POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-76/2005/JJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.02.2005, sygn. 1472/RPP1/443-76/2005/JJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 07.01.2005 r., (data wpływu 10.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa od "Agencji" usługę polegającą na przeprowadzeniu kampanii reklamowej. W ramach usługi Agencja m.in. wręcza konsumentom i punktom sprzedaży różnego rodzaju upominki oraz materiały reklamowe. Materiały te są nabywane lub produkowane przez Agencję i do czasu przekazania ostatecznemu odbiorcy pozostają własnością Agencji. Spółka uważa, że tego rodzaju przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../;2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że w przypadku Spółki nie zostaje wypełniona hipoteza cytowanego przepisu art. 7 ust. 2, ponieważ: 1) przekazania dokonuje nie Spółka lecz Agencja; 2) przekazanie nie jest nieodpłatne, albowiem wartość towarów jest jednym z elementów wynagrodzenia Agencji. Czynność przekazania towaru wykonana w ramach świadczonej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tutejszego Urzędu nie jest uprawniony do wypowiadania się w tym miejscu odnośnie praw i obowiązków Agencji, o której mowa we wniosku.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o zmianie przepisów. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie