P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-12/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2006, sygn. TP/443-12/06, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :-art. 14a§ 1 , 3 i 4 w zwiazku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 17.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 23.01.2006 r. ) postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż odpłatne przekazywanie oferentom, w ramach prowadzonych postępowań przetargowych, specyfikacji istotnych warunków zmówienia podlega, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.01.2006 r. X , złożyła w tut. Urzędzie wniosek nr L.dz. F-V-ZD-076-1/06 zawarty w piśmie z dnia 17.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 23.01.2006 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazywania oferentom, w ramach prowadzonych postępowań przetargowych, Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż X w Poznaniu będąca państwową jednostką budżetową jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT w zakresie dotyczącym działalności nie związanej z działalnością statutową oraz w zakresie działalności wynikającej z zawieranych umów cywilnoprawnych. Jako jednostka sektora finansów publicznych, zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych ( Dz. U. nr 249, poz. 2104 ze zm. ) wszelkie umowy, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane wykonywane na rzecz KWP w Poznaniu zawiera na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych. Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2004 r. Nr 19 poz. 177 ze zm. ) X w Poznaniu przekazuje oferentom Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia pobierając opłatę stanowiącą równowartość kosztów ich wydruku i ewentualnej przesyłki. Odpłatne udostępnienie oferentom dokumentacji przetargowej, o której mowa wyżej, traktowane jest przez Wnioskodawcę jako odpłatna dostawa towarów w rozumieniu ustawy o VAT i dokumentowane jest fakturami VAT z wyszczególnioną stawką podatku VAT w wysokości 22% ( podatek VAT jest doliczany do ceny netto specyfikacji wyliczonej jako suma kosztów druku i przesłania ).

W oparciu o przepisy dotyczące postępowania w sprawie zamówień publicznych Wnioskodawca stwierdza, iż do czynności podejmowanych w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego znajdują zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, tym samym czynność polegająca na odpłatnym przekazaniu przez zamawiającego dokumentacji przetargowej oferentom należy uznać za umowę sprzedaży, co nie pozwala na wykluczenie na podstawie przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o VAT Wnioskodawcy z kręgu podatników podatku od towarów i usług w zakresie tych czynności.

Zdaniem Wnioskodawcy argumentem przemawiającym również za obowiązkiem opodatkowania 22% podatkiem VAT czynności przekazywania oferentom w ramach postępowania przetargowego Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówień jest jej odpłatność.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej " ustawą o VAT" lub "ustawą o ptu", odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Towarami, w rozumieniu ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 ww. ustawy o ptu ).

Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT ), natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o ptu ( art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ).

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Nie uznaje się natomiast za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych ( art. 15 ust. 6 ustawy o VAT ).

Przekazywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 19, poz. 177 ze zm. ). Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku o jej przekazanie.Na podstawie art. 37 ww. ustawy specyfikację przekazuje się nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2, zgodnie z którym cena jakiej wolno żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.

Zatem wydanie oferentom dokumentu przetargowego nie ma charakteru zarobkowego i nie jest wynikiem zawartej w tym celu jakiejkolwiek odrębnej umowy cywilnoprawnej, ale stanowi tylko jeden z etapów postępowania przetargowego. Tym samym uznać należy, iż odpłatne przekazywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie będące zarówno dostawą towarów jak i świadczeniem usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o ptu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i dokumentowaniu fakturą VAT.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 17.01.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż X w Poznaniu jako jednostka sektora finansów publicznych wszelkie umowy, których przedmiotem są usługi, dostawy czy roboty budowlane zawiera na zasadach określonych w przepisach o zamówieniach publicznych. W ramach postępowań przetargowych X w Poznaniu przekazuje oferentom specyfikacje istotnych warunków zamówienia pobierając opłatę stanowiącą zwrot kosztów ich druku i doręczenia.

Ponieważ czynność przekazania dokumentów przetargowych będąca jednym z etapów organizowanego przetargu nie jest dokonywana w ramach jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej i nie jest zarówno dostawą towarów jak i świadczeniem usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i dokumentowaniu fakturą VAT.

Wobec powyższego należało postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 17.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 23.01.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce