Podleganie opodatkowaniu sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.421.2022.2.JM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.421.2022.2.JM

Temat interpretacji

Podleganie opodatkowaniu sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 27 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2022 r. (wpływ 14 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan (leasingodawca) oddał swoje Przedsiębiorstwo na podstawie umowy leasingu bezpośredniego przedsiębiorstwa, spółce (leasingobiorca). Wnioskujący wykonuje umowę leasingu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pan jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z postanowieniami umowy leasingu, leasingodawca oddaje leasingobiorcy do używania i pobierania pożytków całe Przedsiębiorstwo, w tym wszytkie materialne składniki majątkowe Przedsiębiorstwa. W skład materialnych składników majątkowych przedsiębiorstwa wchodzą między innymi wózki widłowe, maszyny i inne urządzenia stanowiące środki trwałe Przedsiębiorstwa.

Umowa leasingu została zawarta na czas określony. Wartość leasingu płatna jest w następujący sposób: opłata wstępna która została już uregulowana, miesięczne raty leasingowe oraz opłata końcowa. Zgodnie z treścią umowy, po zakończeniu umowy leasingu, leasingobiorcy będzie przysługiwało prawo do nabycia całości przedsiębiorstwa za kwotę opłaty końcowej pod warunkiem wywiązania się ze wszelkich zobowiązań wobec leasingodawcy.

Z uwagi na przepis art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., opłata wstępna oraz miesięczne raty leasingu o których mowa w umowie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towraów i usług.

Leasingobiorca zamierza przed zakończeniem umowy leasingu wykupić od leasingodawcy część maszyn, stanowiących materialne składniki majątkowe przedsiębiorstwa. Przedmiotem przedwczesnego wykupu miałyby być głównie wózki widłowe stanowiące środki trwałe leasingowanego przedsiębiorstwa.

Na pytania:  

1)„Czy przedmiotem wcześniejszego wykupu z leasingu będą wyłącznie wózki widłowe?

2)Czy planowany wykup z leasingu będzie dokonany wyłącznie dla potrzeb wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT?

3)Czy w związku z wykupem części majątku będącego przedmiotem leasingu umowa leasingu zostanie rozwiązana?

4)Czy pozostała część majątku (niepodlegająca wykupowi) nadal będzie przedmiotem leasingu?”,

odpowiedział Pan:

W odpowiedzi na wezwanie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 września 2022r., doręczone pełnomocnikowi podatnika w dniu 05 października 2022r., składa Pan następujące wyjaśnienia:

Ad. 1

Przedmiotem wcześniejszego wykupu mogą być oprócz wózków widłowych inne środki trwałe takie jak: mieszarka, autoklawy, reaktor oraz zbiorniki stalowe. Z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, wnioskujący nie ma jednak pewności czy wszystkie ze wskazanych środków trwałych będzie przedmiotem wcześniejszego wykupu. Planowany jest wykup trwałych jedynie części leasingowanych środków.

Ad. 2

Planowany wykup z leasingu będzie dokonany wyłącznie dla potrzeb wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ad. 3

W związku z planowanym wykupem części majątku będącego przedmiotem leasingu, umowa leasingu nie zostanie rozwiązana.

Ad. 4

Pozostała część majątku (niepodlegająca planowanemu wykupowi) nadal będzie przedmiotem leasingu.

Pytanie

Czy w świetle opisanego stanu faktycznego, sprzedaż wózków widłowych lub innych maszyn stanowiących materialne składniki majątkowe leasingowanego Przedsiębiorstwa, przed zakończeniem umowy leasingu, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem wnioskującego, sprzedaż wózków widłowych lub innych maszyn, stanowiących materialne składniki majątkowe leasingowanego przedsiębiorstwa, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla przedmiotu dostawy. Bez znaczenia dla przedmiotowych transakcji pozostaje fakt, iż samo wynagrodzenie za leasing przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Transakcja leasingu przedsiębiorstwa oraz przedwczesny wykup składników tego przedsiębiorstwa to dwie odrębne czynności. Przedwczesny wykup niektórych środków trwałych leasingowanego przedsiębiorstwa, jest czynnością niezależną od samego leasingu i nie powoduje zbycia leasingowanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W związku z powyższym planowane transakcje będą stanowiły dostawę podlegającą opodatkownaiu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ustawy o podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

W myśl art. 7 ust. 9 ustawy:

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Powołane wyżej przepisy art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 9 ustawy wskazują, że aby umowę leasingu zakwalifikować jako dostawę towarów, musi ona spełniać następujące warunki:

-przedmiotem umowy muszą być towary;

-umowa leasingu musi być zawarta na czas określony;

-w wyniku umowy – zgodnie z przepisami o podatku dochodowym – odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający lub umowa stanowi umowę leasingu, której przedmiotem są grunty;

-w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przedmiotu umowy jest przenoszone na korzystającego.

Powyższe wymogi mają charakter łączny. Wystarczy więc, aby tylko jeden z ww. warunków nie został spełniony, a umowa leasingu nie zostanie zakwalifikowana jako dostawa towarów w świetle ustawy.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360).

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 551 Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 551 Kodeksu cywilnego. Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, ustawy o VAT) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej”.

Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z opisu sprawy wynika, że Pan (leasingodawca) oddał swoje Przedsiębiorstwo na podstawie umowy leasingu bezpośredniego przedsiębiorstwa, spółce jawnej (leasingobiorca). Wykonuje Pan umowę leasingu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z postanowieniami umowy leasingu, leasingodawca oddaje leasingobiorcy do używania i pobierania pożytków całe Przedsiębiorstwo, w tym wszytkie materialne składniki majątkowe Przedsiębiorstwa. W skład materialnych składników majątkowych przedsiębiorstwa wchodzą między innymi wózki widłowe, maszyny i inne urządzenia stanowiące środki trwałe Przedsiębiorstwa. Umowa leasingu została zawarta na czas określony. Wartość leasingu płatna jest w następujący sposób: opłata wstępna która została już uregulowana, miesięczne raty leasingowe oraz opłata końcowa. Zgodnie z treścią umowy, po zakończeniu umowy leasingu, leasingobiorcy będzie przysługiwało prawo do nabycia całości przedsiębiorstwa za kwotę opłaty końcowej pod warunkiem wywiązania się ze wszelkich zobowiązań wobec leasingodawcy. Leasingobiorca zamierza przed zakończeniem umowy leasingu wykupić od leasingodawcy część maszyn, stanowiących materialne składniki majątkowe przedsiębiorstwa. Przedmiotem przedwczesnego wykupu miałyby być głównie wózki widłowe stanowiące środki trwałe leasingowanego przedsiębiorstwa. Przedmiotem wcześniejszego wykupu mogą być oprócz wózków widłowych inne środki trwałe takie jak: mieszarka, autoklawy, reaktor oraz zbiorniki stalowe. Z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, wnioskujący nie ma jednak pewności czy wszystkie ze wskazanych środków trwałych będzie przedmiotem wcześniejszego wykupu. Planowany jest wykup środków trwałych jedynie części leasingowanych środków. Planowany wykup z leasingu będzie dokonany wyłącznie dla potrzeb wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z planowanym wykupem części majątku będącego przedmiotem leasingu, umowa leasingu nie zostanie rozwiązana. Pozostała część majątku (niepodlegająca planowanemu wykupowi) nadal będzie przedmiotem leasingu.

Pana wątpliwości dotyczą podlegania opodatkowaniu sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.

W rozpatrywanej sprawie wystąpią między Panem a leasingobiorcą dwie niezależne transakcje, tj. czynność odpłatnego udostępnienia całego przedsiębiorstwa na podstawie umowy leasingu oraz dostawa towarów – sprzedaż przez Pana na rzecz spółki wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.     

Tym samym w rozpatrywanej sprawie przedmiotem transakcji objętej zakresem Pana wątpliwości będzie zbycie wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym Pana stanowisko jest prawidłowe.  

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja rozstrzyga o podleganiu opodatkowaniu sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.

Interpretacja nie rozstrzyga o podleganiu opodatkowaniu czynności udostępnienia przedsiębiorstwa na podstawie umowy leasingu ani opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT sprzedaży wózków widłowych i innych maszyn stanowiących składniki majątkowe przedsiębiorstwa.     

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).