WIS towar - pompa ciepła - Interpretacja - 0111-KDSB2-2.440.186.2022.3.AD

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.440.186.2022.3.AD

Temat interpretacji

WIS towar - pompa ciepła

WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 26 września 2022 r. (data wpływu 29 września 2022 r.), uzupełnionego 25 października 2022 r. (ta sama data wpływu) oraz 4 listopada 2022 r. (ta sama data wpływu), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku:  towar – Pompa ciepła (…)

Opis towaru: pompa ciepła typu powietrze-woda przeznaczona do ogrzewania instalacji CO i CWU, z możliwością pracy w trybie chłodzenia.

Rozstrzygnięcie: CN 84

Stawka podatku od towarów i usług: 23%

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy w zw.  z art. 146aa ust. 1 pkt 1 i ust. 1a ustawy, art. 146ea pkt 1 oraz art. 146ef ust. 1 pkt 1

Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2022 r. Wnioskodawca złożył wniosek, uzupełniony 25 października 2022 r. w zakresie sklasyfikowania towaru –  pompy ciepła (…) według Nomenklatury scalonej (CN) na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług.

W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis towaru. 

Pompy ciepła (…) mają budowę monobloku. Oznacza to, że układ chłodniczy nie jest rozdzielony na części i cały znajduje się w jednej obudowie.

(…) to pompa ciepła typu powietrze-woda. Dolnym źródłem, czyli medium skąd pobierana jest energia ze środowiska, jest powietrze atmosferyczne. Jego przepływ umożliwia wbudowany wentylator osiowy. Układ chłodniczy urządzenia transportuje pozyskaną energię do górnego źródła ciepła, czyli instalacji ogrzewania budynku lub instalacji ciepłej wody użytkowej.

Czynnik chłodniczy przy niskim ciśnieniu ogrzewa się i odparowuje w parowniku. Pary zasysane są przez kompresor i sprężane do wyższych ciśnień. Dzięki temu podnosi się temperatura, w której dochodzi do skraplania.

W skraplaczu następuje zmiana Stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazowego na ciekły i jego ochłodzenie. Energia pozyskana w ten sposób przekazywana jest do instalacji grzewczych. Skroplony czynnik kierowany jest do zaworu rozprężnego, gdzie dochodzi do jego rozprężenia. Następnie przepływa znów do parownika i cykl się powtarza.

Uzyskana energia cieplna jest sumą energii pobranej ze środowiska i energii elektrycznej dostarczonej do pracy sprężarki. Dzięki temu z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej pozyskuje się kilka kilowatogodzin energii cieplnej.

Pompa ciepła została zaprojektowana i wykonana zgodnie z zasadami techniki i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Przeznaczona jest do ogrzewania instalacji CO i CWU. Może także pracować w trybie chłodzenia

Do wniosku Wnioskodawca dołączył:

(...)

W uzupełnieniu wniosku z 25 października 2022 r. Wnioskodawca doprecyzował model pompy ciepła, który jest przedmiotem wniosku oraz wskazał następujące informacje:

Pompa ciepła (…) ma budowę monobloku. Oznacza to, że układ chłodniczy nie jest rozdzielony na części i cały znajduje się w jednej obudowie.

(…) to pompa ciepła typu powietrze-woda. Dolnym źródłem, czyli medium skąd pobierana jest energia ze środowiska, jest powietrze atmosferyczne. Jego przepływ umożliwia wbudowany wentylator osiowy. Układ chłodniczy urządzenia transportuje pozyskaną energię do górnego źródła ciepła, czyli instalacji ogrzewania budynku lub/i instalacji ciepłej wody użytkowej, aż do uzyskania temperatury zadanej.

Czynnik chłodniczy przy niskim ciśnieniu ogrzewa się i odparowuje w parowniku. Pary zasysane są przez kompresor i sprężane do wyższych ciśnień. Dzięki temu podnosi się temperatura, w której dochodzi do skraplania. W skraplaczu następuje zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazowego na ciekły i jego ochłodzenie. Energia pozyskana w ten sposób przekazywana jest do instalacji grzewczych. Skroplony czynnik kierowany jest do zaworu rozprężnego, gdzie dochodzi do jego rozprężenia. Następnie przepływa znów do parownika i cykl się powtarza. Uzyskana energia cieplna jest sumą energii pobranej ze środowiska i energii elektrycznej dostarczonej do pracy sprężarki. Dzięki temu z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej pozyskuje się kilka kilowatogodzin energii cieplnej. Pompa ciepła ogrzewa instalację zależnie od temperatur zadanych i zmierzonych za pomocą rezystancyjnych czujników. Pompa ciepła nie posiada elementów służących do zmiany wilgotności powietrza.

Pompa ciepła została zaprojektowana i wykonana zgodnie z zasadami techniki i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Przeznaczona jest do ogrzewania instalacji CO i CWU. Może także pracować w trybie chłodzenia.

Postanowieniem z 2 listopada 2022 r. wyznaczono Stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego materiału dowodowego w sprawie. Pismo zostało uznane za doręczone w dniu 4 listopada 2022 r.

Wnioskodawca w piśmie z dnia 4 listopada 2022 r. zrezygnował z przysługującego mu prawa.

Uzasadnienie klasyfikacji towaru

Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy – towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, ze zm. – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, ze zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów  o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej – Nomenklatura scalona obejmuje:

a)    nomenklaturę Systemu Zharmonizowanego;

b)    wspólnotowe podpodziały do tej nomenklatury nazywane „podpozycjami CN” w tych przypadkach, gdy określona jest odpowiadająca stawka celna;

c)    przepisy wstępne, dodatkowe uwagi do sekcji lub działów oraz przypisy odnoszące się do podpozycji CN.

Jednolitemu stosowaniu zarówno Systemu Zharmonizowanego (HS), jak i Nomenklatury scalonej (CN) służą Noty wyjaśniające.

Klasyfikacja towarów w Nomenklaturze scalonej podlega regułom zawartym w Ogólnych regułach interpretacji Nomenklatury scalonej zapewniającym jednolitą interpretację, co oznacza, że dany towar jest zawsze klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji i podpozycji z wyłączeniem wszelkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę.

Reguła 1 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORINS) wskazuje, że tytuły sekcji, działów i poddziałów mają znaczenie wyłącznie orientacyjne. Dla celów prawnych klasyfikację towarów ustala się zgodnie z brzmieniem pozycji i uwag do sekcji lub działów oraz zgodnie z Ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury scalonej.

Zgodnie z tytułem działu 84 dział ten obejmuje:

Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; ich części.

Natomiast noty wyjaśniające HS do pozycji CN 8418:

Chłodziarki, zamrażarki i pozostałe urządzenia chłodzące lub zamrażające, elektryczne lub inne; pompy cieplne inne niż klimatyzatory objęte pozycją 8415. wskazują:

(II) POMPY CIEPLNE

Pompa cieplna pobiera ciepło z określonego środowiska (głównie z wód podziemnych lub powierzchniowych, gruntu lub powietrza) i dzięki pobraniu dodatkowej energii z innego źródła (np. gaz, elektryczność) przetwarza je w źródło ciepła o większej intensywności.

Przekazywanie ciepła między źródłem i pompą cieplną oraz między pompą cieplną i otoczeniem następuje zazwyczaj za pośrednictwem cieczy przenoszącej ciepło.

Wyróżnia się dwa typy pomp cieplnych: typu sprężarkowego i typu absorpcyjnego.

Pompy cieplne sprężarkowe składają się na ogół z:

(1)parownika, który pobiera energię z otoczenia i przekazuje ją cieczy przenoszącej ciepło;

(2)sprężarki, która w sposób mechaniczny pobiera pary cieczy z parownika i przekazuje je pod zwiększonym ciśnieniem do skraplacza;

(3)skraplacza, będącego wymiennikiem ciepła, w którym para skrapla się, oddając ciepło medium roboczemu.

(…)

Pompy cieplne zazwyczaj są klasyfikowane na podstawie dwóch czynników, z których pierwszy odnosi się do początkowego źródła ciepła a drugi do medium, którego temperatura ma być zmieniana. Do podstawowych rodzajów tych urządzeń należą:

(i)Pompy cieplne powietrze/woda lub powietrze/powietrze, które czerpią ciepło z otaczającej atmosfery i oddają je w postaci ciepłej wody lub ciepłego powietrza.

(ii)Pompy cieplne woda/woda i woda/powietrze, pobierające ciepło ze źródła podziemnego lub z wód powierzchniowych.

(iii)Pompy cieplne ziemia/woda lub ziemia/powietrze; pobierające ciepło z ziemi za pośrednictwem zakopanego w niej systemu rur.

Pompy cieplne mogą stanowić jeden aparat lub składać się z różnych elementów tworzących integralną jednostkę, nazywanej monoblokiem. Mogą być one zgłaszane do odprawy celnej jako kilka oddzielnych elementów. Niektóre pompy cieplne mogą być zgłoszone bez parownika, jeśli są przeznaczone do podłączenia do instalacji wyposażonej już w takie urządzenie. Wtedy powinny być traktowane jako urządzenia niekompletne, mające podstawowe cechy urządzeń kompletnych, i należy je klasyfikować do niniejszej pozycji.

Pompy cieplne używane są przede wszystkim do ogrzewania budynków lub doprowadzenia gorącej wody do mieszkań. Do tego celu stosowane są przede wszystkim pompy cieplne nieodwracalne.

Uwzględniając powyższe, przedmiotowy towar – Pompa ciepła (…) spełnia kryteria i posiada właściwości dla towarów objętych działem CN 84. Klasyfikacja towaru została dokonana zgodnie z postanowieniami 1 reguły Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej.

Uzasadnienie zastosowania stawki podatku od towarów i usług

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2–12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

Zgodnie z art. 146aa ust. 1a ustawy, jeżeli w roku następującym po roku, dla którego osiągnięte zostały wartości, o których mowa w ust. 1, zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 112d ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, stosowanie stawek, o których mowa w ust. 1, przedłuża się do końca roku następującego po roku, w którym:

1)kwota wydatków jest obliczana zgodnie z art. 112aa ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w związku ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 112d ust. 4 tej ustawy, oraz

2)wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%.

- jednak nie dłużej niż do końca 2022 r.

W myśl art. 146ea pkt 1 ustawy, w roku 2023 stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

Zgodnie z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 655, 974 i 1725) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

W związku z powyższym, ponieważ opisany we wniosku towar – Pompa ciepła (…) klasyfikowany jest do działu 84 Nomenklatury scalonej (CN) oraz nie został objęty obniżoną stawką podatku, jego dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.

Informacje dodatkowe

Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do towarów tożsamych pod każdym względem z towarem będącym przedmiotem niniejszej decyzji.

Niniejsza WIS wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, w odniesieniu do towaru będącego jej przedmiotem, który zostanie sprzedany, zaimportowany lub wewnątrzwspólnotowo nabyty po dniu, w którym WIS została doręczona (art. 42c ust. 1 pkt 1 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:

-    podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),

-    towar, będący przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy). 

Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia jej wydania (art. 42ha ustawy), przy czym wygasa ona z mocy prawa przed upływem tego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnoszących się do towaru, będącego przedmiotem tej WIS, w wyniku której WIS staje się niezgodna z tymi przepisami. Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, w wyniku których stała się z nimi niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej.

POUCZENIE 

Od niniejszej decyzji, stosownie do art. 220 § 1 w związku z art. 221 § 2 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej, służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa,  ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP,   lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/, będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

W przypadku wnoszenia odwołania w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP lub e-Urząd Skarbowy.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).