Nie powstaje skutek podatkowy w podatku od towarów i usług w Pana księgach w momencie wpływu pieniędzy na Pana konto czy przyjęcia gotówki za przesyłk... - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.469.2022.2.LK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.469.2022.2.LK

Temat interpretacji

Nie powstaje skutek podatkowy w podatku od towarów i usług w Pana księgach w momencie wpływu pieniędzy na Pana konto czy przyjęcia gotówki za przesyłkę/paczkę, które później przekazuje Pan nadawcy przesyłki. Kwota ta nie stanowi dla Pana podstawy opodatkowania, a więc kwoty te nie powodują w podatku VAT dla Pana skutków podatkowych. Skutki podatkowe w podatku VAT dla Pana powstają jedynie w momencie wykonania przez Pana usługi na rzecz nadawcy paczki tj. dostarczenia paczki od nadawcy do odbiorcy. Za tą usługę bowiem otrzymuje Pan wynagrodzenie od nadawcy paczki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia podstawy opodatkowania świadczonych usług przekazania przesyłki/paczki od nadawcy do odbiorcy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą PKD 53.20Z działalność pocztowa i kurierska. Otrzymuje Pan paczki do wykonania usługi aby przekazać przesyłkę do odbiorcy końcowego. Paczki są dostarczane przez nadawców osobiście. Transport otrzymanych paczek wykonuje Pan za pośrednictwem innych firm kurierskich. Obrót rejestruje Pan za pomocą kasy fiskalnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W odniesieniu do realizowanych usług przekazania przesyłki/paczki/ od nadawcy do odbiorcy działa Pan jako pośrednik w dostarczeniu przesyłki. Usługę tę realizuje Pan na rzecz osób fizycznych, rolników ryczałtowych, osób prowadzących działalność gospodarczą, fundacji, stowarzyszeń a także osób prawnych. PKWiU Pana działalności to 53.20.19.0. Płatność jest wykonywana w następujący sposób: gotówką, bądź za pośrednictwem banku na Pana rachunek bankowy. Z dowodów dokumentujących zapłatę poprzez bank wynika jednoznacznie za jaką przesyłkę kontrahent płaci, natomiast płacący gotówką i odbierający gotówkę nie zawsze chcą podawać swoje dane osobowe. Pieniądze które otrzymuje Pan od odbiorcy paczki przekazuje Pan nadawcy tej paczki. Za usługę poboru tej paczki pobiera Pan pieniądze i ewidencjonuje wpłatę na kasie fiskalnej lub wystawia Pan fakturę VAT.

Pytanie ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu do wniosku

Czy powstaje skutek podatkowy w Pana księgach w momencie wpływu pieniędzy na konto czy przyjęcia gotówki za paczkę, którą wypłaca Pan z banku i przekazuje nadawcy paczki?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku)

Pana zdaniem przyjęcie i przekazanie pieniędzy od odbiorcy przesyłki do nadawcy nie wywołuje skutków podatkowych dla Pana i nie ma Pan obowiązku ewidencji w rejestrach VAT tych transakcji. Skutek podatkowy jest w momencie wykonania usługi tzn. przyjęcia paczki i przekazania dalej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 29a. ust. 1 ustawy,

podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Z powyższego wynika, że art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez podatnika z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.

Stosownie do art. 29a ust. 6 ustawy,

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W myśl art. 29a ust. 7 ustawy,

podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

1) stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

2) udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Zatem we wskazanych wyżej przepisach ustawodawca precyzyjnie określił katalog elementów wliczanych do podstawy opodatkowania oraz elementów niemających wpływu na jej wielkość.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą PKD 53.20Z działalność pocztowa i kurierska. Świadczona przez Pana usługa polega na dostarczaniu paczki od nadawcy do odbiorcy końcowego. Paczki są dostarczane przez nadawców osobiście. Transport otrzymanych paczek wykonuje Pan za pośrednictwem innych firm kurierskich. Obrót rejestruje Pan za pomocą kasy fiskalnej. Jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W odniesieniu do realizowanych usług przekazania przesyłki/paczki/ od nadawcy do odbiorcy działa Pan jako pośrednik w dostarczeniu przesyłki. Usługę tę realizuje Pan na rzecz osób fizycznych, rolników ryczałtowych, osób prowadzących działalność gospodarczą, fundacji, stowarzyszeń a także osób prawnych. PKWiU Pana działalności to 53.20.19.0. Płatność za wartość paczki  jest wykonywana w następujący sposób: gotówką, za pośrednictwem banku na Pana rachunek bankowy. Z dokumentów dokumentujących zapłatę poprzez bank wynika jednoznacznie za jaką przesyłkę kontrahent płaci, natomiast płacący gotówką i odbierający gotówkę nie zawsze chcą podawać swoje dane osobowe. Pieniądze które otrzymuje Pan od odbiorcy paczki przekazuje Pan nadawcy tej paczki. Za usługę poboru tej paczki pobiera Pan pieniądze (wynagrodzenie) i ewidencjonuje wpłatę na kasie fiskalnej lub wystawia Pan fakturę VAT.

W tak przedstawionym opisie sprawy Pana wątpliwości sprowadzają się do ustalenia, czy kwota którą Pan otrzymuje w gotówce bądź przelewem na konto od odbiorcy paczki w celu przekazania jej nadawcy paczki wchodzi do podstawy opodatkowania świadczonej przez Pana usługi.

Jak wyżej wskazano, aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. W Pana przypadku świadczeniem usług za które otrzymuje Pan wynagrodzenie jest doręczenie przesyłki od nadawcy przesyłki do odbiorcy przesyłki. Istnieje zatem ścisłe powiązanie pomiędzy wykonaniem usługi, a otrzymanym wynagrodzeniem.

Jak wyżej wskazano art. 29a ust. 1 ustawy odnosi się do wszystkich należności, które stanowią zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez podatnika z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.

W omawianej sprawie kwota którą Pan otrzymuje od odbiorcy paczki w celu jej przekazania dla nadawcy paczki nie wchodzi do podstawy opodatkowania, gdyż nie stanowi dla Pana zapłaty, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy. W opisanej sytuacji nie dokonuje Pan sprzedaży towaru (paczki) lecz świadczy Pan usługę pośrednictwa w dostarczaniu paczek od nadawcy do odbiorcy. Pana działalność polega, więc na pośredniczeniu w przekazywaniu paczki i za tą usługę otrzymuje Pan wynagrodzenie. Zatem w Pana przypadku zapłatą/wynagrodzeniem jest kwota którą Pan otrzymuje od nadawcy za wykonaną usługę, tj. dostarczenie przesyłki od nadawcy. Wynagrodzenie od nadawcy – osoby fizycznej, za wyświadczoną usługę ewidencjonuje Pan na kasie fiskalnej. W sytuacji gdy nadawca jest podatnikiem wystawia Pan fakturę. Natomiast kwota którą Pan otrzymuje od odbiorcy paczki celem przekazania do nadawcy paczki (zapłata za paczkę) nie stanowi dla Pana wynagrodzenia, tym samym nie wchodzi do podstawy opodatkowania świadczonych przez Pana usług.

W konsekwencji nie powstaje skutek podatkowy w podatku od towarów i usług w Pana księgach w momencie wpływu pieniędzy na Pana konto czy przyjęcia gotówki za przesyłkę/paczkę, które później przekazuje Pan nadawcy przesyłki. Kwota ta nie stanowi dla Pana podstawy opodatkowania, a więc kwoty te nie powodują w podatku VAT dla Pana skutków podatkowych. Skutki podatkowe w podatku VAT dla Pana powstają  jedynie w momencie wykonania przez Pana usługi na rzecz nadawcy paczki tj. dostarczenia paczki od nadawcy do odbiorcy. Za tą usługę bowiem otrzymuje Pan wynagrodzenie od nadawcy paczki.

Dodatkowe informacje

Jednocześnie informujemy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga tylko skutki podatkowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, natomiast nie odnosi się do prawidłowości przyjmowania przez Pana należności od odbiorcy.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nadmieniamy, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko zakresu podstawy opodatkowania natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j.  Dz. U. z 2022 r. poz. 321 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

      w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

      w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).