Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanych z nabyciem niezabudowanej nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.167.2022.1.NS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.167.2022.1.NS

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanych z nabyciem niezabudowanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z nabyciem niezabudowanej nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca to osoba prawna, która wpisana została w dniu (…) listopada 2008 roku do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (…). Przedmiotowa spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i ma swoją siedzibę w (…) (gmina (…)). Prowadzi swoją działalność pod firmą (…) Sp. z o.o. i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, przy czym nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 106; dalej - ustawa o VAT). Spółka jest również zarejestrowana dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium RP (jako podatnik VAT-UE).

Spółka dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej wyrobów gotowych. Główne PKD prowadzonej działalności to produkcja gotowych wyrobów metalowych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod numerem 25.99.Z. Biorąc pod uwagę rozwój spółki spowodowany zapotrzebowaniem na wyżej wskazane wyroby, powstała konieczność powiększenia produkcji i zaplecza magazynowego. Spółka skorzystała z możliwości dokupienia nieruchomości niezabudowanej od innej spółki sąsiadującej gruntowo, celem przyszłościowej budowy hali produkcyjnej.

Realizując dalsze założenia powiększenia obszaru zakładu produkcyjnego Spółki w dniu (…) kwietnia 2022 roku zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni (…) m2 w formie aktu notarialnego, a także został poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek stanowiący zadatek na zakup niniejszej nieruchomości. Strony ustaliły, że pozostała część ustalonej do zapłaty kwoty zostanie uregulowana po zawarciu umowy przyrzeczonej, przenoszącej własność nieruchomości na Wnioskodawcę. Powyższa transakcja zostanie również udokumentowana fakturą VAT, tym bardziej, że obie strony są osobami prawnymi i czynnymi podatnikami podatku VAT.

Co istotne, nieruchomość będąca przedmiotem umowy sprzedaży jest oznaczona w ewidencji gruntów rodzajem użytków R - grunty orne i zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - symbol MN.

Ponadto, korzyść wynikająca z zakupu tego właśnie gruntu podyktowana jest faktem, że sąsiaduje on bezpośrednio z terenami spółki, na których znajdują się już inne hale produkcyjne wykorzystywane do działalności Spółki. Pomimo, iż na dzień składania niniejszego wniosku, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu, nieruchomość będąca przedmiotem zakupu znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, Spółka planuje w najbliższym czasie budowę hali produkcyjnej na zakupionym gruncie. W związku z powyższym Spółka planuje wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o aktualizację (zmianę) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoliłoby Spółce zrealizować wyżej wskazane plany rozbudowy produkcji.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wraz ze zmianami lokalnych realiów i potrzeb inwestycyjnych występuje niekiedy konieczność aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 nr 80 poz. 717) ustala zasady aktualizacji planów miejscowych, co daje możliwość zmiany planu na wniosek jednego z mieszkańców gminy lub przedsiębiorstwa. Taka konieczność wystąpi również wobec strony kupującej, bowiem planowana budowa hali na zakupionej nieruchomości wymagać będzie zmiany przeznaczenia na teren zabudowy usługowej.

Pytanie

Czy w przypadku zakupu przez Spółkę nieruchomości niezabudowanej w ramach działalności gospodarczej związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, która to nieruchomość w ewidencji gruntów oznaczona jest rodzajem użytków R - grunty orne i zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - symbol MN, spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, warunki, które należy spełnić, aby spółka mogła dokonać odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie nieruchomości gruntowej zostaną bezwzględnie spełnione i Spółce będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od zakupu, co wyjaśniono poniżej.

W tym miejscu podkreślenia wymaga, iż wnioskująca Spółka nabędzie nieruchomość gruntową, która w ewidencji gruntów oznaczona jest rodzajem użytków R - grunty orne i zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną - symbol MN, z przeznaczeniem pod zabudowę.

Dodatkowo, istotnym jest, iż w przeprowadzonej transakcji zostanie przez stronę sprzedającą naliczony podatek VAT, a Wnioskująca Spółka będzie spełniać wymogi przewidziane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2021.685 t.j. z dnia 14 kwietnia 2021 r.), a więc wydatek ten będzie miał związek ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy będzie on mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zarówno w przypadku zadatku, jak i pozostałej części zapłaty dokonanej po zawarciu umowy przyrzeczonej. Potwierdza to fakt, iż hala, która po aktualizacji planu zagospodarowania przestrzennego ma zostać w przyszłości wybudowana na zakupionym gruncie, będzie związana wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Planowana zabudowa nieruchomości gruntowej w postaci hali produkcyjnej docelowo będzie służyła do produkcji wyrobów gotowych z metalu, których sprzedażą zajmuje się Spółka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedmiotowa sprzedaż wyrobów z metalu jest sprzedażą opodatkowaną.

Drugim istotnym warunkiem przysługiwania prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu nieruchomości jest otrzymanie faktury VAT ze stawką podstawową, dokumentującą nabycie tej nieruchomości zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2021.685 t.j. z dnia 14 kwietnia 2021 r.). Ten warunek w istocie również zostanie spełniony, albowiem Sprzedający jako osoba prawna działająca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, ma obowiązek dokumentować sprzedaż fakturą, tym bardziej, że jest on czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy,

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy,

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 2 pkt 22 ustawy,

Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy,

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy,

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu,

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6l ustawy.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w przypadku zakupu przez Spółkę nieruchomości niezabudowanej w ramach działalności gospodarczej, związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, niekorzystającym ze zwolnienia od podatku, dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej wyrobów gotowych.

Biorąc pod uwagę rozwój spółki spowodowany zapotrzebowaniem na wyżej wskazane wyroby, powstała konieczność powiększenia produkcji i zaplecza magazynowego. Spółka skorzystała z możliwości dokupienia nieruchomości niezabudowanej od innej spółki sąsiadującej gruntowo, celem przyszłościowej budowy hali produkcyjnej.

Realizując dalsze założenia powiększenia obszaru zakładu produkcyjnego Spółki dnia (…) kwietnia 2022 roku zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni (…) m2 w formie aktu notarialnego, a także został poniesiony przez Państwa wydatek stanowiący zadatek na zakup niniejszej nieruchomości. Strony ustaliły, że pozostała część ustalonej do zapłaty kwoty zostanie uregulowana po zawarciu umowy przyrzeczonej, przenoszącej własność nieruchomości na Państwa rzecz. Powyższa transakcja zostanie również udokumentowana fakturą VAT, tym bardziej, że obie strony są osobami prawnymi i czynnymi podatnikami podatku VAT.

Ponadto we własnym stanowisku wskazali Państwo, że w przeprowadzonej transakcji zostanie przez stronę sprzedającą naliczony podatek VAT, a wydatek ten będzie miał związek ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji, mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem opisanej nieruchomości niezabudowanej. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku są spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabyta przez Państwa nieruchomość będzie służyła czynnościom opodatkowanym, a Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Zatem, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku zakupu nieruchomości niezabudowanej w ramach działalności gospodarczej związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, oznaczonej w ewidencji gruntów rodzajem użytków R- jako grunty orne i zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajdującej się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (symbol MN) – stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 ustawy, jeżeli nie zaistnieją okoliczności z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).