Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości na rzecz osób fizycznych. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.384.2022.2.JS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.384.2022.2.JS

Temat interpretacji

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości na rzecz osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości przez Państwa na rzecz osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 lipca 2022 r. (wpływ 29 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką jawną (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca), tj. jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, jej dochody są w całości opodatkowane na terytorium RP. Spółka posiada siedzibę na terytorium RP, a głównym przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie hoteli i innych podobnych obiektów zakwaterowania (PKD 55.10). Na dzień wnoszenia wniosku wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne: … oraz …. Spółka została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w dniu 30 sierpnia 2021 roku i na dzień wnoszenia wniosku również posiada taki status. Spółka jest komplementariuszem spółek komandytowych z czego uzyskuje obecnie dochody. W najbliższej przyszłości zamierza nabyć hotel i prowadzić aktywną w tej branży działalność. Spółka zamierza rozpocząć budowę hotelu i w perspektywie 3 lat rozwinąć działalność o nowopowstały obiekt. Spółka uzyskała do Rejestru Przedsiębiorców wpis 16 kwietnia 2021 roku.

Spółka w dniu 2 czerwca 2021 roku dokonała zakupu nieruchomości niezabudowanej od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za kwotę 330.000,00 zł. Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako UTR, tj. tereny podlegające zabudowie letniskowej, hotelowej i pensjonatowej.

Nieruchomość ta została nabyta w celu ochrony kapitału Spółki przed inflacją i nie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych Spółki. Spółka nabywając przedmiotową nieruchomość nie odprowadzała VAT naliczonego, bowiem transakcja nie została obciążona VAT. Spółka czasowo posiadała wolne środki finansowe, a widząc rosnącą inflację, zdecydowała się podjąć próbę ochrony kapitału. Biorąc pod uwagę inflację w kraju i na świecie Spółka podjęła decyzję o zabezpieczeniu posiadanych środków finansowych. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w najbliższych okresach rzeczywiście zaczęły coraz szybciej rosnąć. W grudniu 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6%. W stosunku do 2020 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 roku wzrosły o 5,1%. Opinie ekspertów oraz analizy doprowadziły Spółkę do wniosku, że najlepszą formą zabezpieczenia środków finansowych będzie zakup nieruchomości, która co do zasady utrzymuje swoją stałą wartość. Przewidywania Spółki potwierdziły się, bowiem ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2%, zatem decyzja o zakupie nieruchomości w celu zabezpieczenia środków pieniężnych była słuszna.

Jednakże, w trakcie trwania roku podatkowego Spółka musiała uzyskać środki finansowe na dokonanie zakupu innej nieruchomości, która miała zostać wykorzystana do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Zakup ten został dokonany w celu powiększenia areału gruntów mających służyć działalności Spółki (gruntu, który będzie mógł być wykorzystany do działalności hotelowej po nabyciu obiektu). W związku z tym w dniu 8 grudnia 2021 roku Spółka dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za kwotę 350.000,00 złotych brutto. Sprzedaż nieruchomości została udokumentowana aktem notarialnym oraz fakturą VAT numer … wraz z podatkiem naliczonym ze stawką 23% w kwocie 65.447,15 złotych. Spółka nie dokonała przedmiotowej transakcji w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że:

1.Na pytanie tut. Organu o następującej treści: „Jaki jest numer geodezyjny nabytej 2 czerwca 2021 r. działki niezabudowanej, co do której oczekują Państwo wydania interpretacji indywidualnej?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi, że jednostka ewidencyjna nr …, działka nr 1.

2.Działka nie była w żaden sposób wykorzystana przez Spółkę. Nie zostały na niej poczynione żadne prace przygotowawcze do jakiejkolwiek inwestycji. Nastąpiło tylko geodezyjne wznowienie jej granic, aby pozbyć się ewentualnych wątpliwości co do jej faktycznego areału. Jak wskazano we wniosku działka miała pełnić jedynie funkcje zabezpieczenia kapitału.

3.Działka od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie była wykorzystywana ani prywatnie, ani też na potrzeby jakiejkolwiek działalności. Została sprzedana w stanie niezmiennym od chwili jej zakupu. Działki nie wykorzystywano na cele prowadzonej działalności gospodarczej, tj. ani do czynności opodatkowanych, ani do czynności zwolnionych z VAT, a do ochrony kapitału przed inflacją. Spółka nabyła składnik majątku po to, aby nie tracić na inflacji. Taki cel nie mieści się w przedmiocie działalności Spółki. Działka też nie była zakupiona z myślą/przeznaczeniem na sprzedaż. Zakup związany był z celem antyinflacyjnym.

4.Działka nie była udostępniana innym osobom ani podmiotom, nie była zawarta zatem żadna umowa najmu, dzierżawy lub o podobnym charakterze.

5.W związku z pytaniem Organu o treści: „Czy płaciliście Państwo podatek rolny w związku z ww. niezabudowaną nieruchomością, objętą postawionym we wniosku pytaniem?” Wnioskodawca wskazał, że tak, podatek rolny był opłacany za okres, w którym Spółka była właścicielem tej działki, opłatę tę naliczała standardowo Gmina …, pod którą teren działki podlega.

6.Z nabywcą (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej) został zawarty jedynie notarialny akt sprzedaży. Nie było umowy przedwstępnej i nikomu Spółka nie udzielała żadnych zgód.

Pytanie

Czy sprzedaż nieruchomości przez Spółkę na rzecz osób fizycznych powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki przedmiotowa transakcja nie powinna być opodatkowana.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.2022.93, dalej: VAT) nieruchomość jest terenem budowlanym w rozumieniu przepisów o VAT. Przez pojęcie terenu budowlanego rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowa nieruchomość została objęta planem zagospodarowania przestrzennego jako teren podlegający zabudowie letniskowej, hotelowej i pensjonatowej.

Co do zasady należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 o VAT, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 o VAT. Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług tj. działa jako podatnik VAT.

Podatnikami, zgodnie art. 15 ust. 1 o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie zaś do art. 15 ust. 2 o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zawarta w ustawie definicja „działalności gospodarczej” ma charakter uniwersalny. Obejmuje ona pod pojęciem „podatnika” wszystkie podmioty, które zajmują się prowadzeniem określonej działalności, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi również wykorzystanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Tak szerokie rozumienie definicji „działalności gospodarczej” jest odzwierciedleniem zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle powyższego, aby doszło do opodatkowania dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT konieczne jest, aby podmiot dokonujący dostawę miał status podatnika tego podatku, a dodatkowo działał w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Transakcja, której stroną była Spółka nie miała charakteru ciągłego, bowiem Spółka nie zajmuje się zawodowym obrotem terenami budowlanymi. Dokonana przez Spółkę transakcja miała charakter incydentalny, niemający związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, zatem nie można uznać, że Spółka w tej transakcji miała status podatnika VAT. Wpis podatnika do rejestru podatników VAT jest wymogiem formalnym, nie ma wpływu na ocenę czy Spółka ma bezwzględny obowiązek naliczyć VAT w dokonanej transakcji. Celem Spółki była jedynie ochrona kapitału przed inflacją. Spółka dokonując zakupu, nigdy nie dokonała odliczenia VAT-u i nie przysługiwało jej odliczenie VAT-u. Spółce z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a co za tym idzie z takiego prawa nigdy nie skorzystała.

Ponadto Spółka nie wykorzystywała i nie zamierzała wykorzystywać przedmiotowej nieruchomości na żadną działalność, w szczególności na działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. Nieruchomość nigdy nie była zasiedlona i nie znajduje się w stanie nadającym się do zasiedlenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki przedmiotowa transakcja nie powinna być opodatkowana VAT-em. W opinii Wnioskodawcy ochrona kapitału nie stanowi działalności podlegającej pod VAT. Spółka zamiast lokować pieniądze na koncie bankowym, kupiła nieruchomość, której wartość co do zasady rośnie wraz z inflacją, co pozwala chronić Spółce kapitał. Konieczność zapłaty VAT całkowicie niweczy możliwość osiągnięcia zysku na sprzedaży nieruchomości, bowiem wzrost wartości działki został przekazany do budżetu państwa w zasadzie w całości jako VAT.

Ponadto, trzeba wskazać, że przedmiotowa sytuacja narusza zasadę neutralności. Jeśli przyjmiemy, że podatnik działał przy zakupie i sprzedaży jako podatnik VAT, nieruchomość bowiem nabył bez VAT, a musiał go zbyć z VAT. Skoro zatem nieruchomość została kupiona w celu ochrony kapitału, a nie na działalność gospodarczą Spółki w postaci działalności hotelowej i wypoczynkowej, transakcja powinna być zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 o VAT. Nabyta działka nie przylega bowiem do terenów, które Wnioskodawca zamierza nabyć, co potwierdza cel nabycia gruntu.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że zaprezentowane we wniosku stanowisko nie uległo zmiany, mimo doprecyzowania stanu faktycznego sprawy. W ocenie Wnioskodawcy zakup i sprzedaż działki w celu ochrony kapitału nie stanowi czynności opodatkowanej i czynność sprzedaży nie podlega VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zatem dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z treści wniosku wynika, że jesteście Państwo spółką jawną oraz posiadacie siedzibę na terytorium RP. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest prowadzenie hoteli i innych podobnych obiektów zakwaterowania (PKD 55.10). Zostaliście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik VAT w dniu 30 sierpnia 2021 roku. Jesteście Państwo komplementariuszem spółek komandytowych z czego uzyskujecie obecnie dochody. W najbliższej przyszłości zamierzacie Państwo nabyć hotel i prowadzić aktywną w tej branży działalność. Zamierzacie Państwo rozpocząć budowę hotelu i w perspektywie 3 lat rozwinąć działalność o nowopowstały obiekt. Uzyskaliście Państwo do Rejestru Przedsiębiorców wpis 16 kwietnia 2021 roku.

..... 2021 roku dokonaliście Państwo zakupu nieruchomości niezabudowanej (tj. działki nr 1) od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za kwotę ..... zł. Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako UTR, tj. tereny podlegające zabudowie letniskowej, hotelowej i pensjonatowej. Nieruchomość ta została nabyta w celu ochrony kapitału Państwa przed inflacją. Nabywając przedmiotową nieruchomość transakcja nie została obciążona VAT. Czasowo posiadaliście Państwo wolne środki finansowe, a widząc rosnącą inflację, zdecydowaliście się podjąć próbę ochrony kapitału. Jednakże, w trakcie trwania roku podatkowego musieliście Państwo uzyskać środki finansowe na dokonanie zakupu innej nieruchomości, która miała zostać wykorzystana do prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Zakup ten został dokonany w celu powiększenia areału gruntów mających służyć działalności Państwa (gruntu, który będzie mógł być wykorzystany do działalności hotelowej po nabyciu obiektu). W związku z tym w dniu ..... 2021 roku dokonaliście Państwo sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za kwotę .... złotych brutto. Sprzedaż nieruchomości została udokumentowana aktem notarialnym oraz fakturą VAT numer … wraz z podatkiem naliczonym ze stawką 23% w kwocie ..... złotych.

Działka od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie była wykorzystywana ani prywatnie, ani też na potrzeby jakiejkolwiek działalności. Została sprzedana w stanie niezmiennym od chwili jej zakupu. Działki nie wykorzystywano na cele prowadzonej działalności gospodarczej, tj. ani do czynności opodatkowanych, ani do czynności zwolnionych z VAT, a do ochrony kapitału przed inflacją. Płaciliście Państwo podatek rolny za okres, w którym byliście Państwo właścicielem tej działki.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy wskazać należy, że w związku z dostawą działki nr 1 wystąpiliście Państwo w roli podatnika podatku VAT. W okolicznościach niniejszej sprawy zbycie ww. nieruchomości należy uznać za sprzedaż składników majątkowych prowadzonej działalności gospodarczej. Jesteście bowiem Państwo Spółką jawną zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest prowadzenie hoteli i innych podobnych obiektów zakwaterowania. Wyżej wymieniona działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako UTR, tj. tereny podlegające zabudowie letniskowej, hotelowej i pensjonatowej. Jak wynika z treści wniosku celem nabycia nieruchomości była lokata kapitału, a więc zamiar finansowy i inwestycyjny. Ponadto płaciliście Państwo podatek rolny za okres, w którym byliście właścicielem tej działki. Zatem bezpośrednia korelacja aktywności zawodowej Państwa oraz intencji nabycia nieruchomości jak również okoliczność odprowadzania podatku rolnego od ww. działki świadczy o tym, że zbycie tego składnika majątkowego Spółki przypisać należy dostawie elementów majątku działalności gospodarczej i aktywności zawodowej Państwa jako podatnika podatku VAT. Przedstawione powyżej okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują na sprzedaż nieruchomości w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Podjęte przez Państwa działania nakierowane były na osiągnięcie określonego celu zarobkowego – dochodu. Skutkiem czego sprzedaż ww. nieruchomości nastąpiła w warunkach wskazujących na jej handlowy i zarobkowy charakter, co przesądza o uznaniu Państwa za podatnika podatku VAT w związku z jej dostawą.

Zatem stwierdzić należy, że dokonana 8 grudnia 2021 r. sprzedaż działki nr 1 podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. Z tytułu tej transakcji działaliście Państwo w charakterze – zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy – podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przedmiotowe zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp.

Stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy:

Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503):

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 cyt. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W myśl art. 4 ust. 2 cyt. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;

2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

Ponadto, stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.

Tym samym, również w świetle orzeczeń TSUE, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.

Wprowadzony do ustawy art. 2 pkt 33, w zgodny sposób odpowiada zatem treści ww. orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje oceniać przeznaczenie określonego gruntu wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości. Bez znaczenia zatem pozostaje klasyfikacja według ewidencji gruntów i budynków lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Podkreślić należy, że analiza powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) innych niż tereny budowlane.

Zatem, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy działka, która była przedmiotem sprzedaży, jest terenem budowlanym w rozumieniu powołanego wyżej art. 2 pkt 33 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotowa działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako UTR, tj. tereny podlegające zabudowie letniskowej, hotelowej i pensjonatowej. Zatem działka ta spełnia definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy i nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Jeżeli przy zbyciu towaru (nieruchomości) wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie ww. zwolnienia od podatku, to przepisy dopuszczają również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przy spełnieniu łącznie obu warunków, o których mowa w tym przepisie.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy, czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

1)towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

2)przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika z treści wniosku działka nr 1 nie była przez Państwa wykorzystywana na cele działalności zwolnionej z VAT. Zakupu ww. nieruchomości niezabudowanej dokonaliście Państwo od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Transakcja nie została obciążona podatkiem VAT. Wobec powyższego nie można uznać, że przy nabyciu ww. działki przysługiwało lub nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT.

Tym samym nie zostały spełnione obydwa warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy niezbędne do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie.

W świetle powyższego, sprzedaż działki nr 1 nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, jak również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zatem sprzedaż działki nr 1 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki.

Wobec powyższego, Państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedstawionego stanu faktycznego.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).