brak obowiązku skorygowania podstawy opodatkowania VAT w przypadku wystawienia dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyj... - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.148.2022.1.MSO

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.148.2022.1.MSO

Temat interpretacji

brak obowiązku skorygowania podstawy opodatkowania VAT w przypadku wystawienia dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych oraz nieuznanie płatności która ma być uzyskiwana lub wypłacana w związku z wystawieniem dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych) za wynagrodzenie za sprzedaż albo nabycie usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie braku obowiązku skorygowania podstawy opodatkowania VAT w przypadku gdy wystawią Państwo dokument księgowy, powodujący doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych oraz nieuznania płatności która ma być uzyskiwana lub wypłacana przez Państwa w zwiąku z wystawieniem dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych) za wynagrodzenie za sprzedaż albo nabycie usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej jako: CIT) i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (posiada status rezydenta podatkowego w Polsce). Jej rokiem podatkowym/obrotowym jest okres od 1 października do 30 września. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT”).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej jako: SSE), na podstawie Zezwolenia nr (…) z dnia 18 czerwca 2014 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE.

Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej wskazany w Zezwoleniu obejmuje działalność gospodarczą prowadzoną na terenie strefy, rozumianą jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy, tj. przede wszystkim produkcja wyrobów drewnianej architektury ogrodowej (dalej jako: Wyroby gotowe).

Spółka należy do grupy kapitałowej (…) S.A. (dalej jako: (…)), w której podmiotem dominującym jest (…) Spółka Akcyjna z siedzibą w (…)  (dalej jako: (…)), która jest jedynym udziałowcem Spółki.

W latach wcześniejszych (…) podjęła działania zmierzające do ekspansji na rynku brytyjskim, stanowiącym perspektywiczny rynek rozwoju dla sprzedaży jej produktów. W tym celu, dążąc do istotnego zwiększenia mocy produkcyjnych, głównie na potrzeby tamtejszego rynku, podjęto decyzję o powołaniu spółki produkcyjnej, tj. Spółki. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja Wyrobów gotowych głównie na potrzeby sprzedaży na rynku brytyjskim. Dystrybucją Wyrobów gotowych na rynku brytyjskim zajmuje się dedykowana do tego spółka (…) (dalej jako: (…)) z siedzibą w (…), która została przejęta przez (…). W toku swojej wcześniejszej działalności (…) nawiązała kontakty handlowe z odbiorcami Wyrobów gotowych na rynku brytyjskim. Przeważająca część sprzedaży realizowana jest do dużych sieci z segmentu (…) (…), a pozostałymi odbiorcami (…) są lokalni klienci, tj. małe grupy zakupowe, lokalne centra ogrodnicze czy specjaliści w zakresie projektowania i urządzania przestrzeni zielonych. (…) dokonuje zakupu Wyrobów gotowych od Spółki i dystrybuuje je na rynku brytyjskim.

Spółka oraz (…) są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, z późn. zm. dalej jako: Ustawa o CIT).

(…) oraz Spółka zawarły obowiązującą od dnia (…) 2021 r. umowę dotyczącą dystrybucji Wyrobów Gotowych (dalej: Umowa), zgodnie z którą (…) działa na rynku brytyjskim jako dystrybutor Wyrobów gotowych, natomiast Spółka pełni rolę producenta tych wyrobów. Strony Umowy działają w oparciu o model, gdzie Spółka jest podmiotem o rozwiniętych funkcjach i ponoszącym znaczne ryzyko gospodarcze, w tym ryzyko rynkowe, podczas gdy (…) pełni rolę dystrybutora o ograniczonym ryzyku.

Zgodnie z Umową, punktem wyjścia kalkulacji cen IC Wyrobów gotowych w transakcji zakupu Wyrobów gotowych przez (…) od Spółki są cenniki (…) dla klientów – podmiotów niepowiązanych – z rynku brytyjskiego (dalej: Cenniki zewnętrzne). Cenniki zewnętrzne Wyrobów gotowych dla klientów są ustalone na poziomie zapewniającym cenową atrakcyjność Wyrobów gotowych na rynku brytyjskim.

W trakcie danego roku Cenniki zewnętrzne są ustalane o budżetowane (prognozowane) wartości sprzedaży (…) do swoich klientów, jej wolumen oraz prognozowane koszty dystrybucji (…) oraz oczekiwany poziom zysku (…), ustalony w oparciu o dokonaną analizę porównawczą. Podyktowane jest to tym, że na początku danego okresu nie jest możliwe określenie w sposób dokładny, jaka kwota przychodów zostanie osiągnięta przez (…) z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych i jaki poziom kosztów zostanie przez nią faktycznie poniesiony w związku z działalnością dystrybucyjną – wartości te są bowiem częściowo kształtowane przez szereg niezależnych od (…) czynników rynkowych. Do najważniejszych z nich należy zmienność popytu i podaży na dystrybuowane Wyroby gotowe drewnianej architektury ogrodowej, która jest m.in. sprzężona z sytuacją na rynku wyrobów drewnianej architektury ogrodowej. Branża wyrobów drewnianej architektury ogrodowej jest szczególnie wrażliwa na ogólne zmiany koniunktury gospodarczej, mogące następować w sposób gwałtowny i radykalny wskutek zdarzeń takich, jak chociażby wzrost cen surowców, pogoda czy globalna pandemia COVID-19. Zmieniająca się sytuacja rynkowa wpływa nie tylko na wolumeny sprzedaży, ale powoduje również konieczność dostosowania do niej poziomu cen sprzedaży wobec klientów (…), które muszą także uwzględniać m.in. działania podmiotów konkurencyjnych. Również koszty dystrybucji (…), w tym w dużej mierze koszty transportu Wyrobów gotowych ustalane są o prognozowane wartości, które na etapie budżetowania Cenników zewnętrznych nie są dokładnie znane. W związku z tym po zakończeniu okresu występują różnice pomiędzy wartościami prognozowanymi a rzeczywistymi kosztami.

Spółka dokonując sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…), kalkuluje ich ceny z uwzględnieniem oczekiwanego poziomu marży operacyjnej (…) przez (…) z tytułu dystrybucji Wyrobów gotowych do klientów na rynku brytyjskim. Strony tak ustalają ceny Wyrobów gotowych nabywanych a następnie dystrybuowanych dalej przez (…), aby zapewnić (…) rynkowy poziom marży operacyjnej EBIT.

W rezultacie, Spółka kalkuluje ceny sprzedaży IC Wyrobów gotowych do (…) w oparciu o poniższy algorytm:

Cena IC=Cennik zewnętrzny-koszty (…)-zakładana marża GF

Wynagrodzenie (…) jako dystrybutora o ograniczonym ryzyku ustalane jest w sposób zapewniający stabilny zwrot związany z pełnionymi funkcjami, poprzez zagwarantowanie (…) osiąganie rynkowej marży operacyjnej EBIT na określonym poziomie.

Wyznaczona marża operacyjna EBIT [Zysk (strata) z działalności operacyjnej z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych nabywanych od (…) * 100% / (Przychody ze sprzedaży Wyrobów gotowych nabywanych od (…) + pozostałe przychody operacyjne dotyczące sprzedaży Wyrobów gotowych nabywanych od (…))] jaka ma być osiągana przez (…) z tytułu pełnienia funkcji dystrybutora Wyrobów gotowych jest wynikiem przeprowadzonej analizy porównawczej i jest zgodna z zasadą ceny rynkowej oraz Wytycznymi w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw międzynarodowych oraz administracji podatkowych opracowanymi przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (dalej: OECD). Po zakończeniu danego roku, strony Umowy będą dokonywać weryfikacji czy rentowność (marża operacyjna EBIT) faktycznie zrealizowana przez (…) na dystrybucji Wyrobów gotowych na rynku brytyjskim mieści się w przedziale wyników rynkowych określonych w ramach analizy porównawczej. Jeżeli faktycznie zrealizowany poziom marży operacyjnej EBIT będzie odbiegał od wyników analizy porównawczej, wówczas Spółka dokona korekty cen transferowych w celu doprowadzenia marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu mieszczącego się w przedziale rynkowym.

Biorąc pod uwagę brak możliwości przewidzenia na etapie budżetowania dokładnego poziomu przychodów jakie zostaną zrealizowane przez (…) z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych oraz poziomu kosztów jakie zostaną faktycznie poniesione w związku z działalnością dystrybucyjną, konieczność dokonania korekty cen transferowych jest zakładana już na etapie planowania budżetów przez (…) na dany okres (rok obrotowy).

Dodatkowo, z uwagi na naturę korekty cen transferowych, nie jest możliwe określenie jej wysokości wcześniej niż po zakończeniu danego okresu (roku obrotowego). Celem korekty cen transferowych jest bowiem dostosowanie wypracowanej przez (…) marży operacyjnej EBIT do poziomu zgodnego z wynikiem analizy porównawczej w ciągu danego okresu. Korekta cen transferowych służy dostosowaniu osiągniętej marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego, w momencie gdy znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody (…).

W związku z powyższym, w Umowie zostały zawarte zapisy dotyczące możliwości stosowania mechanizmu korekty cen transferowych w celu uzyskania przez (…) rynkowego poziomu marży operacyjnej EBIT, zgodnie z którym: w przypadku gdy, faktycznie zrealizowana przez (…) rentowność (marża operacyjna EBIT) w ciągu danego okresu (roku obrotowego) będzie niższa niż wynik analizy porównawczej, (…) wystawi na rzecz (…) dokument księgowy, powodujący doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie przychodów (…) z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…), w przypadku gdy, faktycznie zrealizowana przez (…) rentowność (marża operacyjna EBIT) w ciągu danego okresu (roku obrotowego) będzie wyższa niż wynik analizy porównawczej, (…) wystawi na rzecz (…) dokument księgowy, powodujący doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zwiększenie przychodów (…) z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…).

Korekta cen transferowych (tzw. korekta dochodowości) oraz dokumentujące ją dokumenty księgowe nie będą powiązane z konkretnym zakupem Wyrobów gotowych przez (…), lecz będą miały na celu wyrównanie do docelowego poziomu rentowności (marży operacyjnej EBIT) (…) z tytułu pełnienia funkcji dystrybutora o ograniczonym ryzyku.

W momencie dokonania korekty cen transferowych, Spółka będzie posiadać oświadczenie (…), że podmiot ten dokonał korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co Spółka. Spółka będzie potwierdzać dokonanie korekty cen transferowych w rocznym zeznaniu podatkowym dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy, którego dotyczy ta korekta.

Jednocześnie, Spółka wskazuje, że (…) ma siedzibę i jest rezydentem podatkowym (…). Polska jest stroną umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z (…) i istnieje w niej podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z władzami podatkowymi (…). Ponadto Spółka i (…) planują kontynuować opisany mechanizm korekt cen transferowych wynikający z Umowy także dla przyszłych lat w celu dostosowania wynagrodzenia należnego (…) do poziomu rynkowego wynikającego z aktualnej analizy porównawczej.

Pytania

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1.Czy w przypadku gdy Spółka wystawi na rzecz (…) dokument księgowy, powodujący doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów Spółki z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…), Spółka będzie zobowiązana do skorygowania podstawy opodatkowania VAT dla dostaw Spółki zrealizowanych do (…)?

2.Czy płatność która ma być uzyskiwana lub wypłacana przez Spółkę w związku z wystawieniem na rzecz (…) dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), będzie stanowić wynagrodzenie za sprzedaż albo nabycie usług od (…)?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy Spółka wystawi na rzecz (…) dokument księgowy, powodujący doprowadzenie marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów Spółki z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…), Spółka nie będzie zobowiązana do skorygowania podstawy opodatkowania VAT dla dostaw Spółki zrealizowanych do (…).

2.Zdaniem Wnioskodawcy, płatność, która ma być uzyskiwana lub wypłacana przez Spółkę w związku z wystawieniem na rzecz (…) dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), nie będzie stanowić wynagrodzenia za sprzedaż albo nabycie usług od (…).

Uzasadnienie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy Spółka wystawi na rzecz (…) dokument księgowy, powodujący doprowadzenie marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów Spółki z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych na rzecz (…), Spółka nie będzie zobowiązana do skorygowania podstawy opodatkowania VAT dla dostaw Spółki zrealizowanych do (…). Ponadto, w takim przypadku, płatność, która ma być uzyskiwana lub wypłacana przez Spółkę w związku z wystawieniem takiego dokumentu księgowego nie stanowi wynagrodzenia za sprzedaż albo nabycie usług od (…).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, w celu wyrównania poziomu rentowności (marży operacyjnej EBIT), (…) będzie wypłacać na rzecz Spółki, bądź też otrzymywać od Spółki odpowiednie kwoty pieniężne.

Zdaniem Spółki, dokonanie rozliczenia korekty rentowności (korekty cen transferowych) na podstawie wystawianych dokumentów księgowych, nie będzie powodować konieczności skorygowania podstawy opodatkowania VAT dla dostaw Spółki zrealizowanych do (…). Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują przy tym osobnej definicji podstawy opodatkowania dla transakcji stanowiących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) bądź eksport towarów.

Równocześnie zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 1) ustawy o VAT, podstawę opodatkowania, obniża się m.in. o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

W celu ustalenia, czy planowane przez strony wyrównanie rentowności (marży operacyjnej EBIT) spowoduje potencjalnie konieczność dokonania korekty (zwiększającej albo zmniejszającej) podstawy opodatkowania przez Spółkę, konieczne jest przeanalizowanie, czy kwota wyrównania mogłaby zostać uznana za zmianę wysokości zapłaty, jaką Spółka otrzymuje z tytułu sprzedaży produktów do (…). Korekta rentowności będzie dokonywana w celu doprowadzenia do sytuacji, w której rentowność (marża operacyjna EBIT) osiągana przez (…) będzie znajdować się na odpowiednim poziomie – wynikającym z regulacji o cenach transferowych.

W celu skalkulowania tego poziomu rentowności, pod uwagę brany jest całokształt działalności (…) (osiągane przychody oraz ponoszone koszty).

Kwota korekty rentowności (marży operacyjnej EBIT) nie ma bezpośredniego wpływu na kwoty należne z tytułu sprzedaży poszczególnych towarów (udokumentowanej poszczególnymi dokumentami księgowymi) ze Spółki do (…).

Zdaniem Spółki, jakkolwiek korekta odnosi się do sprzedaży z działalności prowadzonej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, to brak jest bezpośredniego związku pomiędzy rozliczeniem finansowym korekty (dokumentowanym stosownym dokumentem księgowym) a konkretnymi dostawami produktów przez Spółkę. Powyższe wynika przede wszystkim z faktu, że korekta rentowności (marży operacyjnej EBIT) uwzględnia w szczególności poziom kosztów ogólnych działalności (…) i ma na celu skorygowanie rozliczeń do poziomu rynkowego.

Dokonanie korekty cen transferowych nie będzie bezpośrednio realizowane w celu udzielenia rabatu/opustu po dokonaniu sprzedaży (albo zwiększenie ceny) – brak jest bowiem w tym zakresie takich intencji stron i stosownego porozumienia.

Korekta rentowności (marży operacyjnej EBIT) będzie odnosić się nie do konkretnych partii produktów, ale do ogółu zdarzeń mających wpływ na rentowność Spółki w określonym okresie. Na poziom rentowności ma wpływ wiele czynników, w tym zewnętrznych (np. koszty surowców, inflacja, koszty energii).

Należy wskazać, że kwestia wyrównania poziomu rentowności (marży operacyjnej EBIT) nie jest spowodowana koniecznością skorygowania błędu stron w zakresie ustalenia ceny. Potrzeba dokonania korekty wynika z konieczności zachowania rynkowego (arm’s length) poziomu rozliczeń pomiędzy Spółką i (…). Wobec powyższego, w ocenie Spółki, brak będzie obowiązku skorygowania wysokości podstawy opodatkowania z tytułu zrealizowanych przez Spółkę WDT albo eksportu towarów w związku z przyszłym otrzymaniem lub wypłatą korekty rentowności (marży operacyjnej EBIT).

Równocześnie zdaniem Spółki środki, które otrzyma od (…) w związku z korektą cen transferowych nie powinny być traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usług przez Spółkę na rzecz tego podmiotu. Analogicznie – środki, które będą stanowiły płatność na rzecz (…) nie powinny być traktowana jako wynagrodzenie za świadczenie usług.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, co do zasady, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

W związku z płatnościami, które będą realizowane tytułem korekty poziomu rentowności (marży operacyjnej EBIT), nie będzie dochodzić pomiędzy Spółką i (…) do jakiegokolwiek świadczenia (działania lub zaniechania), które mogłoby stanowić odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu VAT. W konsekwencji korekta rentowności (marży operacyjnej EBIT) nie może zostać uznana na gruncie ustawy o VAT za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług przez którąkolwiek ze stron.

Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „TSUE”) aby dane świadczenie mogło zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów o VAT, kluczowe jest ustalenie beneficjenta podejmowanych przez usługodawcę działań. Za beneficjenta usługi można uznać podmiot, który czerpie z niej bezpośrednie korzyści. Kolejnym niezbędnym elementem jest istnienie stosunku prawnego pomiędzy podmiotem świadczącym usługę a jej odbiorcą. Dodatkowo, pomiędzy świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem musi istnieć bezpośredni związek.

Dopiero spełnienie powyższych kryteriów pozwala uznać, iż dane świadczenie może być traktowane jako odpłatna usługa na gruncie przepisów o VAT.

Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo TSUE, przykładowo w wyroku z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development czy wyroku z dnia 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma.

Na gruncie przestawionego stanu faktycznego należy zauważyć, że korekta cen transferowych pomiędzy Spółką i (…) do ustalonego poziomu nie będzie wiązać się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym strony, która będzie otrzymywać płatność. Wyrównanie rentowności (marży operacyjnej EBIT) wynika jedynie z samego faktu osiągnięcia (lub nie) oczekiwanego poziomu wynagrodzenia pomiędzy podmiotami powiązanymi. Korekta cen transferowych nie będzie wypłacana pod warunkiem określonych zachowań wymaganych od drugiej strony. Co więcej, w trakcie danego okresu rozliczeniowego strony nie wiedzą, w którą stronę korekta będzie dokonana i czy to Spółka, czy (…) będzie wypłacała wyrównanie. Ponadto, nie można wskazać określonych działań, które mogłyby potencjalnie zostać uznane za świadczenie usług w rozumieniu VAT. Nie można zatem twierdzić, że Korekta cen transferowych powoduje wystąpienie obustronnych, wzajemnych świadczeń, które stanowią świadczenie usług.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że jak wynika z treści Objaśnień podatkowych z 31 marca 2021 r. dotyczących korekt cen transferowych (dalej „Objaśnienia”), w sytuacji gdy korekta cen transferowych nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji – konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych – natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, tj. nie podlega temu podatkowi. W konsekwencji nie jest dokumentowana fakturą VAT (pkt 28 Objaśnień).

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że płatność, która będzie uzyskiwana lub wypłacana przez Spółkę w związku z wystawieniem na rzecz (…) dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie marży operacyjnej EBIT (…) do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), nie będzie stanowić wynagrodzenia za sprzedaż albo nabycie usług od (…).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

·w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

·świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Natomiast z art. 29a ust. 1 ww. ustawy o VAT wynika, że:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1.stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2.udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3.otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy:

Podstawę opodatkowania obniża się o:

1.kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2.wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

3.zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4.wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT:

W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

W myśl art. 29a ust. 14 ustawy:

Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Z kolei art. 106j ust. 1 ustawy, określa przypadki, w których podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. I tak, zgodnie z ww. przepisem:

W przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1.podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,

2.(uchylony),

3.dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4.dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5.stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury,

- podatnik wystawia fakturę korygującą.

Państwa wątpliwości dotyczące tego, czy w przypadku gdy wystawią Państwo dokument księgowy, powodujący doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów z tytułu sprzedaży Wyrobów gotowych, będą Państwo zobowiązani do skorygowania podstawy opodatkowania VAT (pytanie oznaczone nr 1) oraz czy płatność która ma być uzyskiwana lub wypłacana przez Państwa w związku z wystawieniem dokumentu księgowego, powodującego doprowadzenie poziomu marży operacyjnej EBIT do poziomu rynkowego (korekta cen transferowych), będzie stanowić wynagrodzenie za sprzedaż albo nabycie usług.

W wyniku analizy przedstawionego opisu sprawy na tle powołanych przepisów należy w pierwszej kolejności stwierdzić, czy w analizowanej sprawie zachodzi powiązanie pomiędzy dokonywaną korektą a kwotą należną za konkretne zakupione towary.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy, rozumianą jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy, tj. przede wszystkim produkcja wyrobów drewnianej architektury ogrodowej.

Opisana przez Państwa korekta cen transferowych oraz dokumentujące ją dokumenty księgowe nie będą powiązane z konkretnym zakupem, lecz będą miały na celu wyrównanie do docelowego poziomu rentowności (marży operacyjnej EBIT) z tytułu pełnienia funkcji dystrybutora o ograniczonym rynku.

Należy zatem stwierdzić, że skoro otrzymywane lub wypłacane przez Państwa wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości nie odnosi się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych (nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny produktów), to dokonana lub otrzymana przez Państwa płatność będąca korektą dochodowości, nie będzie powodowała korekty rozliczeń dotyczących sprzedaży towarów i usług.

Zatem wystawienie dokumentu korygującego dochodowość Spółki wynikać będzie z przyjętej polityki cen transferowych i nie będzie stanowiło zdarzenia podlegającego opodatkowaniu, ponieważ wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości (zarówno w górę, jak i w dół) pozostanie bez wpływu na zakres opodatkowania sprzedawanych towarów.

W świetle powyższego, nie zachodzi również obowiązek korygowania wysokości podstawy opodatkowania gdyż wyrównanie dochodowości nie ma związku ze zmianą kwoty należnej z tytułu dostaw konkretnych towarów, lecz potrzeby wyrównania dochodowości.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Jednocześnie korekta wzajemnych rozliczeń polegająca na wyrównaniu (w górę lub w dół) zakładanego poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z czynnością wzajemną. Wyrównanie dochodowości do ustalonego poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem ze strony drugiego podmiotu. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta dochodowości nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. Ponadto podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w odniesieniu do przedstawionego opisu planowanego zdarzenia przyszłego, co oznacza, że  w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).