Sprzedaż działek będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. - Interpretacja - 0112-KDIL1-2.4012.303.2022.BG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.303.2022.BG

Temat interpretacji

Sprzedaż działek będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który braku obowiązku doliczenia podatku należnego przy sprzedaży budynków i budowli.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 września 2022 r. (wpływ 23 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca zamierza sprzedać 3 działki:

·Nieruchomość (2 działki) zabudowane budynkami warsztatowymi z częścią socjalno- biurową w użytkowaniu wieczystym (własność (…)). Rok budowy – lata 70-te, zakupione przez firmę (…) w roku 1993 (bez VAT).

·Działka w użytkowaniu wieczystym (własność (…)) o nawierzchni z płyt betonowych zakupiona w roku 1995 (bez VAT).

Ww. obszary nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” Gminy (…), zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej w (…) z 26 października 2000 r. ww. działki położone są na obszarze, który opisany jest następująco: „Tereny o przewadze funkcji produkcyjno-magazynowych i usług technicznych z dopuszczeniem funkcji ogólnomiejskich i mieszkalnictwa – istniejące/rozwojowe”.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

2.Działka nr 1 – zabudowana, działka nr 2 – zabudowana, działka nr 3 – niezabudowana. Granica pomiędzy działkami 1 i 2 przebiega przez budynek biurowo – warsztatowy.

3.Działka nr 1 jest zabudowana częścią budynku warsztatowego z częścią socjalną; budowlami są drogi wewnętrzne i place z płyt betonowych, linia kablowa, sieć wodociągowa, deszczowa i kanalizacja sanitarna z szambem oraz ogrodzenie.

Działka nr 2 zabudowana jest częścią budynku warsztatowego oraz budynkiem warsztatu elektrycznego, na działce znajduje się tymczasowa wiata stalowa, która nie jest budynkiem; budowlami są: linia kablowa, ogrodzenie, drogi wewnętrzne i place z płyt betonowych.

Działka nr 3 – budowlami są ogrodzenie oraz place z płyt betonowych. Wyczerpujące dane znajdują się w „Operatach szacunkowych".

4.Przy nabyciu działek zabudowanych i niezabudowanych (umowa sprzedaży zawarta przed notariuszem) nie był naliczany podatek VAT. Dotyczy to wszystkich działek.

5.Pierwsze zasiedlenie budynków na działkach 1 i 2 miało miejsce w latach 70- tych.

6.Wnioskodawca dokonał ulepszenia budynku warsztatowego z częścią biurową na działkach nr 1 i nr 2 w 2012 roku, których wartość robót zwiększyła wartość środków trwałych. Nie został dokonany podział wartości ulepszenia na ww. działki.

a)wydatki na ulepszenie przewyższały kwotę nabycia – (...), tj. były wyższe niż 30% wartości początkowej;

b)ponoszone były w roku 2012;

c)zwiększenie wartości budynku (środka trwałego) przyjmowana była jako wartość netto, bez podatku (materiały) VAT;

d)w przypadku ulepszenia budynku warsztatowego usytuowanego na działkach nr 1 i nr 2 obiekt ten oddano do użytkowania w roku 2012 na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

7.Wszystkie budynki i budowle na trzech działkach w momencie kupna zakupione były bez naliczania podatku VAT.

8.Utwardzenie płytami betonowymi działki 3 jak i pozostałych działek miało najprawdopodobniej miejsce w latach 70 tych ubiegłego stulecia (...) Wnioskodawca zastał taki stan rzeczy.

9.Dla działek nr 1, 2 i 3 nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wnioskodawca nie wie, czy ewentualny nabywca będzie występował o właściwą Decyzję.

10.W świetle wykładni Prawa budowlanego nawierzchnia z płyt drogowych stanowi budowlę (...).

11.Trzy działki wraz z budynkami i budowlami zostały zakupione przez jednego z udziałowców Spółki 24 marca 1993 r. i wprowadzone aportem w roku 1996 do (…) Sp. z o.o. (Wnioskodawcy).

12.Nieruchomości były wykorzystywane jako zaplecze techniczne Spółki, warsztaty naprawcze sprzętu budowlanego, place składowe osprzętu budowlanego i materiałów budowlanych oraz zaplecze biurowe dla dozoru technicznego.

13.Grunty działek w wieczystym użytkowaniu nie są uznawane za środki trwałe (...), natomiast budynki i budowle podlegały amortyzacji podatkowej. Na dzień dzisiejszy amortyzowane jest tylko ulepszenie budynku warsztatowego z częścią biurową – pozostaje po wrześniu 2022 r. kwota (…) zł.

Pytanie

Czy przy sprzedaży ww. nieruchomości i działki należy doliczać podatek VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będąca czynnym podatnikiem podatku VAT w przyszłości zamierza sprzedać działki wraz z zabudową. Majątek został wprowadzony do Spółki aportem w roku 1996 (Udziałowiec zakupił nieruchomość w roku 1993 bez naliczonego podatku VAT). Wnioskodawca uważa, że w momencie sprzedaży nieruchomości przysługuje mu zwolnienie przedmiotowe z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 2 pkt 22 ustawy:

Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 15 ust. 1 ustawy wskazuje, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Uwzględniając powyższe przepisy stwierdzić należy, że podleganie opodatkowaniu danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze więc, konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że nieruchomość zarówno gruntowa, jak i zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.

Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową

Należy również mieć na uwadze art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt (prawa użytkowania wieczystego) będący przedmiotem sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest, co do zasady, zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Przy czym, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem VAT zamierza sprzedać następujące nieruchomości:

•   działkę nr 1, która jest zabudowana częścią budynku warsztatowego z częścią socjalną oraz budowlami, tj.: drogi wewnętrzne i placami z płyt betonowych, linią kablową, siecią wodociągową, deszczową i kanalizacją sanitarną z szambem oraz ogrodzenie.

•   działkę nr 2, która jest zabudowana częścią budynku warsztatowego oraz budynkiem warsztatu elektrycznego, na działce znajduje się tymczasowa wiata stalowa, która nie jest budynkiem oraz budowlami w postaci linii kablowej, ogrodzenia, dróg wewnętrznych i placów z płyt betonowych.

•   działkę nr 3 z budowlami w postaci ogrodzenia oraz placów z płyt betonowych.

Działki z posadowionymi na nich budynkami i budowlami zostały zakupione w roku 1993 bez naliczenia podatku VAT przez jednego ze wspólników i wprowadzone aportem do majątku Spółki w roku 1996. Pierwsze zasiedlenie budynków na działkach nr 1 i nr 2 miało miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z opisu sprawy wynika, że jedynie budynek warsztatowy posadowiony na działkach nr 1 i nr 2 został ulepszony, a wydatki przekroczyły 30% jego wartości początkowej. Po ulepszeniu oddano go do użytkowania w roku 2012 na potrzeby prowadzonej działalności.

Utwardzenie płytami betonowymi działki nr 3, jak i pozostałych działek miało miejsce prawdopodobnie również w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przedmiotowe działki wraz z budynkami i budowlami na nich posadowionymi wykorzystywane były w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej m.in. jako zaplecze techniczne, warsztaty naprawcze, place składowe oraz zaplecze biurowe.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą braku obowiązku naliczenia podatku VAT przy sprzedaży budynków i budowli usytuowanych na działkach.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w której wykorzystuje przedmiotowe nieruchomości, to w tej sytuacji planowana sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków i budowli, o ile stanowią własność Wnioskodawcy, jest określenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. obiektów i jaki okres upłynął od tego momentu.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że dostawa budynku warsztatowego z częścią socjalną i budynku warsztatu elektrycznego oraz budowli, tj. drogi wewnętrzne, place z płyt betonowych, linie kablowe, sieć wodociągowa, deszczowa i kanalizacyjna sanitarna z szambem oraz ogrodzenia, usytuowanych na działkach nr 1, nr 2 i nr 3 nie będzie następowała w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, ponieważ doszło do ich pierwszego zajęcia (używania) z uwagi na wykorzystywanie ich w ramach prowadzonej działalności i od tego momentu do chwili dostawy minie więcej niż 2 lata.

Tym samym spełnione zostaną warunki do objęcia przedmiotowej transakcji zwolnieniem od podatku VAT wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z tym, że dostawa budynków i budowli posadowionych na działkach będących przedmiotem wniosku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, dostawa gruntu i prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanych ww. obiektami także będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy.

Natomiast w odniesieniu do tymczasowej wiaty stalowej, Wnioskodawca wskazał, że nie stanowi ona budynku, jak również nie uznał jej za budowlę. W tym przypadku należy wskazać, że jej dostawa nie podlega regulacji prawnej – art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując, sprzedaż budynków oraz budowlami usytuowanych na działkach nr 1, nr 2 i nr 3 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Zatem w odniesieniu do ww. transakcji nie będą Państwo zobowiązani do naliczenia podatku VAT.

Mając na uwadze stanowisko Wnioskodawcy – zgodnie z którym w momencie sprzedaży nieruchomości przysługuje mu zwolnienie przedmiotowe z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług – należało uznać je za prawidłowe. W związku z powyższym w przedmiotowej interpretacji odniesiono się do kwestii objętej zapytaniem i własnym stanowiskiem, tj. zastosowaniem zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Dodatkowo zwrócić należy uwagę, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w powołanym wyżej art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W konsekwencji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Państwo.

W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania). Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).