W niniejszej sprawie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług, określone w art. 86 ust. 1 ustawy, po... - Interpretacja - 0114-KDIP4-3.4012.644.2022.1.MAT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.644.2022.1.MAT

Temat interpretacji

W niniejszej sprawie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług, określone w art. 86 ust. 1 ustawy, ponieważ wydatki ponoszone w związku ww. Inwestycją Drogową będą miały związek w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizację Inwestycji Drogowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

a. A. Sp. z o.o. [dalej: Wnioskodawca lub Spółka] jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług [dalej: VAT], prowadzącym na terenie Polski działalność gospodarczą polegającą na realizacji przedsięwzięć deweloperskich, w szczególności w zakresie wznoszenia budynków biurowych, a także sprzedaży nieruchomości.

b. Spółka w związku ze swoją działalnością gospodarczą, po ukończeniu danej inwestycji, w tym inwestycji biurowej, sprzedaje lub wynajmuje lokale. Późniejsza dostawa przez Spółkę na rzecz klientów lokali w budynkach lub budynków wzniesionych w ramach realizacji danego przedsięwzięcia deweloperskiego jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8% albo 23% (w zależności od charakteru lokalu lub budynku).

c. Wnioskodawca zamierza realizować wieloetapową inwestycję polegającą na budowie budynku biurowego wraz z powierzchnią usługową oraz garażem podziemnym (…) na działkach ewidencyjnych 3/3, 3/2 w obrębie (…) [dalej: Inwestycja Biurowa]. Najem/sprzedaż lokali oraz miejsc postojowych w garażu podziemnym w Inwestycji Biurowej będzie opodatkowane VAT.

d. Funkcjonowanie Inwestycji Biurowej będzie zależało od powiązań komunikacyjnych z siecią dróg publicznych.

e. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Inwestycji Biurowej, Wnioskodawca zamierza wykonać na swój koszt i ryzyko inwestycję drogową polegającą na:

Budowie i przebudowie chodnika,

Przebudowie jezdni manewrowej i miejsc postojowych,

Budowie drogi dla rowerów,

Nasadzenia zieleni,

Budowie i przebudowie odwodnienia drogi – kanalizacji deszczowej,

Wykonania zmian w oznakowaniu na gruncie o powierzchni 2.600 m2 położonym w (…), stanowiącym część działek o numerach ewidencyjnych 3/13, 3/14, 3/15 z obrębu (…) oraz 1 z obrębu (…) [dalej: Inwestycja Drogowa].

f. Na podstawie umowy użyczenia nr (…) z 25 lutego 2022 r. [Umowa] Miasto (…) [dalej: Miasto] użyczyło Wnioskodawcy pas drogowy, na terenie którego znajdują się grunty, na którym prowadzone będą prace w ramach Inwestycji Drogowej.

g. Realizacja Inwestycji Drogowej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Inwestycji Biurowej Wnioskodawcy oraz otaczających jej terenów. Wydatki poniesione na Inwestycję Drogową będą miały związek – w prowadzonej działalności gospodarczej Spółki – wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

h. Wnioskodawca będzie nieodpłatnie korzystał z nieruchomości, na których realizowana będzie Inwestycja Drogowa w okresie obowiązywania Umowy.

i.Szczegółowe określenie zakresu, warunków, terminów przygotowania dokumentacji niezbędnej dla Inwestycji Drogowej, jej realizacji oraz współpracy z Miastem w tym zakresie zostały określone w Umowie.

j.Wnioskodawca zobowiązał się wykonać Inwestycję Drogową własnym staraniem, na własny koszt oraz na własne ryzyko.

k. Po zakończeniu Inwestycji Drogowej, tj. podpisaniu protokołów odbioru końcowego przez Wnioskodawcę jako inwestora oraz Miasto bez uwag, Wnioskodawca zobowiązał się do nieodpłatnego przeniesienia na Miasto Inwestycji Drogowej wraz ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń z tytułu poniesionych nakładów na Inwestycję Drogową.

l.Ponadto, Wnioskodawca, jako inwestor planujący w dalszej perspektywie wynająć/sprzedać lokale biurowe i usługowe w Inwestycji Biurowej, jest zainteresowany uzyskaniem jak najwyższej ceny z tytułu najmu/sprzedaży. Brak odpowiedniego połączenia z siecią dróg publicznych uniemożliwiałby lub utrudniał korzystanie z Inwestycji Biurowej, co w konsekwencji oznaczałoby znacznie niższą wartość rynkową i możliwy do uzyskania przychód z najmu/sprzedaży lokali biurowych i usługowych w Inwestycji Biurowej.

m. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.) [dalej: Ustawa o drogach publicznych], nieodpłatny charakter przekazania Inwestycji Drogowej jest ściśle związany z faktem, iż realizacja Inwestycji Drogowej jest obowiązkiem Spółki. Wymóg realizacji Inwestycji Drogowej przez Spółkę, która następnie zostanie nieodpłatnie przekazana Miastu, został również zawarty w Umowie, która określa szczegółowe warunki udostępnienia działki gruntu oraz wzajemne prawa i obowiązki stron w związku z realizacją Inwestycji Drogowej. Warto zauważyć, że nie nastąpi przy tym przekazanie żadnego składnika majątkowego, bowiem Miasto pozostanie cały czas właścicielem działek, na których realizowana będzie Inwestycja Drogowa. Nie sposób również postrzegać realizacji Inwestycji Drogowej jako świadczenia usługi, gdyż Miasto nie zamawia Inwestycji Drogowej, a jedynie umożliwia Spółce wywiązanie się z tego obowiązku poprzez udostepnienie gruntu, na którym Inwestycja Drogowa będzie realizowana i egzekwuje spełnienie tego obowiązku.

n. W myśl ustawy o drogach publicznych, budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową (w zdarzeniu przyszłym, którego dotyczy niniejszy wniosek będzie to Inwestycja Biurowa) należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Inwestor po wybudowaniu, przebudowaniu drogi jest zobowiązany do jej przeniesienia na jednostkę samorządu terytorialnego, z którą zawarł umowę.

o. Wszelkie koszty towarów i usług związanych z Inwestycją Drogową obciążą Spółkę. Ponadto Spółka zamierza na własne ryzyko zrealizować Inwestycję Drogową na rzecz Miasta. Dotyczy to zakupu towarów i usług koniecznych dla prawidłowej realizacji Inwestycji Drogowej w uzgodnionych zakresach i terminach. Poniesione koszty nie zostaną zwrócone Spółce w żadnej formie ani przez Miasto, ani przez inny podmiot.

p. Nabycie przez Miasto Inwestycji Drogowej, materialnych efektów prac Wnioskodawcy oraz nakładów pozostających w związku z Inwestycją Drogową z podaniem ich wartości nastąpi nieodpłatnie, na podstawie stosownych protokołów zdawczo-odbiorczych podpisanych przez strony.

Pytanie

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizację Inwestycji Drogowej?

Państwa stanowisko w sprawie

a.Zdaniem Spółki, będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizację Inwestycji Drogowej na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

b.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

c.Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

d.Z powyższego wynika, że dla oceny możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest zatem ustalenie, czy towary i usługi, przy zakupie których naliczono VAT pozostają w związku z czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest podatek należny (powstanie zobowiązania podatkowego). Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez tego podatnika. Związek pośredni występuje natomiast wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podatnika, tj. jego działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT oraz przyczyniają się do generowania przez podmiot obrotu opodatkowanego VAT. W celu wskazania, czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, należy zatem ustalić czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionym na realizację Inwestycji Drogowej przekazanej następnie na rzecz Miasta oraz czynnościami opodatkowanymi VAT Spółki w ramach działalności gospodarczej polegającej na realizacji projektów budowlanych.

e.Odnosząc powyższe rozważania do zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku, należy zauważyć, że wydatki związane z Inwestycją Drogową warunkują możliwość realizacji Inwestycji Biurowej. Ponadto, Spółka realizując Inwestycję Drogową będzie dążyć do zwiększenia atrakcyjności Inwestycji Biurowej oraz podniesienia jej standardu. Infrastruktura towarzysząca Inwestycji Biurowej będzie bowiem jednym z istotnych czynników wyboru lokalizacji przez potencjalnych najemców/nabywców lokali w Inwestycji Biurowej, co z kolei przełoży się na uzyskanie wyższych cen z tytułu najmu/sprzedaży, stanowiących jednocześnie obrót w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

f.Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo, że przekazanie nakładów poczynionych na budowę Inwestycji Drogowej będzie czynnością nieodpłatną, to wydatki poniesione w związku z Inwestycją Drogową będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi. Wydatki te będą związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT, polegającą na najmie/sprzedaży lokali biurowych i usługowych w Inwestycji Biurowej. Należy zauważyć, że Spółka realizując Inwestycję Drogową dąży do zapewnienia bądź zwiększenia swoich obrotów z tytułu czynności opodatkowanych, jakimi będzie najem/sprzedaż lokali w Inwestycji Biurowej, do której prowadzić będzie droga, której budowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą jest przedmiotem Inwestycji Drogowej. Innymi słowy, odpowiedni dojazd przyczyni się do realizacji, a następnie najmu/sprzedaży lokali w Inwestycji Biurowej. Powyższe oznacza, że zostanie zatem spełniony warunek wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie związku nabywanych towarów i usług dotyczących przedmiotowej Inwestycji Drogowej z czynnościami opodatkowanymi.

g.Kontynuując powyższe rozważania, należy zatem stwierdzić, że przekazanie przez Spółkę Inwestycji Drogowej i jej formalny odbiór przez Miasto, stanowić będzie jedynie wyraz tego, że Spółka jako inwestor w rozumieniu Ustawy o drogach publicznych wywiązała się ze swojego ustawowego obowiązku oraz warunków wskazanych w Umowie, a Miasto ten fakt potwierdza za pomocą protokołów zdawczo-odbiorczych. Poszczególne elementy Inwestycji Drogowej będą bowiem ściśle związane z gruntami w taki sposób, że ich odłączenie nie będzie możliwe bez ich uszkodzenia bądź istotnej zmiany, a zatem nakłady inwestycyjne ponoszone przez Wnioskodawcę nie będą mogły być przedmiotem odrębnej własności Wnioskodawcy. Z punktu widzenia natomiast działalności gospodarczej Spółki, tj. podłoża ekonomicznego, inwestycje te są przede wszystkim ściśle związane z realizacją Inwestycji Biurowej i opodatkowanym VAT najmem/sprzedażą lokali biurowych i użytkowych.

h.Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje podatkowe, m.in.:

                   i.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 28 kwietnia 2022 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.214.2022.1.KO, w której organ zgadzając się ze stanowiskiem podatnika podkreślił, że: „Mając na uwadze okoliczności, że wydatki poniesione w celu zrealizowania Inwestycji drogowej i Zjazdów będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną tj. realizacją przez Państwa Przedsięwzięcia deweloperskiego U polegającego na wybudowaniu budynków mieszkalnych i przebudowaniu istniejącego już budynku na budynek biurowo-usługowy, która będzie generować u Państwa sprzedaż opodatkowaną, to stwierdzić należy, że wydatki poniesione w celu zrealizowania Inwestycji drogowej i Zjazdów będą miały pośredni związek z prowadzeniem przez Państwa działalności gospodarczej generującej podatek należny. W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem związek przyczynowo‑skutkowy między wydatkami poniesionym na realizację Inwestycji drogowej i Zjazdów przekazanej następnie na rzecz Miasta oraz czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług Państwa w ramach działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych w ramach transakcji podlegających opodatkowaniu VAT. Daje to podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę Inwestycji drogowej i Zjazdów”.

                          ii.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 22 kwietnia 2022 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.99.2022.1.BS, gdzie organ potwierdził stanowisko              podatnika, zgodnie z którym „(…) pomimo, że przekazanie nakładów poczynionych na budowę Infrastruktury Drogowej będzie czynnością nieodpłatną, to wydatki                poniesione w związku z Infrastrukturą Drogową będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi. Wydatki te będą związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę      działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT polegającą na sprzedaży budynków, lokali, udziałów w infrastrukturze wewnętrznej oraz miejsc postojowych w Inwestycji.      Należy zauważyć, że Spółka realizując Infrastrukturę Drogową dąży do zapewnienia bądź zwiększenia swoich obrotów z tytułu czynności opodatkowanych, jakimi                będzie sprzedaż budynków/lokali/udziałów w infrastrukturze wewnętrznej/miejsc postojowych w Inwestycji, do której prowadzić będzie droga, której przebudowa (lub            budowa) wraz z infrastrukturą towarzyszącą jest przedmiotem inwestycji drogowej”.

                iii.   interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 30 listopada 2021 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.686.2021.2.ASZ, w której wskazano, że „Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z realizowaną inwestycją drogową będą ściśle związane z realizowaną przez niego Inwestycją – budową obiektu handlowego i jego późniejszym odpłatnym wynajmem. Wynajem obiektu handlowego będzie stanowić czynność opodatkowaną podatkiem VAT, a zatem wydatki poniesione na budowę infrastruktury drogowej będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności generujących podatek należnych. Oznacza to, że pomiędzy poniesionymi przez Spółkę wydatkami na budowę infrastruktury drogowej a wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi występuje pośredni związek. Zapewnienie odpowiedniej drogi dojazdowej do obiektu handlowego jest warunkiem koniecznym do zrealizowania całej inwestycji. Powyższe daje podstawę Spółce do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę infrastruktury”.

                iv.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z 14 maja 2021 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.112.2021.3.ST, gdzie organ zgodził się z podatnikiem, który wskazał, że „Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Spółka spełnia przesłanki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego, określone w art. 86 ust. 1 ustawy, z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją Inwestycji. Przede wszystkim, wybudowanie Infrastruktury jest warunkiem prowadzenia przez Spółkę Inwestycji. Ponadto dzięki nowej Infrastrukturze, znajdującej się w pobliżu Nieruchomości zostaje podniesiony ich standard, co może znaleźć przełożenie na zwiększenie zainteresowania potencjalnych klientów ofertą kupna czy najmu nieruchomości, czy też na zwiększenie ich wartości. Tym samym, wydatki Spółki ponoszone w związku z realizowaną Inwestycją są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zatem Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w opisanej sytuacji”.

                 v.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lutego 2021 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.686.2020.1.DS, w której organ podatkowy wskazał, że „Brak odpowiedniego połączenia z siecią dróg publicznych uniemożliwiałby lub utrudniał korzystanie z Inwestycji Mieszkaniowej, co w konsekwencji oznaczałoby znacznie niższą wartość rynkową i możliwy do uzyskania przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych w Inwestycji Mieszkaniowej. W związku z powyższym pomiędzy wydatkami poniesionymi na realizację Inwestycji Drogowej a czynnościami opodatkowanymi VAT istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Wybudowanie Inwestycji Drogowej będzie służyć zapewnieniu możliwości wykonywania przez Wnioskodawcę w przyszłości czynności opodatkowanych, polegających na sprzedaży wybudowanych lokali mieszkalnych i usługowych”.

               vi.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 stycznia 2021 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.692.2020.1.EK, w której organ potwierdził, że „(…) należy wskazać, że pomiędzy wydatkami poniesionymi na realizację Inwestycji Drogowej a czynnościami opodatkowanymi VAT istnieje związek przyczynowo- skutkowy. Jak wynika z opisu zdarzenia, realizacja Inwestycji Drogowej odbywa się wyłącznie w związku z Inwestycją Mieszkaniową - inwestycja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Inwestycji Mieszkaniowej, brak odpowiedniego połączenia z siecią dróg publicznych uniemożliwiałby lub utrudniał korzystanie z Inwestycji Mieszkaniowej, co w konsekwencji oznaczałoby znacznie niższą wartość rynkową inwestycji i możliwy do uzyskania przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych”.

               vii.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 marca 2020 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.33.2020.1.RMA, w której organ stwierdził, że „Nieruchomość będzie przez Spółkę wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT - Spółka zamierza wynajmować powierzchnie w budynkach, które będą znajdowały się na terenie Nieruchomości. Natomiast dzięki nowej infrastrukturze drogowej znajdującej się w pobliżu Nieruchomości zostanie podniesiony jej standard, co może znaleźć przełożenie na zwiększenie zainteresowania potencjalnych klientów ofertą najmu Nieruchomości oraz na zwiększenie poziomu czynszów najmu pobieranych przez Spółkę. Tym samym wydatki Spółki ponoszone z realizowaną Inwestycją będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Zatem Spółka - na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy - będzie mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego w opisanej sytuacji”.

              viii.   interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 listopada 2019 r., nr 0112-KDIL4.4012.437.2019.2.AR, w której organ w analogicznym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) zaaprobował pogląd, w myśl którego „Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawca spełnia przesłanki uprawniające go do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją Inwestycji Drogowej, określone w art. 86 ust. 1 ustawy. Jak wskazano bowiem we wniosku, Wnioskodawca - podatnik podatku od towarów i usług - prowadzi działalność gospodarczą polegającą na realizacji przedsięwzięć deweloperskich, w szczególności w zakresie wznoszenia wielorodzinnych budynków mieszkalnych. (…) Bez przeprowadzenia inwestycji drogowej (tj. ponoszenia nakładów na Infrastrukturę Drogową) zrealizowanie przez Wnioskodawcę przedsięwzięcia deweloperskiego byłoby niemożliwe lub wartość rynkowa takiego przedsięwzięcia byłaby istotnie obniżona”.

                ix.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2019 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.153.2019.1.JK, w której organ odstąpił od uzasadnienia i potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym „w jego ocenie przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych w celu realizacji Inwestycji drogowej. Wynika to z faktu, iż zrealizowanie przez niego Inwestycji drogowej jest warunkiem sine qua non wykonania Inwestycji sklepowej, w efekcie której Wnioskodawca prowadzić będzie w nowowybudowanych sklepach działalność opodatkowaną w postaci sprzedaży detalicznej towarów lub wynajmu powierzchni sklepowej”.

                 x.interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 grudnia 2018 r., nr 0112-KDIL2-1.4012.501.2018.3.MK, w której organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika, iż „W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami poniesionym na realizację inwestycji drogowych przekazanych następnie na rzecz Zarządu Dróg i Transportu w Ł oraz czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług Wnioskodawcy w ramach działalności gospodarczej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów AGD. Daje to podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę infrastruktury nr 1 i nr 2”.

i.Mając na względzie przytoczone powyżej argumenty, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatki na realizację Inwestycji Drogowej spełnią przesłanki do uznania jej za zakupy związane z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy, jaką będzie najem/sprzedaż lokali biurowych i użytkowych w Inwestycji Biurowej. Tym samym Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług niezbędnych do realizacji Inwestycji Drogowej w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Tak skonstruowana zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wskazać należy również, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierzają Państwo realizować wieloetapową inwestycję polegającą na budowie budynku biurowego wraz z powierzchnią usługową oraz  garażem podziemnym. Funkcjonowanie Inwestycji Biurowej będzie zależało od powiązań komunikacyjnych z siecią dróg publicznych. Realizacja Inwestycji Drogowej  jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Inwestycji Biurowej oraz otaczających jej terenów. Wydatki poniesione na Inwestycję Drogową  będą miały związek – w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej – wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Miasto pozostanie cały czas właścicielem działek, na których realizowana będzie Inwestycja Drogowa. Po zakończeniu Inwestycji,  tj. podpisaniu protokołów odbioru końcowego przez Państwa jako inwestora oraz Miasto bez uwag, zobowiązali się Państwo do nieodpłatnego przeniesienia na Miasto Inwestycji Drogowej wraz ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń z tytułu poniesionych nakładów na Inwestycję Drogową.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizację Inwestycji Drogowej.

Jak wskazano wyżej, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary/usługi służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami. Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem opodatkowanego obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu opodatkowanego VAT.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że pomiędzy wydatkami poniesionymi na realizację Inwestycji Drogowej a czynnościami opodatkowanymi VAT istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, funkcjonowanie Inwestycji Biurowej będzie zależało od powiązań komunikacyjnych z siecią dróg publicznych. Realizacja Inwestycji Drogowej  jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Inwestycji Biurowej oraz otaczających jej terenów. Wydatki poniesione na Inwestycję Drogową  będą miały związek – w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej – wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Ponadto, jako inwestor planujący w dalszej perspektywie wynająć/sprzedać lokale biurowe i usługowe w Inwestycji Biurowej, są Państwo zainteresowani uzyskaniem jak najwyższej ceny z tytułu najmu/sprzedaży. Brak odpowiedniego połączenia z siecią dróg publicznych uniemożliwiałby lub utrudniał korzystanie z Inwestycji Biurowej, co w konsekwencji oznaczałoby znacznie niższą wartość rynkową i możliwy do uzyskania przychód z najmu/sprzedaży lokali biurowych i usługowych w Inwestycji Biurowej.

Zatem wydatki na nabycie towarów i usług związanych z realizacją Inwestycji Drogowej będą miały związek z wykonywaniem przez Państwa w przyszłości czynności opodatkowanych, polegających na wynajmie/sprzedaży lokali biurowych i usługowych.

Wobec tego w niniejszej sprawie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług, określone w art. 86 ust. 1 ustawy, ponieważ wydatki ponoszone w związku ww. Inwestycją Drogową będą miały związek w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

W konsekwencji, będą mieli Państwo – na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy –prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizacją Inwestycji Drogowej. Przy czym prawo to będzie przysługiwać, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).   

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).