Opodatkowanie podatkiem VAT planowanej sprzedaży działki nr 1 - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.231.2022.2.SR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.231.2022.2.SR

Temat interpretacji

Opodatkowanie podatkiem VAT planowanej sprzedaży działki nr 1

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT planowanej sprzedaży działki nr 1. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2022 r. (wpływ 8 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Przedmiotem planowanej sprzedaży przez Wnioskodawcę jest działka gruntu o numerze ewidencyjnym 1 obręb …, księga wieczysta …, pow. 0,0111 ha.

Nieruchomość, z której została wydzielona przedmiotowa działka 1, została nabyta aktem notarialnym dnia 1 czerwca 1994 roku jako działka o numerze 2 o powierzchni 1448 mkw. Na podstawie tego aktu Gmina oddała Wnioskodawcy w użytkowanie wieczyste na 99 lat tj. do dnia 31 maja 2093 r. Wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego gruntu sprzedany został budynek znajdujący się na tej działce (o numerze 2 przed podziałem). Budynek miał charakter zabytkowy i wpisany był jako dobro kultury do rejestru zabytków pod numerem …. Strony określiły wartość budynku na …  zł (przed denominacją), a wartość gruntu na kwotę … (przed denominacją).

Pierwszą opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntu w akcie notarialnym z dnia 1 czerwca 1994 r. ustalono na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy o gospodarce gruntami na kwotę … zł (przed denominacją). Przedstawiciel Skarbu Państwa oświadczył, że na podstawie wówczas obowiązujących przepisów zwalnia całkowicie nabywcę (czyli Wnioskodawcę niniejszego wniosku o interpretację) z ponoszenia opłat za użytkowanie wieczyste gruntu i z zapłaty ceny zabytkowego budynku.

W roku 2004 działka została podzielona na 3 działki o numerach 1 o powierzchni 111 mkw, 3 o powierzchni 26 mkw i 4 o powierzchni 1311 mkw. Powstała w wyniku wydzielenia z działki 2 działka 1 jest przedmiotem planowanej sprzedaży, której dotyczy niniejszy wniosek.

Dnia 16 czerwca 2021 Wnioskodawca nabył prawo własności działki w trybie bezprzetargowym od Urzędu Miasta, jako dotychczasowy użytkownik wieczysty. Nabycie działki nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów z dnia 14 czerwca 2021 działka 1 jest niezabudowana i oznaczona jest symbolem dr – drogi. W księdze wieczystej wpisany sposób korzystania: drogi. Zgodnie z zaświadczeniem z dnia 10 czerwca 2021 Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta wynika, że zgodnie z „Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta dla terenów zieleni wokół … zawartych między ulicami …, rzeką … i linią kolejową …, przyjętego uchwałą Rady Miasta nr … dnia … 2006, działka 1 leży na obszarze oznaczonym„ZP-3” – zieleń parkowa.

W planie miejscowym określono zasady ochrony i zagospodarowania terenu:

-teren wykorzystywany w większości przez parking samochodowy i komunikację wewnętrzną terenu – adaptuje się funkcję parkingową terenu pod warunkiem zachowania ochrony skarp i murów obronnych zamku

-wprowadza się zakaz zabudowy terenu obiektami budowlanymi oraz prowadzenia innych robót budowlanych za wyjątkiem:

·zewnętrznych sieci uzbrojenia i urządzeń infrastruktury technicznej

·obiektów małej architektury

·przejść pieszych

-istniejąca zieleń do zachowania i wykorzystania w zagospodarowaniu terenu w maksymalnym stopniu.

Zgodnie z aktem nabycia działki z dnia 16 czerwca 2021 jest uzbrojona w sieci: elektroenergetyczną, telekomunikacyjną, ciepłowniczą, wodociągową, kanalizacyjną. Według stanu rzeczywistego działka jest utwardzona płytami betonowymi i użytkowana jest jako wjazd na teren działki oznaczonej numerem 4, na jej obrzeżu znajduje się zieleń. Powierzchnia zieleni i drogi nie jest formalnie wydzielona. Na działce posadowiony jest także szlaban wjazdowy. W dziale III księgi wieczystej ustanowiona jest służebność gruntowa polegająca na prawie przejścia i przejazdu przez działkę na rzecz każdorazowego właściciela lub użytkownika wieczystego działki 5, KW ….

W zakresie ponoszonych nakładów na nieruchomość:

-w roku 1994 ustanowiono użytkowanie wieczyste, jednocześnie zwalniając z uiszczenia tej opłaty, czyli wartość nabycia wynosiła 0,00 zł.

-w roku 2014 zostały poniesione nakłady na szlaban w roku 2014, odliczono VAT od tych nakładów w całości.

W zakresie znajdujących się płyt betonowych utwardzających teren na przedmiotowej działce informujemy, że Wnioskodawca nie ponosił kosztów tych nakładów i nie figurują one w księgach rachunkowych.

Działka służy Wnioskodawcy do wykonywania działalności opodatkowanej VAT.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta terenów zieleni wokół ….

Zgodnie z ww. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz zaświadczeniem o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z dnia 20 lipca 2021 r., działka nr 1 określona jest zapisami:

a)ZP-3 – Zieleń Parkowa. Miejscowy plan wprowadza zakaz zabudowy terenu obiektami budowlanymi oraz prowadzenia innych robót budowlanych za wyjątkiem: (i) zewnętrznych sieci uzbrojenia i urządzeń infrastruktury technicznej, (ii) obiektów małej architektury, (iii) przejść dla pieszych. Przez obiekty małej architektury zgodnie z art. 3 pkt 4) prawa budowlanego należy rozumieć: niewielkie obiekty, a w szczególności: a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

W piśmiennictwie wskazuje się, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 października 2016 r., II OSK 19/15 (LEX nr 2169057) stwierdził, że definicja „obiektu małej architektury” ma charakter niepełny, gdyż nie wymienia wszystkich elementów składających się na jej desygnaty. Wspólne natomiast dla wszystkich obiektów małej architektury są ich niewielkie rozmiary oraz przeznaczenie, które powinno swoją treścią korespondować z przeznaczeniem jednej z kategorii obiektów wymienionych w art. 3 pkt 4. Również w wyroku z 17 czerwca 2016 r., II OSK 2515/14 (LEX nr 2083538) NSA podkreślił, że cechą wyróżniającą (istotną) obiekty małej architektury jest ich wielkość.

Ponadto w piśmiennictwie wskazuje się, że obiekt małej architektury nie może być jednocześnie budynkiem ani budowlą.

b)ZP – Zieleń parkowa. Miejscowy plan wprowadza zakaz zabudowy terenu obiektami budowlanymi oraz prowadzenia innych robót budowlanych za wyjątkiem: (i) zewnętrznych sieci uzbrojenia i urządzeń infrastruktury technicznej, (ii) obiektów małej architektury, (iii) tarasów kawiarni letnich działających na rzecz przyległych terenów usług, (iv) parkowych zbiorników i cieków wodnych, (v) urządzeń związanych z obsługą turystyki wodnej obejmujących dojazdy techniczne, pomosty, place postojowe łódek i kajaków zrealizowane w formie pieszo-jezdnej i małej architektury, (vi) urządzeń rekreacyjno-sportowych, (vii) przejść pieszych i placów przestrzeni publicznej, (viii) ścieżek rowerowych, (ix) wynikających z zagospodarowania terenu tras pieszo-jezdnych dla pojazdów, eksploatacyjnych parku oraz dojazdów pieszo-jezdnych do funkcji usługowych znajdujących się na terenie parku lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie, (x) kładek pieszych przez rzekę …, (xi) odbudowy znaczących obiektów historycznych udokumentowanych archeologicznie takich jak: mury obronne, obiekty fortyfikacji.

W związku z powyższym Miejscowy plan dopuszcza na działce nr 1 zabudowę m.in. dróg i parkingów.

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, na działce nr 1 znajdują się następujące obiekty: (i) droga oraz (ii) szlaban.

Zgodnie z art. 3 pkt 1) prawa budowlanego przez obiekt budowlany należy rozumieć: budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Droga. Zgodnie z art. 3 pkt 3) prawa budowlanego przez budowlę należy rozumieć: każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe (…).

Zgodnie z art. 3 pkt 3a prawa budowlanego przez obiekt liniowy należy rozumieć: obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami (...).

Wobec powyższego na podstawie art. 3 pkt 1) w zw. z art. 3 pkt 3) oraz 3 pkt 3a) prawa budowlanego droga jest obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego.

Powyższe znajduje również odzwierciedlenie w orzecznictwie NSA oraz WSA.

POKB dla drogi: 2112

Szlaban. Zgodnie z przeważającym poglądem szlabany przymocowane do podłoża za pomocą śrub należy zakwalifikować do kategorii budowli.

W związku z powyższym: (i) droga, oraz (ii) szlaban stanowią budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

POKB dla szlabanu: 2112

Sieć elektroenergetyczna, telekomunikacyjna, ciepłownicza, wodociągowa i kanalizacyjna są budowlami, ale należącymi do przedsiębiorstw przesyłowych. Wnioskodawca nie ma żadnych praw do nich.

Wnioskodawca jest właścicielem gruntu oznaczonego jako działka 1, spełniającego funkcję wjazdu na teren innej działki, znajdujące się na niej płyty betonowe zostały nabyte wraz z gruntem na podstawie ustanowienia prawa wieczystego użytkowania gruntu w roku 1994. Wnioskodawca jest więc właścicielem naniesień w postaci płyt betonowych. Same płyty betonowe nie są budowlą w rozumieniu prawa budowlanego, natomiast znajdująca się na działce 1 droga jest terenem budowlanym i jest oznaczona jako dr – drogi.

Nabycie działki, na której znajdowała się droga utwardzona płytami betonowymi, nastąpiło dnia 1 czerwca 1994 i z tym dniem przekazano ją do użytkowania.

Nabycie szlabanu, posadowionego na działce 1 nastąpiło w roku 2014 i odliczono VAT naliczony od tych nakładów. Wartość nakładów była zbyt niska, żeby ujawnić ją w księgach rachunkowych jako aktywa trwałe. Wydatek ten ujęto bezpośrednio w koszty i ze względu na upływ czasu brak informacji na temat wysokości poniesionych kosztów.

Planowana sprzedaż działki: do końca roku 2022.

Okres pomiędzy oddaniem do użytkowania zarówno działki i znajdującej się na niej drogi utwardzonej płytami betonowymi, jak i szlabanu posadowionego na niej, a planowaną sprzedażą przekraczają 2 lata.

W związku z nabyciem drogi nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenie podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Na przedmiotowej działce (1) nie ponoszono nakładów, od których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od kwoty podatku należnego, poza posadowieniem na niej szlabanu w roku 2014.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 6 czerwca 2022 r.)

Czy planowana sprzedaż działki 1 będzie podlegała podatkowi od towarów i usług VAT, czy sprzedaż ta będzie zwolniona z podatku VAT?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 6 czerwca 2022 r.)

W ocenie Wnioskodawcy planowana sprzedaż działki 1 będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług VAT, ponieważ nie zachodzą przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, zarówno grunt, jak i budowle spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 ustawy, dla dostawy nieruchomości niezabudowanych (pkt 9 ww. przepisu) oraz nieruchomości stanowiących budynki, budowle lub ich części (pkt 10 i pkt 10a) spełniających określone w tych przepisach warunki, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT. Zwolnienie od podatku sprzedaży ww. towarów jest również możliwe w oparciu o normę art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Treść wniosku wskazuje, że działka gruntu nr 1 będąca przedmiotem planowanej sprzedaży, jest zabudowana budowlami.

Tym samym należy stwierdzić, że zwolnienie zdefiniowane w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, nie znajdzie zastosowania w rozpatrywanej sprawie, z uwagi na fakt, że planowana sprzedaż będzie obejmowała wyłącznie grunt zabudowany.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika  – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli” oraz „urządzenia budowlanego”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Stosownie do treści art. 3 pkt 3 ww. ustawy:

Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Na mocy art. 3 pkt 3a cyt. ustawy:

Przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i, umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable zainstalowane w kanalizacji kablowej, kable zainstalowane w kanale technologicznym oraz kable telekomunikacyjne dowieszone do już istniejącej linii kablowej nadziemnej nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

W tym miejscu należy również wskazać, że stosownie do art. 47 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.):

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Na mocy art. 48 Kodeksu cywilnego:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Z ww. przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że przedmiotem sprzedaży w przypadku gruntu jest zawsze grunt wraz z budynkami i urządzeniami trwale z tym gruntem związanymi.

Natomiast stosownie do art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Przesłanka ta jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w art. 49 Kodeksu cywilnego urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa. W rezultacie więc urządzenia te nie są częścią składową nieruchomości, na której zostały wybudowane i nie stanowią własności właściciela tej nieruchomości, lecz stanowią własność przedsiębiorcy sieciowego.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że działka nr 1 jest uzbrojona w sieci: elektroenergetyczną, telekomunikacyjną, ciepłowniczą, wodociągową, kanalizacyjną. Sieć elektroenergetyczna, telekomunikacyjna, ciepłownicza, wodociągowa i kanalizacyjna są budowlami, ale należącymi do przedsiębiorstw przesyłowych. Wnioskodawca nie ma żadnych praw do nich.

Tym samym obecność ww. infrastruktury – sieci elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej, nie wpływa na ustalenie zasad opodatkowania analizowanej transakcji.

W opisie sprawy wskazali Państwo również, że działka jest utwardzona płytami betonowymi i użytkowana jest jako wjazd na teren działki oznaczonej numerem 5, na jej obrzeżu znajduje się zieleń. Powierzchnia zieleni i drogi nie jest formalnie wydzielona. Na działce posadowiony jest także szlaban wjazdowy. Droga oraz szlaban stanowią budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Dla rozstrzygnięcia, czy w rozpatrywanej sprawie dla opisanej dostawy działki nr 1 zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT, decydujące jest ustalenie czy i kiedy względem ww. budowli znajdujących się na ww. działce, tj. drogi i szlabanu, nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie dostawa ww. budowli, tj. drogi i szlabanu, nie będzie następowała w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Jak wynika z opisu sprawy, nabycie działki, na której znajdowała się droga utwardzona płytami betonowymi, nastąpiło 1 czerwca 1994 r. i z tym dniem przekazano ją do użytkowania. Natomiast nabycie szlabanu, posadowionego na działce 1 nastąpiło w roku 2014. Działka jest użytkowana jako wjazd na teren działki nr 5. Ponadto z okoliczności sprawy wynika, że nie ponosili Państwo wydatków na ulepszenie ww. budowli. Jednocześnie, jak wskazali Państwo w opisie sprawy, okres pomiędzy oddaniem do użytkowania zarówno działki i znajdującej się na niej drogi utwardzonej płytami betonowymi, jak i szlabanu posadowionego na niej, a planowaną sprzedażą przekracza 2 lata.

Zatem zostały spełnione warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym dostawa ww. budowli będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu.

W konsekwencji sprzedaż gruntu (działki nr 1), z którymi ww. budowle są związane – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Podsumowując, planowana sprzedaż działki nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytań). Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska nieobjęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).