Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... - Interpretacja - US.II/443-52/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. US.II/443-52/04, Urząd Skarbowy w Bartoszycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w odpowiedzi na zapytanie z dnia 15.09.2004 r., w sprawie wyjaśnienia czy do obrotu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) należy uwzględnić należności otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu zwrotu części kosztów poniesionych na wynagrodzenie oraz składki ZUS dla pracownika skierowanego w ramach prac interwencyjnych - zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, co do zasady podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższego przepisu prawa wynika, że dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze jest obrotem, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tylko wówczas, gdy jest ona związana z konkretną dostawą towarów lub konkretnie świadczoną usługą i jedynie wówczas stanowi element podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dopłata z Urzędu Pracy, w Pana indywidualnej sprawie nie jest związana z konkretną dostawą towaru ani też z konkretną usługą świadczoną przez Pana. Otrzymana refundacja nie stanowi dopłaty do ceny towaru lub usługi, ma ona na celu dofinansowanie części kosztów działalności gospodarczej, takich jak składki ZUS oraz zwrot części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych.

Powyższa dopłata z Urzędu Pracy wynika z zatrudnienia osób w ramach tzw. prac interwencyjnych niezależnie od rodzaju świadczonych przez Pana usług, bądź dostawy towarów, jest wiec ona związana ze stosunkiem pracy, jaki nawiązuje Pan w ramach prac interwencyjnych, a nie z umowami, jakie nawiązuje Pan w ramach wykonywanych usług, bądź dostawą towarów.

Wobec powyższego, stanowisko Pana, że otrzymana refundacja z Urzędu Pracy z tytułu zatrudnienia pracownika w ramach prac interwencyjnych, nie jest obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie jest wliczana do podstawy opodatkowania, jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach