Uznanie przekazania przedsiębiorstwa w formie Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników będzie objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, tj. ni... - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.281.2022.2.GK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.281.2022.2.GK

Temat interpretacji

Uznanie przekazania przedsiębiorstwa w formie Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników będzie objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, tj. nie będzie podelgała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego  w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do jednoosobowej działalności gospodarczej za zbycie przedsiębiorstwa zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 sierpnia 2022 r. (wpływ 5 sierpnia 2022 r.) oraz 24 sierpnia 2022 r. (wpływ 26 sierpnia 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu

S.C. - matka i syn, prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Państwa Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów rozliczenia podatku dochodowego prowadzicie Państwo podatkową księgę przychodów i rozchodów. Działalność gospodarcza jest prowadzona w lokalu użytkowym stanowiącym własność firmy „(...)”. Majątek Państwa Spółki obejmuje: towary handlowe (wyroby ze złota i srebra) oraz wyposażenie. Przeważającym przedmiotem działalności jest PKD 47.77.Z sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Zamierzacie Państwo rozwiązać spółkę cywilną, a przed jej rozwiązaniem przenieść nieodpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na jednego ze wspólników (syna), który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Po przekazaniu, działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez jednego ze wspólników (syna) w oparciu o przekazany majątek w firmie (...).

Przedmiotem przekazania będzie:

nazwa przedsiębiorstwa;

ruchomości (towary handlowe);

wyposażenie w tym kasa fiskalna;

należności i zobowiązania;

środki pieniężne;

podatkowa księga przychodów i rozchodów i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

baza kontrahentów;

pracownicy;

tajemnice przedsiębiorstwa.

Działalność nadal prowadzona będzie pod adresem (...).

Przekazanie dokonane będzie w formie uchwały wspólników Spółki Cywilnej (matki i syna) o zmianie formy prowadzenia działalności, do której załączony będzie protokół zawierający specyfikację przekazywanych składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego zachowana będzie forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Pytanie

Czy opisana wyżej czynność przekazania całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej (przed jej rozwiązaniem) do jednoosobowej działalności gospodarczej (istniejącej) jest objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie polega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Państwa stanowisko w sprawie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu

Państwa zdaniem, czynność przekazania przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników będzie objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Powyższy przepis nie definiuje jednak pojęcia „transakcji zbycia”. Mając na uwadze zakres przedmiotowy podatku VAT oraz orzecznictwo i wydawane interpretacje uważacie Państwo, iż pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” zdefiniowanego w art. 7 ustawy o VAT. Zatem chodzi tu o rozporządzenie towarami jak właściciel tj. np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie. Przy przyjęciu takiego rozumienia pojęcia „transakcji zbycia” uważacie Państwo, iż obejmuje ono planowaną czynność nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej na rzecz działalności gospodarczej jednego ze wspólników.

Pojęcie przedsiębiorstwa jest zdefiniowane w art. 551 ustawy - Kodeks cywilny. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uważacie Państwo, iż przedmiot planowanej czynności jest przedsiębiorstwem w rozumieniu ww. przepisu.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo przez spółkę cywilną na rzecz jednego ze wspólników będzie - Państwa zdaniem - podlegało regulacji art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy :

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360, ze zm.), zwanej dalej Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w ww. przepisie określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Jak stanowi art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka cywilna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność gospodarcza prowadzona jest w lokalu użytkowym stanowiącym własność firmy „(...)”. Majątek Spółki obejmuje: towary handlowe (wyroby ze złota i srebra) oraz wyposażenie. Przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.  Zamierzacie Państwo rozwiązać Spółkę cywilną, a przed jej rozwiązaniem przenieść nieodpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na jednego ze wspólników (syna), który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Po przekazaniu, działalność będzie kontynuowana przez jednego ze wspólników (syna) w oparciu o przekazany majątek firmie (...). Przedmiotem przekazania będzie: nazwa przedsiębiorstwa, ruchomości (towary handlowe), wyposażenia w tym kasa fiskalna, należności i zobowiązania, środki pieniężne, podatkowa księga przychodów i rozchodów i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, baza kontrahentów, pracownicy, tajemnice przedsiębiorstwa. Działalność nadal będzie prowadzona pod tym samym adresem. Przekazanie dokonane będzie w formie uchwały wspólników Spółki cywilnej (matki i syna) o zmianie formy prowadzenia działalności, do której załączony będzie protokół zawierający specyfikację przekazywanych składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo.

Na tle przedstawionego opisu sprawy Spółka powzięła wątpliwość czy opisana wyżej czynność przekazania całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej (przed jej rozwiązaniem) do jednoosobowej działalności gospodarczej (istniejącej) jest objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy i nie polega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, którego działalność, po przekazaniu, będzie kontynuowana przez jednego ze wspólników (syna), który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zatem, skoro w omawianej sytuacji przedmiotem przekazania ze Spółki cywilnej do indywidualnej działalności gospodarczej wspólnika będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, to należy uznać, że powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, tj. nie będzie objęta zakresem przedmiotowym ustawy.

W rezultacie Państwa stanowisko, że przekazanie przedsiębiorstwa prowadzonego w formie Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników będzie objęta regulacją art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i nie będzie podlegała opodatkowaniu, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).