W zakresie opodatkownaia podtakiem VAT planowanej dostawy jako odpłatnego świadczenia usług (umowa cesji), opodatkowanie Aktywów, obowiązku podatkoweg... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.290.2022.1.MŻ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.290.2022.1.MŻ

Temat interpretacji

W zakresie opodatkownaia podtakiem VAT planowanej dostawy jako odpłatnego świadczenia usług (umowa cesji), opodatkowanie Aktywów, obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:

opodatkowania podatkiem VAT planowanej Transakcji jako odpłatnego świadczenia usług (w zakresie przeniesienia praw i obowiązków z Umowy cesji) oraz jako dostawa towarów (w zakresie przeniesienia Aktywów) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę 2 (pytanie oznaczone we wniosku nr 3),

- jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie wspólnego interpretacji indywidualnej

23 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT planowanej Transakcji jako odpłatnego świadczenia usług (w zakresie przeniesienia praw i obowiązków z Umowy cesji) oraz jako dostawa towarów (w zakresie przeniesienia Aktywów), obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę 2 (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2)Zainteresowana niebędący stroną postępowania:

B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca 1) oraz B Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca 2, razem z Wnioskodawcą 1 dalej jako: Wnioskodawcy) są czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej: VAT), prowadzącymi działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży detalicznej towarów na terytorium Polski. Działalność handlowa Wnioskodawców jest prowadzona przeważnie w sklepach stacjonarnych znajdujących się w lokalach handlowych stanowiących ich własność lub też wynajmowanych (wydzierżawianych) od innych podmiotów.

Wnioskodawca 2 był stroną umowy dzierżawy (dalej: Umowa dzierżawy) lokalu usługowego położonego w galerii handlowej (dalej: Lokal) zawartej 29 listopada 2002 r. z C Sp. z o.o. (dalej: Wydzierżawiający). Umowa dzierżawy została zawarta na okres do 30 listopada 2032 r. (z możliwością przedłużenia przez dzierżawcę o dodatkowe 30 lat), przy czym Wnioskodawca 2 zapłacił Wydzierżawiającemu z góry czynsz należny za cały okres trwania stosunku dzierżawy (dalej: Czynsz).

Mając na uwadze okoliczność, iż Wnioskodawca 2 nie jest dłużej zainteresowany dzierżawą Lokalu, zaś Spółka jest zainteresowana otwarciem nowego sklepu stacjonarnego (dalej: Sklep) w lokalizacji, w której znajduje się Lokal, Wnioskodawcy uzgodnili, że Wnioskodawcy oraz Wydzierżawiający zawrą trójstronną umowę (dalej: Umowa cesji), na mocy której Wnioskodawca 2 - za zgodą Wydzierżawiającego - przeniesie na Wnioskodawcę 1 prawa i obowiązki wynikające z Umowy dzierżawy (dalej: Prawa i Obowiązki) oraz prawo własności wyposażenia Lokalu (dalej: Aktywa) w zamian za określone wynagrodzenie (dalej: Wynagrodzenie).

Jednocześnie, Wnioskodawcy uzależnili zawarcie ww. trójstronnej umowy od uzyskania bezwarunkowej decyzji Prezesa (D) (dalej: D), zezwalającej Spółce na jej zawarcie. 2 listopada 2021 r. Prezes (D) wydał stosowną decyzję (tj. zezwalającą Wnioskodawcy 1 na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu wszystkich praw i obowiązków Wnioskodawcy 2 wynikających z Umowy dzierżawy).

Wnioskodawcy uzgodnili, że wysokość Wynagrodzenia i zasady jego płatności zostaną ustalone w dodatkowym porozumieniu do Umowy (dalej: Porozumienie dodatkowe). Jednocześnie Wnioskodawcy wskazują, że Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy 2 z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków oraz Aktywów będzie niższe niż kwota Czynszu, jaka została zapłacona przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wydzierżawiającego i która przypada na pozostały okres stosunku dzierżawy (tj. za okres, kiedy stroną Umowy dzierżawy będzie Spółka).

Wnioskodawcy i Wydzierżawiający ustalili, że cesja stanie się skuteczna, tj. Umowa cesji wejdzie w życie w momencie, kiedy Lokal (wraz z Aktywami) zostanie wydany Wnioskodawcy 1 w ustalonym przez Wnioskodawców terminie (dalej: Data przekazania), po uprzednim dokonaniu przez Spółkę inspekcji, mającej na celu ustalenie/zweryfikowanie stanu Lokalu oraz Aktywów. W Dacie przekazania Wnioskodawca 2 udostępnił Spółce również kompletną dokumentację dotyczącą Lokalu.

Umowa cesji zakłada, że w Dacie przekazania nastąpi skuteczne przeniesienie Praw i Obowiązków na rzecz Wnioskodawcy 1 oraz przeniesienie na jego rzecz prawa własności Aktywów znajdujących się w Lokalu.

8 lutego 2022 r. Wnioskodawcy podpisali Umowę cesji oraz Porozumienie dodatkowe, a także dokonali przekazania Lokalu i Aktywów, co zostało potwierdzone stosownym protokołem przekazania. Dla porządku Wnioskodawcy zaznaczają, iż w Dacie przekazania Wnioskodawca 2 nie prowadził już w Lokalu żadnej działalności gospodarczej i Lokal nie był również miejscem pracy żadnych pracowników Wnioskodawcy 2.

Zgodnie z zapisami Porozumienia dodatkowego, czynność przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1, w ciągu 10 dni roboczych od Daty przekazania (dalej: Faktura), zaś Wynagrodzenie zostanie powiększone o należny VAT, obliczony w oparciu o podstawową stawkę VAT (23%). W Porozumieniu dodatkowym ustalono, że wchodzi ono w życie w Dacie przekazania (które to przekazanie nastąpiło 8 lutego br.).

Wynagrodzenie będzie płatne ratalnie, w następujący sposób:

pierwsza rata (powiększona o należny VAT od całości Wynagrodzenia) zostanie zapłacona przez Spółkę w ciągu 21 dni od Daty przekazania i otrzymania Faktury przez Spółkę oraz zawarcia aktu przeniesienia hipoteki na rzecz Wnioskodawcy 1;

druga rata zostanie zapłacona w ciągu 21 dni od otwarcia Sklepu oraz rozpoczęcia prowadzenia w nim działalności gospodarczej przez Spółkę (która to data nastąpi nie później niż do 31 grudnia 2022 r.) oraz otrzymania przez Wnioskodawcę 1 żądania przedmiotowej płatności wraz ze wskazaniem rachunku bankowego, na który ma być wpłacona ta kwota (przy czym w żadnym przypadku nie później niż w dniu 31 marca 2023 r.);

trzecia rata zostanie zapłacona nie później niż w dniu, w którym upłynie trzeci rok od otwarcia Sklepu i rozpoczęcia prowadzenia w nim działalności gospodarczej (handlowej) przez Spółkę (nie później niż 30 grudnia 2024 r.).

Zgodnie z podpisanym Porozumieniem dodatkowym Wnioskodawca 2, zgodnie z art. 9211 (instytucja przekazu) i następne Kodeksu cywilnego, przekaże świadczenie Spółki w postaci zapłaty ustalonej części drugiej oraz całości trzeciej raty Wynagrodzenia na rzecz E z siedzibą w (…) (dalej: E), na wskazany rachunek bankowy. Tym samym, Wnioskodawca 2 upoważnił Spółkę do zapłaty ustalonej części drugiej oraz całej trzeciej raty Wynagrodzenia, należnego Wnioskodawcy 2 od Wnioskodawcy 1, bezpośrednio na rzecz E. Jednocześnie, zgodnie z zapisami Porozumienia dodatkowego, Wynagrodzenie może ulec pomniejszeniu o m.in.:

zapłacone przez Wnioskodawcę 1 na rzecz Wydzierżawiającego kwoty (wartości netto) odpowiednio udokumentowanych opłat eksploatacyjnych (opłaty serwisowej, podatków od nieruchomości oraz udziału Dzierżawcy, zdefiniowanego w Umowie dzierżawy) wynikających z Umowy dzierżawy, za uzgodnione przez Wnioskodawców okresy oraz

inne kwoty wspólnie ustalone przez Wnioskodawców (dalej łącznie jako: Korekta Wynagrodzenia).

W przypadku Korekty Wynagrodzenia, Wnioskodawca 2 wystawi fakturą korygującą (in minus) do Faktury.

Przed podpisaniem Umowy cesji Wnioskodawca 2 wykorzystywał przenoszone Aktywa do czynności opodatkowanych (nie zwolnionych) z VAT.

Spółka planuje wykorzystywać Lokal oraz Aktywa wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, mianowicie będą one wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności handlowej (Sklep), do której niezbędne jest wykorzystywanie powierzchni handlowej (takiej jak Lokal) oraz wyposażenia (Aktywów).

Pytania

1.Czy w przedstawionym stanie faktycznym czynności realizowane na podstawie Umowy cesji będą opodatkowane podatkiem VAT, tj. nie będą podlegać zwolnieniu z VAT, zaś czynnościami podlegającymi opodatkowaniu w ramach Umowy cesji będzie wyłącznie przeniesienie przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1 Praw i Obowiązków (jako świadczenie usług) oraz Aktywów (jako dostawa towarów)?

2.Czy w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami powstał po stronie Wnioskodawcy 2 w stosunku do całości Wynagrodzenia w Dacie przekazania, bez względu na okoliczność płatności w ratach?

3.Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy 1 będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa,

W przedstawionym stanie faktycznym, czynności realizowane na podstawie Umowy cesji będą opodatkowane VAT, tj. nie będą podlegać zwolnieniu z VAT, zaś czynnościami podlegającymi opodatkowaniu w ramach Umowy cesji będzie wyłącznie przeniesienie przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1 Praw i Obowiązków (jako świadczenie usług) oraz Aktywów (jako dostawa towarów).

W przedstawionym stanie faktycznym, obowiązek podatkowy w VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami powstał po stronie Wnioskodawcy 2 w stosunku do całości Wynagrodzenia w Dacie przekazania, bez względu na okoliczność płatności Wynagrodzenia w ratach.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy 1 przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę 2.

Ad 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym m.in. również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Powyższe oznacza, że definicja świadczenia usług zawarta w ustawie o VAT ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów i jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania VAT transakcji dokonywanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej.

W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wypracowany został pogląd (na bazie m.in. orzeczeń w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council, C-16/93 Tolsma, C-174/00 Kennemer Golf), zgodnie z którym, aby daną relację można było uznać za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, powinny zostać spełnione następujące przesłanki:

istnienie świadczenia, tj. konkretnego zachowania się dostawcy usługi, stanowiącego przedmiot czynności;

istnienie stosunku prawnego łączącego strony, tj. stosunku zobowiązaniowego pomiędzy podmiotem świadczącym usługę a jej usługobiorcą, na podstawie którego dochodzi do wykonania świadczenia za wynagrodzeniem;

istnienie beneficjenta świadczenia - podmiotu, który przez nabycie świadczenia nabywa określoną korzyść;

wystąpienie wynagrodzenia/odpłatności wyrażalnego w pieniądzu, należnego w zamian za wykonanie świadczenia (mające zatem charakter ekwiwalentny w stosunku do świadczenia), stanowiącego korzyść dla świadczącego usługę, przy czym wynagrodzenie to musi mieć bezpośredni związek z usługą, za którą jest wypłacane.

Przeniesienie Praw i Obowiązków jako usługa podlegająca VAT

Państwa zdaniem, przeniesienie Praw i Obowiązków na rzecz Wnioskodawcy 1 stanowić będzie usługę świadczoną przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1, która w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawcy wskazują bowiem, że w analizowanych okolicznościach:

występuje świadczenie, którego istotą jest umożliwienie Wnioskodawcy 1 wstąpienie w prawa i obowiązki dzierżawcy określone w Umowie dzierżawy;

istnieje stosunek zobowiązaniowy, jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, podstawą transferu Praw i Obowiązków na rzecz Wnioskodawcy 1 jest Umowa cesji;

Wnioskodawca 1 jest bezpośrednim beneficjentem tego świadczenia, który uzyska wymierną korzyść (nabędzie Prawa i Obowiązki Wnioskodawcy 2, wynikające z Umowy dzierżawy);

w zamian za przeniesienie Praw i Obowiązków Wnioskodawca 1 zapłaci na rzecz Wnioskodawcy 2 Wynagrodzenie, wobec czego nie ulega wątpliwości odpłatny charakter tej usługi.

Państwa zdaniem, wystąpią wszystkie elementy niezbędne do uznania analizowanej czynności (tj. przeniesienia Praw i Obowiązków) za świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT.

Potwierdzeniem powyższych poglądów, tj. prawidłowości uznania czynności polegającej na odpłatnym przeniesieniu (cesji) praw i obowiązków za świadczenie usług podlegające VAT jest również stanowisko organów podatkowych. Przykładowo, takie poglądy zostały wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) w stosunku do cesji praw wynikających z umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.186.2021.1.RR), w której wskazano, że: „Przeniesienie przez cedenta praw i obowiązków określonych w przedwstępnych umowach sprzedaży na rzecz innego podmiotu (cesjonariusza) jest świadczeniem, za które cedent otrzyma ustalone wynagrodzenie (świadczenie pieniężne). W ramach tej transakcji gospodarczej cedent zrealizuje świadczenie polegające na umożliwieniu innemu podmiotowi wstąpienia w prawa i obowiązki określone w umowie cesji, dzięki czemu inny podmiot uzyska wymierną korzyść (nabędzie prawa i obowiązki cedenta, wynikające z przedwstępnych umów sprzedaży), w zamian za co zobowiąże się do zapłaty na jego rzecz określonego w umowie cesji wynagrodzenia. (...) Zatem, zbycie praw i obowiązków do umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości stanowi świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy VAT i podlega opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT dla przedmiotu usług.”

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacjach indywidualnych DKIS:

z 1 kwietnia 2021 r. (sygn. 0112-KDIL1-1.4012.103.2021.1.AW);

z 3 lutego 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.941.2020.1.KO);

z 21 lipca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.328.2020.1.MMA).

Natomiast potwierdzeniem zasadności opodatkowania VAT czynności przeniesienia praw i obowiązków wynikających konkretnie z umowy dzierżawy jest m.in. stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (dalej: DIS), wyrażone w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2013 r. (sygn. ILPP2/443-80/13-2/EN), w której wskazano, że:,,(...) odpłatna cesja umowy dzierżawy na rzecz P podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.”

Podobnie wskazują organy podatkowe w przypadku przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy najmu. Mianowicie w interpretacji indywidualnej DIS w Warszawie z 10 kwietnia 2015 r. (sygn. IPPP3/4512-25/15-5/RD) stwierdzono, że: „(...) odpłatne przeniesienie praw i obowiązków z Umowy Najmu na rzecz Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy”.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2013 r. (sygn. IPPP2/443-951/13-2/KOM) DIS w Warszawie wskazał, że:,,(...) za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, że jako podatnik podatku VAT udokumentował otrzymane wynagrodzenie z tytułu odpłatnego świadczenia usług, tj. odpłatnej cesji umów najmu na rzecz Cesjonariusza, fakturą VAT z wykazaną na niej kwotą podatku VAT wyliczoną z uwzględnieniem stawki podatku w wysokości 22%.’’. Również w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2009 r. (sygn. ILPP2/443-439/09-4/GZ) DIS w Poznaniu zgodził się z wnioskodawcą, że: „(...) odpłatną sprzedaż praw i przejęcie obowiązków z umów najmu należy klasyfikować jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.”

Analogiczne konkluzje zostały przedstawione w interpretacji DIS z 17 czerwca 2021 r. (0114-KDIP1-1.4012.351.2021.1.EW), która została wydana dla Wnioskodawcy 2 w stanie faktycznym zbliżonym do stanu faktycznego będącego przedmiotem niniejszego wniosku.

Uwzględniając powyższe, przeniesienie przez Wnioskodawcę 2 na rzez Spółki Praw i Obowiązków stanowić będzie usługę świadczoną przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1, która będzie podlegać opodatkowaniu VAT i nie będzie mogła korzystać z żadnego zwolnienia z VAT.

Przeniesienie prawa własności Aktywów jako dostawa towarów podlegająca VAT

Państwa Zdaniem, analizowana transakcja w zakresie odnoszącym się do przeniesienia na Spółkę prawa własności Aktywów stanowić będzie odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Aktywa stanowią towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zaś o odpłatności dostawy świadczy ustalone przez Wnioskodawców Wynagrodzenie (tj. ta część Wynagrodzenia, wyróżniona w Porozumieniu dodatkowym, która stanowi cenę sprzedaży Aktywów). Niewątpliwa jest także okoliczność przeniesienia prawa do rozporządzania Aktywami jak właściciel, bowiem na Spółkę przeszło zarówno prawne, jak i ekonomiczne władztwo nad Aktywami, które mają służyć Spółce do prowadzenia działalności handlowej.

W efekcie czynność przeniesienia prawa własności Aktywów przez Wnioskodawcę 2 na Spółkę będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów i nie znajdzie do niej zastosowania żadne zwolnienie z opodatkowania VAT.

W szczególności sprzedaż Aktywów nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się z podatku VAT „dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.

Jak Państwo wskazywali w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca 2 wykorzystywał przenoszone Aktywa do czynności opodatkowanych (nie zwolnionych) z VAT, tym samym powyższe zwolnienie z VAT nie znajdzie zastosowania.

Stroną zobowiązaną do rozliczenia VAT należnego od Wynagrodzenia określonego za przeniesienie Praw i Obowiązków oraz prawa własności Aktywów będzie Wnioskodawca 2 jako świadczący usługę i, odpowiednio dostawca towarów.

Państwa zdaniem, należy uznać, iż w związku z zawarciem Umowy cesji i zapłatą Wynagrodzenia, Spółka nie świadczy żadnej usługi (a tym bardziej nie dokonuje żadnej dostawy towarów) na rzecz Wnioskodawcy 2. Tym samym, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie VAT w związku z zawarciem Umowy cesji. Podsumowując, mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, iż czynności realizowane na podstawie Umowy cesji będą opodatkowane VAT, tj. nie będą podlegać zwolnieniu z VAT, zaś czynnościami podlegającymi opodatkowaniu w ramach Umowy cesji będzie wyłącznie przeniesienie przez Wnioskodawcę 2 na rzecz Wnioskodawcy 1 Praw i Obowiązków (jako świadczenie usług) oraz Aktywów (jako dostawa towarów).

Ad 2

Państwa Zdaniem, w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami powstał po stronie Wnioskodawcy 2 w stosunku do całości Wynagrodzenia w Dacie przekazania, tj. w momencie kiedy Umowa cesji stała się skuteczna, bez względu na płatność Wynagrodzenia w ratach i fakt, że bezpośrednim odbiorcą części płatności ratalnych będzie inny podmiot niż Wnioskodawca 2, tj. E (z uwagi na zastosowanie instytucji przekazu, na podstawie art. 9211 i następne Kodeksu cywilnego).

W świetle art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, chyba że wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty - w takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w odniesieniu do otrzymanej kwoty (zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Wskazać należy, że ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej regulacji dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego w przypadku cesji praw i obowiązków z umowy dzierżawy oraz sprzedaży towarów składających się na Aktywa. Wobec powyższego, zastosowanie znajdzie ww. zasada ogólna, tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

W analizowanych okolicznościach nie ma wątpliwości, że zarówno usługa, jak i dostawa towarów zostały wykonane/dokonane w Dacie przekazania, ponieważ - zgodnie z zapisami Umowy cesji - w tym momencie na Wnioskodawcę 1 skutecznie przeszły Prawa i Obowiązki oraz prawo do rozporządzania Aktywami jak właściciel. Jednocześnie, Spółka nie dokonała płatności całości lub części Wynagrodzenia przed Datą przekazania.

W szczególności Wnioskodawcy podkreślają, że nie istnieją żadne podstawy do twierdzenia, że usługa przeniesienia Praw i Obowiązków będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych (w którym to przypadku zastosowanie znalazłby art. 19a ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT). W Dacie przekazania została bowiem zrealizowana całość usługi - od tego momentu Wnioskodawca 1 zaczął być stroną Umowy dzierżawy w miejsce Wnioskodawcy 2, wraz ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami, zaś okoliczność rozłożenia płatności (Wynagrodzenia) na raty i jej zapłaty częściowo na rzecz podmiotu trzeciego (E), jest jedynie wolą/wspólnym wyborem Wnioskodawców dotyczącym technicznego sposobu uiszczenia Wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy 2 od Spółki i nie wpływa w żaden sposób na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.

W praktyce powszechnie przyjmuje się, że okoliczność rozłożenia płatności na raty nie ma wpływu na powstawanie obowiązku podatkowego w VAT i zastosowanie znajdują zasady ogólne - vide np. interpretacja indywidualna DIS w Poznaniu z 30 sierpnia 2016 r. (sygn. ILPP2/4512-1-363/16- 2/MW):,,(...) zapłata części tej należności (np. w formie rat, w przypadku rozłożenia płatności na raty) już po dniu zawarcia umowy, w formie aktu notarialnego, oznacza, iż należność ta zostaje uregulowana po dokonanej (w rozumieniu ustawy o VAT) dostawie towaru. W takim przypadku, obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, tj. stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy - z chwilą dokonania dostawy.”

Warto również przytoczyć opinię rzecznika generalnego TSUE z 1 lipca 2021 r. w sprawie o sygn. C-324/20 o braku zasadności powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z momentem płatności rat, w której wskazano, że: „(...) w sytuacji, gdy w ramach transakcji opodatkowanej od początku przewidziane jest odroczenie płatności wynagrodzenia lub rozłożenie go na raty, to podatnik podejmuje decyzję o sposobie prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, przy pełnej świadomości obowiązków, w tym podatkowych, jakie wiążą się z prowadzeniem owej działalności. To od jego woli zależy, czy zgadza się na rozłożenie płatności wynagrodzenia w czasie i na jakich warunkach. Rozwiązaniem w takim wypadku może być albo naliczenie i pobranie całości należnego podatku VAT przy pierwszej racie płatności, albo przeznaczenie tej pierwszej raty na zapłatę tego podatku. W ten sposób podatnik nie jest zmuszony przeznaczać własnych zasobów finansowych na zapłatę podatku. (...) Jak zaś słusznie zauważają rząd niemiecki i Komisja, wykładnia art. 64 ust. 1 dyrektywy 2006/112 postulowana przez spółkę X, zgodnie z którą samo rozłożenie zapłaty wynagrodzenia na raty pozwala skorelować wymagalność podatku z wymagalnością tych rat, pozbawiałoby w znaczniej mierze sensu przepis art. 66 lit. b) tej dyrektywy.”

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawców, obowiązek podatkowy w VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami powstanie po stronie Wnioskodawcy 2 w stosunku do całości Wynagrodzenia w Dacie przekazania, bez względu na okoliczność płatności Wynagrodzenia w ratach i fakt uregulowania części Wynagrodzenia poprzez jej przekazanie bezpośrednio na rzecz podmiotu trzeciego, tj. E.

Ad 3

W Państwa ocenie, w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy 1 przysługiwać będzie prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającej z Faktury wystawionej przez Wnioskodawcę 2 (bez względu na ustalenie płatności Wynagrodzenia w ratach).

Jak wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124).

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie zaś do art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z ww. przepisów ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone przesłanki pozytywne, tj. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w stosunku do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy oraz podatnik dysponuje fakturą dokumentującą zakup. Jednocześnie, ustawodawca uzależnił prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części, od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W rezultacie, na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi, po spełnieniu następujących okoliczności:

nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych,

w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy,

podatnik dysponuje fakturą dokumentującą dokonany przez niego zakup towarów lub usług,

nie znajdują zastosowania negatywne przesłanki skutkujące brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego, wymienione w art. 88 ustawy o VAT.

W Państwa ocenie, w analizowanych okolicznościach przesłanki pozytywne warunkujące prawo do odliczenia VAT należy uznać za spełnione, bowiem:

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT;

nabyta usługa oraz towary wykazywać będą związek z czynnościami opodatkowanymi, mianowicie będą wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności handlowej (Sklep), do której niezbędne jest wykorzystywanie powierzchni handlowej (takiej jak Lokal) oraz wyposażenia (Aktywów);

w stosunku do nabytej usługi (Praw i Obowiązków) oraz towarów (Aktywów) powstanie obowiązek podatkowy (w Dacie przekazania – zgodnie z Państwa stanowiskiem wskazanym w uzasadnieniu pytania 2);

Spółka będzie w posiadaniu faktury dokumentującej Wynagrodzenie i VAT należny od Wynagrodzenia.

Zaznaczyć także należy, iż w analizowanym przypadku nie wystąpią ograniczenia w odliczeniu przez Wnioskodawcę 1 VAT naliczonego wynikającego z faktury, w szczególności przeszkodą nie będzie fakt, że podatek ten mógłby być naliczony w sposób nieprawidłowy  i wystąpią przesłanki o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie bowiem z uwagami zawartymi powyżej w uzasadnieniu do pytania nr 1, transakcja przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami będzie podlegała opodatkowaniu VAT i zostanie udokumentowana fakturą.

Zasadność odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie Praw i Obowiązków wraz z Aktywami w zamian za Wynagrodzenie znajduje również potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej DIS w Warszawie z 10 kwietnia 2015 r. (sygn. IPPP3/4512-25/15-5/RD), w której wskazano, że: „Zatem w świetle powyższego, w związku ze spełnieniem przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy oraz brakiem zaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy (w szczególności art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy) Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na wartość czynszu za miesiąc lipiec-wrzesień 2014 r. oraz wynagrodzenia dla Najemcy za przeniesienie praw i obowiązków z Umów Najmu.”

Ponadto, z uwagi na okoliczność, iż w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstał w stosunku do całego Wynagrodzenia w tym samym momencie (tj. w Dacie przekazania), Wnioskodawca 1 będzie miał prawo do odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z Faktury, niezależnie od okoliczności rozłożenia płatności Wynagrodzenia na raty.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawiliście we wniosku wspólnym w zakresie:

opodatkowania podatkiem VAT planowanej Transakcji jako odpłatnego świadczenia usług (w zakresie przeniesienia praw i obowiązków z Umowy cesji) oraz jako dostawa towarów (w zakresie przeniesienia Aktywów) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu przeniesienia Praw i Obowiązków wraz z Aktywami (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę 2 (pytanie oznaczone we wniosku nr 3),

- jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Należy również wskazać, że kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od 1 lipca 2020 r. może być określona wyłącznie w ramach wydania wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a w zw. z art. 42b ustawy o VAT.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

A Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma  prawo wnieść skargę na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. dalej jako „PPSA”).  Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14 r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.