Czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.: - w przypadk... - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.704.2022.4.ICZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.704.2022.4.ICZ

Temat interpretacji

Czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.: - w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację danego Spotkania integracyjnego a także - w przypadku samodzielnej organizacji danego Spotkania integracyjnego i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w części jest prawidłowe a w części jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Państwa o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.:

    - w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację danego Spotkania integracyjnego a także

    - w przypadku samodzielnej organizacji danego Spotkania integracyjnego i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych).

Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 listopada 2022 r. (wpływ 28 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zaistniałego stanu faktycznego

B. Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podmiotem działającym w branży rekrutacyjnej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka zajmuje się wyszukiwaniem pracowników dla branży IT. Wspomaga klientów zewnętrznych w procesie rekrutacji i pozyskiwania pracowników/współpracowników na określone stanowisko.

Oferta Spółki obejmuje również:

1) wsparcie procesu rekrutacyjnego działaniami marketingowymi, co ma na celu zwiększenie widoczności marki klienta oraz ofert pracy na rynku kandydatów;

2) szkolenia dla zespołów rekruterów pracujących u klienta (szkolenia ze skutecznej rekrutacji).

Ze względu na złożony charakter świadczonych usług Spółka prowadzi działalność korzystając zarówno z pracy pracowników (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) jak i z pracy podwykonawców - osób fizycznych wykonujących ją na podstawie umowy współpracy, tzw. (…) (dalej: Współpracownicy). Współpracownicy prowadzą własną działalność gospodarczą, są jednak stałym elementem całego zespołu Spółki, uczestnicząc w pracach i projektach przez nią realizowanych na podobnej zasadzie jak Pracownicy. Jednocześnie, Współpracownicy nie stanowią klientów Spółki.

Spółka współpracuje ze Współpracownikami na podstawie stałej umowy o świadczenie usług, która określa zasady współpracy.

Zespoły, w ramach których wykonywane są projekty dla klientów Spółki, składają się z osób pracujących w jednym biurze oraz z osób pracujących w ramach działalności gospodarczych m.in. poza biurem Spółki (dalej: Zespoły). Co do zasady zatem, nad danymi projektami pracują wspólnie zarówno pracownicy jak i Współpracownicy.

Z uwagi na powyższy model organizacji pracy osoby te nie mają czasami możliwości poznać się osobiście i zintegrować lub mają rzadki kontakt osobisty. Sprawne wykonywanie projektów wymaga zaś by osoby je wykonujące dobrze ze sobą współpracowały, co w praktyce sprowadza się do konieczności nawiązania koleżeńskiej relacji osobiście.

W związku z powyższą koniecznością Spółka organizuje spotkania integracyjne mające na celu integrację zatrudnionych osób, pracujących w Zespołach pracowników oraz Współpracowników (dalej: Spotkania integracyjne). Spotkania integracyjne mają wpływać na wzmocnienie pozytywnych relacji pracowników/Współpracowników, jak również zwiększać ich identyfikację z Wnioskodawcą, motywację do wydajnej pracy i lojalność wobec Wnioskodawcy (a przez to zapewnić/utrzymać współpracę z najlepszymi pracownikami/Współpracownikami).

Wszystkie powyższe elementy przekładają się na podniesienie efektywności pracy i lepszą skuteczność w świadczeniu pracy, a to z kolei w konsekwencji wpływa na polepszenie wyników finansowych Spółki.

Dotychczas Wnioskodawca organizował raz/dwa razy w roku spotkanie integracyjne dla wszystkich Pracowników i Współpracowników.

Spotkania miały/mają na celu:

1) prezentację wyników finansowych Spółki;

2) integrację pracowników i Współpracowników;

3) wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami i Współpracownikami a Spółką jako pracodawcą/zleceniodawcą i w efekcie poprawę efektywności pracy;

4) wymianę wiedzy i doświadczeń.

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości wprowadzi także formy integracji w samych Zespołach - wyjścia integracyjne będą odbywać się w ramach konkretnego Zespołu i będą miały na celu wymianę wiedzy, dzielenie się doświadczeniami a także integrację Zespołu, wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami i Współpracownikami a Spółką jako pracodawcą/zleceniodawcą i w efekcie poprawę efektywności pracy.

Powyższe Spotkania integracyjne organizowane są/będą bądź przy pomocy podmiotu zewnętrznego (wówczas Spółka otrzymuje fakturę za organizację danego Spotkania integracyjnego od tego podmiotu) bądź samodzielnie przez Spółkę (w takim przypadku Spółka otrzymuje faktury za poszczególne świadczenia w ramach danego Spotkania integracyjnego, np. faktury za usługi hotelowe, za koszty dojazdu, obsługę techniczną, gastronomię, catering, faktury od ekspertów zewnętrznych, faktury za upominki/gadżety, ubezpieczenie NNW itp.).

Jak wskazywano, celem Spotkań integracyjnych jest wzajemna integracja pracowników/Współpracowników, wymiana wiedzy oraz budowanie lojalności pracowników/Współpracowników wobec Spółki. Tak określonych oczekiwanych korzyści wynikających ze zgranego Zespołu oraz dobrej i sprawnej komunikacji, nie przyniesie Spółce organizowanie Spotkań integracyjnych wyłącznie dla pracowników z pominięciem Współpracowników. Istotne dla Spółki jest, by osoby pracujące w Zespołach (zarówno pracownicy jak i Współpracownicy) spotykali się, żeby zacieśnić więzi i nawiązać koleżeńską relację. Płynna realizacja projektów wymaga dobrego kontaktu (relacji) pomiędzy osobami wykonującymi pracę na rzecz Spółki.

Pismem z 23 listopada 2022 r. uzupełnili Państwo opis sprawy i wyjaśnili co następuje:

1. Czy udział we wskazanych we wniosku spotkaniach integracyjnych stanowi dla Współpracowników Wnioskodawcy na podstawie umów o współpracy (…) element należnego im wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi?

Nie, udział w spotkaniach integracyjnych nie stanowi elementu wynagrodzenia Współpracowników.

2. Czy w ramach organizacji spotkań, o których mowa we wniosku Spółka ponosi koszty zakupu alkoholu?

Zależy od spotkania - w niektórych przypadkach na spotkaniach integracyjnych podawany jest alkohol, są (będą w przyszłości) także spotkania które nie będą wiązać się ze spożyciem alkoholu.

W kontekście ponoszenia kosztów zakupu alkoholu w Spółce będą zatem dwojakiego rodzaju przypadki.

Jednocześnie, w ramach przypadku w którym alkohol jest spożywany Spółka otrzymuje zbiorczą fakturę za organizację spotkania integracyjnego, na której nie jest wyodrębniony koszt alkoholu.

3. Czy zakup towarów i usług związanych z organizacją Spotkań integracyjnych opisanych we wniosku, związany jest wyłącznie z wykonywaniem przez Państwa czynności opodatkowanych, czy też innych (jakich - zwolnionych, niepodlegających opodatkowaniu)?

Zakup towarów i usług związanych z organizacją Spotkań integracyjnych opisanych we wniosku, związany jest wyłącznie z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych - spotkania integracyjne powiązane są z działalnością Spółki. Działalność Spółki z kolei polega na świadczeniu usług doradczych i usług pozyskiwania pracowników, które podlegają opodatkowaniu VAT.

4. Czy wydatki ponoszone w celu organizacji Spotkań integracyjnych jest wykorzystywany przez Państwa wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, ze zm.), czy również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Przedmiotowe wydatki są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT.

5. W sytuacji, gdy wydatki ponoszone w celu organizacji Spotkań integracyjnych jest wykorzystywane przez Państwa zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jaki i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Nie dotyczy.

6. W przypadku, gdy wydatki ponoszone w celu organizacji Spotkań integracyjnych są wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, to czy mają Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?

Nie dotyczy.

7. Czy i w jaki sposób organizowane przez Państwa Spotkania integracyjne przyczyniają się do zwiększenia Państwa sprzedaży opodatkowanej?

Kwestia ta była już opisana we wniosku - celem Spotkań integracyjnych jest wzajemna integracja pracowników/Współpracowników, wymiana wiedzy oraz budowanie lojalności pracowników/Współpracowników wobec Spółki. Efektywne współdziałanie Współpracowników i pracowników jest konieczne dla ukończenia danego zadania i w efekcie do uzyskania przychodu z działalności opodatkowanej. Imprezy/spotkania integracyjne są zaś niekiedy jedyną możliwością na kontakt osobisty pomiędzy pracownikami/Współpracownikami gdyż Spółka w dużej mierze działa na zasadzie pracy zdalnej (tzw. home Office).

Jednocześnie, imprezy/spotkania integracyjne, poprzez budowanie więzi z danym podmiotem, mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów - posiadanie kompetentnego zespołu pracowników/współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania każdego przedsiębiorcy.

Dzięki posiadaniu zintegrowanego, kompetentnego zespołu Spółka jest w stanie realizować zadania na rzecz klientów, którzy będąc zadowoleni z usługi będą zlecać Spółce wykonanie kolejnych projektów. To z kolei będzie budować markę Spółki jako podmiotu kompetentnego i będzie przyczyniać się także do pozyskania nowych klientów i zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.

8. Czy opisane we wniosku Spotkania integracyjne przyczyniają się do wzrostu Państwa konkurencyjności bądź pozyskania przez Państwa nowych klientów? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak - jak Spółka wskazywała dzięki posiadaniu zintegrowanego, kompetentnego zespołu Spółka jest w stanie realizować zadania na rzecz klientów, którzy będąc zadowoleni z usługi będą zlecać Spółce wykonanie kolejnych projektów. To z kolei będzie budować markę Spółki jako podmiotu kompetentnego i będzie przyczyniać się także do pozyskania nowych klientów i zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.

9. Na kogo zostały wystawione faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z organizowanymi przez Państwa Spotkaniami integracyjnymi?

Faktury zostały wystawione na Spółkę.

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług, oznaczone we wniosku nr 2

2) Czy Spółka ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.:

 a) w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację danego Spotkania integracyjnego a także

 b) w przypadku samodzielnej organizacji danego Spotkania integracyjnego i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych)?

Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

Ad. 2

Zdaniem Spółki ma ona prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.:

  a) w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację Spotkania integracyjnego (imprezy integracyjnej) a także

  b) w przypadku samodzielnej organizacji Spotkania integracyjnego (imprezy integracyjnej) i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast ust. 2 pkt 1 ww. artykułu wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  1) odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz

  2) gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przy czym, wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Natomiast związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.

Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lub przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

W tym miejscu należy zauważyć, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika, czy pełnioną funkcją.

Zatem można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy/współpracy, a więc potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy/usługodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, itp.

Zatem, jeżeli Spotkania integracyjne nie będą miały ani ogólnego, ani pośredniego związku z działalnością gospodarczą Spółki, to Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi wydatkami.

W kontekście powyższego należy wskazać, że w opisanym przypadku Spotkania integracyjne mają ogólny oraz pośredni związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Jak już podnoszono powyżej (Ad.1.), celem Spotkań integracyjnych co do zasady jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami/Współpracownikami oraz więzi ze Spółką (pracodawcą/zleceniodawcą). Efektywne współdziałanie Współpracowników i pracowników jest konieczne dla ukończenia danego zadania i w efekcie do uzyskania przychodu po stronie Spółki. Jednocześnie, Spotkania integracyjne, poprzez budowanie więzi ze Spółką, mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów - posiadanie kompetentnego zespołu pracowników/Współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania Spółki jako przedsiębiorcy, gdyż to praca pracowników/Współpracowników i jej efekty pozwalają de facto na jej funkcjonowanie i prowadzenie dochodowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wydatki te będą związane z prowadzoną przez nią działalność gospodarczą, zatem będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących Spotkań integracyjnych.

Powyższe zdaniem Spółki będzie dotyczyć obu przypadków opisanych we wniosku tj.:

1) przypadku gdy Spółka będzie otrzymywać fakturę kompleksową za organizację Spotkania integracyjnego od podmiotu trzeciego - w tej sytuacji Spółka będzie uprawniona do odliczenia całego VAT wykazanego na takiej fakturze (także w zakresie usług noclegowych i gastronomicznych, jeśli będą one elementem usługi kompleksowej);

2) przypadku gdy Spółka będzie organizować Spotkanie integracyjne samodzielnie i będzie otrzymywać faktury za poszczególne świadczenia w ramach danego Spotkania integracyjnego, np. faktury za usługi hotelowe, za koszty dojazdu, obsługę techniczną, faktury od ekspertów zewnętrznych - w tej sytuacji Spółka będzie uprawniona do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od podmiotów trzecich, z tą różnicą iż odliczenie nie będzie jej przysługiwać w zakresie faktur za usługi hotelowe i gastronomię, zgodnie z ograniczeniem wynikającym z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT. W pozostałym zakresie Spółce będzie przysługiwać odliczenie VAT.

Stanowisko potwierdzające zasadę, iż możliwe jest odliczenie VAT z faktur związanych z organizacją imprezy integracyjnej wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.778.2017.1.ICz:

(...) jeżeli nabyta usługa obiektywnie tworzy - w aspekcie gospodarczym - jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących jej nabycie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy oraz faktycznie - jak podano we wniosku - organizacja przedmiotowych usług organizacji imprez integracyjnych dla swoich pracowników i podwykonawców ma na celu wzmocnienie pozytywnych relacji w zespole, jak również zwiększenie identyfikacji zespołu ze Spółką, motywację zespołu do wydajnej pracy i wzmocnienie lojalności zespołu wobec Spółki, co przekłada się w dalszej przyszłości na wzrost sprzedaży opodatkowanej produktów Spółki.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu test kompleksowa usługa organizacji Imprez integracyjnych, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie kompleksowej usługi organizacji Imprezy integracyjnej dla pracowników i podwykonawców, w takim zakresie w jakim dotyczy ona opodatkowanej działalności Wnioskodawcy.

Tożsamy pogląd wyrażono także w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 stycznia 2017 r., nr z 13 stycznia 2017 r„ nr 1462-IPPP3.4512.774.2016.1 .PC:

(...) na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej jej wykonanie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Końcowo podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji Imprezy czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT wykazanej na fakturze za zakup kompleksowej usługi organizacji i produkcji Imprezy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie kompleksowej usługi organizacji i produkcji Imprezy należało uznać za prawidłowe. 

Podsumowując, w ocenie Spółki ma ona prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w obu przypadkach tj.:

  a) w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację Spotkania integracyjnego (imprezy integracyjnej) a także

  b) w przypadku samodzielnej organizacji Spotkania integracyjnego (imprezy integracyjnej) i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT. W myśl tego przepisu,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1a ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.).

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji, określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że specjalizują się Państwo w wyszukiwaniu pracowników dla branży IT. Wspomaga klientów zewnętrznych w procesie rekrutacji i pozyskiwania pracowników/współpracowników na określone stanowisko.

Ze względu na złożony charakter świadczonych usług prowadzą Państwo działalność korzystając zarówno z pracy pracowników (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) jak i z pracy podwykonawców - osób fizycznych wykonujących ją na podstawie umowy współpracy, tzw. (…) - Współpracownicy. Współpracownicy prowadzą własną działalność gospodarczą, są jednak stałym elementem całego zespołu Spółki, uczestnicząc w pracach i projektach przez nią realizowanych na podobnej zasadzie jak Pracownicy. Jednocześnie, Współpracownicy nie stanowią klientów Państwa Spółki. Współpracują Państwo ze Współpracownikami na podstawie stałej umowy o świadczenie usług, która określa zasady współpracy.

Zespoły, w ramach których wykonywane są projekty dla klientów Spółki, składają się z osób pracujących w jednym biurze oraz z osób pracujących w ramach działalności gospodarczych m.in. poza biurem Spółki (dalej: Zespoły). Co do zasady zatem, nad danymi projektami pracują wspólnie zarówno pracownicy jak i Współpracownicy.

Z uwagi na powyższy model organizacji pracy osoby te nie mają czasami możliwości poznać się osobiście i zintegrować lub mają rzadki kontakt osobisty. Sprawne wykonywanie projektów wymaga zaś by osoby je wykonujące dobrze ze sobą współpracowały, co w praktyce sprowadza się do konieczności nawiązania koleżeńskiej relacji osobiście.

W związku z powyższą koniecznością organizują Państwo spotkania integracyjne mające na celu integrację zatrudnionych osób, pracujących w Zespołach pracowników oraz Współpracowników (dalej: Spotkania integracyjne). Spotkania integracyjne mają wpływać na wzmocnienie pozytywnych relacji pracowników/Współpracowników, jak również zwiększać ich identyfikację z Wnioskodawcą, motywację do wydajnej pracy i lojalność wobec Wnioskodawcy (a przez to zapewnić/utrzymać współpracę z najlepszymi pracownikami/Współpracownikami).

Wszystkie powyższe elementy przekładają się na podniesienie efektywności pracy i lepszą skuteczność w świadczeniu pracy, a to z kolei w konsekwencji wpływa na polepszenie wyników finansowych Spółki.

Dotychczas Państwo organizowali raz/dwa razy w roku spotkanie integracyjne dla wszystkich Pracowników i Współpracowników.

Spotkania miały/mają na celu:

- prezentację wyników finansowych Spółki;

- integrację pracowników i Współpracowników;

- wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami i Współpracownikami a Spółką jako pracodawcą/zleceniodawcą i w efekcie poprawę efektywności pracy;

- wymianę wiedzy i doświadczeń.

Nie wykluczają Państwo, że w przyszłości wprowadzą także formy integracji w samych Zespołach - wyjścia integracyjne będą odbywać się w ramach konkretnego Zespołu i będą miały na celu wymianę wiedzy, dzielenie się doświadczeniami a także integrację Zespołu, wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami i Współpracownikami a Państwa Spółką jako pracodawcą/zleceniodawcą i w efekcie poprawę efektywności pracy.

Powyższe Spotkania integracyjne organizowane są/będą bądź przy pomocy podmiotu zewnętrznego (wówczas Spółka otrzymuje fakturę za organizację danego Spotkania integracyjnego od tego podmiotu) bądź samodzielnie przez Państwa (w takim przypadku Spółka otrzymuje faktury za poszczególne świadczenia w ramach danego Spotkania integracyjnego, np. faktury za usługi hotelowe, za koszty dojazdu, obsługę techniczną, gastronomię, catering, faktury od ekspertów zewnętrznych, faktury za upominki/gadżety, ubezpieczenie NNW itp.).

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia (kwestia objęta pytaniem nr 2a) czy mają Państwo prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację danego Spotkania integracyjnego.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe znajduje wyraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym wskazuje się na konieczność traktowania, dla celów podatkowych, złożonego działania podatnika, jako jednolitej całości bez sztucznych podziałów. W orzeczeniu z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan Ltd v Commissioners of Customs and Excise (C-349/96), Trybunał rozstrzygnął, że przy świadczeniu usług obejmujących kilka części składowych należy stosować te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. Podobnie wypowiedział się Trybunał wydając w dniu 27 września 2012 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Na podstawie przywołanych uregulowań, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, stwierdzić należy, że jeżeli nabyta usługa Organizacji Spotkania Integracyjnego (w części nieobejmującej zakupu alkoholu) obiektywnie tworzy – w aspekcie gospodarczym – jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Państwu przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej jej nabycie. Bowiem jak podano we wniosku – celem Spotkań integracyjnych jest wzajemna integracja pracowników/Współpracowników, wymiana wiedzy oraz budowanie lojalności pracowników/Współpracowników wobec Spółki. Efektywne współdziałanie Współpracowników i pracowników jest konieczne dla ukończenia danego zadania i w efekcie do uzyskania przychodu z działalności opodatkowanej. Imprezy/spotkania integracyjne są zaś niekiedy jedyną możliwością na kontakt osobisty pomiędzy pracownikami/Współpracownikami gdyż Spółka w dużej mierze działa na zasadzie pracy zdalnej. Jednocześnie, imprezy/spotkania integracyjne, poprzez budowanie więzi z danym podmiotem, mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów -

posiadanie kompetentnego zespołu pracowników/współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania każdego przedsiębiorcy. Dzięki posiadaniu zintegrowanego, kompetentnego zespołu Spółka jest w stanie realizować zadania na rzecz klientów, którzy będąc zadowoleni z usługi będą zlecać Spółce wykonanie kolejnych projektów. To z kolei będzie budować markę Spółki jako podmiotu kompetentnego i będzie przyczyniać się także do pozyskania nowych klientów i zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji Imprez integracyjnych, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.

W tym miejscu należy wskazać, że prawo to nie będzie przysługiwało w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu dla uczestników spotkania integracyjnego z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi Państwa Spółki.

Reasumując, przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie kompleksowej usługi za organizację danego Spotkania integracyjnego dla Współpracowników, w takim zakresie w jakim dotyczy ona opodatkowanej Państwa działalności gospodarczej (oprócz wydatków na zakup alkoholu).

Wobec powyższego Państwa stanowisko, w kwestii objętej pytaniem nr 2a, zgodnie z którym mają Państwo prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w przypadku otrzymania jednej faktury kompleksowej za organizację Spotkania integracyjnego (imprezy integracyjnej) – jest prawidłowe, natomiast jest nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu.

Ponadto Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia (kwestia objęta pytaniem nr 2b) czy mają Państwo prawo do odliczenia VAT od wydatków na Spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników w przypadku samodzielnej organizacji danego Spotkania integracyjnego i otrzymania faktur za poszczególne świadczenia dotyczące takiego spotkania (z uwzględnieniem ograniczeń ustawowych)?

Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Państwa towary i usługi nie służą/nie będą służyły dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych co w konsekwencji jest / będzie miało wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej.

Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Zatem z tytułu nabycia tego rodzaju usług nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w przypadku gdy będą Państwo organizatorami Spotkania Integracyjnego we własnym zakresie, przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla celów zorganizowania takiego spotkania w takim zakresie w jakim służą Państwa opodatkowanej działalności, z wyłączeniem wydatków określonych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, czyli usług noclegowych i gastronomicznych.

W tym miejscu należy wskazać, że prawo to nie będzie przysługiwało w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu dla uczestników spotkania integracyjnego z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi Państwa Spółki.

Wobec powyższego Państwa stanowisko, w zakresie pytania nr 2b, zgodnie z którym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych fakturach dokumentujących poniesienie wydatków na organizację Imprez integracyjnych, w okolicznościach wskazanych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, z wyjątkiem nabywanych usług gastronomicznych i noclegowych, jest w tej części prawidłowe, natomiast jest nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu.

Dodatkowe informacje

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we  wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ocena Państwa stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

    Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o  postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  - w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

  - w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co  do  zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.