Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w całości lub w części w odniesieniu projektu pn. „….”. - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.536.2022.1.AR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.536.2022.1.AR

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w całości lub w części w odniesieniu projektu pn. „….”.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w całości lub w części w odniesieniu projektu pn. „….”. Uzupełnili go Państwo pismem z 22 lipca 2022 r. (wpływ 25  sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Szpital w drodze konkursowej uzyskał dofinansowanie dla projektu pn. „….” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020, dla osi priorytetowej: II Cyfrowe dla działania 2.1. Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych. Umowa o dofinansowanie została podpisana z dniem x maja 2022 r.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności elektronicznych usług medycznych oraz wzrost liczby osób z nich korzystających. Jedną z najważniejszych cech całego projektu jest możliwość zaimplementowania rozwiązań świadczonych drogą elektroniczną mających na celu przede wszystkim podniesienie dostępności i jakości usług publicznych oraz usprawnienie procesów związanych z obsługą i udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej. Rozwiązania te spowodują zwiększenie świadomości zdrowotnej pacjentów poprzez dostęp do historii chorób, wyników badań, informacji o zastosowanych procedurach medycznych, czy też kontakcie na linii placówka medyczna – pacjent za pośrednictwem sieci Internet. Możliwe będzie również prowadzenie digitalizacji dokumentacji dostarczonej przez pacjenta w formie papierowej, która po odpowiedniej weryfikacji i oznakowaniu stanie się kopią dokumentacji medycznej wytworzonej w innej jednostce i umieszczona zostanie w repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie szpitalnym. Projekt zawiera również rozwiązania gwarantujące i podnoszące bezpieczeństwo w zakresie ciągłości działania systemów realizujących e-Usługi, w tym szczególnie w zakresie prowadzenia, wymiany i długoterminowego przechowywania danych.

Projekt obejmuje realizację zadań z obszarów:

 1. rozbudowa systemu HIS,

 2. uruchomienie e-Usług,

 3. przebudowy strony internetowej,

 4. przebudowa architektury infrastruktury informatycznej,

 5. modernizacji obecnej architektury serwerów fizycznych m.in. poprzez: zakup nowej infrastruktury serwerów fizycznych, rozbudowę komponentów obecnych serwerów fizycznych, budowę rozwiązania pozwalającego na wprowadzeniu mechanizmów wirtualizacji serwerów fizycznych,

 6. rozbudowa macierzy dyskowych,

 7. rozbudowa urządzeń sieci SAN,

 8. zakup stanowisk komputerowych,

 9. zakup komputerów przenośnych,

10.zakup urządzeń wielofunkcyjnych do skanowania dokumentacji medycznej,

11.zakup licencji do tworzenia kopii zapasowych i monitorowania środowiska wirtualizacji współpracujących z dotychczasowym oprogramowaniem Szpitala,

12.instalacja i wdrożenie systemu wyświetlania informacji na temat projektu oraz innych informacji związanych z e-Usługami Szpitala,

13.adaptację pomieszczenia na bezpieczną serwerownię,

14.rozbudowa sieci LAN.

Obecnie Szpital użytkuje system HIS w wersji nieposiadającej pełnego wsparcia w zakresie przetwarzania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej oraz wsparcia do realizacji poszczególnych e-Usług. System informatyczny HIS nie posiada funkcjonalności niezbędnej do wytwarzania, przechowywania i udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Szpital na obecną chwilę nie posiada odpowiedniego oprogramowania i sprzętu przeznaczonego do skanowania dokumentacji medycznej pacjenta w postaci wydajnych i przystosowanych do pracy z dużym obciążeniem skanerów zintegrowanych z systemem HIS oraz EDM, dzięki którym możliwe będzie ucyfrowienie dokumentacji pacjentów wytworzonej w postaci papierowej (zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, dostarczonej przez pacjenta).

Wydatki poniesione z związku z realizacją wskazanego we wniosku projektu będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Szpital. Zakupione w wyniku projektu mienie będzie własnością Szpitala, stanowić będzie środek trwały. Wymogiem do spełnienia wszystkich procedur w ramach realizacji przedmiotowego projektu jest przedstawienie Instytucji Zarządzającej indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej określającej, czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

Szpital jest podatnikiem podatku VAT czynnym, składającym co miesiąc deklarację VAT-7. Szpital świadczy usługi medyczne, które podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 18. Szpital osiąga również przychody z tytułu najmu powierzchni oraz sprzedaży towarów i usług (incydentalnie obserwacje sądowo-psychiatryczne), od których odprowadza należny podatek VAT rozliczany na podstawie comiesięcznych deklaracji VAT-7 do właściwego Urzędu Skarbowego.

Podatek naliczony od dokonywanych zakupów rozliczany jest w następujący sposób:

   - podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży opodatkowanej – odliczany jest w całości,

   - podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej – nie jest odliczany, 

   - podatek naliczony od zakupów dotyczących sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej –odliczany jest o taką część, którą można proporcjonalnie przypisać czynnością w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wydatki ponoszone przez Szpital w ramach projektu będą związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 18).

Pytanie

Czy Wnioskodawcy w odniesieniu do realizowanego projektu pn. „…” istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w całości lub w części?

Państwa stanowisko w sprawie

Szpital świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia, które według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług są sklasyfikowane w dziale 86, które z mocy ustawy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, a także inne usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką podstawową. Przy świadczeniu usług zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków.

Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługuje:

   - prawo do odliczenia całości naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów związanych z realizacją projektu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

   - prawo do odliczenia w części naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów związanych z realizacją projektu na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, że przedmiotowe zakupy w postaci infrastruktury informatycznej wraz z oprogramowaniem są ściśle związane z wykonywaniem czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że na dzień złożenia wniosku sprawa nie jest przedmiotem kontroli ani postępowania.

 Niniejsza interpretacja jest niezbędna do przedłożenia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa w Departamencie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w K.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy zauważyć, że w przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych od podatku, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy.

Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy:

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Szpital czynny podatnik podatku VAT uzyskał dofinansowanie dla projektu pn. „…”. Wydatki poniesione z związku z realizacją wskazanego we wniosku projektu będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Szpital. Celem projektu jest zwiększenie dostępności elektronicznych usług medycznych oraz wzrost liczby osób z nich korzystających. Jedną z najważniejszych cech całego projektu jest możliwość zaimplementowania rozwiązań świadczonych drogą elektroniczną mających na celu przede wszystkim podniesienie dostępności i jakości usług publicznych oraz usprawnienie procesów związanych z obsługą i udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej. Możliwe będzie również prowadzenie digitalizacji dokumentacji dostarczonej przez pacjenta w formie papierowej, która po odpowiedniej weryfikacji i oznakowaniu stanie się kopią dokumentacji medycznej wytworzonej w innej jednostce i umieszczona zostanie w repozytorium elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie szpitalnym. Jak Państwo wskazaliście wydatki ponoszone przez Szpital w ramach projektu będą związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 18).

Uważacie Państwo, że w tych okolicznościach nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją projektu w całości ani też w części.

Z twierdzeniem tym należy się zgodzić. Mając bowiem na uwadze powołane powyżej przepisy prawa wskazać trzeba, że odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości, a także w części nie będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – wydatki ponoszone przez Szpital w ramach przedmiotowego projektu będą związane wyłącznie z jednym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej tj. czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. W związku z powyższym, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich dokonywania.

Podsumowując, nie będą Państwo mieli prawa do odliczenia całości bądź części podatku naliczonego od towarów i usług zakupionych w związku z realizacją projektu pn. „”, ponieważ efekty projektu będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy czynności (działalność) Wnioskodawcy, z którymi związane są nabycia w ramach realizowanego projektu, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie. Stwierdzenie to przyjęto jako element zdarzenia przyszłego i nie było ono przedmiotem oceny.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w….. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej  jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny, co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).