Uznanie planowanej Transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej Transakcji z opodatkowania poda... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.119.2022.2.MKA

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.119.2022.2.MKA

Temat interpretacji

Uznanie planowanej Transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej Transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania planowanej Transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo i wyłączenia tej Transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2022 r. (wpływ 26 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką osobową prawa handlowego, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Na dzień złożenia niniejszego wniosku działalność gospodarcza Wnioskodawcy jest zawieszona.

Wnioskodawca prowadzi działalność pod nazwą X. Podstawowy i jedyny zakres działalności gospodarczej Spółki obejmuje prowadzenie działalności usługowej w zakresie wypożyczania sprzętu motorowodnego. Wnioskodawca jest właścicielem 10 motorówek, wyposażonych w silnik o mocy 9,9 KW, przeznaczonych do wypożyczenia w celach rekreacyjnych. Motorówki przeznaczone są do samodzielnego prowadzenia przez pełnoletnie osoby fizyczne. Wypożyczalnia sprzętu zlokalizowana jest w (…), na będącym własnością Wnioskodawcy pływającym pomoście, zacumowanym na (…).

Poza składnikami majątku trwałego wskazanymi powyżej, do prowadzenia działalności, Wnioskodawca wykorzystuje również:

zacumowany do pomostu domek drewniany na pływakach (dalej: „Domek baza”), zarejestrowany jako obiekt pływający, służący do przechowywania niezbędnego sprzętu wraz z instalacją fotowoltaiczną służącą do zasilania urządzeń elektronicznych;

drobny niskocenny sprzęt pomocniczy m.in. sprzęt ratunkowy, leżaki, sprzęt czyszczący, oświetlenie, zasilanie pomp do odpompowywania wody z motorówek, zbiornik na zapasowe paliwo;

przyczepę samochodową służącą do transportu motorówek na lądzie;

motorówkę z silnikiem o mocy 25KM, wykorzystywana do obsługi wypożyczalni tj. w szczególności transportu paliwa, holowania uszkodzonych motorówek.

Wnioskodawca w związku z prowadzoną wypożyczalnią jest stroną umów, np. umowy użytkowania zawartej z P. do cumowania pomostu na (…), umowy na najem miejsca w Porcie (…), umowy z operatorem telekomunikacyjnym umowy na hosting i prowadzenie witryny internetowej. Wypożyczalnia działa sezonowo w okresie letnim tj. od maja do września. Z uwagi na sezonowość prowadzonej działalności, do obsługi wypożyczalni Wnioskodawca zatrudnia pracowników w oparciu o umowę cywilnoprawną (umowa zlecenia) wyłącznie na okres funkcjonowania wypożyczalni. Wnioskodawca pozyskuje klientów głównie poprzez reklamę w Internecie, stronę na Facebooku oraz stronę internetową pod adresem www.(...).pl. Klienci mają możliwość dokonania rezerwacji poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie internetowej Wnioskodawcy, telefonicznie oraz wynajęcia motorówek bezpośrednio na pomoście. Wnioskodawca w związku z planowaną zmianą profilu prowadzonej działalności, zamierza dokonać transakcji sprzedaży (dalej: Transakcja) obejmującej wszelkie składniki materialne i niematerialne związanych z działalnością Spółki w zakresie wypożyczalni sprzętu motorowodnego.

Wnioskodawca planuje, iż Transakcja obejmie następujące składniki:

nazwa wypożyczalni X oraz identyfikujący znak graficzny - zgłoszone w urzędzie patentowym;

składniki majątku ruchomego tj. motorówki wraz z wyposażeniem, pomost z trapem, kotwice, cumy, łańcuchy, Domek baza z instalacją fotowoltaiczną, drobne wyposażenie - ława, parasole, leżaki, wózek transportowy, pompa, odkurzacz, sprzęt do czyszczenia, kamizelki pneumatyczne dla pracowników oraz wypornościowe kamizelki dla klientów; zbiorniki na paliwo, skrzynia na zbiorniki na paliwo; przyczepę samochodową do przewozu motorówek; telefony komórkowe;

windery, materiały promocyjne;

cesja następujących umów - umowa użyczenia miejsca do cumowania pomostu, umowa na prowadzenie i hosting strony www i formularza rezerwacyjnego, umowa na usługi telekomunikacyjne;

strona internetowa Wnioskodawcy (…).pl, strona firmowa na aplikacji (...), aplikacja (…) do monitoringu lokalizacji motorówek, konto firmowe w (…) do prowadzenia kampanii reklamowych w Internecie;

wzorce dokumentów handlowych (tj. regulaminy wypożyczalni, umowa najmu, protokoły zdawczo odbiorcze, procedury obsługi klienta, wzory materiałów marketingowych, wzory umów z pracownikami.

Wnioskodawca po zawarciu planowanej Transakcji pozostanie stroną umowy najmu lokalu w którym mieści się siedziba Spółki. W skład Transakcji nie zostanie włączone również niskocenne składniki stanowiące wyposażenie biura Spółki. Jednocześnie nabywca w wyniku Transakcji uzyska zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, na który składają się ww. składniki, które będą mogły służyć do kontynuowania działalności gospodarczej w prowadzonym dotychczas zakresie.

Zgodnie z najlepszą wiedzą Wnioskodawcy, nabywca planuje kontynuowanie działalności w dotychczasowym obszarze.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

W piśmie uzupełniającym z 26 kwietnia 2022 r. w odpowiedzi na pytania Organu wskazaliście Państwo, że:

Nabywca będzie miał możliwość prowadzenia działalności w dotychczasowym zakresie, tj. wypożyczania sprzętu motorowodnego, bez składników, które pozostaną w Wnioskodawcy tj. wynajmowanego lokalu stanowiącego dotychczasową siedzibę spółki oraz niskocennego wyposażenia biura.

Nabywca będzie miał faktyczną możliwość kontynuowania działalności w dotychczasowym zakresie, tj. wypożyczania sprzętu motorowodnego, wyłącznie w oparciu o nabywane w wyniku Transakcji składniki majątkowe, bez konieczności angażowania innych/dodatkowych składników, oraz podejmowania innych dodatkowych działań faktycznych lub prawnych.

Pytanie

Czy planowana Transakcja sprzedaży wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego składników materialnych i niematerialnych związana z prowadzoną wypożyczalnią sprzętu motorowodnego będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, Transakcja sprzedaży składników materialnych i niematerialnych związanych z prowadzoną wypożyczalnią sprzętu motorowodnego, stanowi przedsiębiorstwo. W konsekwencji czego transakcja sprzedaży będąca przedmiotem niniejszego wniosku, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 2 pkt 6 ustawy wskazano, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy wykładni przytoczonego powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, podkreślenia wymaga, że:

1.Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

2.Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (złamanie zasady powszechności opodatkowania VAT), winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku czynności, której przedmiotem jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W przedmiotowej sprawie w ocenie Wnioskodawcy mamy do czynienia ze sprzedażą przedsiębiorstwa usługowego, jakkolwiek można również dowodzić, iż Transakcja mieści się w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Tytułem wstępu zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy Kodeks cywilny . Zgodnie z powołanym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej zbywcy.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 551 Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 551 Kodeksu cywilnego. Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W związku z tym, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym.

Wskazać należy, że zbycie przedsiębiorstwa ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa przechodzi na własność jednego nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisanych przedsiębiorstwu. Nie wszystkie jednak elementy tworzące przedsiębiorstwo są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Niezależnie jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego zostaną spełnione, to zbycie takiego przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie będzie podlegało przepisom ustawy o VAT.

Analiza okoliczności przedstawionych we wniosku oraz przetoczonych przepisów prawa podatkowego, prowadzi do stwierdzenia, że Transakcja stanowiąca przedmiot przyszłego zdarzenia, obejmująca zbycia składników materialnych i niematerialnych, o których mowa we wniosku, będzie wyłączona z opodatkowania w myśl art. 6 pkt 1 ustawy, jako zbycie przedsiębiorstwa.

Jak wynika z opisu sprawy, przedmiotem sprzedaży będzie przedsiębiorstwo czyli zespół składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej usługowej w zakresie wypożyczania sprzętu motorowodnego. Wymienione wyżej składniki składające się na Transakcję stanowią zorganizowany kompleks majątkowy przeznaczony do prowadzenia działalności. Poszczególne składniki pozostaną ze sobą w relacjach funkcjonalnych i organizacyjnych, które czynią z nich całość zdolną do kontynuacji określonej działalności - spełniają zatem definicję przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Zespół składników majątkowych będących przedmiotem Transakcji może zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo, bowiem nie stanowi jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale odznacza się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Przedsiębiorstwo tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. To wzajemne powiązanie składników składających się na Transakcję - funkcjonalne, organizacyjne i całościowe - stworzy z przedmiotu Transakcji właśnie przedsiębiorstwo. Od dnia wejścia w życie umowy sprzedaży i protokolarnego przekazania składników majątku, nabywca będzie miał możliwość rozpoczęcia własnej działalności usługowej.

Zespół składników majątkowych i niemajątkowych będący przedmiotem sprzedaży przez Wnioskodawcę jest wystarczający i umożliwiał nabywcy kontynuację działalności usługowej zbywcy bez konieczności angażowania dodatkowych składników. Zdaniem Wnioskodawcy planowane wyłączenie z przedmiotu Transakcji, prawa do korzystania z nieruchomości stanowiącej siedzibę Spółki (umowy najmu) oraz drobnego wyposażenia biurowego, z uwagi na specyfikę działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę nie pozbawi zespołu składników, który ma być przedmiotem Transakcji sprzedaży, statusu „przedsiębiorstwa” w rozumieniu kodeksu cywilnego, a tym samym również w rozumieniu ustawy o VAT. W doktrynie przyjmuje się, bowiem że przepis art. 552 Kodeksu cywilnego zezwala stronie dokonującej czynności prawnej (stronom umowy), na wyłączenie określonego składnika przedsiębiorstwa, a - jak zauważył Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 8 stycznia 1997 r. sygn. akt I ACr 527/96 (opubl. OSA nr 5/97, poz. 32) – „Wyłączenie z przekazania poszczególnych składników jego mienia nie oznacza, że czynność prawna nie obejmuje zbycia przedsiębiorstwa (art. 552 k.c.)”.

Wszystkie składniki objęte Transakcją stanowią bowiem same w sobie funkcjonalnie i organizacyjnie zorganizowaną całość, za pomocą której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wskazanym przez Wnioskodawcę. Fakt, że w skład Transakcji nie wejdą określone prawa oraz sprzęt, nie spowoduje zatem, iż Przedsiębiorstwo nie będzie mogło realizować celów, do jakich zostało powołane i straci charakter przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., a tym samym ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w rozpatrywanej sprawie przedmiotem planowanej Transakcji sprzedaży będą elementy wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego, spełniające definicję przedsiębiorstwa jako zorganizowanego zespołu składników, służący prowadzeniu działalności gospodarczej.

Tym samym, planowana przez Wnioskodawcę Transakcja będzie stanowić transakcję zbycia, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy,

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 55¹ Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 55¹ Kodeksu cywilnego.

Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, ustawy o VAT) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia doprowadzenia działalności gospodarczej”.

Potwierdza to art. 55² Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest nie tylko sumą składników materialnych i niematerialnych, lecz ich zorganizowanym zespołem, tzn. składniki te powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko o zbiorze pewnych elementów. „Czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników, umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości” - wyrok NSA z 27 marca 2008 r. (sygn. II FSK 1896/11).

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić ponadto należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności. Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem transakcji, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE.

W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl, w którym stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

W złożonym wniosku wskazaliście Państwo, że podstawowy zakres działalności gospodarczej Spółki obejmuje działalność usługową w zakresie wypożyczania sprzętu motorowodnego. Jako spółka komandytowa jesteście czynnym podatnikiem podatku VAT, na dzień złożenia wniosku Państwa działalność jest zawieszona.

W związku z planowaną zmianą profilu prowadzonej działalności, zamierzacie Państwo dokonać transakcji sprzedaży obejmującej wszelkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Spółki.

Planujecie Państwo, iż Transakcja obejmie następujące składniki:

nazwa wypożyczalni X oraz identyfikujący znak graficzny - zgłoszone w urzędzie patentowym;

składniki majątku ruchomego tj. motorówki wraz z wyposażeniem, pomost z trapem, kotwice, cumy, łańcuchy, Domek baza z instalacją fotowoltaiczną, drobne wyposażenie - ława, parasole, leżaki, wózek transportowy, pompa, odkurzacz, sprzęt do czyszczenia, kamizelki pneumatyczne dla pracowników oraz wypornościowe kamizelki dla klientów; zbiorniki na paliwo, skrzynia na zbiorniki na paliwo; przyczepę samochodową do przewozu motorówek; telefony komórkowe;

windery, materiały promocyjne;

cesja następujących umów - umowa użyczenia miejsca do cumowania pomostu, umowa na prowadzenie i hosting strony www i formularza rezerwacyjnego, umowa na usługi telekomunikacyjne;

strona internetowa Wnioskodawcy (…).pl, strona firmowa na aplikacji (...), aplikacja (…) do monitoringu lokalizacji motorówek, konto firmowe w (…) oraz konto (…) do prowadzenia kampanii reklamowych w Internecie;

wzorce dokumentów handlowych (tj. regulaminy wypożyczalni, umowa najmu, protokoły zdawczo odbiorcze, procedury obsługi klienta, wzory materiałów marketingowych, wzory umów z pracownikami.

Z wniosku wynika, że po zawarciu planowanej Transakcji pozostaniecie Państwo stroną umowy najmu lokalu w którym mieści się siedziba Spółki. W skład Transakcji nie zostaną włączone również niskocenne składniki stanowiące wyposażenie biura Spółki. Jednocześnie nabywca w wyniku Transakcji uzyska zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, na który składają się ww. składniki, które będą mogły służyć Mu do kontynuowania działalności gospodarczej w prowadzonym dotychczas zakresie.

Wskazaliście Państwo, że nabywca będzie miał możliwość prowadzenia działalności w dotychczasowym zakresie, tj. wypożyczania sprzętu motorowodnego, bez składników, które pozostaną u Państwa, tj. wynajmowanego lokalu stanowiącego dotychczasową siedzibę spółki oraz niskocennego wyposażenia biura.

Ponadto Nabywca będzie miał faktyczna możliwość kontynuowania działalności w dotychczasowym zakresie, tj. wypożyczania sprzętu motorowodnego, wyłącznie w oparciu o nabywane w wyniku Transakcji składniki majątkowe, bez konieczności angażowania innych/dodatkowych składników, oraz podejmowania innych dodatkowych działań faktycznych lub prawnych.

Państwa przedsiębiorstwo jest zatem zorganizowanym przedsiębiorstwem jako zespół składników materialnych i niematerialnych, które funkcjonują samodzielnie w sferze organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Przyszły nabywca będzie miał możliwość dalszego prowadzenia działalności w formie i w zakresie w jakim prowadziliście ją Państwo bez konieczności dokonywania istotnych uzupełnień istniejącego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Mają na uwadze powyższy opis, należy zgodzić się z Państwem, że w okolicznościach niniejszej sprawy planowana przez Państwa na rzecz przyszłego nabywcy, który będzie kontynuował działalność w takim zakresie jak Państwo, sprzedaż wskazanych we wniosku składników majątkowych stanowiących zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych funkcjonujących samodzielnie w sferze organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, będzie stanowić sprzedaż przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, a tym samym będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl art. 6 pkt 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Macie Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).