Nieuznania sprzedaży poszczególnych składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT ... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.448.2022.2.AKA

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.448.2022.2.AKA

Temat interpretacji

Nieuznania sprzedaży poszczególnych składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z wystawionej przez Zbywcę faktury sprzedaży dokumentującej Transakcję.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

11 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania sprzedaży poszczególnych składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT oraz prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z wystawionej przez Zbywcę faktury sprzedaży dokumentującej Transakcję.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Spółka Akcyjna

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dane identyfikujące Wnioskodawcę zostały wskazane w Części B. Wniosku) posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Wnioskodawca i Nabywca (dane identyfikujące Nabywcę zostały wskazane w załączniku ORD-WS/B) - spółka akcyjna z siedzibą w Polsce - są podmiotami powiązanymi. Powiązania kapitałowe Nabywcy z Wnioskodawcą są następujące:

C. S.A. (dalej: „Właściciel”) wraz z inną spółką kapitałową (dalej: „Partner”) utworzyli w (...). przedsięwzięcie joint-venture. W ramach przedsięwzięcia Właściciel oraz Partner utworzyli Wnioskodawcę jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;

Właściciel oraz Partner posiadają bezpośrednio po 50% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy;

Właściciel jest jedynym akcjonariuszem Nabywcy (tj. posiada 100% akcji w kapitale zakładowym Nabywcy).

Właściciel jest zainteresowany nabyciem od Wnioskodawcy jednego z zakładów (...) (dalej: „Zakład”), specjalizującego się w wytwarzaniu jednego z produktów (...) (dalej: „Produkt”) wytwarzanych przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym, Wnioskodawca i Właściciel, z uzasadnionych przyczyn biznesowych, planują zawarcie umowy sprzedaży, na podstawie której Właściciel stanie się właścicielem Zakładu (dalej: „Transakcja powiązana”).

Zakład jest jednostką skupiającą niezbędne funkcje oraz zasoby (materialne i niematerialne, w tym personel) do samodzielnego funkcjonowania, jako niezależny podmiot produkcyjny. Planowana sprzedaż Zakładu stanowić będzie sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (dalej: „ZCP”), co zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej na wspólny wniosek Wnioskodawcy i Właściciela interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2022 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.840.2021.4.KOM.

Dla ukazania całościowego obrazu zdarzenia przyszłego należy dodać, że równolegle z Transakcją powiązaną dojdzie do sprzedaży na rzecz Właściciela przez D. Sp. z o.o. (spółkę będącą 100-proc. własnością Wnioskodawcy) aktywów sprzedażowych związanych z Produktem, jako że spółka ta jest pośrednikiem plasującym na polskim rynku wszystkie produkty wytwarzane przez Wnioskodawcę (w tym Produkt). To, że te aktywa sprzedażowe nie stanowią ZCP, zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej na wspólny wniosek tej spółki i Właściciela interpretacji indywidualnej z 18 marca 2022 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.65.2022.1.AKA.

Intencją Wnioskodawcy i Właściciela jest takie ukształtowanie zakresu Transakcji powiązanej, aby po niej Właściciel mógł nieprzerwanie kontynuować działalność prowadzoną przez Zakład w dotychczasowej formie po przeniesieniu własności Zakładu (oraz ww. aktywów sprzedażowych od spółki zależnej Wnioskodawcy), a jednocześnie aby u Wnioskodawcy po Transakcji powiązanej nie pozostały składniki majątku, które są związane z działalnością Zakładu i nie będą wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy po Transakcji powiązanej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wraz z Właścicielem zdecydowali o odrębnej relokacji (...) aktywów Wnioskodawcy wykorzystywanych do wykonywania badań na rzecz Zakładu (które to aktywa zostaną opisane w dalszej części niniejszego wniosku; dalej: „Aktywa (...) Produktu”).

Konieczność specjalnego potraktowania tych akurat aktywów wynika z faktu, iż Właściciel, będący producentem wielu wyrobów (...) wytwarzanych w jego kilkudziesięciu (...), w ogóle nie posiada w swoich strukturach wydziału (...). Badania wszelkich wytwarzanych przez Właściciela w procesach produkcyjnych (...) zleca on bowiem na zasadzie outsourcingu swojej spółce zależnej, specjalizującej się w tego rodzaju działalności, czyli Nabywcy. Mając na względzie powyższy model organizacyjno-biznesowy, zamiarem Właściciela jest, aby po nabyciu Zakładu Aktywa (...) Produktu finalnie znalazły się właśnie u Nabywcy i stamtąd (na zasadzie outsourcingu - jak to ma miejsce w przypadku pozostałych (...) Właściciela) uczestniczyły w świadczeniu usług (...) na rzecz Zakładu - już będącego częścią przedsiębiorstwa Właściciela.

Aktywa (...) Produktu nie wejdą zatem w skład przedmiotu Transakcji powiązanej i zostaną równolegle odpłatnie zbyte przez Wnioskodawcę bezpośrednio na rzecz Nabywcy, który zawrze z Właścicielem umowę o świadczenie przez niego usług (...) na potrzeby Zakładu w postaci badania Produktu wytwarzanego przez Zakład (będący już częścią przedsiębiorstwa Właściciela). W konsekwencji, Zakład będzie mógł nieprzerwanie kontynuować działalność w zakresie wytwarzania Produktu.

W ramach Transakcji, Wnioskodawca i Nabywca zawrą umowę, na podstawie której Nabywca nabędzie od Wnioskodawcy Aktywa (...) Produktu, na które złożą się:

a)Wyposażenie (...), na które składają się maszyny, sprzęt komputerowy, narzędzia dedykowane do przekazywanego sprzętu, meble, osprzęt (elastyczne połączenie urządzeń z infrastrukturą budowlaną) oraz złączki wykorzystywane w związku z Aktywami (...) Produktu,

b)Oprogramowanie zainstalowane na sprzęcie (...), należącym do wyposażenia (...),

c)Licencje na systemy operacyjne będą musiały zostać zakupione przez Nabywcę,

d)Prawo do korzystania z niektórych Metod Własnych (...) Wnioskodawcy wyłącznie do diagnostyki, testowania i analizy produktów Produktu wraz z dokumentacją (...), zawierającą pełny opis tych metod oraz informacje w zakresie stosowanej metody Partnera po uzyskaniu niezbędnych zgód,

e)Zapasy wykorzystywane na potrzeby (...), tj. części zamienne, materiały eksploatacyjne, (...) i próbki archiwalne Produktu,

f)Dokumenty i nośniki zawierające informacje dotyczące lub związane z Aktywami (...) Produktu,

g)Informacja o zakresie umowy serwisowej optycznej kontroli jakości (...) związanej z Produktem bez przenoszenia praw i obowiązków z tej umowy,

h)Wpisy kontrolne związane z przekazywaną aparaturą,

i)Dokumentacja systemu zarządzania (...) w obszarze Produktu,

j)Informacje o dostawcach (...), materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych - numery katalogowe; wykaz zewnętrznych dostawców usług serwisowych wyposażenia (w tym systemów informatycznych), materiały BHP (w tym odzież roboczą) oraz wszystkie wymagania w tym zakresie,

k)Bieżąca dokumentacja przekazywanego wyposażenia (...),

l)Historyczne wyniki analiz (...) Produktu.

Przeniesienie powyższych składników majątkowych spowoduje jednocześnie przejście na Nabywcę funkcji (...) związanych z Produktem realizowanych obecnie przez kilkoro (około czworo) dedykowanych pracowników (...) Wnioskodawcy, którzy posiadają doświadczenie i wymagane kwalifikacje do samodzielnej realizacji usług (...) w postaci badania Produktu wytwarzanego przez Zakład będący już częścią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Pracownicy ci zostaną przejęci przez Nabywcę z mocy art. 23(1) ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) (dalej: „Kodeks Pracy”), to jest na skutek przejścia części zakładu pracy, o którym mowa w tym przepisie. Celem uniknięcia wątpliwości w tym miejscu należy dodać, że w ramach Transakcji nie będą przejmowani inni pracownicy komórki (...) Wnioskodawcy, gdyż realizowane przez nich zadania (funkcje) nie są w głównej mierze związane z badaniem Produktu, ale dotyczą co do zasady innych produktów (...) wytwarzanych w działalności Wnioskodawcy.

Jako że Transakcja ma się odbyć za kilka miesięcy (a Zakład cały czas normalnie funkcjonuje) jej przedmiot może się nieznacznie różnić (tj. przedmiotem Transakcji może być nieznacznie mniejsza albo większa ilość kategorii składników majątkowych), co jednakże nie zmieni w żaden sposób jej charakteru.

Natomiast poza wskazanymi wyżej składnikami, przedmiotem Transakcji nie będą pozostałe składniki majątkowe i niemajątkowe należące do Zakładu Wnioskodawcy (niezwiązane z Aktywami (...) Produktu), w szczególności:

inne środki niż opisane powyżej trwałe bądź wartości niematerialne i prawne Wnioskodawcy,

inni niż wymienieni pracownicy Wnioskodawcy,

prawa i obowiązki wynikające z umów najmu powierzchni biurowej, ani z żadnych innych umów (oprócz umów pracowniczych),

rachunki bankowe, których posiadaczem jest Wnioskodawca i zgromadzone na nich środki pieniężne,

należności i zobowiązania handlowe wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę umów (Aktywa (...) Produktu wykorzystywane są przez Wnioskodawcę tylko na potrzeby wewnętrzne, czyli nie biorą udziału w świadczeniu usług innym podmiotom),

rezerwy księgowe,

zobowiązania i należności publiczno-prawne Wnioskodawcy.

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że Nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Działalność opodatkowana Nabywcy dotyczy świadczenia usług (...) na rzecz innych podmiotów (w tym na rzecz Właściciela oraz spółek z jego Grupy Kapitałowej). Po Transakcji Nabywca będzie w szczególności dokonywał opodatkowanej podatkiem VAT sprzedaży usług (...) dotyczących analiz Produktu wykonywanych przy użyciu Aktywów (...) Produktu na rzecz Właściciela.

Przedmiot Transakcji nie jest w ramach Wnioskodawcy wyodrębniony:

1.organizacyjnie - działalność Wnioskodawcy polega wytwarzaniu i sprzedaży kilkudziesięciu produktów (...) wytwarzanych w jego (...) (w tym również Produktu w Zakładzie). Analizy (...) na potrzeby Produktu wykonywane są przez specjalistyczną komórkę organizacyjną Wnioskodawcy (Dział (...)), jednak wewnątrz tej komórki nie został formalnie wydzielony zespół dedykowany na potrzeby wykonywania wyłącznie analiz Produktu. Ponadto, elementy składające się na przedmiot Transakcji nie zostały w żaden inny sposób wyodrębnione organizacyjnie w strukturze Wnioskodawcy. Po Transakcji, pracownicy (...) będą pracować w pomieszczeniach najmowanych przez Nabywcę od Właściciela. Docelowe pomieszczenia zostaną przed Transakcją dostosowane przez Wnioskodawcę do wymagań technicznych. Po Transakcji skład osobowy pracowników (...) rozszerzy się o dodatkowe osoby (około dwie), które Nabywca zatrudni odpowiednio wcześniej do pracy w (...) a Wnioskodawca ich przeszkoli przed Transakcją z obsługi przekazywanego wyposażenia. Oznacza to brak nie tylko wyodrębnienia, ale i ciągłości organizacyjnej (...) przed i po Transakcji.

2.finansowo - Wnioskodawca dla składników majątku składających się na Aktywa (...) Produktu nie prowadzi odrębnej księgowości w ramach systemu finansowo-księgowego. Generalnie, koszty związane z działalnością (...) można zidentyfikować księgowo poprzez MPK (miejsca powstawania kosztów), ale Wnioskodawca nie prowadzi analityki tych kosztów z podziałem na produkty. Przedmiot Transakcji nie jest również w żaden inny sposób wyodrębniony w dokumentach finansowych Wnioskodawcy, takich jak rejestr środków trwałych czy rachunek zysków i strat. Można oczywiście „ręcznie” wskazać w rejestrze środków trwałych składniki, które wejdą w skład Aktywów (...) Produktu, jednak nie są one w jakikolwiek sposób w tym rejestrze wyodrębnione. Aktywa (...) Produktu nie generują też bezpośrednio żadnych przychodów Wnioskodawcy, gdyż nie świadczy on innym podmiotom usług (...) - badania wykonywane są jedynie na potrzeby wewnętrzne w procesie wytwarzania Produktu sprzedawanego przez Wnioskodawcę. Należy wskazać, że możliwe jest określenie kosztów wynagrodzeń i innych kosztów pracowniczych związanych z pracownikami, którzy stanowią część zakładu pracy będącą elementem przedmiotu Transakcji.

Również w skład przedmiotu Transakcji nie wchodzą zobowiązania i należności handlowe ani środki pieniężne.

3.funkcjonalnie - w ramach Transakcji do Nabywcy zostaną przeniesione funkcje (...) związane z Produktem wytwarzanym przez Zakład. Nie zostały one jednak w żaden sposób wyodrębnione w strukturze Wnioskodawcy.

W tym miejscu należy wskazać, że przedmiot Transakcji, w ocenie Wnioskodawcy, nie jest zdolny do samodzielnego realizowania działalności gospodarczej, co wynika z ograniczenia jego zakresu wyłącznie do czynności badania produktów (...) i mediów pomocniczych niezbędnych do ich wytworzenia. Przedmiot Transakcji nie zawiera bowiem chociażby żadnych narzędzi o charakterze sprzedażowym (by móc lokować świadczone usługi na rynku), zakupowym (by móc pozyskiwać zasoby niezbędne do świadczenia usług) czy zarządczym (by móc zarządzać tymi aktywami - w skład Aktywów (...) Produktu nie wchodzi w szczególności osoba nimi zarządzająca).

Pytania

1.Czy opisane wyżej Aktywa (…) Produktu mające być przedmiotem Transakcji nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT? Konsekwentnie, czy Transakcja nabycia przez Nabywcę Aktywów (…) Produktu nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług przez Wnioskodawcę na rzecz Nabywcy?

2.W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego VAT wynikającego z wystawionej przez Wnioskodawcę faktury sprzedaży dokumentującej Transakcję?

Stanowisko Zainteresowanych

1.Zdaniem Wnioskodawcy, opisane wyżej Aktywa (…) Produktu mające być przedmiotem Transakcji nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Konsekwentnie, Transakcja nabycia przez Nabywcę Aktywów (…) Produktu nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług przez Wnioskodawcę na rzecz Nabywcy.

2.Zdaniem Wnioskodawcy, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego VAT wynikającego z wystawionej przez Wnioskodawcę faktury sprzedaży dokumentującej Transakcję.

Uzasadnienie

Ad 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Z kolei, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów, czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie czynności te, chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów, czy też odpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT definiuje pojęcie ZCP jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z art. 55(1) ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) (dalej jako: „Kodeks Cywilny”), przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przepis art. 55(1) Kodeksu Cywilnego definiując przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym, wskazuje, że stanowi ono zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, podając przy tym przykładowe elementy wchodzące w jego skład - stanowiące w większości prawa o różnej postaci i treści. Czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo lub jego część w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewną całość (zespół). Występowanie elementu organizacji pozwala odróżnić przedsiębiorstwo od majątku, gdyż ten ostatni nie jest przedmiotem organizacji i stanowi jedynie zbiór elementów wchodzących w skład zorganizowanej całości, jaką jest przedsiębiorstwo.

Przede wszystkim dla uznania, iż przedmiotem określonej czynności jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych. Nie może być to przypadkowy zbiór składników, posłużenie się przez ustawodawcę słowem „zespół” wskazuje, iż ma być to zbiór składników funkcjonalnie ze sobą powiązanych.

Ustawodawca wymaga też, aby był to zespół wyodrębniony organizacyjnie, przy czym nie musi to być odrębny oddział. Wydzielenie organizacyjne będzie zrealizowane również wówczas, gdy zespół składników majątkowych i niemajątkowych będzie służył realizowaniu pewnej wyodrębnionej funkcji (rodzaj działalności).

Zgodnie z wykładnią prezentowaną przez sądy administracyjne, dany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, może zostać uznany za ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,

mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące powyższe zadania.

Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Ponieważ ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odniesienie do każdej z tych przesłanek osobno.

Jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiotem Transakcji będą Aktywa (…) Produktu, na które złożą się:

a)Wyposażenie (...), na które składają się maszyny, sprzęt komputerowy, narzędzia dedykowane do przekazywanego sprzętu, meble, osprzęt (elastyczne połączenie urządzeń z infrastrukturą budowlaną) oraz złączki wykorzystywane w związku z Aktywami (…) Produktu,

b)Oprogramowanie zainstalowane na sprzęcie (…), należącym do wyposażenia (…),

c)Licencje na systemy operacyjne będą musiały zostać zakupione przez Nabywcę.

d)Prawo do korzystania z niektórych Metod Własnych (…) Wnioskodawcy wyłącznie do diagnostyki, testowania i analizy produktów Produktu wraz z dokumentacją (...), zawierającą pełny opis tych metod oraz informacje w zakresie stosowanej metody Partnera po uzyskaniu niezbędnych zgód,

e)Zapasy wykorzystywane na potrzeby (…), tj. części zamienne, materiały eksploatacyjne, (…) i próbki archiwalne Produktu,

f)Dokumenty i nośniki zawierające informacje dotyczące lub związane z Aktywami (…) Produktu,

g)Informacja o zakresie umowy serwisowej optycznej kontroli jakości (…) związanej z Produktem bez przenoszenia praw i obowiązków z tej umowy,

h)Wpisy kontrolne związane z przekazywaną aparaturą,

i)Dokumentacja systemu zarządzania (…) w obszarze Produktu,

j)Informacje o dostawcach (…), materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych - numery katalogowe; wykaz zewnętrznych dostawców usług serwisowych wyposażenia (w tym systemów informatycznych), materiały BHP (w tym odzież roboczą) oraz wszystkie wymagania w tym zakresie,

k)Bieżąca dokumentacja przekazywanego wyposażenia (…),

l)Historyczne wyniki analiz (...) Produktu.

Przeniesienie powyższych składników majątkowych spowoduje przejście na Nabywcę funkcji (…) związanych z Produktem realizowanych obecnie przez kilkoro (około czworo) dedykowanych pracowników (…) Wnioskodawcy, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Pracownicy ci zostaną przejęci przez Nabywcę z mocy art. 23(1) Kodeksu Pracy, to jest na skutek przejścia części zakładu pracy, o którym mowa w tym przepisie. Celem uniknięcia wątpliwości, w tym miejscu należy dodać, że w ramach Transakcji nie będą przejmowani inni pracownicy komórki (...) Wnioskodawcy, gdyż realizowane przez nich zadania (funkcje) nie są w głównej mierze związane z badaniem Produktu, ale dotyczą innych produktów (...) wytwarzanych w działalności Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy, z powyższego jednoznacznie wynika, że w związku z Transakcją dojdzie do odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia przez Wnioskodawcę usług na rzecz Nabywcy. Konsekwentnie, Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Poniżej Wnioskodawca wyjaśnia, dlaczego w jego ocenie Aktywa (…) Produktu jako przedmiot Transakcji nie mogą zostać uznane za ZCP.

Jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiot Transakcji nie spełnia łącznie wszystkich przesłanek wyodrębnienia w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy koniecznych do uznania go za ZCP.

Wyodrębnienie organizacyjne

Zdaniem Wnioskodawcy, aby móc mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym z przedsiębiorstwa danych składników majątku, niezbędne jest, aby składniki te pozostawały we wzajemnych relacjach, pozwalających uznawać je za zespół składników, który może samodzielnie realizować określone zadania.

Bezsprzecznie zatem niewystarczającym powodem do uznania danych składników majątku za wyodrębnione organizacyjnie z przedsiębiorstwa jest tworzenie przez nie zbioru przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest ich przynależność, pod względem własności, do jednego podmiotu gospodarczego. Tak wskazują również organy skarbowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, np.: interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.546.2021.2.KOM.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, działalność Działu (…) Wnioskodawcy polega na realizacji funkcji (...) dotyczących wszystkich produktów (...) wytwarzanych przez jego przedsiębiorstwo. Natomiast, struktura organizacyjna tej komórki ma charakter funkcjonalny. To znaczy, że nie zostały w niej wyodrębnione w żadnej formie linie biznesowe związane z danym produktem (w tym Produktem wytwarzanym przez Zakład). Konsekwentnie, w związku z Transakcją na Nabywcę po prostu przeniesione zostaną wybrane aktywa, które w ramach realizowanej na wewnętrzne potrzeby funkcji (…) są związane z Produktem. Pracownicy, którzy (jako część zakładu pracy) zostaną przeniesieni do Nabywcy, u Wnioskodawcy realizują głównie badanie Produktu.

Ponadto, elementy składające się na Aktywa (…) Produktu nie zostały w żaden inny sposób wyodrębnione organizacyjnie w strukturze Wnioskodawcy. Po Transakcji, pracownicy (...) będą pracować w pomieszczeniach najmowanych przez Nabywcę od Właściciela. Docelowe pomieszczenia zostaną przed Transakcją dostosowane przez Wnioskodawcę do wymagań technicznych. Po Transakcji skład osobowy pracowników (...) rozszerzy się o dodatkowe osoby (około dwie), które Nabywca zatrudni odpowiednio wcześniej do pracy w (...), a Wnioskodawca ich przeszkoli przed Transakcją z obsługi przekazywanego wyposażenia. Oznacza to brak nie tylko wyodrębnienia, ale i ciągłości organizacyjnej (...) przed i po Transakcji. Konsekwentnie, w ocenie Wnioskodawcy, przedmiot Transakcji nie spełnia przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego.

Wyodrębnienie finansowe

Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie, wymóg wyodrębnienia finansowego jest spełniony wówczas, gdy istnieje możliwość przypisania przychodów, jakie generuje analizowana część przedsiębiorstwa oraz odpowiadających im wydatków, czyli ustalenia, jaka jest rentowność tej części (gałęzi) działalności podatnika. Natomiast wyodrębnienie finansowe nie musi być realizowane poprzez całkowitą samodzielność finansową zespołu składników majątkowych.

Z przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Aktywa (…) Produktu wprost nie generują żadnych przychodów Wnioskodawcy, gdyż nie świadczy on innym podmiotom usług (…) - badania wykonywane są jedynie na potrzeby wewnętrzne w procesie wytwarzania Produktu sprzedawanego przez Wnioskodawcę. Możliwe jest oczywiście określenie kosztów ponoszonych przy badaniu Produktu, w tym kosztów wynagrodzeń i innych kosztów pracowniczych związanych z pracownikami, którzy stanowią część zakładu pracy, która ma być elementem przedmiotu Transakcji, ale można je wiązać jedynie z przychodami Wnioskodawcy ze sprzedaży Produktu, a nie z przychodami ze świadczenia usług (…), bo takowych Wnioskodawca nie generuje.

Jednocześnie, należy podkreślić, że Wnioskodawca dla składników majątku składających się na Aktywa (…) Produktu nie prowadzi odrębnej księgowości w ramach systemu finansowo-księgowego. Generalnie, koszty związane z działalnością (...) można zidentyfikować księgowo poprzez MPK (miejsca powstawania kosztów), ale Wnioskodawca nie prowadzi analityki tych kosztów z podziałem na produkty. Przedmiot Transakcji nie jest również w żaden inny sposób wyodrębniony w dokumentach finansowych Wnioskodawcy, takich jak rejestr środków trwałych czy rachunek zysków i strat. I choć można wskazać w rejestrze środków trwałych składniki, które wejdą w skład Aktywów (…) Produktu, to jednak nie są one w jakikolwiek sposób w tym rejestrze wyodrębnione. Również w skład Przedmiotu Transakcji nie wchodzą zobowiązania i należności handlowe, ani środki pieniężne.

Dlatego też - zdaniem Wnioskodawcy - Aktywa (…) Produktu nie spełniają przesłanki wyodrębnienia finansowego w jego przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Aby uznać, że przedmiot transakcji był wyodrębniony funkcjonalnie, zespół składników powinien być przeznaczony do realizowania określonego rodzaju działalności gospodarczej i w praktyce orzeczniczej uznaje się, iż jest to właściwie najistotniejszy wymóg przytoczonej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z jednej bowiem strony podatnik ma do pewnego stopnia dowolność w ustalaniu, jakie konkretnie składniki materialne i niematerialne wejdą w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, z drugiej jednak strony zespół składników, który mógłby być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi być na tyle spójny, aby mógł działać jako samodzielne przedsiębiorstwo realizujące takie zadania.

W ramach Transakcji na Nabywcę zostaną przeniesione funkcje (…) związane z Produktem wytwarzanym przez Zakład. Nie zostały one jednak w żaden sposób wyodrębnione w strukturze Wnioskodawcy.

W tym miejscu należy wskazać, że przedmiot Transakcji, w ocenie Wnioskodawcy, nie jest zdolny do samodzielnego realizowania działalności gospodarczej, co wynika z ograniczenia jego zakresu wyłącznie do czynności badania produktów (…) i mediów pomocniczych niezbędnych do ich wytworzenia. Przedmiot Transakcji nie zawiera bowiem chociażby żadnych narzędzi o charakterze sprzedażowym (by móc lokować świadczone usługi na rynku), zakupowym (by móc pozyskiwać zasoby niezbędne do świadczenia usług) czy zarządczym (by móc zarządzać tymi aktywami - w skład Aktywów (…) Produktu nie wchodzi w szczególności osoba nimi zarządzająca).

W tym miejscu, istotną okoliczność stanowi fakt, że z uwagi na przeniesienie na Nabywcę funkcji (...) w zakresie Produktu, na podstawie obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy, dojdzie do przejścia części zakładu pracy, co będzie skutkować automatycznym przeniesieniem wybranych stosunków pracy z Wnioskodawcy na Nabywcę. Powyższe jednak w żaden sposób nie wpływa na ocenę, czy Aktywa (…) Produktu mogą lub nie mogą stanowić ZCP. W interpretacjach podatkowych wielokrotnie wskazywano, że przejście części zakładu pracy nie musi być związane z transakcją przeniesienia ZCP, przykładowo w:

interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2020 r., sygn. 0112- KDIL4.4012.509.2019.3.JK,

interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2019 r., sygn. 0111- KDIB3-2.4012.272.2019.1.MD.

Konsekwentnie, w ocenie Wnioskodawcy, przedmiot Transakcji nie spełnia przesłanki wyodrębnienia funkcjonalnego.

Jak Wnioskodawca wskazał powyżej, do uznania danego zespołu składników za ZCP, konieczne jest łączne spełnienie wszystkich analizowanych przesłanek. A w omawianym tu przypadku (zdarzeniu przyszłym) wręcz żadna z tych trzech przesłanek (wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne) nie będzie co do zasady spełniona. Wyklucza to, w ocenie Wnioskodawcy, możliwość uznania Aktywów (…) Produktu mających być przedmiotem Transakcji za ZCP. Tym bardziej, że - jak wskazano powyżej - Aktywa (…) Produktu nie są wyodrębnione na tyle, by móc w oparciu o nie prowadzić samodzielną działalność gospodarczą.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, Aktywa (…) Produktu jako przedmiot Transakcji nie mogą zostać uznane za ZCP i konsekwentnie, Transakcja nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast będzie podlegać opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów albo odpłatne świadczenie usług przez Wnioskodawcę na rzecz Nabywcy.

Ad 2

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: (i) nabycia towarów i usług, (ii) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zatem jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że przedmiot Transakcji będzie wykorzystywany przez Nabywcę do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (w zakresie sprzedaży usług (…) dotyczących analiz Produktu wykonywanych przy użyciu Aktywów (…) Produktu na rzecz Właściciela). Mając zatem na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunek uprawniający do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie spełniony.

W konsekwencji Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze lub fakturach dokumentujących sprzedaż Przedmiotu Transakcji przez Wnioskodawcę.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych, które dotyczyły transakcji nabycia składników majątkowych, niestanowiących ZCP, które były wykorzystywane przez nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych, przykładowo w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.341.2021.2.MS): „Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. (...)

(...) Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że przedmiotowe nieruchomości wykorzystywane będą przez nabywcę (jak wynika z wniosku - nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT) do czynności opodatkowanych. Po nabyciu nieruchomości nabywca będzie prowadził przy wykorzystaniu nieruchomości działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w zakresie dzierżawy lub wynajmu nieruchomości. Ponadto nie zaistnieją przesłanki wyłączające prawo do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, gdyż transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zatem nabywca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości.”

analogicznie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP4-3.4012.258.2021.2.JJ).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczących się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych (zob. wyrok NSA z 20 kwietnia 2018 r. sygn. akt I FSK 1113/16) „przedsiębiorstwo” w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy oznacza każdy zespół składników służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, jeżeli jest wystarczający do prowadzenia przez nabywcę w oparciu o przekazane składniki majątkowe w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej.

Pojęcie przedsiębiorstwa określonego w tym przepisie można interpretować też w świetle art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), ale wyłącznie pomocniczo z uwagi na autonomię prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 551 ustawy Kodeks cywilny:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, ustawodawca wyłączył ponadto z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić ponadto należy następujące okoliczności:

1)zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2)faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy powinien być interpretowany również z uwzględnieniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości WE w sprawie C-497/01 odnoszącego się do treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347, poz. 1 ze zm.). Należy zauważyć, że prawodawca unijny stanowiąc regulację ww. art. 19 Dyrektywy 112 nie zdefiniował jednak użytego w niej pojęcia prawnego „całości lub części majątku”. W wyroku C-497/01 w sprawie Zita Modes przeciwko Administration de lenregistrement et des domaines Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń – innych niż te, o których mowa w Dyrektywie, podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz – w zależności od konkretnego przypadku – składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”.

Z orzeczenia tego wynika ponadto, że w świetle tej normy dyrektywy – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Trybunału należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Tym bardziej, elementem tym nie mogą być obciążające zorganizowaną część przedsiębiorstwa zobowiązania. W tym zakresie Trybunał uznał bowiem, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christem Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych, np. w wyroku NSA z 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12, czy z 24 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 1316/15.

O tym, czy nastąpi zbycie zorganizowanej część przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Zbywca i Nabywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Działalność opodatkowana Nabywcy dotyczy świadczenia usług (...) na rzecz innych podmiotów (w tym na rzecz Właściciela oraz spółek z jego Grupy Kapitałowej). Po Transakcji Nabywca będzie w szczególności dokonywał opodatkowanej podatkiem VAT sprzedaży usług (...) dotyczących analiz Produktu wykonywanych przy użyciu Aktywów (...) Produktu na rzecz Właściciela.

W ramach Transakcji, Zbywca i Nabywca zawrą umowę, na podstawie której Nabywca nabędzie Aktywa (...) Produktu, na które złożą się:

wyposażenie (...), na które składają się maszyny, sprzęt komputerowy, narzędzia dedykowane do przekazywanego sprzętu, meble, osprzęt (elastyczne połączenie urządzeń z infrastrukturą budowlaną) oraz złączki wykorzystywane w związku z Aktywami (...) Produktu,

oprogramowanie zainstalowane na sprzęcie (...), należącym do wyposażenia (...),

licencje na systemy operacyjne będą musiały zostać zakupione przez Nabywcę,

prawo do korzystania z niektórych Metod Własnych (...) Zbywcy wyłącznie do diagnostyki, testowania i analizy produktów Produktu wraz z dokumentacją (...), zawierającą pełny opis tych metod oraz informacje w zakresie stosowanej metody Partnera po uzyskaniu niezbędnych zgód,

zapasy wykorzystywane na potrzeby (...), tj. części zamienne, materiały eksploatacyjne(...) i próbki archiwalne Produktu,

dokumenty i nośniki zawierające informacje dotyczące lub związane z Aktywami (...) Produktu,

informacja o zakresie umowy serwisowej optycznej kontroli jakości (...) związanej z Produktem bez przenoszenia praw i obowiązków z tej umowy,

wpisy kontrolne związane z przekazywaną aparaturą,

dokumentacja systemu zarządzania (...) w obszarze Produktu,

informacje o dostawcach (...), materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych - numery katalogowe; wykaz zewnętrznych dostawców usług serwisowych wyposażenia (w tym systemów informatycznych), materiały BHP (w tym odzież roboczą) oraz wszystkie wymagania w tym zakresie,

bieżąca dokumentacja przekazywanego wyposażenia (...),

historyczne wyniki analiz (...) Produktu.

Przeniesienie powyższych składników majątkowych spowoduje jednocześnie przejście na Nabywcę funkcji (...) związanych z Produktem realizowanych obecnie przez kilkoro (około czworo) dedykowanych pracowników (...) Zbywcy, którzy posiadają doświadczenie i wymagane kwalifikacje do samodzielnej realizacji usług (...) w postaci badania Produktu wytwarzanego przez Zakład będący już częścią przedsiębiorstwa Zbywcy. Pracownicy zostaną przejęci przez Nabywcę z mocy art. 231 Kodeks pracy, to jest na skutek przejścia części zakładu pracy, o którym mowa w tym przepisie. W ramach Transakcji nie będą przejmowani inni pracownicy komórki (...), gdyż realizowane przez nich zadania (funkcje) nie są w głównej mierze związane z badaniem Produktu, ale dotyczą co do zasady innych produktów (...) wytwarzanych w działalności Zbywcy.

Jako że Transakcja ma się odbyć za kilka miesięcy (a Zakład cały czas normalnie funkcjonuje) jej przedmiot może się nieznacznie różnić (tj. przedmiotem Transakcji może być nieznacznie mniejsza albo większa ilość kategorii składników majątkowych), co jednakże nie zmieni w żaden sposób jej charakteru.

Natomiast poza wskazanymi wyżej składnikami, przedmiotem Transakcji nie będą pozostałe składniki majątkowe i niemajątkowe należące do Zakładu Zbywcy (niezwiązane z Aktywami (...) Produktu), w szczególności:

inne środki niż opisane powyżej trwałe bądź wartości niematerialne i prawne Zbywcy,

inni niż wymienieni pracownicy Zbywcy,

prawa i obowiązki wynikające z umów najmu powierzchni biurowej, ani z żadnych innych umów (oprócz umów pracowniczych),

rachunki bankowe, których posiadaczem jest Zbywca i zgromadzone na nich środki pieniężne,

należności i zobowiązania handlowe wynikające z zawartych przez Zbywcę umów (Aktywa (...) Produktu wykorzystywane są przez Zbywcę tylko na potrzeby wewnętrzne, czyli nie biorą udziału w świadczeniu usług innym podmiotom),

rezerwy księgowe,

zobowiązania i należności publiczno-prawne Wnioskodawcy.

Wątpliwości Zainteresowanych w pierwszej kolejności dotyczą kwestii ustalenia, czy nabywane przez Nabywcę składniki majątku stanowią bądź nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ, jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej,  to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności, że doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazano powyżej, kryterium uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przenoszonych składników, jest ich zorganizowany charakter, dzięki któremu mogą one realizować zadania gospodarcze. Kluczowa zatem jest ich wzajemna funkcjonalność oraz organizacyjna odrębność. Wskazać także należy, że muszą być to składniki zarówno materialne, jak i niematerialne ściśle związane z przedsiębiorstwem. Przy czym, sama czynność przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczy głównie kompletnego objęcia fizycznych elementów umożliwiających określone działanie, a jeśli z taką działalnością związane są także składniki niematerialne, wówczas także i one powinny zostać przeniesione na nowego nabywcę.

Podstawowym wymogiem do uznania dostawy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, że wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych, które Nabywca zamierza nabyć od Sprzedającego nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.

Nie można w niniejszej sprawie stwierdzić, że nabywane składniki majątku, tj.:

wyposażenie (...), na które składają się maszyny, sprzęt komputerowy, narzędzia dedykowane do przekazywanego sprzętu, meble, osprzęt (elastyczne połączenie urządzeń z infrastrukturą budowlaną) oraz złączki wykorzystywane w związku z Aktywami (...) Produktu,

oprogramowanie zainstalowane na sprzęcie (...), należącym do wyposażenia (...),

licencje na systemy operacyjne będą musiały zostać zakupione przez Nabywcę,

prawo do korzystania z niektórych Metod Własnych (...) Wnioskodawcy wyłącznie do diagnostyki, testowania i analizy produktów Produktu wraz z dokumentacją (...), zawierającą pełny opis tych metod oraz informacje w zakresie stosowanej metody Partnera po uzyskaniu niezbędnych zgód,

zapasy wykorzystywane na potrzeby (...), tj. części zamienne, materiały eksploatacyjne, (...) i próbki archiwalne Produktu,

dokumenty i nośniki zawierające informacje dotyczące lub związane z Aktywami (...) Produktu,

informacja o zakresie umowy serwisowej optycznej kontroli jakości (...) związanej z Produktem bez przenoszenia praw i obowiązków z tej umowy,

wpisy kontrolne związane z przekazywaną aparaturą,

dokumentacja systemu zarządzania (...) w obszarze Produktu,

informacje o dostawcach (...), materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych - numery katalogowe; wykaz zewnętrznych dostawców usług serwisowych wyposażenia (w tym systemów informatycznych), materiały BHP (w tym odzież roboczą) oraz wszystkie wymagania w tym zakresie,

bieżąca dokumentacja przekazywanego wyposażenia (...),

historyczne wyniki analiz (...) Produktu

będą stanowiły zespół składników materialnych i niematerialnych cechujących się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym pozwalającym na  prowadzenie przy ich wykorzystaniu samodzielnej działalności gospodarczej.

Jak wskazał Zbywca, przedmiot Transakcji nie jest w jego ramach wyodrębniony:

1.organizacyjnie - działalność Zbywcy polega wytwarzaniu i sprzedaży kilkudziesięciu produktów (...) wytwarzanych w jego (...) (w tym również Produktu w Zakładzie). Analizy (...) na potrzeby Produktu wykonywane są przez specjalistyczną komórkę organizacyjną Zbywcy (Dział (...)), jednak wewnątrz tej komórki nie został formalnie wydzielony zespół dedykowany na potrzeby wykonywania wyłącznie analiz Produktu. Ponadto, elementy składające się na przedmiot Transakcji nie zostały w żaden inny sposób wyodrębnione organizacyjnie w strukturze Zbywcy. Po Transakcji, pracownicy (...) będą pracować w pomieszczeniach najmowanych przez Nabywcę od Właściciela. Docelowe pomieszczenia zostaną przed Transakcją dostosowane przez Zbywcę do wymagań technicznych. Po Transakcji skład osobowy pracowników (...) rozszerzy się o dodatkowe osoby (około dwie), które Nabywca zatrudni odpowiednio wcześniej do pracy w (...) a Zbywca ich przeszkoli przed Transakcją z obsługi przekazywanego wyposażenia. Oznacza to brak nie tylko wyodrębnienia, ale i ciągłości organizacyjnej (...) przed i po Transakcji.

2.finansowo - Zbywca dla składników majątku składających się na Aktywa (...) Produktu nie prowadzi odrębnej księgowości w ramach systemu finansowo-księgowego. Generalnie, koszty związane z działalnością (...) można zidentyfikować księgowo poprzez MPK (miejsca powstawania kosztów), ale Zbywca nie prowadzi analityki tych kosztów z podziałem na produkty. Przedmiot Transakcji nie jest również w żaden inny sposób wyodrębniony w dokumentach finansowych Zbywcy, takich jak rejestr środków trwałych czy rachunek zysków i strat. Można oczywiście „ręcznie” wskazać w rejestrze środków trwałych składniki, które wejdą w skład Aktywów (...) Produktu, jednak nie są one w jakikolwiek sposób w tym rejestrze wyodrębnione. Aktywa (...) Produktu nie generują też bezpośrednio żadnych przychodów Zbywcy, gdyż nie świadczy on innym podmiotom usług (...) - badania wykonywane są jedynie na potrzeby wewnętrzne w procesie wytwarzania Produktu sprzedawanego przez Zbywcę. Należy wskazać, że możliwe jest określenie kosztów wynagrodzeń i innych kosztów pracowniczych związanych z pracownikami, którzy stanowią część zakładu pracy będącą elementem przedmiotu Transakcji.

Również w skład przedmiotu Transakcji nie wchodzą zobowiązania i należności handlowe ani środki pieniężne.

3.funkcjonalnie - w ramach Transakcji do Nabywcy zostaną przeniesione funkcje (...) związane z Produktem wytwarzanym przez Zakład. Nie zostały one jednak w żaden sposób wyodrębnione w strukturze Zbywcy.

Przedmiot Transakcji nie zawiera żadnych narzędzi o charakterze sprzedażowym (by móc lokować świadczone usługi na rynku), zakupowym (by móc pozyskiwać zasoby niezbędne do świadczenia usług) czy zarządczym (by móc zarządzać tymi aktywami - w skład Aktywów (...) Produktu nie wchodzi w szczególności osoba nimi zarządzająca).

Zatem w okolicznościach niniejszej sprawy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, nabywany przez Nabywcę, nie cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym. Nie dojdzie do sprzedaży zobowiązań. Przedmiotowa transakcja nie będzie stanowiła zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z tych względów, że dostawie ww. składników majątkowych nie będzie towarzyszył transfer wielu istotnych aktywów definiujących przedsiębiorstwo i pozwalających na prowadzenie odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej. Nie będzie przejęcia wierzytelności, należności, roszczeń wobec osób trzecich, środków pieniężnych w kasie i na rachunkach bankowych. Z wniosku nie wynika także, aby przejmowany majątek był wyodrębniony w strukturze organizacyjnie jako dział, wydział, odział. Tak więc, jako że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy nie jest definicją samoistną i należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, to nie dotyczy ona zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W konsekwencji skoro zbywane składniki nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to transakcja zbycia tych składników nie będzie mogła być wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, a czynność sprzedaży Nabywcy składników majątkowych, które nie będą tworzyły zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sprzedającego – nie będzie podlegała wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem VAT. Transakcja ta będzie stanowiła, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy i odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy.

Tym samym, dostawę na rzecz Nabywcy każdego z wymienionych we wniosku składników majątku należy opodatkować podatkiem VAT według stawki podatku właściwej dla każdego poszczególnego składnika.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

 Kwotę podatku naliczonego stanowi:

1)suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi. Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Tym samym w każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki prawno-podatkowe było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć, dokonując tych czynności.

Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że po Transakcji Nabywca będzie dokonywał opodatkowanej podatkiem VAT sprzedaży usług (...) dotyczących analiz Produktu wykonywanych przy użyciu Aktywów (...) Produktu na rzecz Właściciela.

W przedmiotowej interpretacji wyjaśniono wyżej, że Nabywca nabędzie poszczególne składniki majątkowe, które nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ich sprzedaż powinna być opodatkowana podatkiem VAT według stawek właściwych, gdyż nie będzie stanowiła czynności zdefiniowanej w art. 6 pkt 1 ustawy. Tak więc, o ile otrzymana od Sprzedającego faktura nie będzie dokumentowała transakcji zwolnionej od podatku, to Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości albo w części z tej faktury, jako podatnikowi wykorzystującemu nabyte składniki majątkowego do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy wskazać, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług poszczególnych składników majątkowych, gdyż nie było to w przedmiotem zapytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę  na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –  Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).