Ustalenia czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.597.2020.1.EW

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.597.2020.1.EW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Ustalenia czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynność sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy czynność sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zamierza zbyć nieruchomość gruntową zabudowaną domem mieszkalnym jednorodzinnym, trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 142,92 m2 i powierzchni piwnicy 88,49 m2 (powierzchnia nie zaliczona do powierzchni użytkowej) w granicach działki nr (), o powierzchni 822 m2. Przedmiotowa nieruchomość położona jest (). Dla niniejszej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta pod nr () przez Sąd Rejonowy.

Dla przedmiotowej nieruchomości nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla przedmiotowej nieruchomości istnieje natomiast Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta (), uchwalone Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 20 maja 20xx r. w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z tym Studium przedmiotowa nieruchomość położona jest w zespole urbanistycznym jednorodzinnym.

Przedmiotowa nieruchomość w dniu 3 września 20xx r. została wprowadzona do majątku Wnioskodawcy na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego z 17 lipca 20xx r., na skutek uznania za bezskuteczną wobec masy upadłości spółki z o. o w upadłości likwidacyjnej () czynność prawnej umowy sprzedaży zawartej w dniu 19 marca 20xx r. w formie aktu notarialnego, pomiędzy Spółką z o. o. oraz () i (), której przedmiotem było przeniesienie prawa własności nieruchomości zabudowanej, stanowiącej działkę nr () o powierzchni 0,0822 ha, położoną (), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na podstawie ww. ubezskutecznionej czynności prawnej z dnia 19 marca 20xx r. w formie aktu notarialnego została zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 Ustawy o podatku od towarów i usług została zwolniona z podatku VAT, a kupującym została wystawiona faktura VAT.

Wnioskodawca nie posiada informacji czy przed sprzedażą przedmiotowej nieruchomości, która miała miejsce 19 marca 20xx r., były ponoszone nakłady inwestycyjne związane z ulepszeniem budynku i czy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bądź też czy przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana przez wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W okresie od 3 września 20xx r. syndyk nie ponosił nakładów inwestycyjnych związanych z ulepszeniem ww. budynku. Przedmiotowa nieruchomość od 3 września 20xx r. nie jest wykorzystywana przez Wnioskodawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy odpłatna dostawa na terytorium kraju nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 142,92 m2 i powierzchni piwnicy 88,49 m2 (powierzchnia nie zaliczona do powierzchni użytkowej) w granicach działki nr (), o powierzchni 822 m2 obręb (...), której stan prawny uregulowany jest w Kw nr () będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatna dostawa na terytorium kraju nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 142,92 m2 i powierzchni piwnicy 88,49 m2 (powierzchnia nie zaliczona do powierzchni użytkowej) w granicach działki (), o powierzchni 822 m2 obręb (), której stan prawny uregulowany jest w Kw nr () nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego nieprawidłowe.

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów art. 2 pkt 22 ustawy.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Według art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zamierza zbyć nieruchomość gruntową zabudowaną domem mieszkalnym jednorodzinnym, trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 142,92 m2 i powierzchni piwnicy 88,49 m2 (powierzchnia nie zaliczona do powierzchni użytkowej) w granicach działki nr (), o powierzchni 822 m2 .

Dla przedmiotowej nieruchomości nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla przedmiotowej nieruchomości istnieje natomiast Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta (), uchwalone Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 20 maja 20xx r. w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z tym Studium przedmiotowa nieruchomość położona jest w zespole urbanistycznym jednorodzinnym.

Przedmiotowa nieruchomość w dniu 3 września 20xx r. została wprowadzona do majątku Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego z 17 lipca 20xx r.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy odpłatna dostawa na terytorium kraju nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym jednorodzinnym, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powtórzyć należy, że nieruchomość zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Ww. przepisy wskazują że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nieruchomość zawsze uznawana jest za towar. Sprzedaż nieruchomości stanowi zatem odpłatna dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 3 września 20xx r., przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca wprowadził do majątku Spółki. Zatem Spółka dokonuje sprzedaży majątku należącego do niej.

Podsumowując powyższe stwierdzić należy, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż nieruchomości zabudowanej, stanowić będzie dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, dokonywaną przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy w ramach prowadzonej działalności w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Tut. Organ wskazuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w zdarzeniu przyszłym, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności kwestia określenia stawki lub zwolnienia nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

nieprawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej