W zakresie ustalenia czy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług. - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.622.2022.3.KO

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.622.2022.3.KO

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia czy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług.

Wniosek został uzupełniony pismem z 4 października 2022 r. (data wpływu 7 października 2022 r.) w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką - (udział wynoszący 1/4 część) - nieruchomości gruntowej oznaczonej w księdze wieczystej jako działki gruntu 2 i nr 1, położonej w …, gmina …, powiat …, woj. …, o łącznym obszarze 6,4669 ha. Działka ta zawiera obszar zabudowanej działki nr 1 o powierzchni 1,5961. Dla przedmiotowej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta KW nr …. Wnioskodawczyni jest wdową. Nabyła opisaną nieruchomość na podstawie spadku po zmarłym mężu D.S., który zmarł w dniu 17 kwietnia 2022 r., a który był właścicielem całej nieruchomości. Spadek po Nim na podstawie ustawy nabyli żona i trójka dzieci, każdy po 1/4 części, gdyż nieruchomość należała do Jego osobistego majątku. Zostało to stwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym w dniu 25 maja 2022 r. przez Notariusza w…, za Rep. A Nr …, zarejestrowanym w Rejestrze Spadkowym PL w dniu 25 maja 2022 r. o godz. … pod numerem …. Nieruchomość jest objęta obowiązującym Miejscowym Planem zagospodarowania Przestrzennego Miasta … zatwierdzonym Uchwałą nr … z 26 września 2007r. przez Radę gminy … (Dz. Urzęd. Woj…. nr … z…), zgodnie z którym działka stanowi tereny oznaczone symbolem 325 UWP o podstawowym przeznaczeniu aktywność gospodarcza nieprzemysłowa, usługi nie cenotwórcze, produkcja, składy i magazyny oraz 19KDD - tereny dróg publicznych dojazdowych, działka nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz 461 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydanym z upoważnienia Starosty …, przedmiotowa działka gruntu nr … zawiera obszar 5,4741 ha sposób korzystania - grunty orne.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W dniu 25 maja 2022 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną sprzedaży ze spółką z o.o. z siedzibą w … przy PI. … REGON …, NIP …, której przedmiotem sprzedaży jest działka nr 1. Spółka zamierza przeprowadzić inwestycję na nieruchomości polegającej na budowie centrum magazynowo-logistyczno-produkcyjnego z częściami socjalno-biurowymi i infrastrukturą logistyczną. W tym celu Spółka będzie wnioskować o wydanie między innymi decyzji środowiskowych i innych koniecznych do uzyskania pozwoleń na budowę.

Pismem z 4 października uzupełniono opis sprawy następująco.

1. W jaki konkretnie sposób wykorzystywała Pani działkę nr 1 od momentu nabycia jej w spadku do chwili obecnej?

Od momentu nabycia w drodze spadku po mężu tj. 25 maj 2022 r do chwili obecnej działka nr 1 jest miejscem zamieszkania dla mnie i 3 rodzin.

2. Czy działka nr 1 będąca przedmiotem sprzedaży jest działką niezabudowaną czy działką zabudowaną budynkami lub budowlami w myśl art. 3 pkt 2 i 3 Prawa budowlanego trwale z gruntem związanymi?

Działka nr 1 jest działką zabudowaną.

3. Jeśli działka nr 1 jest zabudowana ww. budynkami lub budowlami to należy wskazać:

a) Jakimi budynkami lub budowlami jest zabudowana?

b) Czy budynki lub budowle znajdujące się na działce nr 1 były wykorzystywane przez Panią do jakiejkolwiek działalności gospodarczej? Jeśli tak to należy wskazać do jakiej konkretnie działalności gospodarczej?

c) Czy budynki lub budowle znajdujące się na działce nr 1 były przez Panią przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze? Jeśli tak to należy wskazać w jakim okresie?

Działka nr 1 jest zabudowana budynkami:

a. dwa mieszkalne i budynki gospodarcze.

b. budynki nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej.

c. budynki nie były wynajmowane ani wydzierżawiane.

  4. Czy działka nr 1 będąca przedmiotem sprzedaży była/jest wykorzystywana przez Panią w działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, w tym w działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy? Jeżeli ww. działka była/jest wykorzystywana w działalności rolniczej, to czy z tego tytułu była/jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT?

Działka nr 1 była wykorzystywana do działalności rolniczej do momentu kiedy żył Pani mąż D.S. Od chwili jego śmierci, tj. 17 kwietnia 2022 r, gospodarstwo zostało zlikwidowane. Na działce znajdują się budynki mieszkalne.

5. Czy jest Pani rolnikiem ryczałtowymi jeśli tak to od kiedy, w jakim okresie?

Nie, nie jest Pani rolnikiem ryczałtowym.

6. Czy z ww. gruntu dokonywała Pani sprzedaży ewentualnych płodów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej (jeśli tak, to jakie to produkty i w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce) i czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT?

Od chwili nabycia działki w spadku nie była dokonywana sprzedaż żadnych ewentualnych płodów rolnych.

7. Czy działka nr 1 będąca przedmiotem sprzedaży była/jest przez Panią przedmiotem najmu lub dzierżawy, jeśli tak, to w jakim okresie oraz jakie pożytki czerpała/czerpie Pani z tego tytułu?

Na części działki nr 1 tj. 2000 m2 znajduje się parking. Teren jest wynajmowany firmie zewnętrznej. Od tego wynajmu jest płacony podatek PPE i podatek od nieruchomości do Urzędu Gminy …. Stawka wynosi 1600 zł netto miesięcznie.

8. Czy występowała Pani z wnioskiem o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 1 będącej przedmiotem sprzedaży, jeśli tak to kiedy i w jakim celu?

Nie.

9. Czy wnosiła Pani o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki nr 1 mającej być przedmiotem sprzedaży jeśli tak to w jakim celu? Czy uzyskanie ww. decyzji przez Panią było konieczne, jeśli tak to dlaczego?

Nie.

10. Czy poczyniła Pani jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości działki nr 1 tj. dokonała jej uatrakcyjnienia np. wydzielenie lub budowa drogi, wyposażenie w urządzenia i sieci kanalizacji sanitarnej oraz energetyczne itp., jeśli tak to jakie, kiedy i w jakim celu?

Nie.

11. Czy z przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr 1 zawartej przez Panią ze spółką z o.o. z dnia 25 maja 2022 r. wynika, że zawarcie końcowej umowy sprzedaży działki nr 1 uwarunkowane będzie wyrażeniem przez Panią zgody na dysponowanie działką nr 1 w zakresie koniecznym do uzyskania wszelkich wymaganych prawem decyzji, pozwoleń, uzgodnień (w tym warunków przyłączeniowych).

Tak, spółka została wpisana do Hipoteki.

12. Czy z przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr 1 zawartej przez Panią ze spółką z o.o. z dnia 25 maja 2022 r. wynika, że zawarcie końcowej umowy sprzedaży uwarunkowane będzie udzieleniem przez Panią pełnomocnictwa?

Nie.

13. Czy ww. umowa przedwstępna zawiera jeszcze inne warunki jakie muszą być bezwzględnie spełnione przez Panią, aby doszło do zawarcia końcowej umowy sprzedaży. Jeżeli tak to proszę wskazanie jakie to są warunki?

Nie.

14. Czy przed sprzedażą ww. działki udzieli Pani pełnomocnictwa osobie trzeciej do występowania w Pani imieniu, ewentualnie w jakim zakresie (np.: występowania przed organami administracji publicznej, podejmowania działań faktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składania wniosków, odbioru decyzji i postanowień itp.)?

Tak - pełnomocnictwo zostało udzielone w przedwstępnej umowie sprzedaży - ustanowiony jest pełnomocnik ze strony Kupującego, do przeglądania akt, uzyskiwania dokumentów koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości, uzyskiwania od organów administracji publicznej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów itp. uzyskiwanych wyłącznie w celu zawarcia Umowy Sprzedaży.

15. Jakie działania marketingowe podjęła Pani w celu sprzedaży działki nr 1?

Nie podejmowała Pani działań marketingowych.

16. Co jest powodem sprzedaży ww. działki?

Od momentu śmierci męża, gospodarstwo rolne nie istnieje, w związku z tym, tak duże siedlisko wraz z budynkami gospodarczymi jest zbędne i generuje znaczne koszty, których nie jest Pani w stanie sama ponosić w dłuższym okresie czasu.

17. Czy dokonywała Pani już wcześniej sprzedaży nieruchomości (oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to należy podać odrębnie do każdej sprzedanej nieruchomości:

- Jakie to nieruchomości?

- Kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości?

- W jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Panią?

- W jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

- Kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

- Ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

- Czy z tytułu ich sprzedaży odprowadzała Pani podatek VAT, składała deklaracje VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?

- Na co zostały przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości?

Tak - wraz z mężem sprzedaliśmy działkę rolna w 2011 r. - działka była wspólną własnością Państwa i była działką rolną, zakupioną w 1992 r. Zakup był realizowany w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. Wykorzystywana była jedynie do celów rolniczych, a sprzedana po latach w celu dofinansowania działalności rolniczej. Środki przeznaczone były na dalsze funkcjonowanie gospodarstwa. Sprzedana była jedna działka niezabudowana.

18. Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanej we wniosku), jeśli tak, to ile i jakie?

Tak, posiadam nieruchomości rolne w spadku po mężu, ale nie zamierzam ich sprzedawać.

19. Na co zostaną przeznaczone środki, które otrzyma Pani ze sprzedaży działki?

W związku z tym, że na działce nr 1 znajdują się dwa budynki mieszkalne, które zapewniają lokum dla 4 rodzin, środki ze sprzedaży powyższej Nieruchomości, zostaną przeznaczone na zakup dla nich nieruchomości mieszkalnych.

Pytanie

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega podatkowi od towarów i usług?

Stanowisko w sprawie przedstawione w piśmie z 4 października 2022 r.

Co do zasady sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienia w ściśle określonych sytuacjach. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Uważa Pani, że sprzedaż powyższej nieruchomości w świetle powyższej sytuacji nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy,

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.).

W świetle art. 195 ustawy Kodeks cywilny,

własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności.

Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Zgodnie z art. 196 ww. ustawy,

współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela.

Art. 198 ustawy Kodeks cywilny,

każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy stanowi,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku, wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jest Pani współwłaścicielką nieruchomości gruntowej. Nabyła Pani nieruchomość na podstawie spadku po zmarłym mężu. Spadek po Nim na podstawie ustawy nabyli żona i trójka dzieci, każdy po 1/4 części, gdyż nieruchomość należała do Jego osobistego majątku. W dniu 25 maja 2022 r. zawarła Pani umowę przedwstępną sprzedaży ze spółką Panattoni Europę Spółka z o.o., której przedmiotem sprzedaży jest działka nr 1. Spółka zamierza przeprowadzić inwestycję na nieruchomości polegającej na budowie centrum magazynowo-logistyczno-produkcyjnego z częściami socjalno-biurowymi i infrastrukturą logistyczną. W tym celu Spółka będzie wnioskować o wydanie między innymi decyzji środowiskowych i innych koniecznych do uzyskania pozwoleń na budowę. Spółka Panattoni została wpisana do Hipoteki.

Zostało udzielone pełnomocnictwo w przedwstępnej umowie sprzedaży - ustanowiony jest pełnomocnik ze strony Kupującego, do przeglądania akt, uzyskiwania dokumentów koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości, uzyskiwania od organów administracji publicznej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów itp. uzyskiwanych wyłącznie w celu zawarcia Umowy Sprzedaży.

Na części działki nr 1 tj. 2000 m2 znajduje się parking. Teren jest wynajmowany firmie zewnętrznej. Od tego wynajmu jest płacony podatek PPE i podatek od nieruchomości do Urzędu Gminy. Stawka wynosi 1600 zł netto miesięcznie.

Wątpliwości Pani dotyczą kwestii czy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do Pani wątpliwości, należy wskazać, że kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego,

przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego,

umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, albo że strony inaczej postanowiły.

Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 389 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego,

umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Tym samym, zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Ponadto należy zwrócić uwagę na kwestię udzielania pełnomocnictw, która to została uregulowana w Tytule IV Działu VI Przedstawicielstwo, Rozdział I Przepisy ogólne, Rozdział II Pełnomocnictwo Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 95 § 1 Kodeksu cywilnego,

z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. W świetle § 2 tego artykułu, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego,

umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Stosownie do art. 98 Kodeksu cywilnego,

pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Stosownie do art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego,

jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. W myśl § 2 powołanego artykułu, pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Na mocy art. 108 Kodeksu cywilnego,

pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.

W myśl art. 109 Kodeksu cywilnego,

przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.

Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Rozpatrując wątpliwości Pani dotyczące kwestii ustalenia czy sprzedaż nieruchomości nie będzie podlega podatkowi od towarów i usług należy wziąć pod uwagę całokształt działań związanych z planowaną sprzedażą.

Należy zauważyć, że podpisała Pani przedwstępną umowę sprzedaży, w ramach której zostało udzielone pełnomocnictwo. Ustanowiony jest pełnomocnik ze strony Kupującego, do przeglądania akt, uzyskiwania dokumentów koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości, uzyskiwania od organów administracji publicznej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów itp. uzyskiwanych wyłącznie w celu zawarcia Umowy Sprzedaży.

Fakt, że ww. działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez Panią (Sprzedającą), ale przez pełnomocnika nie oznacza, że pozostaną bez wpływu na sytuację prawną Pani (Sprzedającej). Po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez pełnomocnika wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Sprzedającej (Mocodawczyni). Z kolei pełnomocnik działający w granicach udzielonego mu umocowania, dokonując ww. działań, uatrakcyjnia przedmiotową działkę stanowiącą nadal współwłasność Sprzedającej.

Także przyszły nabywca nie mógłby wykonać szeregu opisanych we wniosku czynności, jeżeli nie dysponowałby udzielonym przez Sprzedającą pełnomocnictwem.

Zatem, działania te dokonywane za pełną zgodą Sprzedającej, przejawiającą się udzielonym pełnomocnictwem, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru.

Działania Pełnomocnika Sprzedającej tj. przeglądanie akt, uzyskiwanie dokumentów koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości, uzyskiwanie od organów administracji publicznej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów itp., stanowi ciąg czynności, które przybierają formę zorganizowaną (profesjonalną).

Takie działania przemawiają za uznaniem Sprzedającej udział w zabudowanej działce za podmiot profesjonalnie zajmujący się obrotem nieruchomościami, co w konsekwencji prowadzi do uznania jej za podatnika w myśl art. 15 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego, Sprzedająca dokonując sprzedaży udziałów w działce, nie będzie korzystała z przysługującego Jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie będzie to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Sprzedająca w taki sposób zorganizowała sprzedaż ww. działki, że niejako Jej działania łącznie z działaniami przyszłego nabywcy, stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.

Do czasu sprzedaży zabudowany grunt będący współwłasnością Sprzedającej będzie podlegał wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w sferze prawnopodatkowej Sprzedającej.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Sprzedająca podejmując ww. czynności, zaangażuje środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, tj. wykażą aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Ponadto z opisu sprawy wynika, że na części działki znajduje się parking. Teren jest wynajmowany firmie zewnętrznej.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy Kodeks cywilny,

przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Tak, więc najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Z powyższego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie nieruchomości przez jego najemcę.

W konsekwencji najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i świadczony jest w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia on określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej.

W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Sprzedającą działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż udziałów w zabudowanej działce w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. W wyroku TSUE C-291/92 sąd wyjaśnił pojęcie „majątku prywatnego”. W tym orzeczeniu „majątek prywatny” to taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.

Pani wykorzystywała nieruchomość w celu wynajmu. Zatem nie można przyjąć, że nieruchomość stanowi Pani majątek osobisty, skoro była przedmiotem najmu.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Sprzedająca będzie działała jako podatnik zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Sprzedającej, a sprzedaż ww. zabudowanej działki będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji, skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającej za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącą działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność sprzedaży udziałów w zabudowanej działce będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Pani, że sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Ocena prawna stanowiska Pani dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Interpretacja rozstrzyga ściśle w zakresie sformułowanego pytania, stąd wszelkie inne kwestie poruszone w stanowisku dotyczące zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, nie były przedmiotem rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29  sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).