Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-98-1-GK/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. PP/443-98-1-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 21 czerwca 2004 r. Nr GNGiK/WJ/7147/38/04, Urząd zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Gmina oddaje grunt w użytkowanie wieczyste wraz z nieodpłatnym przeniesieniem własności usytuowanego na tym gruncie garażu. Od końca roku, w którym zakończono budowę tych garaży minęło ponad 5 lat.

W opinii Podatnika dostawa przedmiotowych garaży będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą". Również oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste będzie zwolnione z opodatkowania z uwagi na powołany przepis w związku z art. 29 ust. 5 ustawy.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko Jednostki zasługuje na częściową aprobatę. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zatem w przypadku, gdy przedmiotowe garaże spełniają definicję towarów używanych, a także Jednostce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do tych towarów, nieodpłatne przeniesienie własności tych towarów będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak słusznie wskazuje Strona na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jednakże w opinii tut. organu podatkowego przepis ten dotyczy sytuacji, w której następuje dostawa budynku wraz z dostawą gruntu. Natomiast w opisanym stanie faktycznym dojdzie do dostawy towaru (garażu), oraz odpłatnego świadczenia usług- oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Artykuł ten umiejscowiony jest w Kodeksie cywilnym w "Księdze drugiej. Własność i inne prawa rzeczowe", w "Tytule II. Użytkowanie wieczyste", co oznacza, że prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej nie zawiera w sobie wszystkich praw należnych właścicielowi (określonych w przepisach "Tytułu I. Własność" w/w Księgi drugiej Kodeksu cywilnego), m.in. dlatego, iż jest prawem na rzeczy cudzej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy .

Powyższe powoduje, iż oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej nie będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - jak to wywodzi Podatnik, lecz na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - będzie opodatkowane stawką 22%.
Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970 i Dz. U. Nr 154, poz. 1541).

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy