posiadane przez Spółkę dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.616.2021.1.MAZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.616.2021.1.MAZ

Temat interpretacji

posiadane przez Spółkę dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że posiadane przez Spółkę dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

ABC Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej ABC GK (dalej jako: „Grupa”), w której pełni funkcję producenta kontraktowego m.in. … (dalej jako: „Pojazdy”). Spółka sprzedaje Pojazdy w ramach dostawy krajowej, eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej jako: „WDT”).

Zgodnie z przyjętym w Grupie modelem działalności, Spółka sprzedaje Pojazdy wyłącznie do ABCD (dalej jako: „Dystrybutor”), która pełni w Grupie funkcję m.in. dystrybutora Pojazdów.

Dystrybutor następnie odsprzedaje Pojazdy na rzecz lokalnych spółek dystrybucyjnych z Grupy lub do podmiotów spoza Grupy:

oW przypadku, gdy Pojazdy są sprzedawane przez Dystrybutora do podmiotów mających siedzibę w Polsce i Pojazdy nie są przedmiotem wywozu poza Polskę, transakcja stanowi dla Spółki dostawę krajową – zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).

oW przypadku, gdy Pojazdy są sprzedawane przez Dystrybutora do lokalnych spółek dystrybucyjnych – podmiotów mających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (dalej jako: „Nabywcy”), którzy w niektórych przypadkach mogą sprzedawać Pojazdy do kolejnych podmiotów mających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (dalej jako: „Odbiorcy”) i Pojazdy te są wywożone do tych krajów do Nabywcy lub do Odbiorcy, transakcja zasadniczo stanowi WDT dla Spółki – zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku). Transakcja WDT dla Spółki ma również miejsce w przypadku, gdy Dystrybutor odbiera Pojazdy od Spółki w Polsce i wywozi je dla potrzeb dokonania ich zabudowy w innym kraju UE, aby następnie odsprzedać je Nabywcy, który może albo nie musi odsprzedać go Odbiorcy (również klasyfikacja tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).

oW przypadku, gdy Pojazdy są sprzedawane przez Dystrybutora do podmiotów mających siedzibę poza Unią Europejską (dalej jako: „UE”) i są wywożone poza UE, transakcja zasadniczo stanowi eksport dla Spółki – zgodnie z ustalonymi warunkami dostaw (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).

oW przypadku, gdy Dystrybutor spełnia definicję podmiotu pośredniczącego zgodnie z art. 22 ust. 2d ustawy o VAT i poda dla potrzeb transakcji ze Spółką swój polski numer NIP, Spółka rozpoznaje dostawę do Dystrybutora jako dostawę krajową (kwestia klasyfikacji tej transakcji dla potrzeb VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku).

Dystrybutor jest zarejestrowany dla potrzeb VAT w kraju swojej siedziby i posiada ważny numer VAT UE nadany w tym kraju. Ze względu na pełnioną w Grupie funkcję oraz dokonywane transakcje Dystrybutor jest zarejestrowany:

·dla potrzeb VAT oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce,

·dla potrzeb podatku od wartości dodanej oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych w wielu innych krajach UE, w których taka rejestracja była wymagana.

W przypadku, gdy Pojazdy są przedmiotem WDT, Spółka dokumentuje dostawę Pojazdów poprzez wystawienie faktury na rzecz Dystrybutora. Faktura zawiera:

·podany przez Dystrybutora numer dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu w innym niż Polska kraju UE,

·opis przedmiotu transakcji (specyfikacja dostarczonych Pojazdów), w szczególności:

- data dostawy,

ilość,

- rodzaj i typ/numer Pojazdu,

- numer zlecenia, który zawiera w sobie numer Pojazdu,

- cena Pojazdu.

Spółka weryfikuje ważność numeru VAT UE podanego przez Dystrybutora dla potrzeb WDT. Dodatkowo Spółka posiada potwierdzenia płatności za faktury dokumentujące WDT. Płatność dokonywana jest w ramach zbiorczej kompensaty należności (netting).

Ze względu na specyfikę działalności gospodarczej, tj. sprzedaż Pojazdów w ramach WDT na dużą skalę, Spółka nie jest w stanie na bieżąco gromadzić i weryfikować odrębnie dla każdego Pojazdu dokumentów potwierdzających wywóz z Polski i jego dostarczenie do innego kraju UE (CMR, dowodów ubezpieczenia transportu, faktur za transport Pojazdów). W związku z powyższym, w celu potwierdzania dokonania WDT do Dystrybutora – w tym wywozu Pojazdu z Polski i jego dostarczenia do Dystrybutora (jeśli Pojazd jest transportowany do Dystrybutora – dla potrzeb dokonania zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy (jeśli Pojazd jest transportowany do Nabywcy)/Odbiorcy (jeśli Pojazd jest transportowany do Odbiorcy) w innym niż Polska kraju UE, Spółka planuje korzystać z opisanych poniżej rozwiązań informatycznych dostępnych w Grupie.

Spółka oraz Dystrybutor korzystają z systemu ERP Grupy, który w połączeniu z innymi powiązanymi systemami pozwala obu tym podmiotom na śledzenie kolejnych etapów produkcji i dostawy Pojazdu od momentu złożenia zamówienia do momentu:

oodbioru Pojazdu przez Dystrybutora i jego dostarczenia do zabudowy – jeżeli jest wykonywana,

odostarczenia Pojazdu do Nabywcy/Odbiorcy (jeśli jest on dostarczany odpowiednio do Nabywcy lub Odbiorcy),

System ten (dalej jako: „System”) funkcjonuje w następujący sposób:

oobie strony transakcji mają dostęp do Systemu z poziomu odpowiednich uprawnień – pracownicy Spółki w ramach obsługiwanych przez nich procesów, np. procesu produkcji, procesu wysyłki; pracownicy Dystrybutora w ramach obsługiwanych przez nich procesów, np. składania zamówienia;

oobie strony transakcji (w zależności od odpowiednich uprawnień) mają bieżący wgląd do statusu danej transakcji/zlecenia;

ozmiana statusu transakcji w Systemie następuje automatycznie po wprowadzeniu w Systemie informacji o zakończeniu danego etapu produkcji lub dostawy Pojazdów.

Częścią Systemu Grupy jest moduł pozwalający Spółce oraz Dystrybutorowi na monitorowanie faktycznego przemieszczania Pojazdów (dalej jako: „Moduł”). Dostęp Spółki do Modułu/Systemu jest możliwy wyłącznie dla wskazanych pracowników. Zakres ich uprawnień wynika z pełnionych funkcji/stanowisk.

Etapy produkcji oraz dostawy Pojazdu:

oKrok 1: Zamówienie

·w momencie złożenia zamówienia jest ono wprowadzane do Systemu i jest mu nadawany numer - jednocześnie w tym momencie generowany jest również unikatowy numer zlecenia (zawierający numer Pojazdu),

·zamówienie zawiera wszystkie dane dot. zamówionego Pojazdu, m.in.:

- rodzaj Pojazdu,

- rodzaj silnika,

- dane Dystrybutora,

- dane Nabywcy,

·Po zaplanowaniu produkcji Pojazdów następuje potwierdzenie zamówienia,

·przy składaniu zamówienia przez Dystrybutora do Spółki, Spółka otrzymuje od Dystrybutora ważny numer VAT UE właściwy dla przedmiotowej transakcji (nadany przez państwo członkowskie właściwe dla Dystrybutora, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych).

oKrok 2: Produkcja

·w momencie rozpoczęcia produkcji w Systemie automatycznie uzupełniają się dane dot. planowego dnia zakończenia produkcji oraz planowanego dnia odbioru Pojazdu przez Dystrybutora oraz dostarczenia Pojazdu do Nabywcy/Odbiorcy,

·w momencie rozpoczęcia produkcji nadawany jest również unikatowy nr VIN Pojazdu.

·Spółka oraz Dystrybutor mogą na bieżąco śledzić na jakim etapie jest proces produkcji Pojazdu już od momentu złożenia zamówienia (wygenerowany wówczas numer zlecenia, zawierający numer Pojazdu pozwala na jednoznaczną identyfikację produkowanego Pojazdu).

·po zakończeniu procesu produkcji Pojazdu w Systemie wystawiana jest faktura dokumentująca sprzedaż Pojazdu przez Spółkę do Dystrybutora. List przewozowy sporządzany (generowany) jest, gdy Pojazd posiada wszystkie dokumenty wymagane do transportu i jest gotowy do opuszczenia placu zakładu produkcyjnego Spółki.

oKrok 3: Zlecenie transportu

·Dystrybutor zleca transport Pojazdów (od Spółki do Nabywcy/Odbiorcy/do zabudowy) przewoźnikowi (podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie transportu towarów oraz wynajmu kierowców; dalej jako: „Przewoźnik”),

·Zlecenie transportu przebiega następująco:

- Dystrybutor udostępnia Przewoźnikowi portal internetowy (dalej jako: „Portal”), który jest połączony z Modułem,

- po zalogowaniu do Portalu Przewoźnik widzi zlecenia transportu Pojazdów udostępniane mu w Module, w tym:

-datę planowanego zakończenia produkcji Pojazdu (możliwości odbioru Pojazdu przez Przewoźnika)

-miejsce odbioru Pojazdu,

-miejsce dostawy (zakończenia transportu),

- Przewoźnik wprowadza w Portalu informację o terminie odbioru Pojazdu, która następnie pojawia się w Module (jest widoczna zarówno dla Spółki jak i Dystrybutora).

oKrok 3: Dostawa i potwierdzenie odbioru Pojazdów

·w ustalonym terminie i miejscu Przewoźnik odbiera Pojazd od Spółki;

·informacja o odbiorze Pojazdów (rozpoczęciu transportu) jest wprowadzana przez Przewoźnika do Modułu za pośrednictwem Portalu wraz ze wskazaniem planowanej daty odbioru Pojazdu od Spółki przez Dystrybutora za pośrednictwem Przewoźnika oraz daty dostarczenia Pojazdu do Dystrybutora (do zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy/Odbiorcy;

·Przewoźnik transportuje Pojazd do miejsca wskazanego w Module (zleceniu transportu);

·po dostarczeniu Pojazdu w miejsce jego przeznaczenia wskazane w zleceniu transportu, Przewoźnik loguje się do Portalu i potwierdza zakończenie transportu i dostarczenie Pojazdu do Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy wskazując rzeczywistą datę dostarczenia Pojazdu do miejsca przeznaczenia i kod transportu (status informujący o dostarczeniu Pojazdów do Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy).

Przy czym miejsce dostawy i odbioru Pojazdów przez Dystrybutora za pośrednictwem Przewoźnika, jak i dane dot. miejsca zakończenia transportu do Nabywcy/Odbiorcy są Spółce znane co najmniej od momentu zlecenia transportu Przewoźnikowi przez Dystrybutora (Spółka widzi te informacje w Module).

Dane w Module są przedmiotem bieżących analiz dokonywanych przez uprawnionych pracowników Dystrybutora w celu nadzoru nad terminowością realizacji zleceń transportowych i współpracy z Przewoźnikami. Uprawnieni pracownicy Spółki mają bieżący dostęp do Modułu i danych w nim zawartych.

Dla każdej dokonanej WDT Spółka może wygenerować dane z Modułu w formie raportu potwierdzającego dostarczenie Pojazdu do kraju UE innego niż Polska w ramach dostawy dokonywanej na rzecz Dystrybutora (dalej jako: „Potwierdzenie”), który zawiera następujące informacje dostępne w Module:

·miejsce podjęcia transportu,

·status transportu (określony kod),

·informacje dot. Pojazdu (numer Pojazdu zawarty w numerze zlecenia wskazanym na fakturze, numer VIN, typ Pojazdu, masa, wymiary),

·dane kierowcy Przewoźnika,

·nazwa Przewoźnika,

·numer zlecenia transportowego/transportu,

·klucz kraju przeznaczenia,

·nazwa Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy,

·informacje o miejscu przeznaczenia (adres dostawy),

·przewidywaną oraz rzeczywistą datę oraz godzinę odbioru Pojazdu od Spółki przez kierowcę Przewoźnika,

·rzeczywistą datę oraz godzinę dostawy Pojazdu do Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy.

Potwierdzenie wygenerowane jest w formacie nieedytowalnym PDF. Powyższe dane będą przechowywane w Module nie krócej niż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z dostawy Pojazdów przez Spółkę. Po dostarczeniu Pojazdu do miejsca jego przeznaczenia i jego odbiorze, Moduł nie pozwala na dokonywanie zmian w powyższych danych.

Spółka ma możliwość wydrukowania w każdej chwili z Systemu Potwierdzenia (nie krócej niż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z dostawy Pojazdów przez Spółkę). Jednak ze względu na fakt, że po upływie kilku lat dostęp do danych w Module wymaga dodatkowej pracy administracyjnej, Spółka będzie generowała przed złożeniem deklaracji VAT za dany okres Potwierdzenie dla WDT wykazanych w rozliczeniu VAT za dany miesiąc w formie PDF i archiwizowała te Potwierdzenia.

Dla wszystkich WDT Spółka posiada:

·fakturę ze specyfikacją poszczególnych sztuk dostarczonych Pojazdów oraz

·dowód płatności za Pojazd (w formie zestawienia dotyczącego rozliczenia ramach zbiorczej kompensaty należności - netting) oraz

·Potwierdzenie (zgodnie z powyższym opisem) w formie elektronicznej, tj. dane zawarte w Module (dostępne do wglądu) lub/i wydruku w postaci nieedytowalnego pliku PDF.

Spółka posiada wskazane powyżej dokumenty (w tym Potwierdzenie) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy dla WDT (dalej łącznie jako: „Dokumenty”). Na podstawie Dokumentów, Spółka będzie wykazywała WDT opodatkowane stawką 0% VAT w rozliczeniu VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Spółka składa/będzie składała informację podsumowującą o dokonanych WDT do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy dla dokonanych WDT. Informacja podsumowująca zawiera/będzie zawierała prawidłowe dane dotyczące dokonanych WDT, zgodnie z wymogami wskazanymi w przepisach ustawy o VAT.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym posiadane przez Spółkę Dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do WDT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym posiadane przez Spółkę Dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do WDT.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, WDT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W myśl art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, WDT podlega opodatkowaniu VAT wg stawki VAT 0% pod warunkiem, że:

1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;

2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Spełnienie powyższych warunków formalnych uprawnia podatnika do zastosowania stawki VAT 0% do dokonanej WDT.

Stosownie do art. 42 ust. 1a ustawy o VAT, stawka 0% VAT nie ma zastosowania do WDT, jeżeli:

1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 (złożenie zbiorczej informacji o dokonanych WDT do urzędu skarbowego) lub ust. 3 pkt 1 (złożenie informacji podsumowujących za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy dla WDT), lub

2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8

- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów, w celu zastosowania stawki VAT 0% do WDT, Spółka powinna spełnić łącznie następujące warunki:

1)dokonać dostawy towarów,

2)dostawa powinna zostać dokonana na rzecz nabywców posiadających w momencie dostawy właściwy i ważny numer nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który to numer nabywca poda Spółce,

3)posiadać w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, że towary zostały w ramach WDT dostarczone do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski,

4)być zarejestrowana jako podatnik VAT UE w momencie złożenia deklaracji podatkowej (w której wykaże WDT),

5)złożyć zawierającą prawidłowe dane informację podsumowującą o dokonanych WDT za pomocą środków elektronicznych do urzędu skarbowego do 25. dnia następującego po miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

W opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka bezsprzecznie spełni cztery z pięciu warunków do zastosowania stawki VAT 0% dla dokonywanych WDT, tj.:

·Spółka dokona dostawy Pojazdów na rzecz Dystrybutora.

·Przy składaniu zamówienia przez Dystrybutora Spółka otrzyma od Dystrybutora ważny numer VAT UE właściwy dla przedmiotowej transakcji (nadany przez państwo członkowskie właściwe dla Dystrybutora, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych).

·Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych i będzie nadal zarejestrowana w momencie złożenia deklaracji podatkowej, w której będzie wykazywała przedmiotowe WDT.

·Spółka złoży informację podsumowującą zawierającą prawidłowe dane o dokonanych do Dystrybutora WDT do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy dla WDT.

Oznacza to, że jeśli Spółka będzie posiadała w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, że Pojazdy zostały w ramach WDT dokonanego na rzecz Dystrybutora dostarczone na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego (do Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy), będzie ona uprawniona do opodatkowania WDT wg stawki VAT 0%.

Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązują przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE (dalej: Rozporządzenie), zgodnie z którymi domniemywa się, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:

1.sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów z grupy A, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo sprzedawca jest w posiadaniu jakichkolwiek pojedynczych dowodów z grupy A, wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami z grupy B, potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;

2.sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:

a)pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, numer identyfikacyjny środków transportu; oraz identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy (nabywca dostarcza sprzedawcy pisemne oświadczenie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa); oraz

b)co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów z grupy A, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów z grupy A wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami z grupy B, potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy.

Dokumenty akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu to:

Grupa A:

·dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;

Grupa B:

·polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;

·dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;

·poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.

Jednocześnie Rozporządzenie nie zawiera przepisów, które uchylałyby przepisy w zakresie dowodów WDT, obowiązujące w polskiej ustawy o VAT. Tym samym od dnia 1 stycznia 2020 r. obowiązują dwa rodzaje regulacji mogących być podstawą gromadzenia dowodów dla potrzeb zastosowania stawki 0% VAT do WDT – tj. art. 42 ustawy o VAT oraz art. 45a Rozporządzenia.

Zgodnie z jednolitym stanowiskiem organów podatkowych, zaprezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – np. interpretacja indywidualna sygn. 0112-KDIL1-3.4012.294.2021.2.JK z dnia 24 września 2021 r., cyt.:

„niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza automatycznie, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione”.

W innej interpretacji indywidualnej, tj. 0114-KDIP1-2.4012.117.2020.1.PC z dnia 12 czerwca 2020 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, cyt.:

„Zatem posiadanie przez dostawcę dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy będzie uprawniało – również od dnia 1 stycznia 2020 r. – do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów”.

Analogiczne stanowisko zaprezentowane zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.175.2021.1.KK, cyt.:

„Uwzględniając powołane przepisy prawa oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że dokumenty posiadane przez Wnioskodawcę, stanowić będą dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, łącznie będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w konsekwencji będą upoważniały Wnioskodawcę (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

A także sygn. 0111-KDIB3-3.4012.1.2021.1.MAZ z 17 lutego 2021 r. oraz 0111-KDIB3-3.4012. 77.2020.1.MAZ z dnia 23 kwietnia 2020 r., gdzie Dyrektor KIS wskazał cyt.:

„Wskazać w tym miejscu należy - jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego - dokumenty, którymi będzie dysponowała Spółka nie będą takimi dokumentami, jakie zostały literalnie wymienione w art. 45a rozporządzenia wykonawczego 2018/1912. Przy czym Organ pragnie zauważyć, że dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla zastosowania stawki 0% podatku VAT, od 1 stycznia 2020 r. Spółka powinna dążyć do gromadzenia takich dowodów dokumentujących tę dostawę, o których jest mowa w art. 45a rozporządzenia 2018/1912.

Stwierdzić jednak trzeba, że posiadane przez Spółkę dokumenty będą w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami ustawy o VAT, dokumentowały wysyłkę produktów w ramach WDT”.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w innych interpretacjach np. 0114-KDIP1-1. 4012.64.2021.2.KOM z 08.04.2021 r., 0112-KDIL1-3.4012.34.2021.2.MR z 6.04.2021 r., 0114-KDIP1-2.4012.90.2021.1.ŁN z 24.05.2021 r., 0112-KDIL1-3.4012.176.2021.2.MR z 8.07.2021 r., 0113-KDIPT1-2.4012.854.2020.2.KT z 08.03.2021 r., 0113-KDIPT1-2.4012.224. 2020.2.KT z 12.06.2020 r., 0111-KDIB3-3.4012.159.2020.1.MAZ z dnia 14.05.2020 r., 0112-KDIL1-3.4012.533.2019.2.TK z dnia 11.02.2020 r.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż podatnicy nie mają obowiązku gromadzenia dowodów z art. 45a Rozporządzenia i mogą nadal potwierdzać dokonywane WDT w oparciu o dotychczasowe przepisy polskiej ustawy o VAT w zakresie dokumentacji tego typu dostaw.

W ocenie Spółki Dokumenty, którymi Spółka będzie dysponowała, stanowią dowody wskazane w przepisach ustawy o VAT wymagane dla zastosowania stawki VAT 0% dla dokonanych WDT, co potwierdza poniższe uzasadnienie.

Przepisy ustawy o VAT enumeratywnie wskazują jakie dokumenty mogą zostać uznane za dowody, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT.

Stosownie do przepisu art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, cyt.:

„Dowodami, o których mowa ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi), [...]

3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku”.

W sytuacji gdy dokumenty, o których mowa powyżej, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami takimi mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa, w szczególności:

1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,

2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,

3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (art. 42 ust. 11 ustawy o VAT).

Użycie przez ustawodawcę w przepisie art. 42 ust. 11 ustawy o VAT sformułowania „w szczególności” oznacza, że wymieniony w tym przepisie katalog dokumentów ma charakter otwarty. Podatnik ma zatem prawo wykorzystać również inne dokumenty niż wymienione w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT w celu potwierdzenia wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa UE.

Podatnik nie ma przy tym obowiązku zgromadzenia wszystkich dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z ugruntowanym w tym zakresie stanowiskiem sądów administracyjnych oraz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatnik może zgromadzić tylko niektóre dokumenty, jeżeli posiadają one wystarczającą wartość dowodową. Potwierdza to m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10, cyt.:

„art. 42 ust. 3 ustawy wskazuje na podstawowy katalog dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę na terytorium innego państwa członkowskiego, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy. (...) dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów (...) do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju”.

W świetle powyższego, dla zastosowania przez Spółkę stawki VAT 0% do WDT wystarczające jest, aby Spółka dysponowała jednym z dowodów wskazanych w przepisie art. 42 ust. 3 ustawy o VAT i uzupełniła go dodatkowo dowodem wskazanym w treści przepisu art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka każdorazowo będzie w posiadaniu faktury zawierającej specyfikację poszczególnych sztuk ładunku (Pojazdów). W takiej sytuacji należy uznać, że:

·faktura stanowi dokument, o którym mowa w przepisie art. 42 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT,

·posiadanie specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku odrębnej od faktury nie jest konieczne do zastosowania 0% VAT do WDT.

Powyższe stanowisko potwierdzają sądy administracyjne (wyroki NSA z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1301/08 oraz z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1388/08) oraz organy podatkowe. Przykładowo:

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 kwietnia 2018 r., sygn. S-ILPP4/443- 357/14/17-S/EWW, cyt.:

„W powyższej kwestii zgodzić należy się więc ze stanowiskiem Zainteresowanego, zgodnie z którym aby skorzystać z prawa do opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką podatku w wysokości 0%, nie musi on sporządzać specyfikacji sztuk ładunku jako odrębnego dokumentu. Wystarczy, że na fakturze VAT zawarte zostaną dane identyfikujące wywożone towary”.

Ponadto, oprócz faktury zawierającej specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, Spółka każdorazowo będzie również w posiadaniu dokumentu potwierdzającego dokonanie płatności za faktury dokumentujące WDT.

Oznacza to, że w stosunku do każdej WDT Spółka będzie zawsze posiadała co najmniej jeden z dowodów wskazanych w przepisie art. 42 ust. 3 ustawy o VAT oraz co najmniej jeden z dowodów wskazanych w przepisie art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, tj.

·specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz

·potwierdzenie zapłaty za Pojazdy.

Dodatkowo, oprócz faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenia płatności za Pojazdy, Spółka każdorazowo będzie w posiadaniu Potwierdzenia, które zostanie wygenerowane z Modułu w nieedytowalnym formacie PDF. Potwierdzenie będzie zawierało następujące informacje:

·miejsce podjęcia transportu,

·status transportu (określony kod),

·informacje dot. Pojazdu (numer Pojazdu zawarty w numerze zlecenia wskazanym na fakturze, numer VIN, typ Pojazdu, masa, wymiary),

·dane kierowcy Przewoźnika,

·nazwa Przewoźnika,

·numer zlecenia transportowego/transportu,

·klucz kraju przeznaczenia,

·nazwa Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy,

·informacje o miejscu przeznaczenia (adres dostawy),

·przewidywaną oraz rzeczywistą datę oraz godzinę odbioru Pojazdu od Spółki przez kierowcę Przewoźnika,

·rzeczywistą datę oraz godzinę dostawy Pojazdu do Dystrybutora/Nabywcy.

Powyższe dane będą przechowywane w Module nie krócej niż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z dostawy Pojazdów przez Spółkę.

Spółka ma możliwość wydrukowania w każdej chwili z Systemu Potwierdzenia (nie krócej niż do momentu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z dostawy Pojazdów przez Spółkę). Jednak ze względu na fakt, że po upływie kilku lat dostęp do danych w Module wymaga dodatkowej pracy administracyjnej, Spółka będzie generowała przed złożeniem deklaracji VAT [za] dany okres Potwierdzenie dla WDT wykazanych w rozliczeniu VAT za dany miesiąc w formie PDF i archiwizowała te Potwierdzenia.

Dodatkowo:

·Moduł pozwala Spółce oraz Dystrybutorowi na monitorowanie faktycznego przemieszczania Pojazdów, od momentu odbioru Pojazdów od Spółki przez Dystrybutora za pośrednictwem Przewoźnika do momentu dostarczenia Pojazdów do kraju UE innego niż Polska, do Dystrybutora (do zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy/Odbiorcy;

·po dostarczeniu Pojazdu w miejsce jego przeznaczenia wskazane w zleceniu transportu Przewoźnik loguje się do Portalu i potwierdza zakończenie transportu i dostarczenie Pojazdu do Dystrybutora(do zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy/Odbiorcy – wskazując rzeczywistą datę dostarczenia Pojazdu do miejsca przeznaczenia i kod transportu (status informujący o dostarczeniu Pojazdów do Dystrybutora (do zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy/Odbiorcy);

·dane w Module są przedmiotem bieżących analiz dokonywanych przez uprawnionych pracowników Dystrybutora, w celu nadzoru nad terminowością realizacji zleceń transportowych i współpracy z Przewoźnikami.

Wskazane powyżej cechy Modułu oraz dane zawarte w Potwierdzeniu pozwalają Spółce uzyskać jednoznaczny, bezsprzeczny i bezpośredni dowód, iż:

·Pojazdy będące przedmiotem WDT zostały dostarczone do Dystrybutora – do zabudowy – jeżeli jest wykonywana (odebrane przez Dystrybutora za pośrednictwem Przewoźnika),

·miejscem dostawy Pojazdów było terytorium państwa UE innego niż Polska,

·Pojazdy na tym terytorium zostały odebrane przez Dystrybutora lub kolejno Nabywcę/Odbiorcę, jeśli Dystrybutor dostarczał Pojazdy bezpośrednio ze Spółki do Nabywcy, a ten do Odbiorcy.

Przy czym miejsce dostawy i odbioru Pojazdów, jak i dane Nabywcy/Odbiorcy są Spółce znane co najmniej od momentu zlecenia transportu przez Dystrybutora (Spółka widzi te informacje w Module).

Przepis art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, jako jeden z dokumentów uprawniających do zastosowania stawki VAT 0%, wskazuje m.in. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Ustawa o VAT nie precyzuje jednak kto ma ten dowód dostarczyć (czy nabywca, czy przewoźnik), jakie dane lub formę powinien mieć dokument, aby uznać go za dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Należy zatem uznać, iż każdy dowód, niezależnie od jego formy, potwierdzający przyjęcie przez nabywcę Pojazdu na terytorium innego niż Polska kraju UE, stanowi dowód w rozumieniu przepisu art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.

W świetle powyższego, dane Modułu wraz z danymi zawartymi w Potwierdzeniu stanowią dowód, w rozumieniu przepisu art. 42 ust. 11 pkt 4 ustawy o VAT, tj. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

W świetle powołanych powyżej przepisów ustawy o VAT oraz argumentacji, należy uznać, że posiadane przez Spółkę łącznie Dokumenty, tj.:

·faktura ze specyfikacją poszczególnych sztuk dostarczonych Pojazdów oraz

·dowód płatności za Pojazd (w formie zestawienia dotyczącego rozliczenia w ramach zbiorczej kompensaty należności – netting) oraz

·Potwierdzenie (zgodnie z powyższym opisem)

— spełniają warunki dotyczące dokumentów wymaganych w celu zastosowania stawki VAT 0% do WDT.

Wniosek

Dokumenty stanowią dowody, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do WDT.

Powyższe stanowisko potwierdzają również liczne interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in.:

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.265.2021.1.PC, cyt.:

„Wariant III - Spółka będzie w posiadaniu (i) faktury (lub jej kopii) zawierającej specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz (ii) wydruku informacji o trasie przesyłki z portalu internetowego firmy kurierskiej (umożliwiającego jej „śledzenie”). Potwierdzenie to będzie zawierało datę, godzinę i miejsce dostarczenia towaru do odbiorcy. (...)

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że posiadane przez Spółkę dokumenty we wskazanym Wariancie I, II, III i IV stanowią dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej łącznie potwierdzające dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Kontrahenta na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju i tym samym (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) upoważniają Wnioskodawcę do stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do tych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

W konsekwencji Wnioskodawca (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) ma prawo do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku gromadzenia dokumentów wskazanych w Wariancie I, II, III i IV.”

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 stycznia 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.590.2020.2.JO, cyt.:

„Odnosząc powyższe do wątpliwości Wnioskodawcy należy uznać, że zgromadzone przez Wnioskodawcę Dokumenty:

·fakturę ze specyfikacją poszczególnych sztuk dostarczonych Pojazdów oraz

·dowód płatności za Pojazd oraz

·Potwierdzenie odbioru „Entry Certificate” (widoczne w Systemie, zgodnie z opisem zawartym we wniosku)

- będą stanowiły dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które łącznie będą potwierdzały dostarczenie towarów (Pojazdów) będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju i tym samym (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) będą upoważniały Wnioskodawcę do stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do tych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów”;

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.77.2020.1.MAZ, cyt.:

„Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca w przypadku dostaw Produktów na rzecz Nabywcy I korzystać będzie z Systemu ... służącego do elektronicznej komunikacji z Nabywcą I, który został wdrożony bezpośrednio do Systemu księgowego Wnioskodawcy, a jednocześnie został powiązany z systemem Nabywcy I. Wszelkie komunikaty wychodzące i przychodzące będą generowane i będą pojawiały się bezpośrednio w Systemie księgowym Spółki. Za pośrednictwem komunikatów generowanych w Systemie ..., Wnioskodawca w odniesieniu do dokonywanych na rzecz Nabywcy I dostaw będzie każdorazowo posiadał specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, tj. w szczególności informację o zamówieniu i dostawie otrzymaną w formie danych zamieszczonych na stronie w wewnętrznej sieci Intranet Wnioskodawcy, mających swoje źródło w otrzymanym od Nabywcy I pliku A, zawierającą takie informacje jak: numer Nabywcy I, numer zamówienia, numer przesyłki, oczekiwaną ilość Produktów, dostarczoną ilość Produktów, datę wysyłki, informację, że przesyłka została dostarczona („Tak”), a także fakturę oraz zamieszczoną przez Nabywcę I w Portalu informację o zarejestrowanych i zaakceptowanych do płatności fakturach Wnioskodawcy, a także potwierdzenie dokonania płatności, które jest w stanie powiązać z dokonaną na jego rzecz dostawą.

Potwierdzenie przez Nabywcę I dokonania płatności za daną fakturę będzie równoznaczne z otrzymaniem przez niego Produktów. (...)

W konsekwencji - pomimo braku dokumentu przewozowego - wskazane powyżej dokumenty, tj. w szczególności:

- w przypadku Nabywcy I: informacja o zamówieniu i dostawie pozyskana z sieci wewnętrznej Intranet Wnioskodawcy, mająca swoje źródło w otrzymanym od Nabywcy I pliku A, łącznie z fakturą oraz potwierdzeniem zapłaty należności z niej wynikającej, (...)

w sposób jednoznaczny będą potwierdzać, że będące przedmiotem dostawy Produkty zostały (i) wywiezione z terytorium Polski, a następnie (ii) dostarczone do Nabywcy (lub miejsca wyznaczonego przez Nabywcę) na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego. (...)

W konsekwencji uzgodnień poczynionych z nabywcami, Spółka - poza fakturą dokumentującą WDT - będzie dysponowała dokumentami otrzymanymi od nabywców, potwierdzającymi dokonanie dostawy. Od nabywców korzystających z elektronicznego systemu przesyłania danych będą pochodziły: informacja zawierająca szczegółowe dane o zamówieniu oraz dostawie, a także potwierdzenie zapłaty za fakturę, będące równoznaczne z potwierdzeniem dostarczenia towarów. (...)

Stwierdzić jednak trzeba, że posiadane przez Spółkę dokumenty będą w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami ustawy o VAT, dokumentowały wysyłkę produktów w ramach WDT. Przy tym Wnioskodawca zaznaczył, że będzie terminowo składał - zawierającą prawidłowe dane o dostawie - informację podsumowującą o dokonanej WDT do nabywców. (...)

Reasumując - w konsekwencji należy uznać, że wskazany przez Wnioskodawcę sposób dokumentowania wysyłki produktów, będzie uprawniał Spółkę do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.124.2020.1.PC, cyt.:

„Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że posiadane przez Spółkę dokumenty:

- w postaci specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku zawartej na fakturze VAT dokumentującej daną transakcję WDT wraz z potwierdzeniem otrzymania towarów będących przedmiotem WDT przez nabywcę z innego kraju UE, poprzez elektroniczny system EDI, gdzie komunikat EDI zawiera informacje na temat miejsca dostawy oraz datę otrzymania potwierdzenia i istnieje możliwość dokonania konwersji komunikatu EDI na czytelny, możliwy do wydruku format zawierający dane potwierdzające, iż towar został dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,

-bądź w postaci otrzymanego dokumentu poprzez elektroniczny system EDI (zawierającego elementy co do daty wystawienia, nazwy lub imienia i nazwiska, adresu nabywcy, ilości i rodzaju towarów, daty i miejsce przybycia towarów) (...)

- których treść - jak wskazał Wnioskodawca - potwierdza, iż towar został dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, stanowią/będą stanowiły dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, łącznie potwierdzają/będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju i tym samym (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) upoważniają/będą upoważniały Wnioskodawcę do stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do tych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

W konsekwencji Wnioskodawca dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy posiadając wskazane dowody (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy) jest/będzie uprawniony do stosowania stawki podatku w wysokości 0%”.

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.161.2020.1.RD, cyt.:

„Odnosząc powyższe do wątpliwości Wnioskodawcy należy uznać, że zgromadzone przez Wnioskodawcę w Przypadku 1 dowody w postaci:

- kopii faktury, zawierającej m.in. dane Nabywcy (tj. jego nazwę i adres siedziby) oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku (w tym nazwę towaru);

- wygenerowanego z systemu logistycznego raportu zawierającego oznaczenie „Y” dla przesyłki udokumentowanej daną fakturą w co najmniej jednym ze wskazanych poniżej pól:

ow polu wskazującym, czy dotarcie środka transportu zostało odnotowane w systemie „SIS”;

ow polu wskazującym, czy towary zostały wprowadzone do systemu „…”;

ow polu wskazującym czy dla danej przesyłki wygenerowany został dokument e-POD przez przewoźnika,

gdzie litera „Y” w polu wskazującym, czy dotarcie środka transportu zostało odnotowane w systemie „SIS”, lub w polu wskazującym, czy towary zostały wprowadzone do systemu „…” oznacza, że towary zostały odebrane w międzynarodowym węźle logistycznym znajdującym się na terytorium kraju członkowskiego innego niż Polska, natomiast litera „Y” w polu wskazującym czy dla danej przesyłki wygenerowany został dokument e-POD przez przewoźnika oznacza, że przewoźnik ten potwierdza dostarczenie towarów do ostatecznego odbiorcy (klienta grupy) w innym kraju członkowskim niż Polska, będą uprawniały Wnioskodawcę w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, do zastosowania opodatkowania stawką VAT 0% (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy). Będą to dowody o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy, które (jak wynika z opisu sprawy) łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju”.

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.348.2018.1.KT, cyt.:

„W dobie szeroko rozumianej komunikacji technicznej nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi otrzymanemu z opisanego systemu śledzenia przesyłki. Tym samym zgromadzone przez Wnioskodawcę dowody - tj. wystawiona faktura VAT, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, dokument transportowy, a w przypadku dokumentu przewozowego bez podpisu nabywcy, wydruk ze strony internetowej, na której znajduje się usługa „śledzenia” przesyłki, potwierdzający status otrzymania towarów przez nabywcę - na podstawie, których można jednoznacznie uznać, że towar został doręczony do miejsca docelowego poza terytorium Polski, łącznie uprawdopodabniają przemieszczenie towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego oraz ich dostarczenie do odbiorcy znajdującego na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy, stwierdzić należy, iż Spółka na podstawie ww. dokumentów wraz z informacją z systemu „śledzenia” przesyłki będzie miała prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów wynikających z przepisów prawa”.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają wymogu, aby dokumenty potwierdzające WDT były sporządzone i zgromadzone wyłącznie w formie papierowej. Dopuszczalne jest zatem, aby dokumenty te miały formę elektroniczną oraz były przesyłane również w tej formie elektronicznej, przy równoczesnym zachowaniu autentyczności takich dokumentów.

Możliwość posługiwania się dokumentami elektronicznymi dla zastosowania stawki 0% VAT potwierdza jednolite stanowisko sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Przykładowo:

·wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2140/07, cyt.:

„nie ma wymogu aby dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotowy charakter transakcji miały formę „papierową”. Biorąc pod uwagę, że nigdzie nie stanowi się o formie dokumentów, dopuszczalna będzie każda forma, byle uprawdopodobniona była autentyczność tych dokumentów. Dowodem może być także dokument w formie elektronicznej lub przesłany faksem”.

·interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 24 września 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.294.2021.2.JK, cyt.:

„Należy wskazać, że przepisy ustawy nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy”.

Wniosek

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz orzecznictwa sądów administracyjnych i organów podatkowych rodzaj, format oraz ilość gromadzonych dokumentów pozostaje bez wpływu na prawo podatnika do zastosowania stawki VAT 0% dla WDT.

Podsumowanie

Mając na uwadze wskazane powyżej przepisy ustawy o VAT, uzasadnienie oraz stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i sądów administracyjnych należy uznać, że Spółka spełnia wszystkie warunki wskazane w przepisie art. 42 ust. 1 ustawy o VAT uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla WDT, ponieważ:

1)Spółka dokonuje dostawy Pojazdów (WDT) na rzecz Dystrybutora.

2)Przy składaniu zamówienia przez Dystrybutora do Spółki, Spółka otrzymuje od Dystrybutora ważny numer VAT UE właściwy dla przedmiotowej transakcji (nadany przez państwo członkowskie właściwe dla Dystrybutora, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych).

3)Spółka będzie posiadała fakturę stanowiącą specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, dowód płatności za Pojazd (w formie zestawienia dotyczącego rozliczenia w ramach zbiorczej kompensaty należności – netting), a także Potwierdzenie, które to Dokumenty w sposób jednoznaczny potwierdzać będą dostarczenie Pojazdów będących przedmiotem WDT do Dystrybutora (do zabudowy – jeżeli jest wykonywana)/Nabywcy/ Odbiorcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a w związku z tym stanowić będą dowody w świetle art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Dokumenty te Spółka będzie posiadała w terminie wskazanym w przepisach ustawy o VAT.

4)Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych i będzie nadal zarejestrowana w momencie złożenia deklaracji podatkowej, w której będzie wykazywała przedmiotowe WDT.

5)Spółka składa/będzie składała informację podsumowującą zawierającą prawidłowe dane o dokonanych WDT do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy dla dokonanych WDT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy:

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy:

Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Jak stanowi art.. 2 pkt 2 ustawy:

Przez państwo członkowskie rozumie się państwo członkowskie Unii Europejskiej, a także Irlandię Północną w zakresie określonym w Protokole w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm.).

W myśl art. 13 ust. 2 ustawy:

Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Stosownie do art. 13 ust. 6 ustawy:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wskazać w tym miejscu należy, że w kwestii dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od dnia 1 stycznia 2020 r. zastosowanie mają przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (Dz. Urz. UE L Nr 311 z 7.12.2018, s. 10; dalej jako: „rozporządzenie 2018/1912” lub „rozporządzenie wykonawcze 2018/1912” oraz odpowiednio: „rozporządzenie 282/2011”). Rozporządzenie 2018/1912 ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Rozporządzenie 2018/1912 wprowadza m.in. domniemania wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z treścią art. 45a wprowadzonego rozporządzeniem wykonawczym 2018/1912:

1.Do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE domniemywa się, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:

a)sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo sprzedawca jest w posiadaniu jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust.  3 lit.  a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;

b)sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:

(i)pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, numer identyfikacyjny środków transportu; oraz identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; oraz

(ii)co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy.

(iii)Nabywca dostarcza sprzedawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w lit. b) ppkt (i), do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa.

2.Organ podatkowy może obalić domniemanie przyjęte na podstawie ust. 1.

3.Do celów ust. 1 następujące dokumenty są akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu:

a)dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;

b)następujące dokumenty:

(i)polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;

(ii)dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;

(iii)poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.

Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. rozporządzenie wykonawcze 2018/1912, w art. 45a wprowadziło domniemanie wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Na mocy rozporządzenia 2018/1912, od 1 stycznia 2020 r. domniemanie to stanowi, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały przemieszczone z Polski do innego kraju UE (dostawa może korzystać ze stawki 0%), jeżeli podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów posiadać będzie co najmniej dwa niebędące ze sobą w sprzeczności dowody, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem i niezależne od sprzedawcy i nabywcy.

Przy czym Organ pragnie zauważyć, że dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla zastosowania stawki 0% podatku VAT, od 1 stycznia 2020 r. Wnioskodawca powinien dążyć do gromadzenia takich dowodów dokumentujących tę dostawę, o których jest mowa w art. 45a rozporządzenia 2018/1912. Równocześnie niespełnienie warunków wprowadzonych art. 45a rozporządzenia 2018/1912, tj. brak zgromadzenia wymaganej tym przepisem dokumentacji, nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji Wnioskodawca musi udowodnić w inny sposób, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione.

Stosownie do art. 41 ust. 3 ustawy:

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Jak stanowi art. 42 ust. 1 ustawy:

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;

2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Warunki te muszą być spełnione łącznie. Spełnienie pierwszego z nich ma zagwarantować, że czynność zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w kraju odbiorcy i zostanie tam faktycznie opodatkowana, a drugi wskazuje że istotnie nastąpił wywóz towarów z jednego państwa członkowskiego (z kraju) i jego transport (przemieszczenie) do innego państwa członkowskiego. Istotą transakcji wewnątrzwspólnotowych jest faktyczne opodatkowanie dostawy towaru w państwie przeznaczenia (do którego towar jest docelowo przemieszczany). Dostawa, która następuje na terytorium państwa dostawcy towarów, jest opodatkowana stawką 0%, a w państwie nabywcy następuje opodatkowanie tej dostawy według stawki podatku tam właściwej. Transakcja opodatkowana w ten sposób ma na celu uniknięcie zakłócania konkurencji, powodowanego podwójnym opodatkowaniem lub brakiem opodatkowania. Jednak zastosowanie stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów uzależnione jest także od zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT UE, najpóźniej w momencie składania deklaracji uwzględniającej daną dostawę.

W myśl art. 42 ust. 1a ustawy:

Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:

1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub

2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8

- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy:

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2)(uchylony),

3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

4)(uchylony)

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Jak stanowi art. 42 ust. 11 ustawy:

W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy uznania, że posiadane przez Spółkę Dokumenty stanowią dowody uprawniające Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego okoliczności sprawy wskazują, że Spółka sprzedaje Pojazdy wyłącznie Dystrybutorowi, zarejestrowanemu dla potrzeb VAT w kraju swojej siedziby, posiadającemu ważny numer VAT UE. Z kolei transport Pojazdów odbywa się do Dystrybutora (jeżeli jest wykonywana zabudowa Pojazdu), Nabywcy lub Odbiorcy. Nabywcy oraz Odbiorcy są podmiotami mającymi siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej. Powyższe okoliczności wskazują więc, że dojdzie – w przypadku transportu Pojazdów do Nabywcy lub Odbiorcy – do transakcji łańcuchowych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jak stanowi art. 22 ust. 2 ustawy:

W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.

W myśl art. 22 ust. 2b ustawy:

W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, wysyłka lub transport tych towarów są przyporządkowane wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego.

Stosownie do art. 22 ust. 2c ustawy:

W przypadku gdy podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot.

Zgodnie z art. 22 ust. 2d ustawy:

Przez podmiot pośredniczący, o którym mowa w ust. 2b i 2c, rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.

Jak stanowi art. 22 ust. 2e ustawy:

W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego albo z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez:

1)pierwszego dostawcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się jego dostawie;

2)ostatniego nabywcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się dostawie dokonanej do tego nabywcy.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku tzw. transakcji łańcuchowych, kiedy ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie przemieszczany jest tylko od pierwszego dostawcy do finalnego nabywcy, wówczas przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka (transport), więc tylko w odniesieniu do jednej z transakcji można ustalić miejsce świadczenia w oparciu o art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy (dostawa ruchoma). W odniesieniu do pozostałych dostaw, którym nie można przypisać wysyłki (transportu), ustalenie miejsca świadczenia odbywa się jak dla towarów niewysyłanych, a więc według miejsca, w którym towary znajdowały się w momencie dostawy (dostawa nieruchoma).

W opisanej we wniosku transakcji uczestniczyć będą w kolejności: Wnioskodawca, Dystrybutor z innego kraju Unii Europejskiej niż Polska, Nabywca – jako trzeci w łańcuchu podmiot. W niektórych transakcjach będzie uczestniczył jeszcze czwarty w kolejności podmiot – Odbiorca, któremu pojazdy będzie sprzedawał Nabywca. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie dokonywał dostawy Pojazdów do Dystrybutora, natomiast sam transport tych Pojazdów (poza transportem Pojazdów do zabudowy, do Dystrybutora) – na wniosek Dystrybutora – będzie następował bezpośrednio do innego podmiotu na terytorium Unii Europejskiej (Nabywcy lub Odbiorcy).

Jednocześnie okoliczności wskazują, że wysyłka towarów (Pojazdów) z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego nie jest dokonywana przez ostatni w łańcuchu podmiot (Nabywcę lub Odbiorcę). Nie znajdzie zatem w tym wypadku zastosowania art. 22 ust. 2e pkt 2 ustawy.

Ponadto z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że opis zdarzenia przyszłego nie dotyczy sytuacji, gdy Dystrybutor (działający jako podmiot pośredniczący, który sprzedaje Pojazdy do Nabywców) podał swojemu dostawcy (Wnioskodawcy) numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane, czyli przez Polskę. Oznacza to, że wysyłki towarów nie można przypisać wyłącznie dostawie dokonanej przez podmiot pośredniczący (Dystrybutora) do trzeciego w łańcuchu kontrahenta (Nabywcy). Nie znajdzie w tym wypadku więc zastosowania art. 22 ust. 2c ustawy.

Zatem transport Pojazdów należy przyporządkować dostawie Wnioskodawcy do Dystrybutora.

Wnioskodawca podał w opisie zdarzenia przyszłego, że Spółka oraz Dystrybutor korzystają z Systemu, którego częścią jest Moduł umożliwiający monitorowanie faktycznego przemieszczania Pojazdów. Dzięki temu Spółka oraz Dystrybutor mogą na bieżąco śledzić etapy produkcji i dostawy Pojazdu. Z kolei Dystrybutor udostępnia Przewoźnikowi Portal, który jest połączony z Modułem. Portal służy monitorowaniu transportu Pojazdu, począwszy od zlecenia transportu, aż do dostawy i odbioru. Spółka ma bieżący dostęp do Modułu i danych w nim zawartych, także danych wprowadzonych do Portalu.

Dzięki dostępowi do Modułu, Spółka może wygenerować dane w formie raportu potwierdzającego dostarczenie Pojazdu do kraju UE innego niż Polska, w ramach dostawy dokonanej na rzecz Dystrybutora. Potwierdzenie generowane jest w formacie nieedytowalnym PDF i zawiera: miejsce podjęcia transportu, status transportu (określony kod), informacje dot. Pojazdu (numer Pojazdu zawarty w numerze zlecenia wskazanym na fakturze, numer VIN, typ Pojazdu, masa, wymiary), dane kierowcy Przewoźnika, nazwa Przewoźnika, numer zlecenia transportowego/transportu, klucz kraju przeznaczenia, nazwa Dystrybutora/Nabywcy/Odbiorcy, informacje o miejscu przeznaczenia (adres dostawy), przewidywaną oraz rzeczywistą datę oraz godzinę odbioru Pojazdu od Spółki przez kierowcę Przewoźnika, rzeczywistą datę oraz godzinę dostawy Pojazdu do Dystrybutora/Nabywcy/ Odbiorcy. Ponadto dla wszystkich wewnątrzwspólnotowych dostaw Spółka posiada fakturę ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku oraz dowód płatności za Pojazd.

Powyższe oznacza, że Spółka będzie posiadała dokumentację wymienioną w art. 42 ust. 3 oraz art. 42 ust. 11 pkt 3 ustawy. Przy tym te dokumenty Wnioskodawca będzie posiadał przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, jak wymaga tego przepis art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy. Ponadto Wnioskodawca wypełni również obowiązek w zakresie terminowego złożenia informacji podsumowującej, zawierającej prawidłowe dane dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zatem, wypełniając prawidłowo obowiązki w zakresie posiadania dokumentacji dostawy oraz obowiązki sprawozdawcze, Wnioskodawca będzie miał prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla dokonywanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zadanego pytania) Wnioskodawcy, w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego. Zauważyć bowiem należy, że to wyłącznie Wnioskodawca, w treści składanego wniosku, kształtuje jego zakres przedmiotowy. Zatem kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być rozpatrzone – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do faktu, że na poparcie własnej argumentacji Wnioskodawca powołał się na funkcjonujące w obrocie prawnym interpretacje indywidualne, Organ pragnie zauważyć, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i odnoszą się wyłącznie do okoliczności przedstawionych w inicjujących te sprawy wnioskach. Podkreślenia w tym miejscu bowiem wymaga, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podmiotów w wyniku rozstrzygnięć, dotyczących konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych. Interpretacje indywidualne nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).

Zgodnie z art.  14b §  3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych i zastosują się Państwo do interpretacji.

·W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).