Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.80.2022.4.AG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.80.2022.4.AG

Temat interpretacji

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2  jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 23 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2 i zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy dostawy udziału w działkach nr 1 i 2 oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi  na wezwanie – pismem z 25 maja 2022 r. (wpływ 26 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wraz z siostrą przyrodnią (…) jest Pani współwłaścicielką w udziałach po 1/2 dla każdej z Was nieruchomości zabudowanej składającej się działek gruntu oznaczonych numerami 1 i 2 o łącznej powierzchni 7793 m2 położonych przy ul. (…) w (…). Dla nieruchomości tych urządzona jest księga wieczysta nr (…).

Nieruchomość tą nabyła Pani z siostrą w udziałach po 1/2 dla każdej z Was w drodze dziedziczenia po matce – (…) zmarłej w dniu 1 kwietnia 2021 roku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 września 2021 roku sporządzonego w Kancelarii Notarialnej w (…) przed Notariusz (…) Rep. A Nr (…). Jest Pani wdową.

Pani matka (…) przedmiotową nieruchomość nabyła od osób fizycznych w drodze umowy darowizny. (…) w dacie nabycia była rozwiedziona i nosiła nazwisko (…). 23 lipca 1994 roku zawarła związek małżeński i przyjęła nazwisko (…), następnie związek małżeński uległ rozwiązaniu przez rozwód.

Udział w przedmiotowej nieruchomości w wysokości 1/2 stanowi majątek osobisty Pani siostry przyrodniej (…), nie zawierała ona bowiem umów majątkowych małżeńskich. Wyżej wskazane nieruchomości posiadają bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym oraz 4 budynkami gospodarczymi.

Dwa z budynków gospodarczych posadowionych na przedmiotowych nieruchomościach są przedmiotem umów najmu zawartych poprzednio przez (…) a obecnie umowy te kontynuuje (…).

W budynkach nie wyodrębniono żadnych lokali. Budynki nie są wpisane do rejestru zabytków. Zgodnie z wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanym w dniu 15 października 2021 roku znak (…) przez Podinspektora w Urzędzie Miasta i Gminy (…) wynika, że działka o numerze ewidencyjnym 1 położona jest w obszarze urbanistycznym oznaczonym symbolem KUL - tereny komunikacji - tereny ulic lokalnych, zaś działka 2 położona jest na terenie oznaczonym symbolem 1M/UA - mieszkalnictwo wielorodzinne z usługami towarzyszącymi oraz 1Z - zieleń urządzona.

Umową przedwstępną sprzedaży warunkową z dnia 22 października 2021 roku sporządzoną w formie aktu notarialnego przez Notariusza w (…) (…) (Rep. A nr (..)) zawartą pomiędzy Panią (…) oraz Pani siostrą przyrodnią (…) a (…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…) zobowiązałyście się zawrzeć z wyżej wskazaną Spółką umowę sprzedaży, na mocy której sprzedacie za cenę ustaloną w umowie zabudowane działki gruntu oznaczone nr 1 i 2 najpóźniej do dnia 30 czerwca 2022 roku.

Jest Pani osobą fizyczną i nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. Nieruchomość jest Pani majątkiem prywatnym i jest odsprzedawana w stanie niezmienionym. Nie dokonywała Pani i nie będzie dokonywać czynności związanych z gruntem i budynkami w celu podniesienia ich wartości. Nie podejmowała Pani czynności zmierzających do zaoferowania do sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.

Interpretacja indywidualna jest konieczna dla ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży oraz wysokości ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na pytania postawione w wezwaniu o treści:

1.w jaki sposób działki nr 1 i 2 oraz budynki były/są/będą wykorzystywane przez Panią od momentu ich nabycia do planowanej sprzedaży?

2.które budynki wymienione w złożonym wniosku są posadowione na działce nr 1, a które na działce nr 2?

3.czy budynki, o których mowa we wniosku stanowią budynek – w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351, z późn. zm.)?

Przy czym, przez pojęcie budynek – należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

4.czy poza wymienionymi we wniosku budynkami na działce nr 1 i działce nr 2 znajdują się inne budowle? Jeśli tak prosimy wskazać jakie budowle i na której działce się znajdują oraz czy stanowią budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r., poz. 2351, z późn. zm.)?

Przy czym, przez pojęcie budowli – należy rozumieć:

-każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwałe związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

5.czy budynki (budowle),o których mowa we wniosku są trwale związane z gruntem?

6.do jakich czynności wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywać Pani ww. działki wraz z posadowionymi na nich budynkami (budowlami), tj. czy do czynności:

-opodatkowanych podatkiem VAT,

-zwolnionych od podatku VAT,

-niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

7.czy wykorzystywała Pani nieruchomości wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT,      do której były wykorzystywane nieruchomości, Pani wykonywała – należy podać podstawę prawną zwolnienia?

8.czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku mieszkalnego i budynków gospodarczych, (ewentualnie budowli), o których mowa we wniosku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy? Jeśli tak to należy wskazać odrębnie dla każdego budynku (budowli):

a)dzień, miesiąc i rok,

b)kto dokonał/dokona pierwszego zasiedlenia danego obiektu?

c)czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a momentem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

9.kiedy budynki (budowle) zostały wybudowane, oddane do użytkowania i w jaki sposób były wykorzystywane od wybudowania do momentu planowanej sprzedaży. Odpowiedzinależy udzielić odrębnie dla każdego obiektu.

10.czy z tytułu nabycia/wybudowania budynków (budowli) przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny. Odpowiedzinależy udzielić odrębnie dla każdego obiektu.

11.czy od momentu nabycia do momentu planowanej dostawy ponosiła/będzie ponosiła Pani wydatki na ulepszenie budynku mieszkalnego, budynków gospodarczych, (ewentualnie budowli), w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej danego obiektu? Jeżeli tak, to należy wskazać odrębnie dla każdego obiektu:

a)w jakim okresie były ponoszone te wydatki?

b)czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

c)do jakich czynności był wykorzystywany ulepszony budynek,

tj. czy do czynności:

-opodatkowanych podatkiem VAT,

-zwolnionych od podatku VAT,

-czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

d)czy po zakończonych ulepszeniach do momentu planowanej dostawy wystąpiło/wystąpi pierwsze zasiedlenie ulepszonego budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy? Jeśli tak to należy wskazać:

-dzień, miesiąc i rok,

-kto dokonał/dokona pierwszego zasiedlenia budynku po jego ulepszeniu?

-czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku a momentem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

e)w jaki sposób budynek był użytkowany po dokonaniu ulepszeń?

12.jakie czynności Pani podejmowała/zamierza podejmować w związku ze sprzedażą przedmiotowych nieruchomości? Odpowiedzinależy udzielić odrębnie dla każdej działki.

13.w związku ze wskazaniem, że zawarła Pani przedwstępną umowę sprzedaży ww. działek, należy wskazać:

a)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą na Kupującym a jakie na Sprzedającym?

b)jakie warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność działek na Nabywcę, zostały ustalone w umowie przedwstępnej?

14.czy w związku z planowaną sprzedażą działek zostało/zostanie udzielone Nabywcy pełnomocnictwo/zgoda do dokonania w Pani imieniu dodatkowych czynności w odniesieniu do nieruchomości? Jeżeli tak to należy podać przedmiot oraz zakres ww. pełnomocnictw/zgód oraz jakie konkretnie czynności Nabywca wykonuje/będzie wykonywać.

15.czy działki (budynki) objęte zakresem postawionego we wniosku pytania były przez Panią udostępniane osobom trzecim? Jeżeli tak, to należy wskazać:

a)w jakim okresie (kiedy) działki (budynki) były udostępniane osobom trzecim?

b)na podstawie jakiej umowy (najem, dzierżawa, użyczenie, inna umowa – jaka) działki (budynki) były udostępniane osobom trzecim?

c)czy udostępnienie było czynnością odpłatną czy bezpłatną?

16.w związku ze wskazaniem, że:

„Dwa z budynków gospodarczych posadowionych na przedmiotowych nieruchomościach są przedmiotem umów najmu zawartych poprzednio przez (…) a obecne umowy te kontynuuje (…)”, prosimy wskazać:

a)na której działce znajdują się budynki gospodarcze będące przedmiotem najmu?

b)w jakim okresie (kiedy) nieruchomości były/są/będą udostępniane osobom trzecim?

c)czy udostępnienie nieruchomości było/jest/będzie czynnością odpłatną czy bezpłatną?

d)kto uzyskuje korzyści z czynszu z tytułu najmu nieruchomości – czy zarówno Pani i Pani siostra, czy wyłącznie jedna z osób – jeśli tak należy wskazać z jakich powodów i na jakiej podstawie prawnej korzyści (przychody) z tytułu najmu faktycznie uzyskuje tylko jeden ze współwłaścicieli?

e)należy wskazać strony zawartych umów, czy jest Pani stroną umów najmu?

f)kto dokonuje rozliczeń z tytułu zawartej umowy?

17.czy w stosunku do ww. działek Pani lub Pani siostra ponosiła lub poniesie jakiekolwiek nakłady w celu ich uatrakcyjnienia (np.: uzbrojenie terenu w przyłącza do sieci wodociągowej, gazowej, elektrycznej; ogrodzenie; inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności tych działek), jeśli tak, to jakie to są/będą nakłady?

18.czy została/zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę budynków (budowli)? Jeżeli tak, to:

-jakich budynków/budowli dotyczy/będzie dotyczyć wydana decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę?

-na której działce posadowione są budynki/budowle przeznaczone do rozbiórki?

-kiedy rozpoczną się prace rozbiórkowe, tj. przed czy po sprzedaży?

-kiedy przewidywane jest zakończenie prac rozbiórkowych, tj. przed czy po sprzedaży?

Udzieliła Pani następujących odpowiedzi:

1.Wnioskodawczyni przez krótki czas zamieszkiwała przed laty na przedmiotowych nieruchomościach wraz z matką (…), (…) natomiast zamieszkiwała na przedmiotowych nieruchomościach a dwa z budynków gospodarczych oddała w najem. (…) nie została jednakże zarejestrowana jako przedsiębiorca w Centralnej Ewidencji i Informacji            o Działalności Gospodarczej. Przychody uzyskiwane z tytułu najmu ww. nieruchomości rozliczane były jako przychody z najmu poza działalnością gospodarczą i opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%. Obecnie to (…) uzyskuje przychody z najmu przedmiotowych lokali i także rozlicza je jako przychody poza działalnością. (…) nie została jednakże zarejestrowana jako przedsiębiorca w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

2.Wszystkie budynki znajdują się na działce nr 2.

3.Budynki stanowią budynek w rozumieniu ustawy prawo budowlane.

4.Na działkach nie znajdują się inne budowle niż wskazane we wniosku.

5.Budynki, o których mowa we wniosku są trwale związane z gruntem.

6.Nie korzystała Pani i nie korzysta z budynków znajdujących się na nieruchomościach. (…) (współwłaścicielka) korzysta z nich do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.

7.J.w.

8.Budynki były zamieszkiwane od dnia nabycia to jest od 1994 roku.

9.Budynki istniały już w chwili zakupu to jest w 1994 roku i (…) wykorzystywała je na własne cele mieszkaniowe oraz następnie 2 lokale były wynajmowane.

10.Nie.

11.Zarówno Pani i Pani siostra (…) od chwili nabycia nie ponosiłyście wydatków na ulepszenie budynków.

12.Nie były podejmowane czynności związane ze sprzedażą działki. To (…) nawiązała kontakt z deweloperem zainteresowanym nabyciem nieruchomości.

13.

a) w związku ze sprzedażą nieruchomości Sprzedające mają prawo do korzystania z nieruchomości do daty zawarcia umowy sprzedaży, jednakże winny one wypowiedzieć zawarte umowy najmu, Kupujący natomiast ma prawo wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę.

b) warunkiem zawarcia Umowy Przyrzeczonej Sprzedaży będzie:

-uzyskanie przez Kupującego prawomocnej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych o powierzchni użytkowej nie mniejszej niż 7.200 m2 na Nieruchomości,

-skuteczne rozwiązane umów najmu, szczegółowo opisanych w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży,

-oraz okazanie przez Sprzedające w dniu zawarcia Umowy przyrzeczonej Sprzedaży odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości, z treści którego wynikać będzie, że Sprzedające wpisane będą jako współwłaścicielki Nieruchomości, księga wieczysta prowadzona dla Nieruchomości w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej Sprzedaży wolna będzie od wszelkich wpisów i wzmianek, w tym wpisu dotyczącego wpisanej dożywotniej i nieodpłatnej służebności osobistej, z wyjątkiem roszczenia (ewentualnie wzmianki o wpis roszczenia) kupującej Spółki wynikającej z zawarcia niniejszej umowy o zawarcie Umowy Przyrzeczonej Sprzedaży.

14.Nie udzielono pełnomocnictwa.

15.Działki nie były udostępnienie osobom trzecim.

16.

a)budynki gospodarcze objęte umowami najmu znajdują się na działce 2,

b)umowy najmu są w trakcie okresu wypowiedzenia i obowiązują do dnia 30 czerwca 2022 r.,

c)odpłatnie,

d)korzyści uzyskuje wyłącznie siostra (…),

e)Wnioskodawczyni nie ma wiedzy na temat danych osób wynajmujących, Wnioskodawczyni nie jest stroną umów najmu.

f)rozliczenia z tytułu umów najmu dokonuje (…).

17.Nie ponoszono i Pani oraz Pani siostra nie zamierzacie ponosić nakładów na przedmiotowe działki w celu ich uatrakcyjnienia.

18.Nie zostały wydane decyzje na rozbiórkę. Kupujący jeżeli będzie to konieczne wystąpi we własnym imieniu po dokonaniu zakupu.

Pytanie

1.Czy odpłatna dostawa nieruchomości zabudowanych to jest działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1 i 2 położonych w (…) przy ul. (…) korzysta ze zwolnienia            z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dalej zwana ustawą o VAT) oraz ewentualnie czy z innych powodów będzie zwolniona    z zapłaty podatku VAT ?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, dostawa nieruchomości zabudowanej oznaczonej jako działki ewidencyjne nr 1 i 2 położone w (…) przy ul. (…) korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa    w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Pani zdaniem, sprzedaż Nieruchomości nie będzie objęta podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż, której nie można uznać za dokonaną przez Sprzedające w ramach działalności gospodarczej, ani dokonaną w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, Spółka w związku          z nabyciem przedmiotowej Nieruchomości będzie zobowiązana do zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W sytuacji będącej przedmiotem niniejszego zapytania, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Spółki będzie się mieścić w granicach zarządu majątkiem prywatnym i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2  jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

 Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa    do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ww. ustawy:

Przez towar rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Zgodnie z tym przepisem, budynki, budowle i grunty spełniają definicję towaru, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zbycie nieruchomości gruntowych (działek, udziałów w działkach), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości,

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.).

Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jak wynika z art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników,      a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności. Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną).

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

W powołanym wyżej orzeczeniu TSUE wskazał, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia                   28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Zatem, za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie:                po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym        dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy               o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego w przedmiotowej sprawie należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy będzie Pani działać w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Z opisu sprawy wynika, że wraz z siostrą przyrodnią jest Pani współwłaścicielką w udziałach po 1/2 działki nr 1 i 2, nabytych w drodze dziedziczenia po matce. Przez krótki czas Pani zamieszkiwała przed laty przedmiotowe nieruchomości. Nieruchomość jest zabudowana  budynkiem mieszkalnym oraz 4 budynkami gospodarczymi. Dwa z budynków gospodarczych są przedmiotem umów najmu. Budynki gospodarcze objęte umowami najmu znajdują się na działce 2. Korzyści z tytułu najmu uzyskuje wyłącznie Pani siostra, Pani nie jest stroną umów najmu. Nie korzystała Pani i nie korzysta z budynków znajdujących się na nieruchomościach. Pomiędzy Panią i Pani siostrą oraz Spółką została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży ww. nieruchomości. Warunkiem zawarcia Umowy przyrzeczonej sprzedaży będzie uzyskanie przez Kupującego prawomocnej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych oraz skuteczne rozwiązane umów najmu a także okazanie w dniu sprzedaży odpisu z księgi wieczystej. Nie udzielono pełnomocnictwa. Nie dokonywała Pani i nie będzie dokonywać czynności związanych z gruntem i budynkami w celu podniesienia ich wartości. Zarówno Pani i Pani siostra od chwili nabycia nie ponosiłyście wydatków na ulepszenie budynków. Nie ponoszono i Pani oraz Pani siostra nie zamierzacie ponosić nakładów na przedmiotowe działki w celu ich uatrakcyjnienia. Nie podejmowała Pani czynności zmierzających do zaoferowania do sprzedaży przedmiotowych nieruchomości. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT.

Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przedmiotowej sprawie nie wystąpią okoliczności, które wykraczałyby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wobec powyższego należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy sprzedaż udziału w działkach nr 1 i 2 nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności     w przedmiocie zbycia ww. udziału w działkach, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności).

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2 wystąpi Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego              w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług.

W rozpatrywanej sprawie planowaną sprzedaż udziału w działkach nr 1 i 2 należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W związku z tym, będzie Pani korzystała z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Skutkiem powyższego, sprzedaż udziału w działkach nr 1 i 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem            od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzam, że z tytułu sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2 nie będzie Pani działać w charakterze – zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy – podatnika VAT, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, zatem sprzedaż udziału w działkach nr 1 i 2 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Tym samym Pani stanowisko w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziału w działkach nr 1 i 2 uznałem za prawidłowe.

Z uwagi na to, że dostawa udziału w działkach nr 1 i 2 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rozpatrywanie zastosowania zwolnienia z zapłaty podatku VAT ww. dostawy jest nieuzasadnione.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pani siostry - współwłaścicielki działek.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa      z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, z późn. zm. dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).