wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiąza... - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.373.2020.2.MD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.373.2020.2.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 maja 2020 r. (data wpływu 15 maja 2020 r.) uzupełnionym pismem z 19 czerwca 2020 r. (data wpływu 19 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 19 czerwca 2020 r. (data wpływu 19 czerwca 2020 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 16 czerwca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.373.2020.1.MD.

W przedmiotowym wniosku uzupełnionym pismem z 19 czerwca 2020 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą D. (dalej jako: Przedsiębiorstwo). W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie wchodzą żadne nieruchomości. Działalność gospodarcza jest prowadzona przez Wnioskodawcę w dwóch budynkach. Jeden z budynków, w którym Wnioskodawca prowadzi działalność jest użyczony mu przez ojca na podstawie umowy użyczenia, drugi natomiast jest wynajmowany przez Wnioskodawcę na podstawie umowy najmu. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest działalność w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej różnego rodzaju kosmetyków, która jest prowadzona przez Internet. Sprzedaż jest prowadzona na terenie Polski, jednak Wnioskodawca planuje rozszerzyć ją również na teren pozostałych krajów Unii Europejskiej. Ponadto w użyczonym przez ojca budynku, w którym Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą znajdują się również pomieszczenia biurowe wynajmowane w ramach jego działalności gospodarczej na rzecz należących do niego spółek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowej. Poza tym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi wypożyczalnie sprzętu do Paintballu wraz z udostępnieniem terenu do rozgrywek. Nieruchomość, na której odbywają się rozgrywki Paintballu nie stanowi własności Wnioskodawcy, lecz jest przez niego wynajmowana na podstawie umowy najmu.

Wnioskodawca zatrudnia około 23 osób, przy czym 5 z nich zatrudnionych na umowie o pracę natomiast pozostałe osoby są zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku. W związku z tym rozważa w niedalekiej przyszłości wniesienie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej (dalej jako: Spółka komandytowa). Nadrzędnym celem aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa jest kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://...., która odbywa się w wynajętym przez Wnioskodawcę budynku. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w tym zakresie stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W ramach aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa również umowy kilkunastu osób zatrudnionych na umowie zlecenia zostaną przeniesione do spółki komandytowej. Wnioskodawcy zależy na tym, aby działalność gospodarcza w zakresie sprzedaży detalicznej na terenie Polski objęta ZCP mogła być kontynuowana bezpiecznie (prawnie i podatkowo), a zarazem, aby mogła się rozwijać.

Natomiast działalność związana ze sprzedażą hurtową na terenie Polski oraz będąca w planach Wnioskodawcy sprzedaż hurtowa i detaliczna kosmetyków na terenie pozostałych krajów Unii Europejskiej, pozostałaby dalej w jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Ponadto w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej po dokonaniu aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa Wnioskodawca nadal zamierza prowadzić działalność związaną z wynajmem pomieszczeń biurowych w użyczonym mu przez ojca budynku oraz działalność związaną z wypożyczaniem sprzętu do Paintballu wraz z udostępnieniem terenu do rozgrywek. W związku z zakresem działalności, która ma być nadal prowadzona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie on nadal zatrudniał 5 osób na podstawie umów o pracę.

Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do Spółki komandytowej będą składniki majątku składające się na Przedsiębiorstwo w zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków, która jest prowadzona przez Internet na terenie Polski. W momencie wnoszenia aportu, w skład Zorganizowanej części Przedsiębiorstwa będą wchodzić zarówno składniki materialne jak i niematerialne.

W ramach Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa zostaną wniesione m.in.:

  1. Środki trwałe, wyposażenie, wartości niematerialne i prawne oraz przedmioty nisko cenne znajdujące się w nieruchomości wynajmowanej przez Wnioskodawcę, które są wykorzystywane przez niego do sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków, która jest prowadzona przez Internet na terenie Polski,
  2. Prawa do zarejestrowanej domeny internetowej https://....,
  3. Oprogramowanie sklepu internetowego K., wraz z bazą danych klientów, bazą e-mail newsletter oraz bazą sms Newsletter,
  4. Flota pojazdów dwa z czterech pojazdów stanowiących własność przedsiębiorstwa Wnioskodawcy,
  5. Umowy z dostawcami towarów i pozostałe umowy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, których przedmiotem są m in.:
    1. Umowa najmu budynku, w którym odbywa się sprzedaż detaliczna kosmetyków przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej https://....,
    2. świadczenie usług telekomunikacyjnych,
    3. Umowa na hosting sklepu https://....
    4. Umowa na pozycjonowanie strony internetowej https://....oraz obsługę adwords,
    5. Umowa licencyjna na używanie programu antywirusowego,
    6. Umowy na Administracyjną obsługę biura,
    7. Umowa na posiadanie konta na stronie internetowej https://www...,
    8. Umowa z firmą marketingową na posiadanie konta za pomocą której wysyłany jest e-mail Newsletter,
    9. Umowa z firmą marketingową za pomocą której wysyłamy SMS Newsletter,
    10. Umowa z firmą obsługującą automatyczne powiadomienia w przeglądarce internetowej,
    11. Umowa na tzw. sieć afiliacyjną program partnerski związany ze sprzedażą towarów Wnioskodawcy za pośrednictwem stron internetowych: https://www.1 oraz https://www.2; Wnioskodawca podejmie działania w odniesieniu do wszystkich umów związanych z działalnością przedsiębiorstwa (w zakresie objętym aportem) mające na celu przeniesienie całości praw i obowiązków z nich wynikających na spółkę komandytową w ramach aportu ZCP, zaś w przypadku gdyby strony tych umów, w zakresie w jakim są wierzycielami Wnioskodawcy, nie wyraziły zgody na ich objęcie aportem, odpowiednie umowy będą rozwiązywane przez Wnioskodawcę i zawierane w spółce komandytowej, tak aby spółka komandytowa mogła płynnie kontynuować działalność po aporcie.
  6. Zasoby ludzkie tj. około 18 osób zatrudnionych na umowach zlecenia w Przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, których umowy zlecenia zostaną przeniesione do spółki komandytowej, z zachowaniem ciągłości zatrudnienia do spółki komandytowej nie trafią pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę na umowach o pracę, gdyż po aporcie Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność wymagającą ich zatrudnienia w działalności jednoosobowej.
  7. Księgi i dokumenty związane z aktywami i zobowiązaniami wyżej wskazanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa., know-how, klientela i wszelkie informacje niezbędne do kontytuowania działalności przez spółkę komandytową.
  8. Prawo do używania znaku słownego k oraz znaku słowno-graficznego k., Spółka komandytowa przejmie nadto wierzytelności (należności) powstałe w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Przedsiębiorcy w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski przed aportem ZCP oraz związane z tą Zorganizowaną Częścią Przedsiębiorstwa zobowiązania (w tym w zakresie dostarczenia zamówionych przed aportem towarów nabywcom), o ile nie sprzeciwią się temu wierzyciele Wnioskodawcy, których zgoda jest w tym zakresie niezbędna.

Spółka komandytowa będzie czynnym podatnikiem VAT, po aporcie będzie kontynuowała działalność ZCP w dotychczasowym zakresie, tj. w zakresie internetowej sprzedaży detalicznej kosmetyków na terenie Polski.

W uzupełnieniu do wniosku udzielono następujących wyjaśnień.

Mająca być przedmiotem planowanego aportu część majątku będzie funkcjonowała w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako wyodrębniona część przed dokonaniem aportu. Mający być przedmiotem transakcji zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań będzie funkcjonował w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako wyodrębniona część, ponieważ dzięki prowadzonej przez Wnioskodawcę odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://..., która ma być przedmiotem planowanego aportu do spółki komandytowej.

Mająca być przedmiotem planowanego aportu część majątku będzie wyodrębniona finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przed dokonaniem planowanego aportu, ponieważ dzięki prowadzonej przez Wnioskodawcę odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://...., która ma być przedmiotem planowanego aportu do spółki komandytowej.

Mająca być przedmiotem planowanego aportu część majątku będzie wyodrębniona funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przed dokonaniem planowanego aportu. Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania będzie wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, ponieważ dzięki prowadzonej przez Wnioskodawcę odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe jest funkcjonalne wyodrębnienie części majątku niezbędnego do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: , która ma być przedmiotem planowanego aportu do spółki komandytowej. Na marginesie Wnioskodawca pragnie zauważyć, że działalność w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://..., prowadzona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest wyodrębniona funkcjonalnie, ponieważ pozostała działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej sprzedaż hurtowa na ternie Polski oraz będąca w planach Wnioskodawcy sprzedaż hurtowa i detaliczna kosmetyków na terenie pozostałych krajów Unii Europejskiej przynosi inne przychody oraz generuje inne koszty, w związku z czym takie wyodrębnienie funkcjonalne przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji jest możliwe.

Na spółkę komandytową zostanie przeniesione minimum środków pozwalających na kontynuację realizowanej uprzednio przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ponieważ nadrzędnym celem aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa jest kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://... przez spółkę komandytową w praktycznie niezmienionym zakresie, w jakim dotychczas była ona prowadzona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego w ramach aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa do spółki komandytowej zostaną wniesione zasoby ludzkie tj. około 18 osób zatrudnionych na umowach zlecenia w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, których umowy zlecenia zostaną przeniesione do spółki komandytowej, z zachowaniem ciągłości zatrudnienia do spółki komandytowej nie trafią pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę na umowach o pracę, gdyż po aporcie Wnioskodawca nadal będzie prowadził działalność wymagającą ich zatrudnienia w działalności jednoosobowej. W wyniku ww. transakcji nie dojdzie do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy, ponieważ w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://..., zostaną przeniesione jedynie umowy zlecenia, natomiast pracownicy na umowie o pracę są niezbędni Wnioskodawcy do kontynuacji prowadzenia działalności w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży hurtowej na ternie Polski oraz będącej w planach Wnioskodawcy sprzedaży hurtowej i detaliczna kosmetyków na terenie pozostałych krajów Unii Europejskiej

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa opisanej powyżej aportem do Spółki komandytowej będzie dla Wnioskodawcy skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w VAT w związku z tą transakcją?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie przeformułowane w piśmie z 19 czerwca 2020 r.):

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że zarówno pytanie jak również stanowisko własne dotyczy sytuacji wniesienia aportem do spółki komandytowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: h https://.... W związku z czym w uzasadnieniu własnego stanowiska w odniesieniu do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej posłużył się definicją z art. 551 k.c., natomiast w odniesieniu do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://..., posłużył się definicją wynikającą z art. 2 pkt 27e VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa aportem do Spółki komandytowej będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiotem transakcji będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e VAT, w związku z czym aport ZCP nie doprowadzi do powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (dalej: VAT), przepisów ustawy VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z kolei art. 2 pkt 27e VAT stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W praktyce zatem o opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji wniesienia aportu decydować będzie jego przedmiot. Jeżeli przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, czynność ta nie będzie objęta zakresem przedmiotowym ustawy VAT. A contrario w przypadku, gdy wkład niepieniężny będą stanowić składniki majątku, których nie będzie można sklasyfikować jako przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, wniesienie aportu będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Zdaniem Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie sprzedaży detalicznej kosmetyków na terenie Polski, która ma zostać wniesiona do spółki komandytowej stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, które mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, w związku z czym spełnia przesłanki uznania jej za Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e VAT.

Zgodnie natomiast z art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: k.c.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

    1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
    2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
    3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
    4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
    5. koncesje, licencje i zezwolenia;
    6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
    7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
    8. tajemnice przedsiębiorstwa;
    9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W odniesieniu do tak sformułowanej definicji Wnioskodawca zauważa, iż przywołana powyżej regulacja wskazuje jedynie przykładowe składniki materialne i niematerialne, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa. W ocenie Wnioskodawcy, nie jest konieczne, aby w skład przedsiębiorstwa wchodziły wszystkie składniki wymienione w art. 551 k.c. W aspekcie istnienia bądź nieistnienia przedsiębiorstwa najistotniejsze jest, aby zespół składników majątkowych i niemajątkowych tworzył funkcjonalną całość i pozwalał na prowadzenie działalności gospodarczej w sposób samodzielny.

W ocenie Wnioskodawcy, zespół składników stanowiących aport Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej: https://.... do spółki komandytowej, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, bez wątpienia można uznać za Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e VAT. W ramach Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa wnoszone będą składniki majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (materialne i niematerialne), wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski. Aport obejmie zatem środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania, umowy zlecenia oraz wszelkie inne istotne elementy (składniki) przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej przez niego sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski. W związku z wniesieniem Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa aportem do Spółki komandytowej przeniesione zostaną umowy z kontrahentami oraz wiedza dotycząca prowadzonej dotychczas działalności w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski. Spółka komandytowa, do której wniesiony zostanie aport, będzie miała możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności Wnioskodawcy dotyczącej sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski w niezmienionym zakresie. Zorganizowana Cześć Przedsiębiorstwa wniesiona aportem będzie stanowić zatem całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Po aporcie składniki majątkowe Wnioskodawcy nadal będą tworzyć funkcjonalną całość umożliwiającą samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu odpowiada definicji Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e VAT. Z tego względu, w związku z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, wniesienie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa aportem do Spółki komandytowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ będzie zdarzeniem neutralnym na gruncie podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje, wydawane na gruncie zbliżonych stanów faktycznych. Można tu powołać:

  • interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lutego 2020 r. (nr 0113-KDIPT1-2.4012.719.2019.3.MC, zgodnie z którą: Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem transakcji, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności zbywanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE. Trybunat uznał, że regulacja art. 19 Dyrektywy 112 może znaleźć zastosowanie także w sytuacji przekazania aktywów przedsiębiorstwa bez prawa własności nieruchomości, jeżeli działalność gospodarcza nie wymaga użytkowania konkretnych pomieszczeń lub pomieszczeń wyposażonych w stałe instalacje konieczne do jej prowadzenia. Oznacza to, zdaniem TSUE, że wspomniany przepis obejmuje również sytuacje, w których lokal handlowy zostanie udostępniony nabywcy w drodze dzierżawy lub jeżeli nabywca dysponuje odpowiednią nieruchomością, do której może przenieść całość przejętych aktywów i gdzie może kontynuować działalność gospodarczą. Doprowadziło to Trybunał do wniosku, że: przeniesienie własności zapasu towarów oraz wyposażenia sklepu z jednoczesnym oddaniem nabywcy w dzierżawę lokalu handlowego na podstawie umowy na czas nieoznaczony, ale możliwej do rozwiązania przez każdą ze stron z zachowaniem krótkiego terminu wypowiedzenia, stanowi przekazanie całości lub części aktywów w rozumieniu tego przepisu, pod warunkiem iż przekazane aktywa są wystarczające do prowadzenia przez nabywcę w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej. W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności, że doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

  • zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
  • faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 (...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej różnego rodzaju kosmetyków, która jest prowadzona przez Internet. Sprzedaż jest prowadzona na terenie Polski, jednak Wnioskodawca planuje rozszerzyć ją również na teren pozostałych krajów Unii Europejskiej. Ponadto Wnioskodawca prowadzi działalność związaną z wynajmem pomieszczeń biurowych w użyczonym mu przez ojca budynku oraz działalność związaną z wypożyczaniem sprzętu do Paintballu wraz z udostępnieniem terenu do rozgrywek. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku. W związku z tym rozważa w niedalekiej przyszłości wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki komandytowej. Przedmiotem wkładu do Spółki komandytowej będą składniki majątku składające się na Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy w zakresie prowadzonej sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, która jest prowadzona przez Internet w wynajętym przez Wnioskodawcę budynku.

Wątpliwości Wnioskodawca dotyczą wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanej transakcji wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązań jako transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy wskazują, że część przedsiębiorstwa związana ze sprzedażą detaliczną różnego rodzaju kosmetyków, która jest prowadzona przez Internet na terenie Polski cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.

Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że działalność prowadzona w tym zakresie stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wnioskodawca podał, również że mająca być przedmiotem planowanego aportu część majątku będzie funkcjonowała w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako wyodrębniona część przed dokonaniem aportu. W ramach aportu do spółki komandytowej zostaną wniesione zasoby ludzkie tj. 18 osób zatrudnionych na umowach zlecenia w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, których umowy zostaną przeniesione do spółki komandytowej, z zachowaniem ciągłości zatrudnienia.

Mająca być przedmiotem planowanego aportu część majątku będzie również przed dokonaniem planowanego aportu wyodrębniona finansowo w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Jak wynika z treści wniosku Wnioskodawca prowadzi odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, dzięki czemu możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej.

Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego mająca być przedmiotem aportu część majątku będzie wyodrębniona funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przed dokonaniem planowanej transakcji aportu. Jak wynika bowiem z treści wniosku dzięki prowadzonej przez Wnioskodawcę odpowiedniej ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe jest funkcjonalne wyodrębnienie części majątku niezbędnego do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej. Pozostała działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przynosi inne przychody oraz generuje inne koszty, w związku z czym jak podał Wnioskodawca możliwe jest takie wyodrębnienie funkcjonalne przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji.

Ponadto jak wynika z treści wniosku planowany aport zespołu składników majątkowych wyodrębnionego w opisany we wniosku sposób nastąpi na rzecz spółki komandytowej, której celem będzie kontynuowanie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności w zakresie sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków, realizowanej przez Internet na terenie Polski. Spółka komandytowa, po aporcie będzie kontynuowała działalność części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w dotychczasowym zakresie, tj. w zakresie internetowej sprzedaży detalicznej kosmetyków na terenie Polski. Jak wskazał Wnioskodawca na spółkę komandytową zostanie przeniesione minimum środków pozwalających na kontynuację realizowanej uprzednio przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostaną spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych służącego do prowadzenia działalności w zakresie internetowej sprzedaży detalicznej kosmetyków na terenie Polski, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Opisany we wniosku wydzielony przez Wnioskodawcę w ramach własnego przedsiębiorstwa zespół składników majątkowych służący do prowadzenia działalności w zakresie internetowej sprzedaży detalicznej kosmetyków na terenie Polski, stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, który jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy oraz przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych i potencjalnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące konkretnie przypisane mu zadania gospodarcze.

W konsekwencji planowany aport części majątku Wnioskodawcy, związanej z działalnością w zakresie internetowej sprzedaży detalicznej różnego rodzaju kosmetyków na terenie Polski, prowadzonej przez sklep internetowy za pośrednictwem strony internetowej nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej