Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w przypadku świadczenia Usług streamingowych, obowiązek w... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.432.2022.4.JS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.432.2022.4.JS

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w przypadku świadczenia Usług streamingowych, obowiązek wystawienia faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz złożenia informacji podsumowującej VAT-UE.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

-możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w przypadku świadczenia Usług streamingowych,

-obowiązku wystawienia faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz złożenia informacji podsumowującej VAT-UE.

a także podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 września 2022 r. (wpływ 22 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiot przyszłej działalności gospodarczej Wnioskodawcy

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca osiągania dochodów. Zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w 2022 roku.

W ramach planowanej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawrze umowę licencyjną z zagranicznymi Dystrybutorami (dalej „Serwis streamingowy”) zajmującymi się używaniem utworów (dystrybucja, odsprzedaż itp.). Wnioskodawca nie jest, nie był i nie zamierza być zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie w ww. Serwisie streamingowym. Wnioskodawca jest autorem utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, do których licencje sprzedaje. Zagraniczny Dystrybutor jest co do zasady podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów prawa krajowego, w którym ma siedzibę (co do zasady w Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii).

Między Serwisem streamingowym a Wnioskodawcą zostanie zawarta umowa w postaci założenia konta na serwisie Dystrybutora i akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu (dalej: Umowa licencyjna). Po akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu, Wnioskodawca będzie przesyłał wybrane przez siebie utwory, własnego autorstwa, które następnie są używane (odsprzedawane za pośrednictwem Serwisu streamingowego) zgodnie z warunkami umowy.

W ramach prowadzonej (przyszłej) działalności gospodarczej, Wnioskodawca - na podstawie zawartej Umowy licencyjnej - będzie świadczył usługi polegające na odpłatnym udzielaniu innym podmiotom zezwolenia (licencji) na korzystanie z przysługujących podatnikowi praw do utworów muzycznych, których twórcą jest Wnioskodawca, dalej zwane jako „Przychody z działalności streamingowej” lub „Usługi streamingowe”.

Licencje będące przedmiotem Umowy licencyjnej dotyczą utworów stworzonych przez Wnioskodawcę, co oznacza, że Wnioskodawca jest ich autorem, co zapewnia mu pełną zdolność do rozporządzania swoimi prawami autorskimi oraz majątkowymi.

Wnioskodawca zamierza świadczyć ww. usługi w 2022 r. oraz w latach następnych. Po zakończonym miesiącu Dystrybutor będzie przesyłał Wnioskodawcy raport podsumowujący ilość odtworzeń utworów Wnioskodawcy i na tej podstawie zostanie ustalone wynagrodzenie przysługujące Wnioskodawcy na podstawie tych odtworzeń (w miesięcznych okresach rozliczeniowych).

Z warunków Umowy licencyjnej i regulaminu serwisu wynika w szczególności, że:

1)Wnioskodawca udziela licencjobiorcy (Dystrybutorowi) wszystkich niezbędnych zgód i praw, bez ograniczeń, do sprzedaży i korzystania z nagrań Wnioskodawcy w celu cyfrowego pobierania, interaktywnego i nieinteraktywnego przesyłania strumieniowego, usług w chmurze i usług przesyłania strumieniowego na żądanie, przy czym przyznanie praw nie stanowi jednak przeniesienia własności,

2)korzystając z usług licencjobiorcy Wnioskodawca udziela w okresie i obszarze obowiązywania, niewyłączną, ogólnoświatową licencję na dystrybucję, publiczne odtwarzanie, wystawianie, nadawanie, transmitowanie i udostępnianie nagrań użytkownika (Wnioskodawcy) w Internecie i bez ograniczeń we wszystkich sklepach (cyfrowych) i innych podobnych mediach cyfrowych do sprzedaży przez pobieranie, interaktywne i nieinteraktywne, streaming, usługi w chmurze i streaming na żądanie lub znane lub opracowane w dalszej części, podobne sposoby korzystania z nagrań Wnioskodawcy,

3)prawo do sprzedaży, tworzenia klipów promocyjnych, kopiowania i w inny sposób, w zakresie niezbędnym na mocy niniejszych warunków użytkowania, wykorzystywania i zmieniania nagrań i metadanych oraz innych materiałów za pomocą wszelkich środków i mediów, które zostały przesłane w celu rozrywki, za pośrednictwem wszystkich dostępnych i działających już Sklepów (cyfrowych), a także prawo do udzielania sublicencji lub w inny sposób przenoszenia takich praw na Sklepy,

4)niewyłączne prawo do używania imienia Wnioskodawcy (imion), zdjęć, podobizny, okładek, biografii i innych informacji, które można przypisać Wnioskodawcy i które Wnioskodawca podał,

5)Wnioskodawca udziela prawo do sublicencjonowania lub w inny sposób przenoszenia powyższych praw do dowolnego Sklepu, prawo do poprawiania metadanych w celu poprawy (w razie potrzeby), prawo do synchronizacji i upoważniania innych do synchronizacji nagrań Wnioskodawcy z obrazami wizualnymi, łączenia części nagrań Wnioskodawcy z obrazami nieruchomymi lub ruchomymi lub jako transmisję na żywo, prawo do upoważnienia zewnętrznych partnerów i/lub licencjobiorców, którzy oferują usługi umożliwiające tworzenie, używanie i eksploatację tak zwanych „remiksów” nagrań Wnioskodawcy oraz tak zwanych „treści generowanych przez użytkownika”, zawierających nagrania Wnioskodawcy, w tym: bez ograniczeń, …, …, … i … (powyższe nie stanowi przeniesienia własności do żadnego z materiałów, które zostały przesłane przez Wnioskodawcę),

6)wszelkie prawa przyznane licencjobiorcy (Dystrybutorowi) powyżej są udzielane na zasadzie licencji wolnej od opłat licencyjnych. Obejmuje to wykorzystanie wszelkich metadanych, grafik, utworów zawierających nagrania Wnioskodawcy, jeżeli zostały przesłane Dystrybutorowi.

Publikowane utwory muzyczne będą przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062). W rozumieniu powyższej ustawy Wnioskodawca będzie twórcą. Powstałe utwory będą wynikiem indywidualnej twórczości w postaci audio. Publikacja na portalu będzie wynikać z korzystania przez Wnioskodawcę ze swoich praw autorskich. Zgodnie z art. 17 powyższej ustawy, autorskie prawa majątkowe zapewniają ograniczone w czasie, wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do pobierania za takie korzystanie wynagrodzenia.

Wnioskodawca poprzez zawarcie umowy czyli założenie konta, akceptację warunków oraz przesłanie utworów zawiera umowę z Dystrybutorem, który będzie korzystał z utworów Wnioskodawcy. W ramach tej umowy Wnioskodawca przekazuje licencje na takie korzystanie, i tym samym otrzymywanie przez Wnioskodawcę tantiem, które będą stanowiły wynagrodzenie z tego tytułu, rozliczane w ustalonych okresach rozliczeniowych na podstawie danych z systemu Dystrybutora (w zależności od zainteresowania utworami muzycznymi udostępnionymi przez Wnioskodawcę).

Udzielanie licencji będzie następowało w ramach świadczonych Usług streamingowych za wynagrodzeniem i będzie następowało w ramach prowadzonej (przyszłej) pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, jak również usługi te nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Dystrybutora. To wyłącznie od Wnioskodawcy i jego możliwości czasowych i inwencji twórczej będzie zależało z jaką częstotliwością będzie tworzył i udostępniał kolejne utwory muzyczne w Serwisie streamingowym. Działalność Wnioskodawcy będzie prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Usługi, które Wnioskodawca zamierza świadczyć zostały przez niego sklasyfikowane następująco: Usługi udzielania licencji - PKWiU (2015) - 59.20.4 Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych.

Wnioskodawca zaznacza, że samodzielnie sklasyfikował ww. usługi pod wskazaną klasyfikację PKWiU. Wnioskodawca jednocześnie dodaje, że powyższe klasyfikacje mają jedynie charakter pomocniczy i nie stanowią oceny Wnioskodawcy odnośnie klasyfikacji usług będących przedmiotem interpretacji według klasyfikacji PKWiU.

Wnioskodawca zaznacza, że jego intencją jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania osiąganych przychodów (dochodów) z Usług udzielania licencji zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki ryczałtu 8,5%, począwszy od przychodów (dochodów) uzyskiwanych od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w 2022 r. Wnioskodawca zamierza rozliczać przychody opodatkowane ryczałtem w okresach kwartalnych.

W roku 2021 Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej. Przychody z działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie przekroczą limitu 2 000 000 euro w 2022 r., jak i w latach kolejnych.

Wnioskodawca wskazuje, że Usługi streamingowe w żadnym stopniu nie dotyczą usług zarządzania prawami związanymi z twórczością artystyczną, literacką, muzyczną, z wyłączeniem twórczości kinematograficznej i audiowizualnej - PKWiU 90.02.19.1 (Wnioskodawca nie zarządza licencjami innych artystów, nie skupuje i nie odsprzedaje ich dalej) jak również usług kulturalnych. Wnioskodawca nie świadczy również usług w zakresie kultury, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 Ustawy o VAT.

Jednocześnie wskazuje się, że Wnioskodawca nie założył jeszcze działalności gospodarczej i tym samym nie osiągnął pierwszego przychodu w 2022 r. Wnioskodawca zamierza złożyć oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania, najpóźniej do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód.

W stosunku do Wnioskodawcy nie mają zastosowania tzw. przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ryczałcie, wykluczające możliwość stosowania tej formy opodatkowania dla osiąganych przychodów.

Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

a)Czy wartość Pana sprzedaży, bez kwoty podatku, nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł?

Wnioskodawca nie prowadził działalności w 2021 r., zatem nie przekroczył progu sprzedaży 200 tys. zł w poprzednim roku podatkowym.

b)Czy przewidywana przez Pana wartość sprzedaży w roku 2022 nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł?

Przewidywana przez Wnioskodawcę wartość sprzedaży w 2022 r. nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w rok podatkowym, kwoty 200 tys. zł.

c)Czy oprócz świadczenia Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, będzie Pan dokonywał również dostawy towarów bądź świadczył inne usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług; jeżeli tak, to prosimy wskazać, jakie to będą towary lub usługi?

Podatnik nie świadczy/nie będzie świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

d)Czy będzie Pan zarejestrowany jako podatnik VAT-UE?

Tak.

e)Czy nabywcy (mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej) Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, będą zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych? Jeżeli tak, to prosimy wskazać na terenie jakiego państwa?

Tak, na terytorium Szwecji.

f)Czy nabywcy (mający siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii) Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, będą zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych? Jeżeli tak, to prosimy wskazać na terenie jakiego państwa?

Z informacji jakie posiada Wnioskodawca - nie.

g)Czy dla świadczonych Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze będzie nabywca towaru lub usługi?

Wnioskodawca zakłada, że tak, jednakże w tym zakresie wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z następującym pytaniem:

Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, w przypadku świadczenia Usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem jako podatnik zwolniony z VAT z art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT, na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktur z adnotacją „odwrotne obciążenie" i złożenia informacji podsumowującej VAT-UE?

Wnioskodawca oczekuje, zatem iż organ udzielając odpowiedzi na tak zadane pytanie potwierdzi zatem, bądź wykluczy, czy jeśli faktura powinna być oznaczona adnotacją „odwrotne obciążenie” to czy podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest/będzie nabywca towaru lub usługi.

h)Czy Usługi streamingowe świadczone będą na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej?

Tak.

Pytania

1.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego Usługi streamingowe polegające na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 Ustawy o VAT (oznaczone jako pytanie nr 2 wniosku)?

2.Czy w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego, w przypadku świadczenia Usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem jako podatnik zwolniony z VAT z art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT, na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawiania faktur z adnotacją „odwrotne obciążenie” i złożenia informacji podsumowującej VAT-UE (oznaczone jako pytanie nr 3 wniosku)?

Pana stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawcy, w przedstawionych okolicznościach zdarzenia przyszłego:

1)Usługi streamingowe polegające na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 Ustawy o VAT (oznaczone jako nr 2 wniosku),

2)W przypadku świadczenia Usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem jako podatnik zwolniony z VAT z art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT, na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawiania faktur z adnotacją „odwrotne obciążenie” i złożenia informacji podsumowującej VAT-UE (oznaczone jako nr 3 wniosku).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą na gruncie Ustawy o VAT rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT).

Należy zauważyć, że ustawodawca przewiduje zwolnienie od podatku VAT dla określonej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.

Stosownie do art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 113 ust. 9 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1. Zgodnie natomiast z treścią art. 113 ust. 13 Ustawy o VAT, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9 Ustawy o VAT, nie stosuje się do podatników (... ) świadczących usługi:

a)prawnicze,

b)w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

W rezultacie, w opinii Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w stosunku do osiąganych przez Wnioskodawcę Przychodów z działalności streamingowej, będą one mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 Ustawy o VAT

Zgodnie natomiast z treścią art. 28b Ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (...).

Tym samym, w przypadku świadczenia Usług streamingowych na rzecz zagranicznych Dystrybutorów - co do zasady spełniających definicję podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, które to podmioty nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Polsce oraz nie posiadają miejsca stałego prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, będą jako usługobiorcy podmiotami zobowiązanymi do rozliczenia podatku z tytułu nabywanych usług. Oznacza to więc, że to konkretny Dystrybutor - stosownie do regulacji szczególnych konkretnego państwa - będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT zgodnie ze swoim ustawodawstwem.

Wnioskodawca nie będzie zatem zobowiązany do doliczania do kwoty wynagrodzenia przysługującego za wykonane Usługi streamingowe kwoty podatku od towarów i usług, ponieważ usługi te będą rozliczane w ramach mechanizmu reverse chargé (odwrotne obciążenie). Stosownie zatem do treści art. 106e ust. 1 pkt 18 Ustawy o VAT, w przypadku dostaw towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - na wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach dokumentujących osiągnięte Przychody z działalności streamingowej powinna znaleźć się adnotacja „odwrotne obciążenie” lub „reverse chargé”.

Stosownie natomiast do treści art. 100 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie również zobowiązany do składania informacji podsumowujących (VAT-UE), o świadczonych usługach na terytorium państw członkowskich UE innych niż Polska, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej (VAT) będzie zagraniczny (unijny) usługobiorca. Wnioskodawca nie będzie natomiast zobowiązany do składania deklaracji rozliczeniowych VAT (JPK_V7).

Jednocześnie, Wnioskodawca, pomimo korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT powinien złożyć formularz rejestracyjny VAT-R poprzez wskazanie:

-w części C1 poz. 31 „podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy”, wraz ze wskazaniem w poz. 39 daty od kiedy będzie korzystał z takiego zwolnienia, oraz

-w części C3 poz. 61 „podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie świadczył lub świadczy usługi do których stosuje art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy...” wraz ze wskazaniem w poz. 62 przewidywanej daty rozpoczęcia dokonywania tych czynności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca osiągania dochodów. Zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w 2022 roku.

W ramach planowanej jednoosobowej działalności gospodarczej zawrze Pan umowę licencyjną z zagranicznymi Dystrybutorami (dalej „Serwis streamingowy”) zajmującymi się używaniem utworów (dystrybucja, odsprzedaż itp.). Nie jest, nie był Pan i nie zamierza być zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie w ww. Serwisie streamingowym. Jest Pan autorem utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, do których licencje sprzedaje. Zagraniczny Dystrybutor jest co do zasady podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów prawa krajowego, w którym ma siedzibę (co do zasady w Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii).

Między Panem a Serwisem streamingowym zostanie zawarta umowa w postaci założenia konta na serwisie Dystrybutora i akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu. Po akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu, będzie Pan przesyłał wybrane przez siebie utwory, własnego autorstwa, które następnie są używane (odsprzedawane za pośrednictwem Serwisu streamingowego) zgodnie z warunkami umowy.

W ramach prowadzonej (przyszłej) działalności gospodarczej - na podstawie zawartej Umowy licencyjnej - będzie Pan świadczył usługi polegające na odpłatnym udzielaniu innym podmiotom zezwolenia (licencji) na korzystanie z przysługujących Panu praw do utworów muzycznych, których jest twórcą. Licencje będące przedmiotem Umowy licencyjnej dotyczą utworów stworzonych przez Pana, co oznacza, że jest Pan ich autorem, co zapewnia Panu pełną zdolność do rozporządzania swoimi prawami autorskimi oraz majątkowymi.

Zamierza Pan świadczyć ww. usługi w 2022 r. oraz w latach następnych. Po zakończonym miesiącu Dystrybutor będzie przesyłał Panu raport podsumowujący ilość odtworzeń utworów i na tej podstawie zostanie ustalone przysługujące wynagrodzenie (w miesięcznych okresach rozliczeniowych).

Z warunków Umowy licencyjnej i regulaminu serwisu wynika w szczególności, m.in. że: udziela Pan licencjobiorcy (Dystrybutorowi) wszystkich niezbędnych zgód i praw, bez ograniczeń, do sprzedaży i korzystania z Pana nagrań w celu cyfrowego pobierania, interaktywnego i nieinteraktywnego przesyłania strumieniowego, usług w chmurze i usług przesyłania strumieniowego na żądanie, przy czym przyznanie praw nie stanowi jednak przeniesienia własności,

Publikowane utwory muzyczne będą przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W rozumieniu powyższej ustawy będzie Pan twórcą. Powstałe utwory będą wynikiem indywidualnej twórczości w postaci audio. Publikacja na portalu będzie wynikać z korzystania przez Pana ze swoich praw autorskich.

Poprzez zawarcie umowy czyli założenie konta, akceptację warunków oraz przesłanie utworów zawiera Pan umowę z Dystrybutorem, który będzie korzystał z utworów. W ramach tej umowy przekazuje Pan licencje na takie korzystanie, i tym samym otrzymywanie przez Pana tantiem, które będą stanowiły wynagrodzenie z tego tytułu, rozliczane w ustalonych okresach rozliczeniowych na podstawie danych z systemu Dystrybutora (w zależności od zainteresowania udostępnionymi utworami muzycznymi).

Udzielanie licencji będzie następowało w ramach świadczonych Usług streamingowych za wynagrodzeniem i będzie następowało w ramach prowadzonej (przyszłej) pozarolniczej działalności gospodarczej. Będzie Pan ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, jak również usługi te nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Dystrybutora. To wyłącznie od Pana będzie zależało z jaką częstotliwością będzie Pan tworzył i udostępniał kolejne utwory muzyczne w Serwisie streamingowym.

W 2021 r. nie prowadził Pan działalności gospodarczej, zatem nie przekroczył progu sprzedaży 200 tys. zł w poprzednim roku podatkowym.

Wskazał Pan, że Usługi streamingowe w żadnym stopniu nie dotyczą usług zarządzania prawami związanymi z twórczością artystyczną, literacką, muzyczną, z wyłączeniem twórczości kinematograficznej i audiowizualnej. Nie zarządza Pan licencjami innych artystów, nie skupuje i nie odsprzedaje ich dalej. Nie założył Pan jeszcze działalności gospodarczej i tym samym nie osiągnął pierwszego przychodu w 2022 r., ponadto przewidywana przez Pana wartość sprzedaży w 2022 r. nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w rok podatkowym, kwoty 200 tys. zł.

Nie świadczy/nie będzie Pan świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Będzie Pan zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Nabywcy (mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej) Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, będą zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Szwecji.

Nabywcy (mający siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii) Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, będących przedmiotem wniosku, nie będą zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Wskazał Pan, że dla świadczonych Usług streamingowych, zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest/będzie nabywca towaru lub usługi.

Usługi streamingowe świadczone będą na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Pana w pierwszej kolejności dotyczą ustalenia czy świadcząc Usługi streamingowe, polegające na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem, będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla pewnej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.

Według art. 113 ust. 1 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Na mocy art. 113 ust. 2 ustawy:

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

1)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

1a)sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

2)odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a)transakcji związanych z nieruchomościami,

b)usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c)usług ubezpieczeniowych

– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3)odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Na podstawie art. 113 ust. 5 ustawy:

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Jak stanowi art. 113 ust. 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy:

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 11 ustawy:

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

W świetle art. 113 ust. 13 ustawy:

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1)dokonujących dostaw:

a)towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b)towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

– energii elektrycznej (CN 2716 00 00),

– wyrobów tytoniowych,

– samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c)budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d)terenów budowlanych,

e)nowych środków transportu,

f)następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

– preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),

– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),

– urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),

– maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:

– pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),

– motocykli (PKWiU ex 45.4);

2)świadczących usługi:

a)prawnicze,

b)w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c)jubilerskie,

d)ściągania długów, w tym factoringu;

3)nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zatem, jak stanowi art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego w tym związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

W analizowanej sprawie istotny jest charakter opisanych czynności (Usług streamingowych polegających na odpłatnym udzielaniu innym podmiotom (Dystrybutorom) zezwolenia – licencji – na korzystanie z przysługujących Panu praw do utworów muzycznych, których jest Pan twórcą) wykonywanych w ramach Pana działalności gospodarczej, który nie wskazuje, że będzie Pan świadczył usługi prawnicze, czy też doradcze. Ponadto, jak wskazał Pan w opisie sprawy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy/nie będzie Pan świadczył usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że nie będzie Pan wykonywał czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy, należy wskazać, że skoro od 2022 r. zamierza Pan rozpocząć działalność w zakresie świadczenia Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji, a przewidywana wartość sprzedaży w 2022 r., w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w tym roku podatkowym (tj. 2022 r.) nie przekroczy kwoty 200 000 zł, to będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy.

W kolejnych latach, jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy nie przekroczy kwoty 200 000 zł, to nadal będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Należy jednakże zaznaczyć, że jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy przekroczy u Pana kwotę 200 000 zł (a w roku 2022 przekroczy tę kwotę w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym), to zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Wskazania wymaga również, że utraci Pan prawo do zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy.

Podsumowując, świadcząc Usługi streamingowe polegające na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem, będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy.

Tym samym, stanowisko Pana w zakresie pytania oznaczonego nr 1 jest prawidłowe.

W dalszej kolejności wątpliwości Pana dotyczą kwestii czy w przypadku świadczenia Usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem jako podatnik zwolniony z VAT z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, będzie Pan zobowiązany do wystawiania faktur z adnotacją „odwrotne obciążenie” i złożenia informacji podsumowującej VAT-UE.

W przypadku świadczenia usług, od określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy:

Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1)ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:

a)podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b)osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2)podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany art. 28a ustawy, wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

W myśl art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Na mocy art. 28b ust. 2 ustawy:

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

W myśl art. 28b ust. 3 ustawy:

W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej (przyszłej) działalności gospodarczej – na podstawie zawartej Umowy licencyjnej – będzie Pan świadczył usługi polegające na odpłatnym udzielaniu na rzecz zagranicznych Dystrybutorów – będących podatnikami podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze – zezwolenia (licencji) na korzystanie z przysługujących Panu praw do utworów muzycznych, których jest Pan twórcą. Usługi streamingowe świadczone będą na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej (Szwecji) oraz mających siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii.

Zatem w przypadku świadczenia przez Pana Usług streamingowych polegających na udzielaniu zezwolenia (licencji) za wynagrodzeniem na rzecz zagranicznych Dystrybutorów będących podatnikami podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju – miejsce świadczenia, a tym samym opodatkowania tych usług należy ustalić na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy. Tym samym skoro na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia Usług streamingowych będzie miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę działalności gospodarczej to w konsekwencji, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zasady dotyczące wystawiania faktur zawarte zostały w Rozdziale 1 Działu XI ustawy.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Stosownie do art. 106b ust. 2 ustawy:

Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

W myśl art. 106a pkt 2 ustawy:

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a)państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i  faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,

b)państwa trzeciego.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż w przypadku świadczenia usług, których miejsce świadczenia (a tym samym opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju, czyli jest nim terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (oraz osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca), bądź terytorium państwa trzeciego, polski podatnik świadczący tą usługę jest zobowiązany do udokumentowania tej transakcji fakturą, przy czym nie ma w tym przypadku znaczenia czy usługodawca jest podatnikiem czynnym czy zwolnionym podmiotowo od podatku VAT.

Zatem, jeżeli jako podatnik zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy świadczy Pan usługi na rzecz podmiotu z innego kraju Unii Europejskiej oraz kraju z terytorium państwa trzeciego – opodatkowane w kraju ich nabywcy – nie wystąpi wówczas zwolnienie z obowiązku wystawienia faktury, o którym mowa w art. 106b ust. 2 ustawy.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie będzie Pan obowiązany wystawić fakturę dokumentującą świadczone Usługi streamingowe na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, zgodnie z powołanym powyżej art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy.

Na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 1-19 ustawy:

Faktura powinna zawierać między innymi:

1)datę wystawienia;

2)kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3)imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4)numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5)numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6)datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7)nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8)miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10)kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11)wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12)stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13)sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15)kwotę należności ogółem;

16)w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których:

a)obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, lub

b) w przepisach wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 określono termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty

– wyrazy „metoda kasowa”;

17)w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz „samofakturowanie”;

18)w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wyrazy ,,odwrotne obciążenie'';

Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy:

Faktura może nie zawierać:

1)w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a – danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12-14;

2)w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. b – danych określonych w ust. 1 pkt 5 i 12-14.

Odnosząc się do Pana wątpliwości dotyczących obowiązku wystawienia faktury dokumentującej świadczenie Usług streamingowych, zawierającej adnotację „odwrotne obciążenie”, zauważyć należy, że adnotację „odwrotne obciążenie”, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy, zamieszcza się na fakturze jedynie w sytuacji, gdy nabywca byłby zobowiązany do rozliczenia podatku w kraju, w którym ma miejsce opodatkowanie świadczonych usług (co zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju). Zatem w tej sytuacji kwestie odnośnie tego jak powinien być rozliczony podatek od dokonanej przez Pana sprzedaży i który z podatników powinien go rozliczyć, nie regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, lecz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze i powinny być określone zgodnie z przepisami tam obowiązującymi.

Mając zatem na uwadze, że usługi świadczone przez Pana nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski (miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę działalności gospodarczej), a z opisu sprawy wynika, że zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze będzie usługobiorca, będący podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, to faktura wystawiona przez Pana z tytułu wykonanych Usług streamingowych powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Jednocześnie, zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Na mocy art. 100 ust. 3 pkt 1 ustawy:

Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4.

W analizowanej sprawie względem Usługi streamingowej polegającej na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem świadczonej przez Pana na rzecz Dystrybutorów – podatników posiadających siedzibą działalności gospodarczej poza terytorium kraju znajduje zastosowanie art. 28b ust. 1 ustawy. Ponadto wskazał Pan, że jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE a nabywcy (mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej) ww. Usług streamingowych będą zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenie Szwecji. Dodatkowo z opisu sprawy wynika, że zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej będzie nabywca usługi.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w związku ze świadczeniem przez Pana ww. Usług streamingowych polegających na udzieleniu licencji za wynagrodzeniem, do których stosuje się art. 28b ustawy, na rzecz podatników w rozumieniu art. 28a ustawy będących podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli usługi te nie są zwolnione od podatku od wartości dodanej ani opodatkowane stawką 0%, będzie Pan zobowiązany do składania we właściwym urzędzie skarbowym informacji podsumowujących, zawierających wartość świadczonych usług, stosownie do art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do ww. usług powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast w związku ze świadczeniem przez Pana ww. usług, do których stosuje się art. 28b ustawy, na rzecz podatników w rozumieniu art. 28a ustawy będących podmiotami posiadającymi siedzibę działalności gospodarczej poza Unią Europejską (Wielka Brytania) nie znajdzie zastosowania art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy i tym samym nie będzie Pan miał obowiązku składania we właściwym urzędzie skarbowym ww. informacji podsumowujących.

Podsumowując jako podatnik zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w przypadku świadczenia Usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji za wynagrodzeniem na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, będzie Pan zobowiązany do wystawiania faktur z adnotacją „odwrotne obciążenie”, na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 18 w zw. z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy. Ponadto będzie Pan zobowiązany do składania we właściwym urzędzie skarbowym informacji podsumowujących VAT-UE o dokonanych usługach na rzecz podmiotów posiadającymi siedzibę na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Natomiast w związku ze świadczeniem przez Pana ww. usług, na rzecz podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza Unią Europejską (Wielka Brytania) nie będzie Pan składał ww. informacji podsumowujących (VAT UE).

Tym samym stanowisko Pana w zakresie pytania oznaczonego nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Dodatkowo tut. organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w przypadku świadczenia Usług streamingowych oraz obowiązku wystawienia faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie” i złożenia informacji podsumowującej VAT-UE. Z kolei, w kwestii dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).