Sprzedaż nieruchomości - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.281.2022.2.WR

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.281.2022.2.WR

Temat interpretacji

Sprzedaż nieruchomości

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

- prawidłowe, w zakresie sprzedaży ze zwolnieniem zabudowanej działki […];

- nieprawidłowe, w zakresie sprzedaży ze zwolnieniem udziału we współwłasności niezabudowanej działki […]

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 5 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

- sprzedaży ze zwolnieniem zabudowanej działki […] oraz

- sprzedaży ze zwolnieniem udziału we współwłasności niezabudowanej działki […],

wpłynął 13 kwietnia 2022 r.

Uzupełnił go Pan pismem z 27 sierpnia 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 23 sierpnia 2022 r., znak: 0111-KDIB3-3.4012.281.2022.1.WR.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

W roku […] nabył Pan wraz z małżonką nieruchomość użytkową bez VAT. Nieruchomość użytkowana była do działalności gospodarczej (działalność medyczna), częściowo wynajmowana na cele biurowe. W latach […] dokonano ulepszenia w kwocie przekraczającej 30% ceny nabycia nieruchomości. Ponowne zasiedlenie nastąpiło w roku […].

W uzupełnieniu wskazał Pan, że:

- numery działek: […] i […] (1/5 udziałów w działce […]);

- działka […] jest zabudowana; działka […] niezabudowana bez prawa zabudowy;

- obiekt budowlany na działce […] jest budynkiem;

- budynek j.w. jest trwale związany z gruntem;

- kod PKOB dla budynku na działce […] 1264;

- budynek jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych;

- nr działki zabudowanej budynkiem […];

- działalność medyczna jest prowadzona tylko przez Pana;

- dokonuje Pan częściowego wynajmu nieruchomości na cele biurowe;

- nieruchomość nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT;

   - Na pytanie: „Czy jest/ był Pan czynnym podatnikiem podatku VAT? Jeśli tak to proszę wskazać z jakiego tytułu?” odpowiedział Pan: „Tak, z tytułu wynajmu powierzchni biurowej w budynku”

   - Na pytanie: „ Czy dla terenu, na którym znajduje się Nieruchomość został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?” odpowiedział Pan: „tak”;

   - MPZP został uchwalony z inicjatywy Rady Miejskiej w […];

   - zgodnie z MPZP obie działki są przeznaczone pod usługi;

   - Na pytanie: „Czy w stosunku do wydatków na ulepszenie Nieruchomości przysługiwało Panu prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?” odpowiedział Pan: „tak”;

   - Na pytanie: „Czy doszło do zawarcia umowy przedwstępnej z potencjalnym kupującym?” odpowiedział Pan: „nie”;

   - Na pytanie „Jakie działania marketingowe podjął Pan/zamierza Pan podjąć w celu sprzedaży Nieruchomości?” odpowiedział Pan: „zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w prasie i internecie”;

   - nie podejmował Pan/nie zamierza Pan podejmować działań celem uatrakcyjnienia nieruchomości;

   - nie ponosił Pan i nie zamierza Pan ponosić nakładów celem przygotowania nieruchomości do sprzedaży;

   - nie posiada Pan nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży;

   - Na pytanie: „Czy dokonywał Pan już wcześniej sprzedaży innych nieruchomości, jeśli tak to należy podać (…)” odpowiedział Pan: „sprzedaż mieszkania w budynku wielorodzinnym (…) z przynależnym udziałem w gruncie, mieszkanie, zostało nabyte od Starostwa Powiatowego […] r. i było wykorzystywane w celach mieszkalnych, zostało sprzedane z uwagi na przeprowadzkę, z tytułu sprzedaży został odprowadzony podatek VAT 22%”.

Pytanie

Czy w przypadku zbycia nieruchomości należy odprowadzić podatek VAT od transakcji?

Pani stanowisko w sprawie:

W oparciu o podaną podstawę prawną [art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT – przepisy wskazane w poz. 56 ORD-IN] przy sprzedaży następuje zwolnienie z podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Co potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11, w której stwierdził, że „Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług”.

Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

1) określone udziały w nieruchomości,

2) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

3) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), jak również udziałów w nieruchomości, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według przepisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z opisu sprawy wynika, że w […] roku nabył Pan wraz z małżonką nieruchomość użytkową bez VAT. Nieruchomość składa się z zabudowanej działki […] i nie zabudowanej działki […] (1/5 udziału). Nieruchomość użytkowania była do działalności medycznej gospodarczej. Ponadto dokonywał Pan częściowego wynajmu nieruchomości na cele biurowe. Z tytułu powierzchni biurowej w budynku jest Pan podatnikiem VAT czynnym. Ponadto wskazał Pan, że budynek posadowiony na działce […] jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Pana wątpliwości, dotyczą kwestii, czy od sprzedaży działki […] i 1/5 udziału w działce […] będzie Pan musiał odprowadzić podatek VAT.

W świetle zaprezentowanych przepisów prawa podatkowego, sprzedaż działek nr […] i […] (1/5 udziału), należy zakwalifikować jako dostawę towaru. Ponadto w przedmiotowej sprawie, będzie Pan działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika bowiem, że sprzedawana nieruchomość (tj. działka nr […] i 1/5 udziału w działce nr […]). Była przez Pana wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Na prowadzoną działalność gospodarczą składała się działalność medyczna oraz wynajem części nieruchomości na cele biurowe. Ponadto z tytułu wynajmu części budynku na cele biurowe jest Pan podatnikiem VAT czynnym. Dodatkowo podkreślić należy budynek posadowiony na działce nr […] został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, co również dowodzi, że sprzedawana przez Pana nieruchomość była wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym sprzedaż przez Pana nieruchomości (tj. działka nr […] i 1/5 udziału w działce nr […]) znajdującej się we współwłasności z Pana żoną, będzie po Pana stronie stanowiła transakcję opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Dokonując sprzedaży majątku przedsiębiorstwa działa Pan w charakterze podatnika. Kluczowe jest to, że działki nr […] i udział w działce […] wykorzystywane były w Pana działalności gospodarczej, w ramach której jest Pan podatnikiem VAT czynnym.

Wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku. Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

 a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

 b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Powyższe przepisy wskazują, jakie muszą zostać spełnione warunki aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli” lub ich części. W tym zakresie należy odnieść się do treści art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W celu ustalenia czy w odniesieniu do przedmiotowej dostawy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, kiedy względem ww. Budynku (PKOB 1264) znajdującego się na działce nr […] doszło do pierwszego zasiedlenia.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że nieruchomość składa się między innymi z zabudowanej działki […]. Nieruchomość została nabyta przez Pana i Pana małżonkę w […] roku. W latach […] dokonano ulepszenia w kwocie przekraczającej 30% ceny nabycia nieruchomości. Podał Pan, że ponowne zasiedlenie nastąpiło w […] r.

Tym samym, dostawa tego budynku zostanie przeprowadzona po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia (ponownego pierwszego zasiedlenia po ulepszeniu przekraczającym 30% jego wartości początkowej) w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a zatem zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie, dla dostawy tego budynku, zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie jednak zastosowania w stosunku do dostawy udziału w niezabudowanej działce […].

Kwestię zwolnienia dostawy niezabudowanych gruntów reguluje bowiem przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym:

zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy:

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Dokonana wyżej analiza przepisów jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) wyłącznie w sytuacji, gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Elementem, który determinuje możliwość skorzystania z ww. zwolnienia od podatku VAT przy zbyciu gruntów jest przeznaczenie gruntu na cele inne niż budowlane. Przy czym, o tym, że dany teren jest terenem budowlanym przesądzają zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Z opisu sprawy wynika, że dla terenu, na którym znajduje się działka nr […] obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Podał Pan w uzupełnieniu, że zgodnie z ww. planem obszar, na którym znajduje się działka przeznaczony jest pod usługi. Przyjmując więc w związku z tym wskazaniem, że działka nr […] w momencie dostawy będzie stanowić teren budowlany, zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy to w rezultacie sprzedaż udziału w niej nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu nieruchomości niezabudowanej wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do wyżej cytowanego art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów (w tym nieruchomości), spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

   - towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

   - brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W opisie sprawy podał Pan, że nieruchomość (co wskazuje również na udział w działce nr […]) nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku VAT. Tym samym, dostawa udziału w działce […] nie będzie korzystała także ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, że nie został spełniony co najmniej jeden z warunków, o których mowa w tym przepisie.

Mając powyższe na uwadze powyższe stwierdzić należy dostawa udziału w działce nr […] będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki właściwej dla gruntu przeznaczonego pod zabudowę, czyli terenu budowlanego.

Podsumowując Pana stanowisko należy uznać za:

− prawidłowe w zakresie dostawy zabudowanej działki nr […];

− nieprawidłowe w zakresie dostawy udziału w niezabudowanej działce nr […].

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana małżonki.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

− w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

− w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).