brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.58.2022.1.DP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.58.2022.1.DP

Temat interpretacji

brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

 31 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa  wniosek z  24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją Zadania nr 1 („(…)”) i Zadania nr 2 („(…)”) w ramach projektu pn. „(…)”.

Opis zdarzenia przyszłego

Miasto (dalej: Miasto) stosownie do (…) jest gminą mającą status miasta (...). W związku z powyższym Miasto realizuje zadania z zakresu administracji samorządowej należące zarówno do gminy, jak i powiatu.

Miasto jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zadania z zakresu administracji samorządowej gminnej zostały określone w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.) stanowiącym, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Zadania własne obejmują m.in. sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej (art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Natomiast zadania samorządu powiatowego wskazano m.in. w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.), zgodnie z którym powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie m.in. ochrony środowiska i przyrody (art. 4 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy).

Należy podkreślić, że Miasto w celu wykonywania zadań przypisanych jednostce samorządu terytorialnego może tworzyć jednostki organizacyjne. Do tych jednostek organizacyjnych zaliczyć należy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.

W związku z wydanym w dniu 29 września 2015 r. orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław oraz uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów, sygn. akt I FPS 4/15 z dnia 26 października 2015 r., w których to stwierdzono m.in., że podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe lub samorządowe zakłady budżetowe, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności, począwszy od dnia 1 stycznia 2016 r. nastąpiła centralizacja rozliczeń podatku od towarów i usług Miasta oraz wszystkich utworzonych przez Miasto jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Od tego momentu rozpoczęto rozliczanie podatku VAT ze wszystkimi utworzonymi jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi pod jednym numerem NIP, nadanym dla Miasta.

Jedną z jednostek organizacyjnych Miasta, działającą w formie jednostki budżetowej jest Zarząd (…)  (dalej: Zarząd). Zgodnie ze statutem (Uchwałą Nr (…) Rady Miasta z dnia (…) 2021 r.) przedmiotem działalności Zarządu jest:

1)prowadzenie procesów inwestycyjnych w odniesieniu do kluczowych zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta oraz wskazanych do realizacji przez Prezydenta Miasta;

2)pełnienie funkcji inwestora/inwestora zastępczego w odniesieniu do przyjętych do realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych;

3)pozyskiwanie gruntów pod budowę dróg, dróg rowerowych, drogowych obiektów inżynierskich oraz innych obiektów infrastruktury drogowej na terenie Miasta;

4)świadczenie usług specjalistycznych określonych prawem budowlanym;

5)obsługa procesów inwestycyjnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego wskazanych przez Prezydenta Miasta;

6)zarządzanie powierzonym mieniem komunalnym Miasta.

Misją Zarządu jest zastępcza profesjonalna i kompleksowa obsługa inwestorska kluczowych inwestycji kubaturowych prowadzonych na rzecz Miasta. Zarząd występując w charakterze inwestora zastępczego zapewnia wysoką jakość i standard realizowanych projektów.

Z kolei na podstawie Uchwały Nr (…) Rady Miasta  z dnia (…) 2007 roku Miasto utworzyło jednostkę budżetową pod nazwą „Lasy (…)” (dalej: Lasy). Zgodnie ze statutem stanowiącym załącznik do ww. uchwały, przedmiotem działalności Lasów jest:

1) prowadzenie gospodarki leśnej w lasach powierzonych w administrowanie tej jednostce przez Miasta z uwzględnieniem potrzeb:

a) nauki i dydaktyki,

b) ochrony walorów krajobrazowych,

c) ochrony dóbr kultury,

d) wypoczynku ludności,

e) ochrona zwierzyny dziko żyjącej.

2) prowadzenie działalności mającej na celu zachowanie i powiększanie zasobów leśnych na obszarze Miasta.

3) sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.

4) prowadzenie spraw związanych ze sporządzeniem projektów planów urządzenia lasu, projektów uproszczonych planów urządzenia lasu, inwentaryzacji stanu lasu oraz projektów dokonywania zmiany tych planów w drodze aneksów, o których mowa w art. 23 ust. 1 ustawy o lasach.

W związku z zakresem realizowanych zadań Miasto wystąpiło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) z wnioskiem o dofinansowanie na realizację projektu pn. „(…)”, w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Przedmiotem projektu zgodnie z jego tytułem jest rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. (…) poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej. Realizacja przedsięwzięcia ma na celu przede wszystkim rozszerzenie bazy dydaktycznej o obiekt położony przy ulicy (…) poprzez utworzenie nowoczesnego Centrum Edukacji Ekologicznej propagującego postawy proekologiczne i wiedzę o środowisku leśnym oraz remont istniejącej leśniczówki.

Zgodnie z założeniami projektu utworzenie nowoczesnego centrum edukacyjnego będzie służyć:

1.podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa,

2.promowaniu zasad zrównoważonego rozwoju,

3.upowszechnianiu wiedzy z zakresu ochrony środowiska,

4.krzewieniu wiedzy o środowisku leśnym oraz o funkcjonowaniu ekosystemu leśnego i równoważonej gospodarce leśnej,

5.kształtowaniu zachowań prośrodowiskowych ogółu społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży,

6.aktywizacji społecznej – budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,

7.zwróceniu uwagi na znaczenie edukacji ekologicznej społeczeństwa dla kształtowania właściwych zachowań w środowisku i aktywnych działań na rzecz jego ochrony,

8.tworzeniu zaplecza edukacyjnego, poszerzającego lokalną, regionalną i ogólnopolską bazę edukacyjną,

9.promocji idei kształcenia przez całe życie,

10.uświadomieniu roli i znaczenia lasów miejskich dla zrównoważonego rozwoju miasta,

11.podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu.

Powyższe cele zostaną osiągnięte poprzez realizację kompleksowych działań inwestycyjnych (robót budowlanych i instalacyjnych). Zadania objęte projektem realizowane i nadzorowane będą przez Zarząd przy współpracy z Lasami. Wszystkie wydatki kwalifikowalne objęte projektem to wydatki inwestycyjne, które ponoszone będą – w imieniu Miasta  – przez Zarząd.

Wydatki w projekcie wynikać będą z realizacji następujących zadań inwestycyjnych:

Zadanie nr 1

Przygotowanie dokumentacji projektowej – zadanie to obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej budowlanej, wykonawczej, kosztorysowej oraz wykonanie wszystkich ekspertyz i badań niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia.

Zadanie nr 2

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej - niniejsze zadanie obejmuje:

wykonanie robót ziemnych, przygotowawczych, rozbiórkowych oraz zagospodarowanie terenu,

rozbiórkę istniejących zabudowań gospodarczych, instalacji na działce, istniejącego ogrodzenia oraz utwardzonej nawierzchni,

wykonanie ogrodzenia,

budowę dróg, chodników, parkingu, śmietnika,

budowę ogrodu deszczowego,

bilansowanie gospodarki humusem i gruntem z wykopów, w tym wycinka drzew i krzewów, obsianie trawą,

roboty stanu surowego,

konstrukcje prefabrykowane,

roboty elewacyjne i dach,

roboty wykończeniowe wewnętrzne (w tym m.in. warstwy podkładowe, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropodach, wykończenie ścian wewnętrznych i sufitów, roboty posadzkarskie, stolarka i ślusarka drzwiowa i okienna wewnętrzna, roboty wykończeniowe na elewacji i dachu, obróbki blacharskie, opaska żwirowa drenażowa),

wewnętrzne instalacje budynku, tj. sanitarne (wod-kan, c.o., klimatyzacji), teletechniczne (wentylacji mechanicznej, strukturalnej, sygnalizacji włamania, systemu kontroli dostępu, domofonowe, telewizji dozorowej, instalacji przyzywowej, systemu AV i sterowania, systemów ochrony), elektryczne,

zewnętrzne instalacje budynku, tj. elektryczne (położenie przewodów), telekomunikacyjne, sanitarne (przyłącza wod-kan, instalacji kanalizacyjnej).

Zadanie nr 3

Remont leśniczówki – zadanie to obejmuje:

roboty ogólnobudowlane,

instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wydatki związane z remontem leśniczówki (Zadanie nr 3) w ramach tego projektu pozostaną poza zakresem oceny kwalifikowalności, gdyż nie zostaną one pokryte z dofinansowania NFOŚiGW.

Opisane powyżej Centrum Edukacji Ekologicznej oraz leśniczówka będą obiektami otwartymi, oferującymi bezpłatne zajęcia edukacyjne, skierowane głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Znajdzie się w nich również szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych. Działalność obiektów dostosowana będzie dla osób niepełnosprawnych. Centrum Edukacji Ekologicznej oraz leśniczówka będą administrowane przez Lasy, jednostkę odpowiedzialną za osiągnięcie efektu ekologicznego oraz utrzymanie trwałości przedsięwzięcia.

Na obszarze objętym projektem nie przewiduje się prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT ani w okresie realizacji projektu, ani w późniejszym okresie trwałości. Ponadto produkty/sprzęty zakupione w ramach projektu i wytworzona infrastruktura nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a utworzone miejsca edukacji wykorzystywane będą wyłącznie w związku z realizacją zadań publicznych.

Przewidywany okres realizacji projektu to 1 czerwca 2021 r. - 31 grudnia 2023 r.

Pytanie

Czy Miasto przystępując do projektu pn. „(…)” będzie miało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją Zadania nr 1 („(…)”) i Zadania nr 2 („(…)”)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Miasta, nie ma możliwości odliczenia kwot podatku VAT od zakupów związanych z realizacją ww. Zadań nr 1 i 2.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm., dalej: ustawa o VAT). W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem uniemożliwiającym natomiast podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest brak związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zatem odliczyć można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu (wykonywanych poza prowadzoną działalnością gospodarczą).

Ponadto z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Należy również zauważyć, iż na zakres prawa do odliczenia w sposób bezpośredni wpływa pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady natomiast status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

Należy również podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z przyjętymi na chwilę obecną założeniami na obszarze objętym przedmiotowym projektem nie planuje się wystąpienia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Ponadto infrastruktura wytworzona w projekcie nie będzie wykorzystywana przez Lasy, jak również przez żaden inny podmiot w ramach działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Poza tym efekty rzeczowe przedmiotowego projektu nie będą generować żadnych przychodów.

Zatem w analizowanym przypadku nie będą spełnione przesłanki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. Miasto nie będzie działać jako podatnik VAT i wydatki związane z realizacją projektu nie będą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym Miastu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu w zakresie dotyczącym wyżej opisanych zadań.

Takie stanowisko potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanych w zbliżonych stanach faktycznych interpretacjach indywidualnych, m.in. nr 0111-KDIB3-2.4012.460.2018.1.MD z dnia 31 lipca 2018 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.19.2020.1.AR z dnia 19 marca 2020 r. i nr 0113-KDIPT1-3.4012.935.2020.1.MK z dnia 29 stycznia 2021 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.