Zwolnienie od podatku VAT w związku z ustanowieniem na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz podstawa op... - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.209.2022.3.WK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.209.2022.3.WK

Temat interpretacji

Zwolnienie od podatku VAT w związku z ustanowieniem na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz podstawa opodatkowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:

1)ustalenia, czy ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy – jest prawidłowe;

2)ustalenia, co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

1)ustalenia, czy ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy oraz

2)ustalenia co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 czerwca 2022 r. (wpływ 23 czerwca 2022 r.) oraz pismem z 20 lipca 2022 r. (wpływ 20 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Członkowi spółdzielni mieszkaniowej na podstawie przydziału przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Warunkiem uzyskania przydziału było wniesienie wkładu w wysokości 10% wartości mieszkania. Część wkładu mieszkaniowego (60%) została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu. Osoba, która uzyskała spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego była zobowiązana uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jej lokal.

Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce przed 1 maja 2004 r. Czynność ta nie podlegała zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W roku 1995 dokonano przeszacowania wartości środków trwałych i wartości wkładu zostały zwaloryzowane do wskaźnika GUS. Przykładowo wkład wynosi 60 groszy plus wartość spłaconego kredytu. Natomiast wartość wkładu zwaloryzowanego do wskaźnika GUS z roku 1995 wynosi (...).

W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w związku ze śmiercią członka spółdzielni, roszczenie o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługuje osobom bliskim.

Spółdzielnia podjęła wątpliwość, czy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na rzecz osoby bliskiej członka, któremu ustanowiono to prawo przed 1 maja 2004 r. stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT oraz co w tym przypadku stanowi podstawę opodatkowania.

W piśmie z 20 czerwca 2022 r. uzupełnili Państwo wniosek o następujące informacje:

Osoba bliska osobie zmarłej po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i w związku z ustanowieniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na rzecz tej osoby bliskiej nie wnosi opłat, kosztów, wkładów.

Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej osobie zmarłej nie jest czynnością odpłatną.

W opisywanym przypadku stosuje się przepis art. 15 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W ślad za umową o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej wkład mieszkaniowy w wartości aktualnej (np. 12 000 zł) zostaje przeksięgowany na konto osoby, z którą zawarta została umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa. Spółdzielnia nie waloryzuje wkładu mieszkaniowego (nie zmienia jego wartości).

Pierwsze zasiedlenie (oddanie do użytkowania) lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku nastąpiło przed rokiem 2004.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku a ustanowieniem na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Nie były ponoszone wydatki na ulepszenie lub przebudowę przedmiotowego lokalu mieszkalnego lub jego części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. lokalu.

Ponadto, pismem z 20 lipca 2022 r. uzupełnili Państwo wniosek o następujące informacje:

Gdy w wyniku śmierci członka spółdzielni wygaśnie prawo lokatorskie, spółdzielnia zawiera nową umowę z osobą bliską zgodnie z art. 15 ust. 2 i ust. 21 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na warunkach określonych w dotychczasowej umowie.

Prawa i obowiązki osoby bliskiej wynikają z usm, w szczególności z art. 4 (zobowiązanie do wnoszenia opłat za używanie lokalu) oraz z zawartej z tą osobą umowy o ustawienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (umowa zawiera głównie prawa i obowiązki członka wynikające z usm oraz z regulaminów wewnętrznych).

W umowie z osobą bliską znajduje się zapis „spółdzielnia oświadcza, że wymagany wkład mieszkaniowy został zgromadzony na koncie spółdzielni”. Spółdzielnia wniesiony wkład w latach 70-tych tylko przeksięgowuje z osoby zmarłej na osobę bliską, z którą zawierana jest umowa.

Na pytanie o treści: „czy wkładem mieszkaniowym zaliczonym na poczet ustanowienia na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest wkład, który pozostał (i nie został wypłacony spadkobiercy osoby zmarłej) po wygaśnięciu poprzedniego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego po osobie zmarłej?”, odpowiedzieli Państwo: „tak, to jest ten wkład, który pozostał po zmarłej osobie i który nie został wypłacony”.

Natomiast na pytanie o treści: „czy zgromadzone wkłady przez osobę zmarłą, w momencie ustanowienia na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, będą zaliczone/ujęte na poczet nowej umowy zawartej z osobą bliską osobie zmarłej?”, udzielili Państwo odpowiedzi: „tak, zgromadzony wkład przez osobę zmarłą, w momencie ustanowienia na rzecz osoby bliskiej lokatorskiego prawa do lokalu będzie zaliczony na poczet nowej umowy zawartej z osobą bliską”.

Natomiast, na pytanie o treści: „czy zgodnie z zawartą umową osoba bliska, na rzecz której ustanowiono spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest zobowiązana do dokonania jakiejkolwiek płatności na rzecz Spółdzielni z tytułu tej czynności? Jeśli nie, do należy wskazać i wyjaśnić dlaczego”, odpowiedzieli Państwo: „nie, osoba bliska z którą zawierana jest umowa o ustanowienie lokatorskiego prawa nie wnosi żadnych opłat z tego tytułu, gdyż usm, z której wynika obowiązek podpisania umowy, nie zobowiązuje ani nie zezwala spółdzielni na pobieranie jakichkolwiek opłat za takie czynności”.

Osoba bliska nie wnosi opłat dlatego że, w ocenie Spółdzielni, żadna ustawa nie obliguje Spółdzielni do pobierania opłat, kosztów, wkładów od osoby bliskiej z tytułu zawarcia umowy o ustawienie lokatorskiego prawa.

Na pytanie o treści: „dlaczego we własnym stanowisku wskazują Państwo, że ,,(…) podstawą opodatkowania będzie wartość wkładu wniesionego przez spadkodawcę zwaloryzowanego do wskaźnika GUS z roku 1995”, skoro osoba, na rzecz której zostanie ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w związku z ustanowieniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na rzecz tej osoby, nie ponosi żadnej odpłatności za ww. czynność?”, odpowiedzieli Państwo: „spółdzielnia powzięła taką samą wątpliwość, dlatego też skierowała wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w tej sprawie. Wkład mieszkaniowy wniesiony przez spadkodawcę jest jedyną wartością, którą można połączyć z czynnością ustanowienia lokatorskiego prawa na rzecz osoby bliskiej”.

W momencie wygaśnięcia lokatorskiego prawa spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową (wkład mieszkaniowy) lokalu, warunkiem wypłaty jest opróżnienie i przekazanie lokalu zgodnie z art. 11 ust. 21, ust. 24 usm. Spółdzielnia nie może dowolnie dysponować wkładami.

Wkład pozostaje w ewidencji Spółdzielni (na koncie osoby zmarłej) do momentu zawarcia umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa z osobą bliską. Wówczas wkład zostaje zaliczony (przeksięgowany) na konto osoby bliskiej, z którą Spółdzielnia zawarła umowę.

Spółdzielni nie przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzenia omawianego lokalu, w odniesieniu do którego wygasło prawo lokatorskie.

Wkład został wniesiony w latach 70-tych (w roku 1995 zwaloryzowany wskaźnikiem GUS) i stanowił wkład mieszkaniowy wymagany do ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w latach 70-tych.

Spółdzielnia nie otrzymała żadnej zapłaty z tytułu ponownego ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na rzecz osoby bliskiej, bo żadna ustawa nie zobowiązuje nikogo i nie zezwala nikomu, aby taka czynność (ponowne ustanowienie) była odpłatna. We wniosku Spółdzielnia wskazała, że podstawą opodatkowania będzie wartość wkładu wniesionego przez spadkodawcę, gdyż to jedyna wartość, którą można połączyć z czynnością ustanowienia lokatorskiego prawa na rzecz osoby bliskiej.

W ocenie Spółdzielni, osoba bliska nie jest zobowiązana do wniesienia wkładu mieszkaniowego. Zgodnie z usm, wkład mieszkaniowy jest wymagany w momencie pierwszego ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu. Kiedy zostaje zawarta nowa umowa z osobą bliską (wkład nie został wypłacony), nie można żądać ponownie wpłaty wkładu mieszkaniowego (on już jest w ewidencji Spółdzielni). Skoro osoba bliska nie jest zobowiązana do wniesienia wkładu, to wskazanie we wniosku, że ustanowienie prawa lokatorskiego na jej rzecz nie jest odpłatne, jest jak najbardziej prawdziwe.

W ocenie Spółdzielni, osoba bliska nie jest zobowiązana do wniesienia wkładu mieszkaniowego. Zgodnie z usm wkład mieszkaniowy jest wymagany w momencie pierwszego ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu. Kiedy zostaje zawarta nowa umowa z osobą bliską (wkład nie został wypłacony), nie można żądać ponownie wpłaty wkładu mieszkaniowego (on już jest w ewidencji Spółdzielni). Skoro osoba bliska nie jest zobowiązana do wniesienia wkładu, to wskazanie we wniosku, że ustanowienie prawa lokatorskiego na jej rzecz nie jest odpłatne, jest jak najbardziej prawdziwe.

Art. 11 ust. 29 usm odnosi się do sytuacji, kiedy wkład mieszkaniowy został w części lub w całości wypłacony, w omawianym przypadku nie było wypłaty wkładu. Usm odnosi się do sytuacji, kiedy wkład mieszkaniowy został w części lub w całości wypłacony, w omawianym przypadku nie było wypłaty wkładu.

Pytanie

1.Czy ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy VAT?

2.Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

1.W ocenie Wnioskodawcy, ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz bliskiej osoby jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która w przypadku spełnienia warunków wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy VAT, może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Z przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT wynika, że za odpłatną dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz tej bliskiej osoby, np. spadkobiercy członka spółdzielni mieszkaniowej jest czynnością zrównaną z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy, dostawa ta może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy VAT.

I tak, przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zwalnia z opodatkowania dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

Natomiast, w przypadku braku możliwości spełnienia warunku z punktu 10, należy rozpatrzyć możliwość zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a) ustawy VAT.

Przepis ten zwalnia z podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W przypadku gdy lokal mieszkalny objęty spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu będzie spełniał przesłanki wynikające z powyższych przepisów, to ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

2.Z uwagi na to, że umowa o ustanowienie tego prawa zawierana jest na warunkach dotychczasowej umowy, a ponadto nie dochodzi do opróżnienia mieszkania, podstawą opodatkowania będzie wartość wkładu wniesionego przez spadkodawcę zwaloryzowanego do wskaźnika GUS z roku 1995.

Odnośnie przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, art. 15 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, wskazuje, że w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie śmierci uprawnionego lub w przypadkach, o których mowa w art. 11, roszczenia o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują jego osobom bliskim. Natomiast ustęp 2 z indeksem 1, wskazuje, że umowy, o których mowa w ust. 2, zawiera się na warunkach określonych w dotychczasowej umowie o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na to, że bliska spadkodawcy osoba występuje z roszczeniem o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, nie dochodzi do ustalenia zwaloryzowanej wartości rynkowej, ani do ustalenia wartości rynkowej w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego, jak również nie dochodzi do opróżnienia lokalu, co stanowi podstawę do wypłaty zwaloryzowanej wartości rynkowej.

W związku z powyższym, w ocenie Spółdzielni, z uwagi na to, że umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z osobą bliską zawierana jest na warunkach dotychczasowej umowy (przydziału), podstawą opodatkowania będzie wartość wkładu wniesionego przez spadkodawcę zwaloryzowanego do wskaźnika GUS z roku 1995.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

1)ustalenia, czy ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy – jest prawidłowe;

2)ustalenia co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy:

Zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Wyjaśnić należy, że z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawą) a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy, przy czym nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową – zapłata w innym towarze lub usłudze albo mieszaną – zapłata w części pieniężna i w części rzeczowa. Innymi słowy, dla uznania czynności za odpłatną, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność.

O czynności dokonanej za wynagrodzeniem można zatem mówić w sytuacji, gdy:

- istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,

- wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,

- związek, o którym mowa powyżej, ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Zatem, ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego traktuje się w podatku od towarów i usług jako dostawę towarów –następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wobec tego, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W pierwszej kolejności wątpliwości Państwa dotyczą ustalenia, czy ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które może korzystać ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, Gdy w wyniku śmierci członka spółdzielni wygaśnie prawo lokatorskie, Spółdzielnia zawiera nową umowę z osobą bliską zgodnie z art. 15 ust. 2 i ust. 21 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na warunkach określonych w dotychczasowej umowie. W umowie z osobą bliską znajduje się zapis „Spółdzielnia oświadcza, że wymagany wkład mieszkaniowy został zgromadzony na koncie Spółdzielni”. Spółdzielnia wniesiony wkład w latach 70- tych tylko przeksięgowuje z osoby zmarłej na osobę bliską, z którą zawierana jest umowa.

W związku z powyższym, na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

Zatem ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem w celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do lokalu mieszkalnego miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że gdy w wyniku śmierci członka spółdzielni wygaśnie prawo lokatorskie, Spółdzielnia zawiera nową umowę z osobą bliską zgodnie z art. 15 ust. 2 i ust. 21 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na warunkach określonych w dotychczasowej umowie. W ślad za umową o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej wkład mieszkaniowy w wartości aktualnej zostaje przeksięgowany na konto osoby, z którą zawarta została umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa. Pierwsze zasiedlenie (oddanie do użytkowania) lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku nastąpiło przed rokiem 2004. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem wniosku a ustanowieniem na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Nie były ponoszone wydatki na ulepszenie lub przebudowę przedmiotowego lokalu mieszkalnego lub jego części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej ww. lokalu.

W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, nie zostanie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia. Ponadto z opisu sprawy wynika, że od pierwszego zasiedlenia lokalu mieszkalnego do dnia ustanowienia na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego minie okres powyżej dwóch lat.

Zatem w odniesieniu do czynności ustanowienia na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując, ustanowienie na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy i korzysta ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, Państawa stanowisko w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz bliskiej osoby jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która w przypadku spełnienia warunków wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy VAT, może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Kolejne Państwa wątpliowści dotycza ustalenia, co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT dla ustanowienia na rzecz osoby bliskiej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 2021 r. poz. 1208):

Natomiast zgodnie do art. 9 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Stosownie do art. 11 ust. 26 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

W myśl art. 11 ust. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Na mocy art. 11 ust. 28 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

W przypadku, o którym mowa w ust. 27 pkt 1, z wkładu mieszkaniowego potrąca się kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu.

Stosownie do art. 11 ust. 29 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Członek spółdzielni zawierający umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, do którego wygasło prawo przysługujące innej osobie, wnosi wkład mieszkaniowy w wysokości, o której mowa w ust. 26, oraz zobowiązuje się do spłaty długu obciążającego tę osobę z tytułu przypadającej na nią części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie śmierci uprawnionego lub w przypadkach, o których mowa w art. 11, roszczenia o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują jego osobom bliskim.

W myśl art. 15 ust. 21 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Umowy, o których mowa w ust. 2, zawiera się na warunkach określonych w dotychczasowej umowie o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy:

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2)koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1)stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2)udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3)otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Na mocy art. 29a ust. 8 ustawy:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast, zgodnie z art. 153 ustawy:

Jak wynika z treści art. 29 ust. 6 ustawy (który obowiązywał do 31 grudnia 2013 r.):

W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

W myśl art. 29 ust. 7 ustawy (który obowiązywał do 31 grudnia 2013 r.):

Do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy – zgodnie z postanowieniami statutu.

Stosownie do art. 29 ust. 8 ustawy (który obowiązywał do 29 grudnia 2013 r.):

Jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu tego przekształcenia, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z opisu sprawy, członkowi spółdzielni mieszkaniowej na podstawie przydziału przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Warunkiem uzyskania przydziału było wniesienie wkładu w wysokości 10% wartości mieszkania. Część wkładu mieszkaniowego (60%) została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu. Osoba, która uzyskała spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego była zobowiązana uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jej lokal. Ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce przed 1 maja 2004 r. Czynność ta nie podlegała zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W roku 1995 dokonano przeszacowania wartości środków trwałych i wartości wkładu zostały zwaloryzowane do wskaźnika GUS. Przykładowo wkład wynosi 60 groszy plus wartość spłaconego kredytu. Natomiast wartość wkładu zwaloryzowanego do wskaźnika GUS z roku 1995 wynosi (...). W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w związku ze śmiercią członka spółdzielni, roszczenie o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługuje osobom bliskim. W ślad za umową o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej wkład mieszkaniowy w wartości aktualnej (np. 12 000 zł) zostaje przeksięgowany na konto osoby, z którą zawarta została umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa. Spółdzielnia nie waloryzuje wkładu mieszkaniowego (nie zmienia jego wartości). Jest to wkład, który pozostał po osobie zmarłej i który nie został wypłacony. Zgromadzony wkład przez osobę zmarłą, w momencie ustanowienia na rzecz osoby bliskiej lokatorskiego prawa do lokalu będzie zaliczony na poczet nowej umowy zawartej z osobą bliską. Wkład został wniesiony w latach 70-tych (w roku 1995 zwaloryzowany wskaźnikiem GUS) i stanowił wkład mieszkaniowy wymagany do ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w latach 70-tych.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, iż wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 153 ust. 2 ustawy, podlegają czynności przekształcenia lub ustanowienia odrębnej własności lokalu, w przypadku, gdy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Celem tego przepisu jest wyłączenie spod ustawy przekształcenia przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, w odniesieniu do tych lokali, do których spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało ustanowione po raz pierwszy przed dniem 1 maja 2004 r. i zostały one zasiedlone przed tą datą. Ustanowienie po tej dacie ponownie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej osoby zmarłej objęte jest zakresem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W analizowanej sprawie dochodzi do odrębnej czynności od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na rzecz osoby zmarłej, które to prawo ustanowiono przed 1 maja 2004 r. Dochodzi bowiem do ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz nowego podmiotu – osoby bliskiej osoby zmarłej, na podstawie podpisanej nowej umowy cywilnoprawnej z nowym podmiotem innym niż zmarły. Umowa ta zostanie podpisana po 1 maja 2004 r. W związku z powyższym art. 153 nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając powyższe na uwadze, jak również przywołane przepisy ustawy stwierdzić należy, że w analizowanej sprawie podstawą opodatkowania będzie wszystko co stanowi zapłatę za dostawę towarów. Skoro w przedmiotowej sprawie zapłatą za ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, będzie wkład mieszkaniowy w wartości aktualnej, przeksięgowany na konto osoby bliskiej, z którą zawarta została umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i będzie to ten sam wkład, który uiścił spadkodawca (zwaloryzowany do wskaźnika GUS z roku 1995), to wkład ten będzie stanowił podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Podsumowując, podstawą opodatkowania za ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej zmarłego będzie wkład mieszkaniowy w wartości aktualnej, przeksięgowany na konto osoby bliskiej, z którą zawarta została umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (czyli zwaloryzowany do wskaźnika GUS z roku 1995 wkład uiszczony przez spadkodawcę).

Tym samym, Państawa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Wskazać należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawczyni. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).