Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem jachtu - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.242.2022.2.ABU

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.242.2022.2.ABU

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem jachtu

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej dokumentującej nabycie jachtu jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej dokumentującej nabycie jachtu.

Uzupełnili go Państwo pismem z dnia 27 czerwca 2022 r. (data wpływu 4 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni prowadzi działalność w postaci spółki komandytowej zarejestrowanej (...) 2017 roku pod nazwą (…) prowadzoną pod adresem (…). Działalność Wnioskodawczyni związana jest m.in. z doradztwem podatkowym oraz z działalnością rachunkowo-księgową ujętą pod kodem PKD: 69.20.Z oraz wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, 68.20.Z.

Wnioskodawczyni ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2021.1800 t.j.).

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) — dalej: „ustawa o VAT”.

Na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2021.1540 t.j.).

Wnioskodawczyni wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, poniżej przedstawiony zostanie wyczerpujący opis stanu faktycznego oraz pytanie interpretacyjne wraz ze stanowiskiem Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej.

(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w (…) (dalej jako: „Wnioskodawczyni”, „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie doradztwa podatkowego i działalności rachunkowo-księgowej. (...) 2021 roku, Wnioskodawczyni dokonała zakupu jachtu za kwotę (…) zł brutto (w tym (…) zł VAT). Wnioskodawczyni planuje wykorzystać zakupiony jacht:

-podczas eventów firmowych dla celów prowadzonej działalności;

-podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych;

na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

Wniosek został uzupełniony w zakresie:

1.Na kogo jest wystawiona wskazana we wniosku faktura dotycząca zakupu jachtu?

Wskazana we wniosku faktura dotycząca zakupu jachtu jest wystawiona na (…)

2.Czy zamierzają Państwo rozszerzyć zakres prowadzonej działalności, jeśli tak to o jakie czynności?

Jak Spółka wskazała w treści wniosku, prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie doradztwa podatkowego i działalności rachunkowo-księgowej. Ponadto, Wnioskodawczyni planuje:

-organizować odpłatne eventy dla Klientów zewnętrznych, podczas których wykorzystywany będzie jacht będący przedmiotem wniosku oraz

-wykonywać odpłatny czarter przedmiotowego jachtu dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

Spółka nie planuje rozszerzenia działalności o inne dodatkowe niewskazane powyżej czynności.

3.Czy działalność gospodarcza jaką prowadzą Państwo jest działalnością wyłącznie opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Tak, działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę jest wyłącznie działalnością opodatkowaną stawką VAT.

4.Z wykonywaniem przez Państwa jakich czynności związane jest/będzie nabycie jachtu tj. z wykonywaniem czynności:

a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnionych z podatku od towarów i usług,

c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Jak wskazała Spółka w treści wniosku, Wnioskodawczyni planuje wykorzystać zakupiony jacht:

•podczas eventów firmowych dla celów prowadzonej działalności;

•podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych;

•na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

W ocenie Wnioskodawczyni:

•w pierwszym przypadku wskazanym powyżej jacht będzie związany pośrednio z czynnościami opodatkowanymi VAT. Jak wskazała Spółka w treści wniosku, wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego wizerunku Wnioskodawczyni jako pracodawcy. W efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze Spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną pracę i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawczyni.

•W drugim i trzecim przypadku, jacht zostanie bezpośrednio wykorzystany do czynności opodatkowanej VAT - na potrzeby odpłatnego eventu albo odpłatnego czarteru na rzecz podmiotów zewnętrznych.

W efekcie, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że nabycie jachtu jest związane jedynie z czynnościami opodatkowanymi VAT, wykonywanymi przez Spółkę.

5.W jaki sposób zakup jachtu jest/będzie związany z Państwa działalnością gospodarczą, proszę opisać w czym przejawia się ten związek? Proszę odnieść się odrębnie dla każdego wskazanego we wniosku sposobu wykorzystania.

Jak wskazała Wnioskodawczyni powyżej oraz w treści wniosku, Spółka planuje wykorzystać zakupiony jacht:

•podczas eventów firmowych dla celów prowadzonej działalności;

•podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych;

•na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

W pierwszym przypadku wskazanym powyżej jacht będzie związany pośrednio z czynnościami opodatkowanymi. Jak wskazała Spółka w treści wniosku, wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego wizerunku Wnioskodawczyni jako pracodawcy. W efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze Spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną pracę i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawczyni.

W drugim i trzecim przypadku, jacht zostanie bezpośrednio wykorzystany do czynności opodatkowanej VAT - na potrzeby odpłatnego eventu albo odpłatnego czarteru na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Ponadto Spółka wskazuje, że odpłatne eventy oraz czartery organizowane przez nią na rzecz Klientów zewnętrznych nie tylko będą dla niej stanowić dodatkowe źródło dochodu, ale także mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek Spółki jako podmiotu gospodarczego, zwiększyć rozpoznawalność jej marki.

6.Jaki wpływ ma poniesiony wydatek związany z zakupem jachtu na prowadzenie przez Państwa działalności gospodarczej? Proszę o udzielenie odpowiedzi odrębnie dla każdego wskazanego we wniosku sposobu wykorzystania.

Jak wskazała Wnioskodawczym powyżej oraz w treści wniosku, Spółka planuje wykorzystać zakupiony jacht:

•podczas eventów firmowych dla celów prowadzonej działalności;

•podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych;

•na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

W pierwszym przypadku wskazanym powyżej jacht będzie związany pośrednio z czynnościami opodatkowanymi. Jak wskazała Spółka w treści wniosku, wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego wizerunku Wnioskodawczy jako pracodawcy. W efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze Spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną pracę i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawczyni.

W drugim i trzecim przypadku, jacht zostanie bezpośrednio wykorzystany do czynności opodatkowanej VAT - na potrzeby odpłatnego eventu albo odpłatnego czarteru na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Ponadto Spółka wskazuje, że odpłatne eventy oraz czarter organizowane przez nią na rzecz Klientów zewnętrznych nie tylko będą dla niej stanowić dodatkowe źródło dochodu, ale także mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek Spółki jako podmiotu gospodarczego, zwiększyć rozpoznawalność jej marki.

Pytanie

Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej dokumentującej nabycie jachtu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej dokumentującej nabycie jachtu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. opodatkowaniu VAT podlegają

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju:

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak Właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust, 1 pkt 1 - na mocy art. 8 ust. 1 ustawny - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej. osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o VAT. za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2) (uchylony);

3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi. o którym mowa w art. 15. przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4. art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powszechnie uznaje się, że związek zakupu ze sprzedażą opodatkowaną może być bezpośredni jak i pośredni Jak wskazuje Adam Bartosiewicz:

„Odliczeniu podlega taki podatek naliczony, który jest związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Powstaje w tym momencie pytanie o rodzaj tego związku. Na tle poprzednio obowiązujących przepisów ustawy VAT z 1993 r. doktryna w zasadzie jednolicie przyjmowała, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje także w przypadku, gdy związek pomiędzy podatkiem naliczonym (zakupami) a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi ma charakter pośredni. Kwintesencją tego stanowiska jest chociażby wyrok NSA z 22.02.2000 r. (III SA 7776/98. LEX nr 40400), zgodnie z którym: co do zasady, ustawa o VAT nie wymaga — dla odliczenia podatku naliczonego — istnienia bezpośredniego związku między zakupem i sprzedażą tego samego towaru.”

Jak wskazano powyżej, Wnioskodawczyni planuje wykorzystać zakupiony jacht:

- podczas eventów dla celów prowadzonej działalności,

- podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych:

- na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

W pierwszym przypadku, wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego Wizerunku Wnioskodawczyni jako pracodawcy. W efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną pracę i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni zwraca uwagę na fakt, że w tym przypadku nie dojdzie do świadczenia odpłatnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Stosownie do treści tego przepisy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. W tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych

Spółka zwraca w tym miejscu uwagę, że jacht podczas eventów firmowych będzie wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej — jak wskazano powyżej, intencją Spółki jest umocnienie więzi pracowników z pracodawcą, ma się przełożyć na zwiększenie efektywności pracy i sprzedaży opodatkowanej. Nie jest więc spełniona przesłanka zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

W drugim i trzecim przypadku, jacht zostanie bezpośrednio wykorzystany do czynności opodatkowanej VAT — na potrzeby odpłatnego eventu albo odpłatnego czarteru na rzecz podmiotów zewnętrznych.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że zakup jachtu wykazuje związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez Wnioskodawczynię, stoi ona na stanowisku, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup przedmiotowego jachtu.

Podobne stanowisko zaprezentowano m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2018 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP4.4012.170.2018.3.MP:

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że - jak wynika z treści wniosku leasingowany jacht będzie przez Spółkę wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, w tym usług najmu/dzierżawy. Tym samym Wnioskodawcy (niezależnie od tego, którą formę leasingu wybierze) będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem jachtu do odbywania spotkań, narad (usług cateringowych, zakupu żywności, napojów) oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem (tj. zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy jachtu oraz innych opłat związanych z jego utrzymaniem). Powyższe prawo będzie przysługiwać, o ile nie będą zachodziły wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy, warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Treść powołanych przepisów ustawy wskazuje, że za podatnika podatku VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

W prawie zarówno europejskim, jak i krajowym, zasada potrąceń podatku naliczonego stanowi wprost o związku podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z nią, w stopniu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów transakcji opodatkowanych, podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług od podatku należnego. Innymi słowy, jeżeli nabywane towary lub usługi są przeznaczone do transakcji opodatkowanych, podatnik będzie mieć prawo do odliczeń z podatku należnego do zapłaty.

Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcje powodujące naliczenie podatku winny pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

Z wniosku wynika, że prowadzą Państwo działalność związaną m.in. z doradztwem podatkowym oraz z działalnością rachunkowo-księgową ujętą pod kodem PKD: 69.20.Z oraz wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, 68.20.Z.

Są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność prowadzona przez Państwa jest wyłącznie działalnością opodatkowaną stawką VAT. (...) 2021 roku dokonali Państwo zakupu jachtu za kwotę (…) zł brutto (w tym (…) zł VAT). Planują Państwo wykorzystać zakupiony jacht:

-podczas eventów firmowych dla celów prowadzonej działalności;

-podczas eventów organizowanych odpłatnie dla Klientów zewnętrznych;

-na cele odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych.

W pierwszym przypadku wskazanym powyżej jacht będzie związany pośrednio z czynnościami opodatkowanymi VAT. Wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego wizerunku Państwa jako pracodawcy. W efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze Spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną pracę i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki.

W drugim i trzecim przypadku, jacht zostanie bezpośrednio wykorzystany do czynności opodatkowanej VAT - na potrzeby odpłatnego eventu albo odpłatnego czarteru na rzecz podmiotów zewnętrznych. Wskazują Państwo w opisie sprawy, że nabycie jachtu jest związane jedynie z czynnościami opodatkowanymi VAT, wykonywanymi przez Spółkę.

Wskazują Państwo, że odpłatne eventy oraz czartery organizowane przez Państwa na rzecz Klientów zewnętrznych nie tylko będą dla Państwa stanowić dodatkowe źródło dochodu, ale także mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek Spółki jako podmiotu gospodarczego, zwiększyć rozpoznawalność jej marki.

Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej dokumentującej nabycie jachtu.

Jak wskazano wyżej, dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami.

Jak wynika z opisu sprawy, prowadzą Państwo wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Planują Państwo wykorzystywać jacht do organizowania eventów firmowych dla pracowników w celu umocnienia więzi pracowników z pracodawcą, co ma przełożyć się na zwiększenie efektywności pracy i sprzedaży opodatkowanej. Ponadto zakupiony jacht jak wskazali Państwo we wniosku wykorzystywać Państwo będą również podczas eventów organizowanych odpłatnie dla klientów zewnętrznych oraz w ramach odpłatnego czarteru opodatkowanego VAT dla określonego kręgu odbiorców zewnętrznych. Stanowić to będzie dodatkowe źródło dochodu. Skoro jak Państwo wskazują zakup jachtu będzie wykorzystywany przez Państwa do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup jachtu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. Powyższe prawo przysługuje, o ile nie będą zachodziły wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tutejszy organ wskazuje, że niniejszą interpretację indywidualną wydano na podstawie Państwa wskazania, że wykorzystanie jachtu podczas eventów wewnątrzfirmowych ma na celu budowę pozytywnego wizerunku Państwa jako pracodawcy, a w efekcie, ma to się przełożyć na większe związanie pracowników ze Spółką, co w konsekwencji może przełożyć się na ich bardziej efektywną prace i zwiększenie sprzedaży opodatkowanej. Zatem przedmiotem analizy wydanej interpretacji indywidualnej nie było badanie wpływu organizowanych eventów wewnątrzfirmowych na efektywność pracy pracowników, która w konsekwencji może zwiększyć sprzedaż opodatkowaną.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie oraz z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).