Brak opodatkowania podatkiem VAT dostawy ruchomości w trybie egzekucji komorniczej. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.260.2022.2.MSU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.260.2022.2.MSU

Temat interpretacji

Brak opodatkowania podatkiem VAT dostawy ruchomości w trybie egzekucji komorniczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT dostawy ruchomości w trybie egzekucji komorniczej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 31 maja 2022 r. (wg daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w …, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 685, z późn. zm., powoływana dalej jako ustawa o VAT), wykonując czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 1805, z późn. zm., powoływana dalej jako k.p.c.) jest płatnikiem podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji.

W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużnikowi ….Komornik wszczął egzekucję z ruchomości:

-dwuskrzydłowe ekrany led „.....” - 10 sztuk,

-ekran ....o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet,

-ekran „..... - 10 sztuk.

Ruchomości te jako nowe fabrycznie nabył dłużnik od …. Sp. z o.o. na podstawie umowy nr …. z dnia 1 marca 2016 r. Dłużnik nabył ww. ruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod firmą Przedsiębiorstwo ..... „…..

Transakcja była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Dłużnik nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w dniu 12 lutego 2018 r.

Dłużnik do dnia zakończenia prowadzenia działalności nie wykorzystywał ww. ruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej. Dłużnik nie sporządził spisu z natury na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Po dniu zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej ruchomości nie były udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych ani odpłatnie, ani nieodpłatnie, nie były wykorzystywane do jakichkolwiek celów zarobkowych.

W uzupełnieniu wniosku, na następujące pytania Organu:

1.Czy ruchomości będące przedmiotem wniosku były wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.) czy do celów innych niż działalność gospodarcza?

2.Czy ruchomości będące przedmiotem wniosku, nabyte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,stanowiły u dłużnika towar handlowy?

3.Czy nabycie ww. ruchomości było udokumentowane fakturą/fakturami z wykazanymi kwotami podatku VAT?

4.Czy z tytułu nabycia ruchomości, o których mowa we wniosku, dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego? Jeśli nie, to należy wskazać podstawę prawną.

5.Czy przedmiotowe ruchomości były wykorzystywane przez dłużnikawyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku? Jeśli tak, to do jakiej działalności zwolnionej były wykorzystywane? Należy wskazać podstawę prawną zwolnienia.

6.Jeżeli nie posiada Pan informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny Pana stanowiska, to należy wskazać:

-czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Pana jako komornika działań?

-czy działania te zostały udokumentowane?

-czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika?

Wskazał Pan:

Ad. 1

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, ruchomości:

a.dwuskrzydłowe ekrany led „......” - 10 sztuk,

b.ekran.... o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet,

c.ekran „.....- 10 sztuk,

- były wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.).

Ad. 2

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, ruchomości:

a.dwuskrzydłowe ekrany led „.....” - 10 sztuk ,

b.ekran.....o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet,

c.ekran „....- 10 sztuk,

- stanowiły towar handlowy.

Ad. 3

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, nabycie ruchomości:

a.dwuskrzydłowe ekrany led „.....” - 10 sztuk,

b.ekran ..... o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet,

c.ekran „...... - 10 sztuk,

- było udokumentowane fakturą VAT nr 2/03/2016 z dnia 2 marca 2016 r. z wykazaną kwotą podatku VAT.

Ad. 4

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, z tytułu nabycia ruchomości:

a.dwuskrzydłowe ekrany led „.....” - 10 sztuk,

b.ekran ..... o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet,

c.ekran „..... - 10 sztuk,

- dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ad. 5

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, ruchomości nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku.

Ad. 6

Komornik uzyskał wszystkie, przedstawione we wniosku oraz przedmiotowym piśmie, informacje od dłużnika, który na podstawie art. 761 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 1805, z późn. zm., powoływana dalej jako k.p.c.), udzielił wyjaśnień do protokołu.

Ponadto dłużnik przedłożył do akt sprawy kserokopię faktury VAT nr …. z dnia 2 marca 2016 r. wystawioną z tytułu sprzedaży ekranów LED zgodnie z umową nr …. z dnia 1 marca 2016 r.

Zgodnie z oświadczeniem dłużnika umową nr …. z dnia 1 marca 2016 r. nabył wszystkie ruchomości objęte wnioskiem o wydanie interpretacji. Umowa ta nie została przedłożona. Dłużnik oświadczył, że została zabezpieczona w toku postępowania karnego. Fakt oraz datę zakończenia prowadzenia przez dłużnika działalności gospodarczej ustalił Komornik na  podstawie danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pytanie

Czy planowana sprzedaż licytacyjna ruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług? Czy do planowanej sprzedaży licytacyjnej ruchomości może mieć zastosowanie mechanizm z art. 43 ust. 21 ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

W zakresie 1 pytania: Uwzględniając stan prawny w zakresie podatku od towarów i usług, a także mając na uwadze poprawność realizacji obowiązków podatkowych komornika sądowego jako płatnika podatku od towarów i usług, uważa Pan, że sprzedaż licytacyjna ruchomości nie będzie stanowiła czynności wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza – na mocy art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma zatem na tyle uniwersalny charakter, że pozwala na objęcie pojęciem „podatnika” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami – według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Tak więc, w świetle przytoczonych powyżej przepisów, zajęte ruchomości spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14 (art. 5 ust. 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w art. 14 ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3 (art. 14 ust. 6 ustawy). Dalej, zgodnie z art. 14 ust. 7 ustawy o VAT, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Według art. 14 ust. 8 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 2.

Stosownie do treści art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepis art. 5 ust. 1 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zostanie dokonana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Jeśli zatem osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Towar po likwidacji działalności, staje się majątkiem prywatnym danej osoby fizycznej, który dalej może darować lub sprzedać na umowę kupna–sprzedaży. Po likwidacji prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika przedmiotowe ruchomości nie były i nadal nie są wykorzystywane do jakichkolwiek celów zarobkowych, oznacza to, że stanowią one majątek osobisty dłużnika.

W zakresie 2 pytania: Uwzględniając stan prawny w zakresie podatku od towarów i usług, uważa Pan, że przepis ten dotyczy jedynie dostawy:

1.towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2);

2.produktów rolnych dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego (art. 43 ust. 1 pkt 3);

3.terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9);

4.budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10);

5.dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że: w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (art. 43 ust. 1 pkt 10a).

W związku z tym, że przedmiot planowanej sprzedaży licytacyjnej jest inny niż ww. przypadki, Komornik nie może przyjąć, że warunki zastosowania zwolnienia od podatku nie są spełnione, w sytuacji, gdy jego udokumentowane działania nie doprowadziły do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania tych zwolnień.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2022 r. poz. 479) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zgodnie z którym:

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle ww. przepisów, ruchomość spełnia definicję towaru, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż stanowić będzie dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego;

3) wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego – w przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2022 r. poz. 166).

Z art. 14 ust. 3 ustawy wynika, że:

Na mocy art. 14 ust. 4 ustawy:

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy:

W myśl art. 14 ust. 7 ustawy:

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan komornikiem sądowym. W toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużnikowi …. wszczął Pan egzekucję z ruchomości: dwuskrzydłowe ekrany led ,,.....” - 10 sztuk, ekran P16 o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet, ekran „..... - 10 sztuk. Ww. ruchomości były wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiły towar handlowy. Nabycie ruchomości było udokumentowane fakturą VAT nr ….. z dnia 2 marca 2016 r. z wykazaną kwotą podatku VAT. Z tytułu nabycia ruchomości - dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z oświadczeniem dłużnika, ruchomości nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku. Uzyskał Pan wszystkie, przedstawione we wniosku oraz przedmiotowym piśmie, informacje od dłużnika, który udzielił wyjaśnień do protokołu.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że opodatkowanie towarów w momencie likwidacji działalności oznacza, że późniejsza ich dostawa podlega zwolnieniu z VAT przez okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jedynym warunkiem jest rozliczenie podatku wykazanego w spisie z natury, dokonanym w związku z likwidacją działalności. W analizowanej sprawie podkreślić należy, że Dłużnik nie sporządził spisu natury na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Zatem analizując obowiązek opodatkowania podatkiem VAT planowanej sprzedaży licytacyjnej ruchomości, wskazać należy, że opodatkowanie danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem w pierwszej kolejności należy rozważyć kwestię, czy dłużnik będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług w odniesieniu do sprzedaży ruchomości, a tym samym sprzedaż ta będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

Jak Pan jednoznacznie wskazał w uzupełnieniu wniosku, ruchomości: dwuskrzydłowe ekrany led ,,....” - 10 sztuk, ekran P16 o długości 819 cm i wysokości 384 cm - 1 komplet, ekran „.....- 10 sztuk - stanowiły towar handlowy, zatem były związane z prowadzoną przez dłużnika działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Dłużnik nie sporządził spisu z natury na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Okoliczności sprawy nie wskazują, że dłużnik opodatkował ww. towary w momencie likwidacji działalności gospodarczej. W konsekwencji wskazane okoliczności sprawy wskazują,  że przepisy art. 14 ust. 7 ustawy nie mają zastosowania w niniejszej sprawie. Zatem, dostawa ruchomości będzie dotyczyła majątku podmiotu gospodarczego, którym jest dłużnik.  Tym samym, w opisanej sytuacji dłużnika należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze opis sprawy w kontekście powołanych przepisów stwierdzić należy, że dostawa w ramach postępowania egzekucyjnego ww. ruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem przedmiotowa transakcja będzie dotyczyła towarów w rozumieniu ustawy oraz będzie dokonana w imieniu i na rzecz podmiotu (dłużnika), objętego dyspozycją art. 15 ustawy jako wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, a więc będącego podatnikiem. Jak wynika z treści uzupełnienia wniosku, ruchomości  zostały nabyte przez dłużnika celem dalszej odsprzedaży, bowiem stanowiły towary handlowe w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej.

Zatem, z tytułu transakcji sprzedaży tych ruchomości, dłużnik będzie występował w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Czynność ta zatem będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:

Stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy:

W okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W przypadku ruchomości należy ustalić czy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest konieczność wykorzystywania towarów (ruchomości – będących przedmiotem dostawy) wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług oraz brak prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów.

Niespełnienie powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze  zwolnienia od podatku VAT, przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W analizowanej sprawie sprzedaż przez Pana ruchomości w drodze licytacji nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem ruchomości nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku i z tytułu nabycia ww. ruchomości dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jednocześnie, wskazać należy, że w myśl art. 43 ust. 21, zgodnie z którym:

Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

W przedmiotowej sprawie przedstawiony we wniosku opis sprawy pozwala stwierdzić, że sprzedaż przez Pana w postępowaniu egzekucyjnym przedmiotowych ruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż – jak wynika z przedstawionych okoliczności – posiada Pan informacje, o które wzywał organ, a które są niezbędne do dokonania takiej oceny.

W związku z powyższym w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 21 ustawy, jednak nie z tego tytułu, który powołał Pan we własnym stanowisku.

Tym samym, w analizowanym przypadku dostawa ruchomości, dokonanej przez komornika w trybie licytacji publicznej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy oraz nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji, stanowisko Pana należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuję, że interpretację oparto na wynikającym z treści uzupełnienia wniosku opisie zdarzenia przyszłego, w szczególności na stwierdzeniu, że ruchomości były wykorzystywane przez dłużnika w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).