Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatną dostawę towarów rozumie się ... - Interpretacja - US35/PP1/443-130/04/DG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.08.2004, sygn. US35/PP1/443-130/04/DG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 29 ust. 10 w/w ustawy w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik przekazuje własne wyroby gotowe zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Koszt własny wyrobów określany jest zgodnie z zakładowym planem kont jako koszt ewidencyjny skorygowany o odchylenia od cen ewidencyjnych. Współczynnik odchyleń wyliczany jest co miesiąc dla każdej grupy wyrobów uwzględniając odchylenia od cen ewidencyjnych i wartość wyrobów gotowych wg cen ewidencyjnych powstających narastająco od początku roku. Współczynnik ten dla danej grupy wyrobów może być więc inny w miesiącu przyjęcia do magazynu a inny w miesiącu przekazania.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku przedmiotowej dostawy podstawą opodatkowania jest koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. W związku z powyższym podatnik powinien przyjąć koszt własny wyliczony wg współczynnika z miesiąca dostawy (przekazania) przedmiotowego towaru.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż problem określenia kosztu własnego wyrobów w oparciu o zakładowy plan kont jest przedmiotem uregulowań ustawy o rachunkowości, zatem należy wyliczeń kosztu własnego wyrobów dokonać zgodnie z przedmiotową ustawą.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście