Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowel... - Interpretacja - PP-443/103/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2003, sygn. PP-443/103/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowelub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o którejstanowi art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U.Nr 137, poz. 926 ze zm./.

Pismem z dnia 08 lipca 2003 r. Podatnik zwrócił się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku otrzymania odszkodowania za skrócenie umowy najmu.
1.Czy otrzymane odszkodowanie za skrócenie umowy najmu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
2.Czy należy celem udokumentowania otrzymanego odszkodowania wystawić fakturę VAT.
3.Czy odszkodowanie za skrócony okres umowy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
4.Czy otrzymane odszkodowanie podlega - na zasadach ogólnych ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatnik podatku od towarów i usług wynajmuje na podstawie umowy najmu - na rzecz innego podmiotu gospodarczego lokal użytkowy.
Najemca lokalu użytkowego zamierza rozwiązać umowę najmu przed terminem.Z tytułu zerwania umowy najmu przysługuje podatnikowi odszkodowanie na gruncie Kodeksu cywilnego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Ad.1i 2. Otrzymane przez Podatnika kwoty tytułem odszkodowania za rozwiązaną umowę najmu przed terminem - nie można zakwalifikować do kategorii towarów i usług.Odszkodowania nie są wymienione w art. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm./ - jako towar lub usługa, a otrzymanie odszkodowania nie jest wymienione w art. 2 ww. ustawy o VAT jako czynność podlegająca opodatkowaniu.Stąd wniosek, iż zdarzenie to nie może być dokumentowane fakturą VAT i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Ad. 3 W art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm./ wymienione są czynności cywilnoprawne podlegające temu podatkowi.Katalog czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty i czynności nie wymienione w ustawie nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego umowa rozwiązująca umowę najmu i związane z tym odszkodowanie nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ad. 4 Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. / - odszkodowanie to należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.Jeżeli więc przyznane odszkodowanie wynika z realizacji umowy cywilnoprawnej, brak jest podstaw prawnych do zwolnienia otrzymanego odszkodowania z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu