Postanowienie - Interpretacja - PP443/121/3/05/06/ZM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. PP443/121/3/05/06/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 listopada 2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka w roku 2003 uzyskała decyzję (pozwolenie) na budowę budynku pensjonatowego. Grunt na którym budowany był budynek był własnością Spółki. W dniu 15.11 2005 r. decyzją wydaną przez Starostę Powiatowego zmieniono decyzję wydaną przez Urząd Miasta określając, że przeznaczenie budowanego budynku jest - budynek mieszkalny jednorodzinny. Obiekt w chwili obecnej jest kompletnie zadaszony, otynkowany, posiada wbudowane instalacje i urządzenia techniczne takie jak instalacja wodno - kanalizacyjna, Co, elektryczna i gazowa. Obiekt nie jest formalnie oddany do użytkowania.
Zdaniem Spółki przy sprzedaży tego obiektu wraz z gruntem można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe.
W art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) określono, że do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Ustawodawca w przepisie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy posługuje się pojęciem "obiekty budownictwa mieszkalnego lub ich części". Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji budynku mieszkalnego, jednak odwołuje się do budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Z 1999 r. nr 112 poz. 1316 ze zm.) stanowi ona usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Ponadto w pojęciach podstawowych dla celów rozporządzenia zdefiniowano następujące pojęcia:
Przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.
Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych.
Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.
Na podstawie powołanych przepisów należy stwierdzić, że przedmiotem dostawy jest budynek (obojętnym przy tym pozostaje fakt, że proces inwestycyjny nie został zakończony, gdyż budynek nie został oddany do użytkowania ale spełnia definicję budynku zawartą w PKOB). Mając na względzie zmienioną decyzję (pozwolenie) na budowę budynku jest to budynek mieszkalny w stosunku do którego przy sprzedaży można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% na postawie cytowanego art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.
Uwzględniając zapis art. 29 ust. 5 ustawy (W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.) przy sprzedaży gruntu z którym związany jest przedmiotowy budynek będzie można też zastosować stawkę podatku w wysokości 7%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. .

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik