczycach czy na konto urzędu celnego w Rzeszowie??, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za nieprawidłowe, a w przypadku powstania obowiązku podatkowego z tyt. importu towaru w Polsce - właściwym do poboru podatku od importu towarów będzie urząd celny zgodnie z obowiązującą właściwością miejscową i rzeczową.

W dniu 1.02.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że spółka dokonała importu towaru z Chin., który został odprawiony w Urzędzie celnym w Hamburgu na terenie Niemiec. Towar został przetransportowany do S. (siedziba firmy) transportem samochodowym.

Pytanie podatnika dotyczy określenia czy VAT naliczony od importu należy odprowadzić na konto Urzędu Skarbowego w Ropczycach czy na konto Urzędu Celnego w Rzeszowie. Zdaniem podatnika ? ?VAT naliczony od importu oclonego w Hamburgu należy zapłacić w terminie do 20-go następnego miesiąca na konto urzędu skarbowego. Data zapłaty kryterium wykonania VAT-u naliczonego w deklaracji za miesiąc w którym dokonano zapłaty?.

Zgodnie z art. 33 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? ?naczelnik urzędu celnego jest obowiązany do poboru podatku należnego z tytułu importu towarów.? Jednocześnie zauważyć należy, że stosownie do art. 19 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług ? ?obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9?. Tym samym moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie jest ściśle powiązany z powstaniem zobowiązania do zapłaty cła lub innych opłat oraz faktem zaistnienia określonych procedur celnych.

Ponadto ustawodawca w art. 38 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że w zakresie nieuregulowanym w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 19 ust. 7-9 oraz art. 33-37 stosuje się odpowiednio przepisy celne dotyczące poboru i wymiaru cła, z wyjątkiem przepisów dotyczących przedłużenia terminu do zapłaty, odroczenia płatności oraz innych ułatwień płatniczych przewidzianych w przepisach celnych.

Biorąc pod uwagę powyższe i dokonując rozstrzygnięcia w zakresie wskazanym pytaniem podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie, a w przypadku powstania obowiązku podatkowego z tyt. importu towaru w Polsce - właściwym do poboru podatku od importu towarów będzie urząd celny zgodnie z obowiązującą właściwością miejscową i rzeczową.

Urząd Skarbowy w Ropczycach