Niepodleganie sprzedaży działki i udziału w działce oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.342.2022.4.MJ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.342.2022.4.MJ

Temat interpretacji

Niepodleganie sprzedaży działki i udziału w działce oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 23 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący niepodlegania sprzedaży działki nr … i udziału w działce nr … oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 września 2022 r. (data wpływu 9 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani … …, działająca jako Wnioskodawca, opisuje zdarzenie, na które oczekuje wydania indywidualnej interpretacji podatkowej.

Dnia 8 marca 2019 roku na podstawie aktu notarialnego Repertorium A numer …, otrzymała Pani do majątku osobistego drogą darowizny od swojej mamy … … działkę gruntu oznaczoną numerem … o obszarze … ha oraz udział wynoszący część działki gruntu nr … stanowiący drogę wewnętrzną.

Działki te powstały z częściowego zniesienia współwłasności działek oznaczonych nr … i nr … o łącznym obszarze … ha, dla których prowadzona była przez Sąd Rejonowy dla … w … … Ksiąg Wieczystych księga wieczysta KW …, na podstawie projektu podziału nieruchomości rolnej, wykonanego przez geodetę uprawnionego … w dniu 4 października 2018 roku. Pani mama … wraz ze swoim bratem … udziały w przedmiotowej nieruchomości nabyli częściowo w drodze darowizny w roku 1996, a następnie na skutek wydania Postanowienia Sądu Rejonowego dla … w … … Wydział Cywilny o podział majątku i dział spadku po swoich rodzicach.

Na dzień dzisiejszy, tj. 23.06.2022 jest Pani jedynym właścicielem tychże nieruchomości. Po otrzymaniu w drodze darowizny opisywanej nieruchomości zdecydowała Pani o rozpoczęciu przygotowań działki pod budowę własnego domu. Ponieważ przedmiotowa nieruchomość w całości była gruntem rolnym, było koniecznym wystąpienie o warunki zabudowy, aby sprawdzić czy i w jakiej lokalizacji na opisywanej działce możliwe będzie wzniesienie budynku mieszkalnego. W dniu 21 sierpnia 2019 roku na podstawie decyzji o warunkach zabudowy zostały określone szczegółowe zasady zagospodarowania dotyczące zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na tymże gruncie rolnym. Kolejnym podjętym przez Panią krokiem było wystąpienie o podział rzeczowej działki …. W dniu 13 października 2020 roku na drodze Decyzji Nr …, wydanej przez Prezydenta Miasta … nastąpił podział nieruchomości nr … na 4 działki o numerach …, …, … i …. Decyzja ta spowodowała utratę charakteru rolnego gruntu na podstawie art. 92 ust. 2 Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami. Zasadniczą motywacją chęci podziału działek było ich konkretne przeznaczenie. Na działce … na podstawie Decyzji Nr … zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany, rozpoczęła Pani budowę budynku mieszkalnego przeznaczonego dla swojej rodziny. Działkę … postanowiła Pani przeznaczyć na cele rekreacyjne dla swojej mamy … w ramach wdzięczności za podarowany grunt. Działki nr … i … postanowiła Pani przeznaczyć dla dzieci, jako zabezpieczenie ich przyszłości. Obsługa komunikacyjna nowo wydzielonych działek miała odbywać się przez sąsiednią nieruchomość, tj. działkę … - jako droga wewnętrzna - której jest Pani współwłaścicielem.

Na przełomie 2021/2022 roku w związku z pojawieniem się firmy zainteresowanej kupnem obszaru, którego jest Pani właścicielem, w związku z powolnym postępem prac budowlanych przy budowie Pani domu, wynikającym ze wzrostu cen materiałów budowlanych i usług, oraz ich ograniczonym dostępem spowodowanych pandemią koronawirusa i sytuacją wojny na …, z powodu pozyskania dodatkowych finansów na budowę, podjęła Pani decyzję o sprzedaży jednej z wydzielonych działek, tj. działki nr … oraz niezbędny udział działki … jako drogi wewnętrznej obsługującej komunikacyjnie działkę …. Firma ta w pierwszej kolejności zainteresowała się kupnem działki sąsiadującej z Pani, chcąc połączyć inwestycje w większą podjęła rozmowy także z Panią. Godnym zaznaczenia jest fakt, iż pieniądze pozyskane ze sprzedaży z Pani inicjatywy w całości planuje Pani przeznaczyć na własne cele budowlane, tj. dokończenie budowy domu.

Dnia 10 maja 2022 roku w związku z powyższym podpisała Pani umowę przedwstępną z firmą … sp. z o.o. W umowie tej nie ustanowiła Pani żadnego pełnomocnictwa na rzecz kupującego, natomiast jako strony kupująca i sprzedająca przyjęli Państwo zgodnie za warunek sprzedaży uzyskanie pozwolenia na budowę zespołu budynków jednorodzinnych. Wobec powyższego we wszystkich sprawach urzędowych wyłącznym przedstawicielem w sprawie jest Pani - Wnioskodawca.

Stan faktyczny na dzień wystąpienia o interpretację podatkową:

-grunt, o którym mowa został nabyty na drodze darowizny od mamy,

-nigdy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej (nie jest Pani podatnikiem VAT, jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę),

-nie wykorzystywała Pani gruntu na cele rolnicze (przed darowizną w ten sposób działkę wykorzystywali Pani rodzice i dziadkowie w ograniczeniu na własne potrzeby),

-nigdy nie dokonywała Pani zakupu nieruchomości w celu ich sprzedaży,

-nie udostępniała działek na rzecz osób trzecich na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów,

-nigdy nie zajmowała się Pani zawodowo obrotem nieruchomościami.

W uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na pytanie „Czy posiada Pani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?” wskazała Pani: Tak posiadam nieograniczony obowiązek podatkowy, zamieszkuje terytorium Polski, jestem rezydentem podatkowym.

Ponadto wskazała Pani, że posiada 1/2 udziału, czyli 50% zgodnie z księgą wieczystą nr … drugą połowę posiada Pani wujek …, dla którego była wydana podobna interpretacja o znaku sprawy 0113-KDIPT2-2.4011.501.2022.2.SR.

Przedmiotem sprawy będzie działka … oraz sprzedaż udziału w działce … wynoszący 2/3 z 1/2 posiadanych Pani udziałów udział proporcjonalny co do wielkości sprzedawanej działki … resztę udziałów zostawia Pani ponieważ buduje się na tym terenie.

Zgodnie z decyzją nr … Prezydenta Miasta …, … Ośrodek Geodezji …. z dn. 13.10.2020 „w przypadku przenoszenia prawa własności do nowo wydzielanych działek należy ustanowić odpowiednie służebności albo sprzedać odpowiednie udziały w prawie własności do działki o nr … w obrębie … w celu zapewnienia nowo wydzielonym działkom dostępu do drogi publicznej. Wskazany sposób zapewnienia dostępu do drogi publicznej (poprzez ustanowienie służebności, bądź sprzedaż udziałów) dla nowo wydzielonych działek wynika ze stanu prawnego na dzień zatwierdzenia podziału ww. nieruchomości i nie wyklucza zapewnienia dostępu do drogi publicznej w sposób inny niż wskazany w niniejszej decyzji”. Wybrała Pani sprzedaż udziału, a nie służebność ze względu na późniejsze rozłożenie kosztów w podatkach od nieruchomości oraz kosztów drogi wspólnej przypadających proporcjonalnie do posiadanych udziałów, a ze służebnością jest niestety gorzej z egzekwowaniem i partycypowaniem w kosztach.

Przychody uzyskane z przedmiotowej sprzedaży nieruchomości działki … oraz udział w działce nr … zaliczy Pani do źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W Pani przypadku nie minie 5 lat, ale budując dom przeznacza Pani wszystkie pieniądze z przyszłej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, korzystając w ten sposób z ulgi mieszkaniowej rozliczonej na odpowiednim formularzu PIT 39.

Na przedmiotową nieruchomość, tj. działka … oraz sprzedawany udział w działce …, nie dokonywała Pani żadnych nakładów finansowych od chwili przekazania darowizny przez Pani Mamę … w 2019 roku. Działka ta jest zarośnięta przez chwasty i nie zagospodarowana oraz nie podejmowała Pani też czynności mających na celu zwiększenia jej atrakcyjności, czy też zwiększenia wartości sprzedawanej nieruchomości działki … z udziałem w działce … stanowiącej dojazd do tej nieruchomości.

Zgodnie z Przedwstępną Umową Sprzedaży, tj. Repertorium … umowa przyrzeczona sprzedaży zostanie zawarta najpóźniej do dnia 30 września 2022 roku.

Nabywcą będzie Firma … sp. z o.o. z siedzibą w … przy ulicy …nr … (…-… …) NIP …, a prezesem firmy Pan … … uprawniony do samodzielnej reprezentacji spółki, nabywca nie jest podmiotem powiązanym.

W odpowiedzi na pytanie: „Czy przed sprzedażą działki/działek objętych zakresem wniosku zamierza poczynić Pani jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości ww. nieruchomości (np. uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetycznej, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia)? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?” wskazała Pani, że: nie zamierza Pani poczynić jakichkolwiek działań dotyczących zwiększenia wartości ww. nieruchomości ani w uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetycznej co więcej nigdy nie podejmowała Pani też czynności mających na celu zwiększenia jej atrakcyjności, czy też zwiększenia wartości sprzedawanej nieruchomości działki … z udziałem w działce …. Nie dawała Pani żadnych pełnomocnictw dla osób trzecich, które w Pani imieniu miałyby załatwiać takie sprawy gdyż jest Pani nieufna. Nigdy nie podejmowała Pani aktywnych działań promocyjnych, mających na celu jak najszybsze zbycie nieruchomości, nigdy nie wystawiała Pani żadnych ogłoszeń, nie korzystała z usług biur pośrednictwa w obrocie nieruchomości. Kupujący zgłosił się do Pani i zaproponował odkupienie nieruchomości, gdyż zakupił grunt od Pani wujka …, dla którego niedawno została wydana interpretacja z podobnym zapytaniem 0113-KDIPT2-2.4011.501.2022.2.SR. Kupujący chciał powiększyć przez to obszar swojej inwestycji polegającej na budowie domów jednorodzinnych. Powyższe czynności zdecydowanie nie są czynnościami jakie podjął by handlowiec w celu sprzedaży nieruchomości.

W odpowiedzi na pytanie: „Jakie czynności/działania podejmowała/zamierza podejmować Pani w związku ze sprzedażą działek objętych zakresem wniosku oraz w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę zespołu budynków jednorodzinnych?” wskazała Pani: tak naprawdę czynności jakie podjęła Pani są znikome, gdyż inwestor … … kupując od Pani Wujka … działki: … o powierzchni … ha, działkę 27 o powierzchni …ha oraz właśnie 1/2 udziału w działce … o powierzchni …ha rozpoczął inwestycję w lutym 2022 uzyskując odpowiednie pozwolenia, sprzedaż Pani działki ma być kontynuacją całej inwestycji powiększając ilość zabudowy, zaś nie dając nikomu pełnomocnictw do uzyskania pozwolenia na Pani część to Pani składała w urzędzie dokumentację oczywiście z projektami budynków przyszłego osiedla Kupującego. Dodatkowo interpretacje wskazujące możliwość zapłaty podatku VAT spowodowały brak udzielenia tychże pełnomocnictw, aby uniknąć niejasności przy wydawaniu właśnie takich interpretacji podatkowych.

W odpowiedzi na pytanie: „Czy przed sprzedażą działki/działek objętych zakresem wniosku zostały/zostaną w stosunku do tych działek wydane inne pozwolenia, decyzje – jeśli tak to prosimy wskazać jakie oraz z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie tych decyzji/pozwoleń?” wskazała Pani: jeśli chodzi o pozwolenie na zabudowę Pani działki to zostało wydane już po wpłynięciu wniosku do Instytucji czyli w lipcu 15 2022 Decyzja NR … natomiast z inicjatywy kupującego, który chciał dokonać powiększenia inwestycji o kolejną zabudowę jednorodzinną. Nie dając pełnomocnictw przy reprezentowaniu Pani przed administracją wszystkie dokumenty są na Pani osobę i zostaną przeniesione ze wszystkimi decyzjami na stronę kupującą przed notariuszem w chwili przeniesienia własności, w razie braku decyzji o pozwoleniu na budowę kupujący i tak chce odkupić nieruchomość przedmiotową i wydanie tej decyzji nie było warunkiem koniecznym, gdyż budując osiedle na już kupowanych działkach miał pewność o zabudowie jednorodzinnej na Pani przedmiotowej nieruchomości.

Jeśli chodzi o warunki zabudowy wystąpiła Pani do Urzędu Miasta …, Wydziału Urbanistyki i Architektury na tę działkę … jeszcze przed chęcią sprzedaży tejże nieruchomości, gdyż w planach miała Pani budowę swojego wymarzonego domu i wystąpiła Pani na wszystkie działki, które powstały z podziału o WZ aby konkretnie uzyskać warunki i szczegółowe zasady zabudowy i dostosować je do Pani projektu wykonywanego indywidualnie, a każda z wydanych WZ różniła się znacząco. Na jednej działce mogła Pani wybudować dom o wysokości do 8,5m na innej do 9m na jeszcze innej zabudowa pozwalała na wysokość okapu do 5,2 m na jeszcze innej decyzji 4,5 razem z projektantem wybrała Pani działkę z jak najlepszymi możliwościami do Pani koncepcji domu (warunki zabudowy dla działki … decyzja nr …).

W odpowiedzi na pytanie: „Czy w zawartej przez Panią przedwstępnej umowie sprzedaży działek objętych zakresem wniosku poza warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę zespołu budynków jednorodzinnych, zostały ustalone również inne warunki, które muszą zostać/będą musiały zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży? Jeśli tak, to jakie?” wskazała Pani:

jak w każdej umowie sprzedaży nieruchomości występują informacje, które muszą zostać spełnione aby mogło dojść do wypełnienia umowy przyrzeczonej jeśli chodzi o jakieś dodatkowe warunki uważa Pani, że nie występują w tj. umowie oświadcza Pani:

-przedmiotową nieruchomość opisaną w &1 tego aktu oraz udział w nieruchomości opisanej w &2 tego aktu nabyła Pani od swojej matki na podstawie umowy darowizny sporządzonej dnia 08.03.2019 roku, za rep. … u notariusza w … …, będąc w związku małżeńskim, do majątku osobistego, umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową nie zawierała i prawo to stanowi Pani majątek osobisty - przedmiotowe nieruchomości znajdują się na terenie, dla którego nie ma obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

-przedmiotowe nieruchomości nie są położone na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej - przedmiotowe nieruchomości nie są położone na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze zdegradowanym,

-na przedmiotowych nieruchomościach nie znajdują się śródlądowe wody stojące w rozumieniu ustawy Prawo Wodne,

-przedmiotowa nieruchomość opisana w &1 tego aktu posiada prawny i faktyczny dostęp do drogi publicznej, poprzez działkę nr …,

-przedmiotowa nieruchomość opisana w &1 tego aktu jest niezabudowana - działka nr … stanowi drogę wewnętrzną, dojazdową do drogi publicznej ulicy .... -zobowiązania podatkowe i inne zobowiązania publicznoprawne związane z opisanymi nieruchomościami zostały uregulowane,

-nie została wydana decyzja administracyjna ani orzeczenie sądu i nie toczy się żadne postępowanie przed jakimkolwiek organem i sądem w tym postępowanie egzekucyjne, upadłościowe lub inne, mogące mieć wpływ na nabycie przedmiotowych nieruchomości -nie jest związana z osobami trzecimi żadnymi umowami dotyczącymi zbycia przedmiotowych nieruchomości lub ich obciążenia,

-przedmiotowe nieruchomości nie są wydzierżawione, nie ma przeszkód prawnych w ich zbyciu, nie są obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi, nie są obciążone żadnymi roszczeniami osób trzecich, poza opisanymi powyżej,

-brak zaległości podatkowych w szczególności w zapłacie podatku od nieruchomości ani zaległości w zapłacie innych należności czy opłat,

-brak zaległości na rzecz skarbu Państwa, ZUS oraz jednostek samorządu terytorialnego, w tym obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.

Nabywca w umowie oświadczył, że za spełnienie warunków umowy przedwstępnej, czyli sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zapłaci kwotę wynikającą z treści aktu przelewem bankowym, zaś Pani jako strona sprzedająca zobowiązała się do przedstawienia dokumentów:

-wypis z rejestru gruntów dla przedmiotowych nieruchomości,

-wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowych nieruchomości lub braku takiego planu,

-zaświadczenie o tym, czy przedmiotowe nieruchomości znajdują się na obszarze lasów,

-zaświadczenia o podatku od nieruchomości,

-zaświadczenia wydanego przez właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o podatku od spadków i darowizny z tytułu powyższego nabycia przez Stronę Sprzedającą.

Pytanie (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż przedmiotowej działki nr … oraz niezbędnego udziału w działce nr …, tj. 2/3 udziału z Pani obecnie posiadanego 1/2 udziału w tejże nieruchomości na rzecz przyszłego nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pani stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Sprzedaż działki ... wraz niezbędnym udziałem w działce ..., tj. 2/3 udziału z Pani obecnie posiadanego 1/2 udziału w tejże nieruchomości jako drogi wewnętrznej nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Działka ta została nabyta w drodze darowizny, nie w celach zarobkowych i inwestycyjnych, i weszła w skład Pani indywidualnego majątku osobistego. Planowana przez Panią sprzedaż przedmiotowej działki nie jest dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani, Pani zdaniem, za taką działalność nie powinna być uznawana, gdyż stanowi jedynie incydentalną czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności (podstawa prawna art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. O podatku od towarów i usług tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). Ponadto doda Pani, iż nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej, (nie jest Pani podatnikiem VAT), jestem Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Powyższe znajduje uzasadnienie w wyroku WSA w Poznaniu z dnia 11 czerwca 2014 r. (sygn. akt I SA/Po 1240/13), w którym Sąd stwierdził, że aby przyjąć, że dana osoba fizyczna, sprzedając działki budowlane, działała w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar wykazany obiektywnymi dowodami ich kontynuacji), a w konsekwencji zorganizowaną. Stanowisko to znajduje również odzwierciedlenie w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10). Z orzeczenia tego wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Według TSUE sprzedaż działek przekształconych z rolnych na budowlane nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli następuje w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym działek gruntu, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o podatku VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych (profesjonalny obrót gospodarczy). Wobec powyższego, nie można uznać za podatnika podatku od towarów i usług tego, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności w tym zakresie, a jedynie rozporządza swoim prywatnym majątkiem. Dokonywanie określonej czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danej osoby fizycznej za podatnika w zakresie tych czynności. Mając powyższe na uwadze, Pani zdaniem, sprzedaży przedmiotowej działki nie można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej, a jedynie za sprzedaż prywatnego majątku, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Raz jeszcze Pani podkreśla, że we wnioskowanym przypadku to nabywca poprosił o wystąpienie o pozwolenie na budowę, aby mieć pewność, że zakup będzie celowy. Nie podejmowała Pani żadnych aktywnych działań w celu sprzedaży działki mogących wskazywać na profesjonalny obrót nieruchomościami (nie zamieściła Pani nigdzie żadnego ogłoszenia dotyczącego próby sprzedaży rzeczowej działki, inwestor zgłosił się sam). Zamierza Pani dokonać jej sprzedaży tylko i wyłącznie w ramach rozporządzania swoim prywatnym majątkiem.

Powołała się Pani również na art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tzn. „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.

Tym samym, w Pani rozumieniu, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na podstawie art. 9 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu”.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe - tak m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-736/11/12-S/KG z dnia 2 sierpnia 2012 r., który w następującym stanie faktycznym: „Zainteresowany wskazał, że:

1.gospodarstwo rolne przejął od rodziców na podstawie umowy darowizny sporządzonej aktem notarialnym w dniu 10 sierpnia 1984 r.,

2.prowadził i prowadzi działalność rolniczą, jako rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, nie świadczy żadnego rodzaju usług,

3.gospodarstwo rolne nigdy nie było udostępniane, ani oddawane w dzierżawę osobom trzecim,

4.Wnioskodawca nie zawierał żadnych umów cywilno-prawnych dotyczących przedmiotowego gruntu, nie jest zamiarem Wnioskodawcy sprzedaż wszystkich działek w określonym okresie czasu, będzie się ich pozbywał sukcesywnie w miarę potrzeb swojej rodziny, oraz wynikających z rozwoju i modernizacji własnego gospodarstwa”.

Powołała się Pani również na orzecznictwa i interpretacje, które stwierdzały kiedy sprzedaż i dostawa działek są zwolnione z VAT-u:

1.Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.948.2020.1.MH

2.Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 11 lutego 2021 r., nr 0114-KDIP4- 3.4012.630.2020.3.JJ

3.Wyrok WSA w Gliwicach z 18 listopada 2020 r. o sygn. akt 1 SA/G1 389/20 tutaj w ocenie sądu nie można wymagać, aby osoba fizyczna posiadająca znaczny majątek w postaci niezabudowanych działek o sporej powierzchni, bez względu na swoją sytuację rodzinną i finansową, w ramach zarządu majątkiem własnym, podejmował wyłącznie czynności zmierzające do zachowania prawa własności tych nieruchomości, jak również nie podejmowała żadnych czynności, które umożliwiałyby mu zbycie tej nieruchomości po cenie korzystnej.

4.Wyrok WSA w Bydgoszczy z 6 października 2020 r. o sygn. akt I SA/Bd 452/20 tutaj sąd stwierdził że transakcja miała charakter jednorazowy, incydentalny i dotyczyła działki nabytej na cele prywatne, a podatnik nie sprzedawał dotąd innych działek, stąd należało uznać, że podatnik dokona sprzedaży działki w ramach zarządu majątkiem prywatnym, nie zaś w ramach działalności gospodarczej.

5.Wyrok WSA w Białymstoku z 13 listopada 2020 r. o sygn. akt I SA/Bk 666/20 Okolicznościami przemawiającymi za tym, iż dana osoba nie wykonuje działalności gospodarczej, są m.in. takie elementy, jak: brak podejmowania działań marketingowych lub ich podejmowanie w nieznacznym zakresie czy też brak uzbrojenia terenu.

6.Pismo z dnia 12 marca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-3.4012.66.2019.1.ZD VAT a sprzedaż działki.

Na podstawie art. 13 § 2a. art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2019 r. (data wpływu 13 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy sprzedaż działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT - jest prawidłowe.

Podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości może zostać uznana taka osoba fizyczna, która w danej transakcji działa w sposób profesjonalny. Zdaniem sądów administracyjnych i organów podatkowych (wyrażonym np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 marca 2017 r. I FSK 1643/15 oraz w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2021 r. 0112-KDIL3.4012.109.2021.2.AW) przejawem działania w sposób profesjonalny może być np. uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek (wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia) lub prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami co w Pani przypadku nie zaistniało.

Oraz najnowszy wyrok NSA z 27 kwietnia 2022 r. (sygn. I FSK 1589/18) NSA uznał, że nie każda aktywność osoby sprzedającej nieruchomość powoduje, iż można ją uznać za działalność gospodarczą i co za tym idzie - sprzedawcę za podatnika VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl powołanych przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Należy podkreślić jednak, że nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zasadne jest zatem wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Należy mieć na uwadze, że dla uznania danego majątku za prywatny, istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej wyłącznie do celów prywatnych. „Majątek prywatny”, to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r. sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny, to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania towaru (np. nieruchomości) dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, powinien być uznany za podatnika tego podatku. Tym samym, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym również nieruchomości, jest ustalenie m.in. czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby osobiste, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Zatem w kwestii opodatkowania sprzedaży działki nr … oraz udziału w działce nr … istotne jest, czy w danej sprawie w celu dokonania sprzedaży działek podjęła Pani aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkuje koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Przejawem takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w przypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów, budynków i budowli) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Jak wskazano już wcześniej, dostawa towarów (w tym nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Przyjęcie zatem, że sprzedając nieruchomość dana osoba fizyczna działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy) czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z opisu sprawy wynika, że 8 marca 2019 roku otrzymała Pani do majątku osobistego drogą darowizny od swojej mamy działkę gruntu oznaczoną numerem … oraz udział wynoszący część działki gruntu nr … stanowiący drogę wewnętrzną. Po otrzymaniu opisywanej nieruchomości zdecydowała Pani o rozpoczęciu przygotowań działki pod budowę własnego domu. Ponieważ przedmiotowa nieruchomość w całości była gruntem rolnym, było koniecznym wystąpienie o warunki zabudowy. W dniu 21 sierpnia 2019 roku na podstawie decyzji o warunkach zabudowy zostały określone szczegółowe zasady zagospodarowania dotyczące zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na tymże gruncie rolnym. Kolejnym podjętym przez Panią krokiem było wystąpienie o podział rzeczowej działki …. W dniu 13 października 2020 roku na drodze nastąpił podział nieruchomości nr … na 4 działki o numerach …, …, … i …. Obsługa komunikacyjna nowo wydzielonych działek miała odbywać się przez sąsiednią nieruchomość, tj. działkę … - jako droga wewnętrzna - której jest Pani współwłaścicielem. Na przełomie 2021/2022 roku podjęła Pani decyzję o sprzedaży jednej z wydzielonych działek, tj. działki nr … oraz niezbędny udział działki … jako drogi wewnętrznej obsługującej komunikacyjnie działkę …. Jeszcze przed chęcią sprzedaży ww. nieruchomości wystąpiła Pani o warunki zabudowy na wszystkie działki, które powstały z podziału, aby konkretnie uzyskać warunki i szczegółowe zasady zabudowy i dostosować je do Pani projektu wykonywanego indywidualnie, a każda z wydanych decyzji różniła się znacząco. Dnia 10 maja 2022 roku w związku z decyzją o sprzedaży podpisała Pani umowę przedwstępną z firmą zainteresowaną zakupem ww. nieruchomości. W umowie tej nie ustanowiła Pani żadnego pełnomocnictwa na rzecz kupującego, natomiast jako strony kupująca i sprzedająca przyjęli Państwo zgodnie za warunek sprzedaży uzyskanie pozwolenia na budowę zespołu budynków jednorodzinnych. Wobec powyższego we wszystkich sprawach urzędowych wyłącznym przedstawicielem w sprawie jest Pani. Kupujący zgłosił się do Pani i zaproponował odkupienie nieruchomości, gdyż zakupił grunt od Pani wujka. Inwestor kupując od Pani wujka działki: … o powierzchni … ha, działkę 27 o powierzchni …ha oraz właśnie 1/2 udziału w działce … o powierzchni …ha rozpoczął inwestycję w lutym 2022 uzyskując odpowiednie pozwolenia, sprzedaż Pani działki ma być kontynuacją całej inwestycji powiększając ilość zabudowy, zaś nie dając nikomu pełnomocnictw do uzyskania pozwolenia na Pani część to Pani składała w urzędzie dokumentację z projektami budynków przyszłego osiedla Kupującego. Pozwolenie na zabudowę Pani działki zostało wydane w lipcu 2022. Nie dając pełnomocnictw przy reprezentowaniu Pani przed administracją wszystkie dokumenty są na Pani osobę i zostaną przeniesione ze wszystkimi decyzjami na stronę kupującą przed notariuszem w chwili przeniesienia własności.

Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy sprzedaż działki nr … oraz udziału w działce nr … będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, dostawa towarów (nieruchomości gruntowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano. Oznacza to, że w niniejszej sprawie należy przeanalizować całokształt działań jakie podjęła Pani w odniesieniu do działki nr … oraz udziału w działce nr … będących przedmiotem planowanej sprzedaży.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy należy stwierdzić, że w stosunku do przedmiotowej nieruchomości poczyniła Pani określone działania – wystąpiła o warunki zabudowy, dokonała Pani podziału gruntu oraz ponownie wystąpiła o warunki zabudowy na wszystkie działki, które powstały z podziału oraz celem sprzedaży działki powstałej z podziału oraz udziału w drodze wewnętrznej uzyskała Pani pozwolenie na budowę zespołu budynków jednorodzinnych. Zatem występując o wydanie pozwolenia na budowę całego kompleksu uatrakcyjniła Pani działkę dla nabywcy, który chciał dokonać powiększenia inwestycji o kolejną zabudowę jednorodzinną. We wszystkich sprawach urzędowych wyłącznym przedstawicielem w sprawie jest Pani, zatem wszystkie dokumenty są na Pani osobę i zostaną przeniesione ze wszystkimi decyzjami na stronę kupującą przed notariuszem w chwili przeniesienia własności.

Podkreślić jeszcze raz należy, że z powołanego wyżej orzeczenia TSUE w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że w celu ustalenia czy podmiot dokonujący sprzedaży działek występuje w charakterze podatnika niezbędne jest przeanalizowanie wszystkich okoliczności sprawy.

Okoliczności sprawy wskazane we wniosku świadczą o angażowaniu środków podobnych do podmiotów profesjonalnie zajmujących się sprzedażą gruntów, bowiem w przedmiotowej sprawie wystąpił ciąg działań podjętych w stosunku do działek będących przedmiotem sprzedaży. Podejmowane przez Panią działania wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.

W ocenie tut. Organu podejmowane przez Panią działania potwierdzają sprzedaż przedmiotowej działki nr … oraz udziału w działce nr … nastąpi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Pani za podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność sprzedaży działki nr … oraz udziału w działce nr … będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji Pani stanowisko uznałem za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy czym niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawne wyłącznie dla Pani a zatem, że nie wywiera skutków podatkowych dla współwłaściciela działki nr ….

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).