- Opodatkowanie sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B. - Zwolnienie od podatku od towarów i usług sp... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.152.2022.2.AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.152.2022.2.AK

Temat interpretacji

- Opodatkowanie sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B. - Zwolnienie od podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe – w zakresie opodatkowania sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B.,

-nieprawidłowe – w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S..

1 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek  z 25 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

-opodatkowania sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B.,

-zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży zabudowanej działki o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S..

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 27 kwietnia 2022 r. (data wpływu 29 kwietnia 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w ... (dalej: Komornik lub Wnioskodawca) prowadzi na wniosek wierzyciela przeciwko Panom I.S. i M.B. (dalej: Dłużnicy), postępowanie egzekucyjne w sprawie o sygn. akt ... z nieruchomości, tj. prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej w granicach działki 1  o powierzchni 0,0886 ha, ..., obręb: ... gmina ..., powiat ..., województwo ... W ramach prowadzonego postępowania, Wnioskodawca planuje zaspokojenie wierzytelności wierzyciela poprzez sprzedaż wyżej wskazanej nieruchomości Dłużników.

Przedmiotem planowanej sprzedaży, w toku prowadzonego przez Komornika postępowania egzekucyjnego, będzie prawo własności zabudowanej działki o nr 1 , dla której Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgę Wieczystą nr  ...

Z treści księgi wieczystej wynika, że Dłużnicy:

nabyli prawo własności nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego Rep. A nr ... dnia 26 maja 2008 roku,

są współwłaścicielami w udziałach wynoszących 1/2 prawa własności nieruchomości.

Ze sporządzonego dla nieruchomości operatu szacunkowego z dnia 10 lutego 2021 r. wynika, że nieruchomość jest zabudowana dwoma przylegającymi do siebie (zabudowa zwarta) i  skomunikowanymi wewnętrznie budynkami niemieszkalnymi, które według danych z ewidencji gruntów i budynków stanowią: bliżej ulicy - jednokondygnacyjny inny budynek niemieszkalny, budynek niższy oraz - dalej od ulicy - dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, budynek wyższy. Północna część tego budynku (na długości ok. 4,3 m) znajduje się poza granicami działki, na sąsiedniej nieruchomości (działce nr 2), także w zabudowie zwartej z innym budynkiem, również o jednakowych rozwiązaniach techniczno-użytkowych. Na podstawie oględzin nieruchomości stwierdzono, iż oba budynki są nieużytkowane od wielu lat (około 10) i częściowo dostępne dla osób postronnych. Niegdyś obiekt był wykorzystywany na cele produkcyjno-magazynowe z zapleczem biurowo -socjalnym.

Obiekt został wybudowany najprawdopodobniej w latach 60/70-tych XX w., wykonany w technologii mieszanej, tj. tradycyjnej murowanej ścian i uprzemysłowionej prefabrykowanej stropu i stropodachu. Powierzchnia zabudowy obu budynków wynosi 431 m2 (odpowiednio 144 m2 i 287 m2), powierzchnia użytkowa około 625 m2. Obiekt składa się kilkunastu pomieszczeń, w tym głównego pomieszczenia (rodzaj hali) produkcyjno-magazynowego. Budynek bez wyposażenia w sprawne instalacje (są one zdekompletowane, uszkodzone), z wadliwymi, zniszczonymi oraz brakującymi elementami wykończenia, znajdujący się w słabym stanie techniczno-użytkowym, m. in. z przeciekającym dachem, ubytkami tynku i okładzin, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wspomnianych instalacji. Szacunkowe zużycie techniczne, uwzględniając braki oraz uszkodzenia elementów wykończenia, w tym dewastacje, zawiera się w przedziale 50-60%, podobnie jak i zużycie funkcjonalne.

Dla terenu obejmującego przedmiotową nieruchomość nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy ..., nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem „M” - tereny istniejącej oraz projektowanej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jednorodzinnej (szeregowej, bliźniaczej, wolnostojącej) oraz zagrodowej, wraz z zabudową gospodarczą, obiektami usługowymi (w tym usługi podstawowe oraz sportowo- rekreacyjne), niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi, zielenią urządzoną (w tym ogrody i sady).

Nieruchomość posiada kształt zbliżony do prostokąta o bokach długości ok. 30 m x 27 m, jest ogrodzona, przy czym na granicy zachodniej znajduje się ściana zewnętrzna budynku, zaś ściana północna przebiega przez (prawdopodobnie) ścianę wewnętrzną budynku, na pozostałej części północnej granicy brak ogrodzenia.

Nieruchomość posiada płaskie ukształtowanie terenu, choć można stwierdzić nieznaczny spadek w kierunku północnym. Działka posiada nieużytkowane aktualnie przyłącza do sieci infrastruktury technicznej, a sieć energetyczna, wodna, kanalizacyjna i teletechniczna znajdują się w granicach nieruchomości. Poza wyżej opisaną zabudową działki, nieruchomość zagospodarowana jest jako teren komunikacji wewnętrznej, w postaci betonowej nawierzchni, jako chodnik o szerokości ok. 2 m wzdłuż ściany zewnętrznej zachodniej. W pozostałej części stanowi grunt niezabudowany, porośnięty niepielęgnowaną roślinnością trawiastą oraz pozostawionymi na niej odpadami, głównie związanymi z branżą motoryzacyjną.

Ponadto, z operatu szacunkowego sporządzonego dla przedmiotowej nieruchomości wynika, że Dłużnicy niegdyś na nieruchomości prowadzili działalność spółki „...” Sp. z o.o., zajmującej się produkcją metalowych urządzeń transportowych i wyrobów gotowych dedykowanych branży spożywczej.

Z pisma Wójta Gminy ... z dnia 14 lipca 2021 r., będącego odpowiedzią na wezwanie Komornika, wynika, że działka nr 1  w miejscowości ...  jest od 2008 roku opodatkowana podatkiem od nieruchomości z tytułu prowadzonej na niej działalności gospodarczej. Zobowiązania Dłużników nie były regulowane terminowo oraz posiadają oni z tego tytułu zadłużenie.

Z pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 13 lipca 2021 r., będącego odpowiedzią na pismo Komornika z dnia 6 lipca 2021 r. wynika, że działka nr 1  o powierzchni 0,0886 ha, położona w miejscowości ..., gm. ... KW ... została nabyta przez osoby fizyczne: Dłużnika M.B. oraz Dłużnika I.S. dnia 26 maja 2008 r. Transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT. Nabycie od osób fizycznych.

Z informacji przekazanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego ... pismem z  dnia 2 lipca 2021 r. wynika w szczególności, że:

Dłużnik I.S figuruje w rejestrze podatników prowadzonym przez urząd,

nie odnotowano powiązań Dłużnika z działalnością gospodarczą,

w okresie ostatnich 2 lat Dłużnik nie występował o zwrot należności podatkowych PIT, VAT bądź innych,

w ewidencji danych prowadzonej przez Organ nie zarejestrowano informacji o złożeniu deklaracji dotyczących nabycia lub zbycia a także innego rozporządzenia prawem własności nieruchomości lub ograniczonym prawem rzeczowym przez Dłużnika,

Dłużnik nie zadeklarował czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub wymagających wniesienia opłaty skarbowej.

Z informacji przekazanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. pismem z dnia 17  maja 2021 r., będącym odpowiedzią na pismo Komornika z dnia 10 maja 2021 r. wynika w szczególności, że:

Dłużnik M.B. figuruje w rejestrze podatników, prowadzonym przez urząd,

nie odnotowano powiązań z działalnością gospodarczą,

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Informacja z Ewidencji Pojazd. z dnia 31.01.2006: MOTOROWER ... r. pod. 2005 nr rej. ...,

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Umowa sprzedaży z dnia 17.01.2006 na kwotę 120 000,00 zł: INFORMACJA Z URZĘDU SKARBOWEGO: PIERWSZY URZĄD SKARBOWY  DZIAŁKA NR ... O POW. 721 M2 POŁOŻONA W ...,

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Informacja z Ewidencji Pojazd. z dnia 26.03.2007: MOTOCYKL... r. prod. 2006 nr rej. ...,

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Informacja z Ewidencji Pojazd. z dnia 28.03.2007: PRZYCZEPA ... r. prod. 2007 nr rej. .

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Umowa sprzedaży z dnia 19.06.2007 na kwotę 130 000,00 zł: INFORMACJA Z URZĘDU SKARBOWEGO: URZĄD SKARBOWY UMOWA SPRZEDAŻY NIEZABUDOWANEJ DZIAŁKI GRUNTU NR .. POW.1033 M2, ... POŁ. W ...., GM. ...,

wystąpił jako Nabywca w czynności typu Umowa sprzedaży z dnia 26.05.2008 na kwotę 488 546,40 zł: INFORMACJA Z URZĘDU SKARBOWEGO: URZĄD SKARBOWY UMOWA SPRZEDAŻY UDZIAŁU WYNOSZĄCEGO 1/3 CZĘŚCI DZIAŁKI NR ... POW. 0,0531 HA POŁ. W MIEJSCOWOŚCI ... GM ... KW ... ORAZ NIERUCHOMOŚĆ STANOWIĄCA DZIAŁKĘ NR 1 O POW. 0,0886 HA POŁ. W MIEJSCOWOŚCI ... GM. ...  KW...,

brak złożonych w Urzędzie przez ww. Podmiot deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 za okres ostatnich 5 lat,

Dłużnik nie figuruje w ewidencji Urzędu, jako podatnik podatku od towarów i usług (VAT),

Dłużnik w okresie ostatnich 2 lat nie występował do Urzędu o zwrot z tytułu podatku od towarów i usług (VAT),

Dłużnik na dzień 17.05.2021 r. nie dokonuje wpłat z tytułu podatków.

W dniu 26 listopada 2021 r. Komornik skierował do Dłużników wezwania, w których zadał poniższe pytania dotyczące nieruchomości będącej przedmiotem planowanej sprzedaży:

1.Czy przedmiotowa nieruchomość została nabyta na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej?

2.Czy nieruchomość była wykorzystywana do celów prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej (w tym również była wynajmowana bądź wydzierżawiana podmiotom trzecim)? Do jakich celów była wykorzystywana nieruchomość przez dłużnika?

3.Czy dłużnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym?

4.Jeżeli dłużnik nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, to czy wartość sprzedaży zrealizowanej przez niego przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 200 000 zł (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku)?

5.Czy dłużnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizują wyłącznie sprzedaż zwolnioną od podatku VAT?

6.Czy nieruchomość była wykorzystywana przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, do jakiej działalności i na jakiej podstawie zwolnionej z VAT?

7.Czy nieruchomość została uwzględniona przez dłużnika w ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej?

8.W odniesieniu do budynku znajdującego się na działce nr 1 , proszę o informację:

a)Czy od momentu pierwszego zasiedlenia budynku znajdującego się nadziałce gruntu nr 1 upłynęły co najmniej 2 lata?

Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

wybudowaniu lub

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (tj. przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja, modernizacja), stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

b)Czy dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na budynek znajdujący się na gruncie?

c)Jeżeli dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na budynek znajdujący się na gruncie, czy dłużnik dokonywał tego obniżenia?

d)Czy na budynek znajdujący się na gruncie, dłużnik ponosił wydatki na jego ulepszenie (chodzi o przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, modernizację)?

e)Jeżeli dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie budynku znajdującego się na  gruncie, to czy od tych wydatków dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego? Czy dokonał odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych na ulepszenie budynku?

f)Czy wartość poniesionych przez dłużnika wydatków na ulepszenie budynku znajdującego się na gruncie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku?

Na powyższe wezwanie odpowiedział wyłącznie Dłużnik I.SZ. pismem z dnia 7 grudnia 2021 r., w którym wskazał, że na postawione pytania od nr 1 do nr 8 odpowiedź jest negatywna, gdyż Dłużnik nie był i nie jest przedsiębiorcą, ani podatnikiem podatku VAT. Odnośnie pytania nr 2 nieruchomość ta została wynajęta na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2008 r. firmie ... Sp. z o.o. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku, koszty te zgodnie z umową obciążały Najemcę.

Ponadto, z oświadczenia Dłużnika I.S. z dnia 17 maja 2021 r., będącego odpowiedzią na wezwania Komornika do udzielenia wyjaśnień z dnia 10 maja 2021 r., wynika, że Dłużnik nie prowadził działalności gospodarczej. Działkę zabudowaną zakupił razem ze wspólnikiem spółki prywatnie i nie odliczył podatku VAT, a następnie wynajął wraz ze wspólnikiem firmie ... Sp. z o.o. w dniu 15 lipca 2008 r.

Dłużnik M.B. do dnia wystąpienia z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej nie odpowiedział na wezwania Komornika do udzielenia informacji dotyczących przedmiotowej nieruchomości zabudowanej.

Nadmienić należy, że Dłużnicy są wspólnikami spółki ... Sp. z o.o., a ponadto I.SZ. jest Wiceprezesem Zarządu spółki, a M.B. - Członkiem Zarządu.

W związku z tak przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie naliczenia, pobrania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego podatku VAT, jako płatnik podatku, z tytułu sprzedaży prawa własności zabudowanej nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT planowanej sprzedaży nieruchomości w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

W uzupełnieniu wniosku, na pytania Organu:

  1. Czy przedmiotem najmu na rzecz spółki … Sp. z o. o. była cała działka nr 1  wraz ze wszystkimi znajdującymi się na niej naniesieniami budowlanymi?
  2. Czy jedynym sposobem wykorzystania działki nr 1   przez Dłużników był jej wynajem na rzecz spółki … Sp. z o. o.?
  3. Czy działka nr 1  wraz ze wszystkimi znajdującymi się na niej naniesieniami budowlanymi była wykorzystywana do końca okresu korzystania z niej przez spółkę .. Sp. z o. o.?
  4. Jeśli odpowiedź na pytania nr 1 i nr 2 jest negatywna należy wskazać:

a)W jaki sposób, do jakich celów, Dłużnicy (I.SZ. i M.B.) wykorzystywali oraz do dnia sprzedaży będą wykorzystywać pozostałą część działki nr 1 ?

b)Czy pozostała część działki nr 1 , która nie była wynajęta na rzecz spółki … Sp. z o. o. była wykorzystywana przez Dłużników w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.)?

  1. Czy działka nr 1  wykorzystywana była przez Dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana była działka, wykonywali  Dłużnicy – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
  2. Czy budynki znajdujące się działce nr  1 , tj.  budynki niemieszkalne, które według danych z ewidencji gruntów i budynków stanowią: bliżej ulicy - jednokondygnacyjny inny budynek niemieszkalny, budynek niższy oraz - dalej od ulicy - dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, budynek wyższy, spełniają definicję budynku, o której mowa art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351, z późn. zm.)?
  3. Czy na działce nr 1  znajdują się budowle, w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane? Jeżeli tak, to jakie?
  4. Jeśli na działce nr 1  znajdują się urządzenia budowalne, to należy wskazać, z jakim budynkiem/budowlą będą one powiązane?
  5. Czy urządzenia budowalne stanowią urządzenia budowalne, o których mowa w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane?
  6. Czy ww. budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
  7. Czy z tytułu nabycia budynków/budowli, o których mowa we wniosku Dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
  8. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie ww. budynków/budowli położonych na działce nr 1 , wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.)?
  9. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli lub ich części, położonych na działce nr 1 , w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.
  10. Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części ww. budynków/budowli, to należy wskazać w jakiej w części?
  11. Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
  12. Czy budynki/budowle położne na  działce nr 1 , przed ich nabyciem przez Dłużników, były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?
  13. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 13 należy wskazać w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli, lub ich części?
  14. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych ww. budynków/budowli, lub ich części a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
  15. Czy ww. budynki budowle, były/są udostępniane przez Dłużników na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.? Jeżeli tak, to należy wskazać kiedy ww. budynki lub ich części zostały oddane w najem, dzierżawę, użyczenie oraz czy to udostępnienie miało charakter odpłatny czy nieodpłatny (należy wskazać dzień, miesiąc i rok)?
  16. Czy ww. budynki/budowle były/są wykorzystywane przez Dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były/są budynki/budowle, wykonywali Dłużnicy – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
  17. Czy najemca/najemcy ponosił nakłady na ulepszenie ww. budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
  18. W jakim okresie najemca/najemcy ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynków/budowli położonych na działce nr 1 ?
  19. Jeżeli najemca/najemcy ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynków/budowli, położonych na działce nr 1  to czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. budynków?
  20. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 21 i nr 23 jest twierdząca, to należy wskazać:

a)Kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania ww. budynków/budowli po ulepszeniu?

b)Czy ulepszenia stanowiły „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania ww. budynków/budowli lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?

c)Czy po ulepszeniu miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli?

d)Jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie ww. budynków/budowli po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpiło (należy podać dzień, miesiąc i rok)?

e)Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynków/budowli po ulepszeniu, a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

f)Czy ulepszone ww. budynki/budowle były wykorzystywane przez najemcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

25.  Czy między Dłużnikami, a najemcą/najemcami doszło/dojdzie od rozliczenia nakładów poniesionych na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli? Jeśli tak,

        to należy wskazać:

a)w jaki sposób nastąpiło/nastąpi rozliczenie nakładów (jednorazowo, częściowo) oraz czy nastąpi to przed sprzedażą czy po sprzedaży?

b)czy w stosunku do rozliczonych nakładów Dłużnikom przysługiwało/będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

26. Jeżeli nie posiada Pani informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:

-czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Panią jako Komornika działań?

-czy działania te zostały udokumentowane?

-czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużnika?

odpowiedziała Pani:

1.Dłużnik - Pan I.SZ. w piśmie z dnia 7 grudnia 2021 r. udzielając odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy o treści: „Czy nieruchomość była wykorzystywana do celów prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej (w tym również była wynajmowana bądź wydzierżawiana podmiotom trzecim)? Do jakich celów była wykorzystywana nieruchomość przez dłużnika?"

wskazał: „Odnośnie pytania nr 2 nieruchomość ta została wynajęta na podstawie umowy z dnia 15-07-2008 r. firmie ... Sp. z o.o. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku koszty te zgodnie z umową obciążały Najemcę".

Dłużnik - Pan M.B. nie udzielił odpowiedzi Wnioskodawcy.

2.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

3.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

4.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

5.W skierowanych do dłużników wezwaniach z dnia 26 listopada 2021 r. Wnioskodawca zadał następujące pytanie: „6. Czy nieruchomość była wykorzystywana przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, do jakiej działalności i na jakiej podstawie zwolnionej z VAT?"

W odpowiedzi na powyższe pytanie dłużnik - Pan I.SZ. wskazał: „(...) informuję, że na postawione pytania od Nr 1 do Nr 8 odpowiedź jest negatywna, gdyż dłużnik nie był i nie jest przedsiębiorcą, ani podatnikiem podatku VAT". Dłużnik - Pan M.B. nie udzielił odpowiedzi Wnioskodawcy.

6.Tak, budynki znajdujące się na działce nr 1 tj. budynki niemieszkalne, które według danych z ewidencji gruntów i budynków stanowią: bliżej ulicy - jednokondygnacyjny inny budynek niemieszkalny, budynek niższy oraz - dalej od ulicy - dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, budynek wyższy, spełniają definicję budynku, o której mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.).

7.Nie, na działce nr 1 brak jest budowli, w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane.

8.Tak, na działce nr 1 znajdują się urządzenia budowlane:

ogrodzenie,

chodnik wzdłuż ściany zewnętrznej zachodniej budynku.

Powyższe urządzenia budowlane powiązane są z obydwoma budynkami, o  których mowa w odpowiedzi na pytanie nr 6.

9.Tak, zdaniem Wnioskodawcy, urządzenia budowlane wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 8 stanowią urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane

10.Tak, budynki posadowione na działce nr 1 są trwale związane z gruntem.

11.Wnioskodawca nie posiada informacji w zakresie tego, czy z tytułu nabycia budynków Dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W oświadczeniu z dnia 17 maja 2021 r. dłużnik - Pan I.SZ. wskazał: „Działkę zabudowaną zakupiłem razem ze wspólnikiem spółki prywatnie i nie odliczyłem podatku VAT, a następnie wynająłem wraz ze wspólnikiem firmie ... Sp. z o. o. (...)".

12.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

13.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie. W ocenie Wnioskodawcy, do pierwszego zasiedlenia nieruchomości doszło z momentem oddania jej w najem na rzecz .. Sp. z o.o., tj. w dniu 15 lipca 2008 r., bądź wcześniej. Dłużnik wskazał ponadto, że nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków posadowionych na działce. Ponadto, z operatu szacunkowego sporządzonego dla przedmiotowej nieruchomości wynika, że budynki są nieużytkowane od około 10 lat.

14.Jak wyżej.

15.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

16.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

17.W ocenie Wnioskodawcy, w wyniku oddania nieruchomości w najem na rzecz ... Sp. z o.o. na mocy umowy najmu z dnia 15 lipca 2008 r.

18.W skierowanych do dłużników wezwaniach z dnia 26 listopada 2021 r. Wnioskodawca zadał następujące pytanie: „8. a) Czy od momentu pierwszego zasiedlenia budynku znajdującego się nadziałce gruntu nr 1 upłynęły co najmniej 2 lata?

Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

wybudowaniu lub

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (tj. przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja, modernizacja), stanowiły co najmniej 3096 wartości początkowej."

W odpowiedzi na powyższe pytanie dłużnik - Pan I.SZ. wskazał: „(...) informuję, że na postawione pytania od Nr 1-do Nr 8 odpowiedź jest negatywna, gdyż dłużnik nie był i nie jest przedsiębiorcą, ani podatnikiem podatku VAT". Dłużnik – Pan M.B. nie udzielił odpowiedzi Wnioskodawcy.

19.Zabudowana działka nr 1 była wynajmowana. Umowa najmu zawarta była w dniu 15 lipca 2008 r. Wnioskodawca nie posiada informacji w zakresie tego, czy umowa najmu miała charakter odpłatny.

20.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie. W skierowanych do dłużników wezwaniach z dnia 26 listopada 2021 r. Wnioskodawca zadał następujące pytanie: „6. Czy nieruchomość była wykorzystywana przez dłużnika wyłącznie no cele działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, do jakiej działalności i na jakiej podstawie zwolnionej z VAT?" 

W odpowiedzi na powyższe pytanie dłużnik - Pan I.SZ. wskazał: „(...) informuję, że na postawione pytania od Nr 1-do Nr 8 odpowiedź jest negatywna, gdyż dłużnik nie był i nie jest przedsiębiorcę, ani podatnikiem podatku VAV.

Dłużnik - Pan M.B. nie udzielił odpowiedzi Wnioskodawcy.

21.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

22.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

23.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

24.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

25.Wnioskodawca nie posiada informacji w tym zakresie.

26.Brak informacji jest wynikiem podjętych przez Wnioskodawcę działań. Działania zostały udokumentowane. Podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużników.

Wnioskodawca próbował skontaktować się z dłużnikami po otrzymaniu od organu przedmiotowego wezwania do uzupełnienia wniosku. Pytania organu od nr 1 do 25 zostały przesłane przez Wnioskodawcę do dłużników pismem z dnia 20 kwietnia 2022 r. Z dłużnikiem - Panem M.B. brak jest kontaktu. Dłużnik - Pan I.SZ. przesłał do Wnioskodawcy odpowiedź datowaną na dzień 25 kwietnia 2022 r., w której wskazał, że nie jest w stanie odpowiedzieć na zadane pytania.

Pytania

1)Czy w stosunku do planowanej przez Komornika sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B., zastosowanie znajdzie norma wynikająca z przepisu art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, w związku z tym, że udokumentowane działania Wnioskodawcy nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania  do dostawy prawa własności budynku zwolnień od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy o VAT, a tym samym Wnioskodawca powinien przyjąć, że warunki zastosowania powyższych zwolnień od podatku nie zostały spełnione?

2)Czy planowana przez Komornika sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S., będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do planowanej przez Komornika sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B., zastosowanie znajdzie norma wynikająca z przepisu art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, w związku z tym, że udokumentowane działania Wnioskodawcy nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy prawa własności budynku zwolnień od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy o VAT, a tym samym Wnioskodawca powinien przyjąć, że warunki zastosowania powyższych zwolnień od podatku nie zostały spełnione.

Na wstępie Wnioskodawca zauważa, iż na mocy art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) ustawodawca ustanowił komornika płatnikiem podatku VAT od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z powyższego przepisu ustawy o VAT wynika, że komornik jest płatnikiem podatku od dostawy towaru dokonywanej w trybie egzekucji, w przypadku, gdy wykonuje czynności egzekucyjne. Przez czynność egzekucyjną należy rozumieć każde formalne, oparte na przepisach procesowych, działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), zgodnie z którym płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez komornika sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie opodatkowana podatkiem VAT, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby z niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku. Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, przedmiotem planowanej dostawy jest prawo własności nieruchomości zabudowanej dwoma przylegającymi do siebie i skomunikowanymi wewnętrznie budynkami niemieszkalnymi.

Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Dla uznania danego majątku za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Potwierdza to orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C- 291/92 Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht, które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej wyłącznie do celów prywatnych. "Majątek prywatny" to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.

Z informacji przekazanej przez jednego z Dłużników wynika, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Dłużników, a następnie wynajęta spółce ... Sp. Z o.o., której to Dłużnicy są wspólnikami, zatem nie można uznać, że przez cały okres jej posiadania Dłużnicy wykorzystywali nieruchomość do celów prywatnych.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości, Dłużnicy będą występowali w charakterze podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a planowana sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Co do zasady, stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie zaś do treści art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, nieruchomość będąca przedmiotem planowanej sprzedaży jest zabudowana, zatem należy dokonać oceny, czy jej planowana dostawa będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego przepisu wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Należy ponadto wskazać, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków lub budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zatem dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia tego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W toku prowadzonego przez Wnioskodawcę postępowania egzekucyjnego, Dłużnik M.B. nie złożył stosownych oświadczeń umożliwiających dokonanie oceny, czy planowana sprzedaż własności nieruchomości, w części do niego należącej, będzie mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Wnioskodawca nie jest i nie będzie w posiadaniu informacji o tym, czy i kiedy pierwsze zasiedlenie budynków miało miejsce, a także czy Dłużnik ponosił na budynki wydatki na ich ulepszenie.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, nie można uznać, że spełnione zostały warunki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w odniesieniu do planowanej dostawy udziału wynoszącego 1/2 (należącego do Dłużnika M.B.) w prawie własności nieruchomości.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do  których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wniosku, Wnioskodawca wskazał, że nie posiada informacji w zakresie tego, czy Dłużnikowi M.B.  przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego od wydatków ponoszonych na budynki oraz czy Dłużnik ponosił wydatki na ulepszenie budynków, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, gdyż Dłużnik nie odpowiedział na wezwanie Komornika.

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie jest i nie będzie w stanie stwierdzić, czy w przypadku planowanej sprzedaży nieruchomości, spełnione zostały warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, a zatem w ocenie Wnioskodawcy, planowana dostawa przedmiotowej nieruchomości nie będzie korzystała z powyższego zwolnienia z opodatkowania VAT.

Ustawa o VAT, w art. 43 ust. 1 pkt 2 przewiduje również zwolnienie z opodatkowania towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe zwolnienie, zdaniem Wnioskodawcy, również nie znajdzie zastosowania dla planowanej dostawy nieruchomości, gdyż Wnioskodawca nie posiada informacji w zakresie tego, czy nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18 ustawy o VAT, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

W niniejszej sprawie, pomimo działań Wnioskodawcy, zamierzających do określenia istotnych dla sprawy faktów, działania te nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika M.B., do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do planowanej sprzedaży nieruchomości zwolnień z podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy o VAT.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do planowanej przez Komornika sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B., zastosowanie znajdzie norma wynikająca z przepisu art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, w związku z tym, że udokumentowane działania Wnioskodawcy nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy prawa własności budynku zwolnień od podatku, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a ustawy o VAT, a tym samym Wnioskodawca

powinien przyjąć, że warunki zastosowania powyższych zwolnień od podatku nie zostały spełnione.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana przez Komornika sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S., będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego przepisu wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest generalnie zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że budynki znajdujące się na działce nr 1  zostały wybudowane najprawdopodobniej w latach 60/70-tych XX w. Z oświadczenia Dłużnika I.S. wynika, że przedmiotowa nieruchomość została oddana w najem na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2008 r. spółce … Sp. z o.o., której Dłużnicy są wspólnikami. Dłużnik wskazał ponadto, że nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków posadowionych na działce. Ponadto, z operatu szacunkowego sporządzonego dla przedmiotowej nieruchomości wynika, że budynki są nieużytkowane od około 10 lat. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, planowana sprzedaż należącego do Dłużnika I.S. udziału w nieruchomości nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed pierwszym zasiedleniem, a od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, planowana przez Komornika sprzedaż nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S., będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest :

-prawidłowe – w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B.,

-nieprawidłowe – w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S..

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r., poz. 931), zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 41) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

W świetle cyt. wyżej przepisów, płatnikami podatku od towarów i usług (czyli podmiotami zobowiązanymi do obliczania, poboru podatku od podatnika i wpłaty podatku na konto organu podatkowego) mogą być organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w wykonaniu czynności egzekucyjnych organy te dokonują dostawy towarów należących do podatnika lub przez niego posiadanych z naruszeniem przepisów. Sformułowanie „płatnikami” oznacza, że organy te nie stają się z tytułu wykonania powyższych czynności podatnikami podatku od towarów i usług, lecz pełnią jedynie rolę płatnika w odniesieniu do podatku należnego z tytułu sprzedanych (zlicytowanych) towarów należących do podatnika, w stosunku do którego toczy się postępowanie egzekucyjne.

Zaznaczenia wymaga, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Komornik sądowy pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą dokonaną w ramach egzekucji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podatnik, będący dłużnikiem, zazwyczaj nie otrzymuje kwot uzyskanych przez organ egzekucyjny ze sprzedaży towarów w wykonaniu czynności egzekucyjnych. Prawdopodobne jest zatem, że podatnik nie posiada innych środków finansowych umożliwiających uiszczenie należnego podatku. Ustanowienie organu egzekucyjnego płatnikiem zapewnia odprowadzenie należnego podatku przez organ przeprowadzający dostawę w ramach czynności egzekucyjnych.

Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, zarówno grunt, jak i budynek spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej, należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który będzie działał w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.

Uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy, wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik - właściciel danej nieruchomości - jest podatnikiem podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Komornik Sądowy prowadzi na wniosek wierzyciela przeciwko Panom I.SZ. i M.B. (dalej: Dłużnicy), postępowanie egzekucyjne z nieruchomości, tj. prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej działki 1 . Nieruchomość jest zabudowana dwoma przylegającymi do siebie (zabudowa zwarta) i skomunikowanymi wewnętrznie budynkami niemieszkalnymi :  jednokondygnacyjny inny budynek niemieszkalny, budynek niższy oraz dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, budynek wyższy.  Nieruchomość ta została wynajęta na podstawie umowy z dnia 15 lipca 2008 r. firmie ... Sp. z o.o.

Zatem przy dostawie zabudowanej działki 1 ,  spełnione będą przesłanki do uznania Dłużników za podatników podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składników majątku wykorzystywanych przez Dłużników w działalności gospodarczej. W konsekwencji, dostawa zabudowanej działki 1  będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:

Stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146aa ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

W okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z uregulowania tego wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

W przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

-towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

-przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Bowiem stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy:

Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

Tym samym, dokonana w trybie egzekucji dostawa towarów, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki, jeżeli udokumentowane działania w celu potwierdzenia zwolnienia podjęte przez komornika lub organ egzekucyjny były z powodu dłużnika bezskuteczne.

W  celu  ustalenia,  czy  w  analizowanej sprawie dla dostawy nieruchomości udziału ½ należącego do dłużnika Pana M.B. oraz udziału 1/2 należącego do dłużnika Pana I.S., znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do  budynków znajdujących się ww. działce nr 1   nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Przedstawiony we wniosku opis sprawy nie pozwala stwierdzić, czy sprzedaż w trybie licytacji publicznej prawa własności budynków posadowionych na działce nr 1   będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy. Ponadto, opis sprawy nie pozwala stwierdzić, czy ww. sprzedaż w trybie licytacji publicznej ww. nieruchomości, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności – nie posiada Pani wszystkich informacji, które są niezbędne do dokonania takiej oceny. We wniosku wskazała Pani, że w toku prowadzonego postępowania komornik sądowy wzywał Dłużników do zajęcia stanowiska w zakresie udzielenia informacji, jednakże Dłużnicy nie udzielili wszystkich istotnych informacji, które były niezbędne, aby organ mógł dokonać oceny, czy sprzedaż działki nr 1 , wraz ze znajdującymi się na niej budynkami , które Dłużnicy posiadają we współwłasności, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku postawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 lub  10a ustawy o VAT. Na powyższe wezwanie odpowiedział wyłącznie Dłużnik I.SZ. i m. in. wskazał, iż nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku, koszty te zgodnie z umową obciążały Najemcę. Ponadto, pytanie nr 6 ww. wezwania Komornika dotyczyło wskazania, czy nieruchomość była wykorzystywana przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.  Dłużnik - Pan I.SZ. wskazał: „(...) informuję, że na postawione pytania od Nr 1 do Nr 8 odpowiedź jest negatywna, gdyż dłużnik nie był i nie jest przedsiębiorcą, ani podatnikiem podatku VAT". Natomiast, Dłużnik M.B. do dnia wystąpienia z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej nie odpowiedział na wezwania Komornika do udzielenia informacji dotyczących przedmiotowej nieruchomości zabudowanej.

Należy wskazać, iż pomimo że przedmiotem sprzedaży będą udziały przysługujące każdemu z Dłużników osobno, to jednak oceny zwolnień od podatku należy dokonać w odniesieniu do całych budynków.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że brak  odpowiedzi jednego z Dłużników w odniesieniu do ponoszenia nakładów na przedmiotowe budynki, uniemożliwia ocenę, czy doszło do pierwszego zasiedlenia budynków znajdujących się na ww. działce nr 1 ,  a tym samym kwestii  czy sprzedaż tych  budynków,  które Dłużnicy posiadają we współwłasności, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku postawie art. 43 ust. 1 pkt  10 ustawy. Z kolei, brak możliwości oceny zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 uniemożliwia analizę możliwości zastosowania do dostawy tych budynków zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Tym samym, z uwagi na fakt, iż w odniesieniu do przedmiotowych budynków brak jest możliwości oceny zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy, nie można również dokonać oceny zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. przepisach dla dostawy działki nr 1 , na której te budynki są położone.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania do dostawy ww. zabudowanej działki nr 1  zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Dla zastosowania powyższego zwolnienia muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj.:

·towary musiały być wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej,

·w związku z nabyciem tych towarów nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków wyklucza zastosowanie zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wyżej wskazano, oceny zwolnień od podatku należy dokonać w odniesieniu do całych budynków.  Zatem brak udzielenia odpowiedzi na wezwanie Komornika przez jednego z Dłużników, uniemożliwia także ocenę, czy zabudowana działka nr 1  była wykorzystywana przez Dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, a tym samym, czy dla zabudowanej działki nr 1  zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Mając powyższe na względzie należy uznać, że podjęte przez Panią jako komornika sądowego działania potwierdzają brak możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika.

W związku z tym, w sprawie znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy, tj. przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnienia nie będą spełnione, o ile podjęte przez Panią udokumentowane działania nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużników, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów zwolnienia od podatku.

Zaznaczyć jednak należy, że kwestia oceny podjętych przez Panią jako Komornika działań nie była przedmiotem interpretacji.

Zatem sprzedaż nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B. i w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S. będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT, stosownie do art. 43 ust. 21 ustawy.

Tym samym, Pani stanowisko, w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika M.B. jest prawidłowe. Natomiast stanowisko w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę o nr 1 , w udziale wynoszącym 1/2 należącym do Dłużnika I.S., jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).