Brak prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.823.2022.1.KK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.823.2022.1.KK

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…” w całości lub w części.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Szpital (…) Nr (…) w (…) realizuje obecnie projekt pn. „…”.

Głównym celem projektu w Szpitalu będzie podniesienie jakości usług medycznych świadczonych na rzecz społeczeństwa, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych. Osią projektu i głównym beneficjentem będzie pacjent.

W planowanym stanie docelowym przewidziano zakup oprogramowania, wdrożenie oraz rozbudowę e-usług:

1.System (…) + Teleradiologia

W związku koniecznością świadczenia przez Szpital wysokospecjalistycznych usług diagnostycznych oraz leczniczych w ramach projektu i na potrzeby uruchomienia e-Usługi Teleradiologii, EDM, zakłada się wymianę systemu (…) na rozwiązanie umożliwiające znacznie szersze funkcjonalności.

2.System monitorowania dawki promieniowania na Pacjenta

Zakupu systemu informatycznego, dzięki któremu opieka radiologiczna nad Pacjentem obejmie również możliwości weryfikacji dawek promieniowania jakie otrzymał w poprzednich badaniach.

3.System planowania zabiegów ortopedycznych 3D

4.Ucyfrowienie wyników badań diagnostycznych + system (…)

W trosce o zdrowie Pacjenta oraz polepszenie warunków pracy Personelu Medycznego w Szpitalu planowane jest rozszerzenie funkcjonalności systemu (…) o moduł kardiologiczny.

5.Rozbudowa systemu (…)

W ramach projektu zakłada się rozbudowę urządzeń (…) o kolejne funkcjonalności związane z e-Usługami (e-Akredytacja, e-Paszport, e-Szpital). Zakup urządzeń umożliwiających odczyt (…), tj. czytników anten i kolektorów.

6.Wsparcie procesów certyfikacji i akredytacji

Wdrożenie oprogramowania informatycznego będącego narzędziem oceny akredytacyjnej w postaci standardów, określonych w mechanizmie konsensusu we współpracy z najważniejszymi organizacjami i towarzystwami medycznymi.

7.Rozbudowa systemu identyfikacji i kontroli Pacjenta oraz Personelu Szpitala

Rozbudowa systemu informatycznego służącego do bieżącego monitorowania Pacjenta wraz z podsystemem do aktywów Szpitala w szczególności aparatury i urządzeń medycznych wraz z systemem BI, do identyfikacji zakażeń krzyżowych.

8.Aplikacja mobilna dla Pacjentów w zakresie bezpieczeństwa

Projekt zakłada zakup i wdrożenie aplikacji mobilnej, umożliwiającej Pacjentom i Personelowi Szpitala automatyczne pozyskiwanie danych bez konieczności digitalizacji.

Osiągnięcie celu głównego projektu nastąpi w wyniku realizacji następujących działań:

1.stworzenie infrastruktury technicznej, informatycznej i środowiskowej, która pozwoli na wprowadzenie szeregu e-Usług,

2.uruchomienie jednego punktu dostępu dla Pacjentów do usług oferowanych przez Placówkę Medyczną, obejmującego e-Usługi o średnim i wysokim poziomie dojrzałości,

3.integrację i doposażenie głównych systemów informatycznych oraz podniesienie poziomu ich interoperacyjności,

4.zapewnienia dostępu do usług osobom niepełnosprawnym,

5.zwiększenie poziomu bezpieczeństwa danych i systemów,

6.poprawa jakości przetwarzanych danych.

Szpital jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i składa deklarację VAT-7 do Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Towary i usługi nabyte i finansowane w ramach projektu „…” nie będą wykorzystywane przez Szpital do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Towary i usługi nabyte i finansowane w ramach projektu pn. „…” były i będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Pytanie

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu Szpital ma możliwość odliczenia kwoty podatku od towarów i usług naliczonego w całości lub w części?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Szpitala, jako wnioskodawcy:

-    Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia całości naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów związanych z realizacją projektu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

-    Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia części naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów związanych z realizacja projektu na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe zakupy są ściśle związane wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca umożliwił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wyrażoną w cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 90 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 ustawy:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na wstępie należy wyjaśnić, że wskazany przez Państwa art. 90 ustawy reguluje kwestie związane z prawem do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy podatnik nabyte towary i usług wykorzystuje zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych jak i zwolnionych. W sytuacji tej istnieje obowiązek przypisania konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, to z tytułu dokonywanych zakup związanych ze sprzedażą opodatkowaną przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych. Jeśli opisane wyodrębnienie nie jest możliwe, to kwotę podatku należnego można pomniejszyć o taką część kwoty podatku naliczonego, którą proporcjonalnie należy przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z opisanej przez Państwa sytuacji wynika, że Szpital, w związku z realizacją projektu pn. „…” dokonuje jedynie zakupów towarów i usług, które nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabyte towary i usługi były i będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Państwa wątpliwości związane z realizacją ww. projektu dotyczą możliwości odliczenia w całości lub w części kwoty podatku naliczonego.

Jak już wcześniej wskazano, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie powyższy warunek nie jest spełniony, bowiem – jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego – towary i usługi nabyte w ramach projektu nie będą wykorzystywane przez Szpital do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a to bezpośrednio przekłada się na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Należy także zaznaczyć, że z uwagi na fakt, że towary i usługi nabyte i finansowane w ramach projektu były i będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT, nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania art. 90 ustawy. Przepis ten dotyczy bowiem sytuacji, w której towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W przypadku towarów i usług nabywanych w ramach ww. projektu nie występują wydatki z pierwszej z tych kategorii.

W tej sytuacji zgodzić się trzeba z Państwa stanowiskiem, w myśl którego Szpitalowi nie przysługuje prawo do odliczenia całości jak również części podatku naliczonego od nabycia towarów  i usług związanych z realizacją opisanego projektu, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe zakupy, jak Państwo wskazaliście, są ściśle związane wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności dotyczące zasadności stosowania zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, do usług wykonywanych przez Szpital, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).