Uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wniesienia aportem do Spółki opisanego w zdarzeniu przyszłym zorganizowa... - Interpretacja - 0111-KDIB3-2.4012.490.2022.2.DK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.490.2022.2.DK

Temat interpretacji

Uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wniesienia aportem do Spółki opisanego w zdarzeniu przyszłym zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wniesienia aportem do Spółki opisanego w zdarzeniu przyszłym zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie z 5 października 2022 r. – pismem z 12 października 2022 r. (wpływ 12 października 2022 r.) oraz w odpowiedzi na wezwanie z14 października 2022 r. – pismem z 18 października 2022 r. (wpływ 18 października 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan od 1989 r. jednoosobową działalność gospodarczą. JDG zajmuje się projektowaniem i produkcją kreatywnych zabawek dla dzieci.

W związku z dynamicznym rozwojem podjął Pan decyzję o zmianie modelu biznesowego prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji planuje Pan wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki komandytowej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce (dalej: Spółka).

Celem planowanego aportu jest między innymi konsolidacja majątku i działalności operacyjnej w zakresie produkcji zabawek w spółce prawa handlowego, co ma pozwolić na zwiększenie zdolności kredytowej i inwestycyjnej, usprawnienie organizacji pracy i wykreowanie wśród klientów wizerunku dużego i stabilnego partnera handlowego.

Aportem nie będą objęte (nadal pozostaną w majątku) następujące składniki majątkowe (zwane łącznie dalej: Składniki JDG):

   - 2 budynki produkcyjno-magazynowe, 2 budynki magazynowe wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, na których są posadowione, nieruchomość gruntowa oraz przenośny pawilon biurowy (dalej: Nieruchomości),

   - Odrębne środki trwałe (tj. ujęte jako odrębne pozycje w ewidencji środków trwałych), które są jednak trwale związane (zabudowane/ przyłączone) z Nieruchomościami tj. system instalacji grzewczo-wentylacyjnej z klimatyzatorem, układ zasilania, pompa na wodę, stolarka okienna, stolarka meblowa (trwała zabudowa), napis logo (umieszczony na budynku), sieć komputerowa oraz brama przemysłowa,

   - Odrębne środki trwałe niebędące trwale związane z Nieruchomościami, które będą służyć w ramach działalności prowadzonej w JDG tj. meble biurowe (fotel, biurko i sofa), samochód osobowy oraz laptop,

   - Rower stanowiący wyposażenie niskocenne.

W konsekwencji w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG, która ma zostać wniesiona do Spółki wejdzie cały majątek JDG za wyjątkiem wskazanych powyżej Składników JDG, tj. wszelkie pozostałe aktywa rzeczowe, aktywa niematerialne, należności i zobowiązania, umowy z kontrahentami oraz umowy klientami oraz umowy z pracownikami, istniejące na dzień wnoszenia aportu.

W szczególności w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG będącej przedmiotem aportu wejdą:

    - maszyny, urządzenia, narzędzia niezbędne do produkcji zabawek,

      - zapasy (materiały, części, półprodukty i wyroby gotowe),

     - know-how, w tym projekty, dokumentacja techniczna dotyczące procesu produkcji czy samego produktu (konkretnych zabawek),

     - komputery, drukarki i inny sprzęt biurowy,

     - wartości niematerialne i prawne (m.in. licencje, oprogramowanie, domeny internetowe),

     - meble biurowe,

    - środki pieniężne,

    - należności (związane z realizacją umów klientami JDG),

   - zobowiązania handlowe związane z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek,

   - ogół praw i obowiązków (wraz ze zobowiązaniami) z umów zawartych z klientami JDG, niezakończonych na dzień aportu,

   - ogół praw i obowiązków (wraz ze zobowiązaniami) z umów zawartych z kontrahentami JDG, niezakończonych na dzień aportu np. umowy z dostawcami materiałów czy usług itp.

   - istniejące na dzień wniesienia aportu umowy o pracę/ umowy zlecenia,

   - dokumentacja biznesowa oraz ewidencje księgowe.

Tym samym cała działalność operacyjna JDG w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek zostanie z dniem aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa przeniesiona na Spółkę i Spółka będzie kontynuować prowadzenie tej działalności.

Co ważne, podjęcie przez Spółkę działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek nie będzie wymagało angażowania przez tę Spółkę innych składników majątku niż otrzymane w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG.

W szczególności Spółka realizować będzie zawarte z kontrahentami i klientami umowy przeniesione do Spółki. Ponadto należy wskazać, że od czerwca bądź lipca bieżącego roku JDG planuje rozpocząć świadczenie usług polegających na wynajmie/dzierżawie maszyn i urządzeń produkcyjnych.

W konsekwencji, w związku z przejściem na Spółkę w ramach aportu maszyn i urządzeń produkcyjnych, Spółka będzie także płynnie kontynuować działalność JDG w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych i kontynuacja ta nie będzie wymagała od Spółki dokonywania żadnych dodatkowych nakładów finansowych bądź rzeczowych.

Z kolei JDG po dokonaniu aportu nie będzie prowadzić ani działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek ani działalności w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń biurowych, natomiast przedmiotem działalności JDG stanie się wówczas wynajem Nieruchomości pozostałych w majątku JDG na rzecz Spółki lub na rzecz innych podmiotów.

Należy wskazać, że do dnia wniesienia aportu przedmiotem działalności JDG jest/będzie działalność związana z produkcją i sprzedażą zabawek oraz działalność w zakresie najmu/dzierżawy maszyn i urządzeń (JDG nie prowadzi obecnie i do dnia transakcji aportu nie będzie prowadzić działalności w zakresie najmu Nieruchomości).

W związku z faktem, że po dniu dokonania aportu JDG zamierza prowadzić działalność gospodarczą we wskazanym powyżej zakresie, konieczne jest pozostawienie w JDG Składników JDG.

Jednocześnie prowadzona przez JDG ewidencja rachunkowa oraz dokumentacja prawna i księgowa pozwala na formalno-prawne wyodrębnienie składników majątku JDG mającego być przedmiotem aportu od składników majątku JDG mającego pozostać w JDG (Składniki JDG) oraz na przypisanie określonych umów, zdarzeń gospodarczych oraz dokumentów do tych składników majątku.

Ponadto na podstawie prowadzonej ewidencji finansowo-księgowej na dzień aportu możliwa będzie także identyfikacja związanych z funkcjonowaniem majątku wnoszonego aportem przychodów, kosztów, aktywów oraz zobowiązań.

Doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca potwierdza, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Spółka komandytowa (dalej: Spółka), do której Wnioskodawca planuje dokonać aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Dokonanie czynności aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG do Spółki planowane jest na listopad 2022 r.

JDG Fabryka zabawek (dalej: JDG) świadczy usługi polegające na wynajmie/dzierżawie maszyn i urządzeń produkcyjnych od czerwca 2022 r.

Wnioskodawca potwierdza, że po wyłączeniu z przedsiębiorstwa JDG zorganizowanej części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem aportu do Spółki, pozostałe w JDG Fabryka zabawek składniki majątkowe wskazane powyżej umożliwią kontunuowanie działalności gospodarczej w ramach JDG, która po dokonaniu aportu polegać będzie w głównej mierze na wynajmie/dzierżawie Nieruchomości na rzecz Spółki lub innych podmiotów.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z umową zawartą ze Spółką, od 1 października 2022 r. Spółka wynajmuje od JDG powierzchnię w budynku magazynowym. Ponadto Wnioskodawca potwierdza, że z dniem aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, JDG i Spółka zawrze umowę najmu pozostałych nieruchomości (wraz z trwale związanymi z nimi środkami trwałymi), co oznacza, że Spółka wraz z umową aportową posiadać będzie tytuł prawny do korzystania ze wskazanych powyżej Nieruchomości.

Aktualnie Spółka ma już zawartą z JDG umowę najmu budynku magazynowego. Ponadto z dniem aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, JDG i Spółka zawrze umowę najmu pozostałych Nieruchomości (wraz z trwale związanymi z nimi środkami trwałymi). Jednocześnie zgodnie z powszechnie prezentowaną linią interpretacyjną i orzeczniczą nieruchomość nie jest obligatoryjnym elementem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie uwzględnienie jej przy aporcie nie jest przesłanką do uznania, że określony zespół składników majątkowych nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że do prowadzenia działalności przez Spółkę po otrzymaniu aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG nie będzie konieczne zawarcie żadnych innych dodatkowych umów (innych niż dostarczanie mediów) ani podjęcie dodatkowych działań faktycznych czy prawnych. W konsekwencji w oparciu o składniki będące przedmiotem aportu w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka będzie w stanie kontynuować działalność prowadzoną przez JDG Fabryka zabawek i realizować określone zadania gospodarcze jako niezależne przedsiębiorstwo.

Spółka po otrzymaniu aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG będzie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo i będzie kontynuować działalność JDG polegającą na produkcji i sprzedaży zabawek oraz na wynajmie/dzierżawie maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Wnioskodawca potwierdza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu do Spółki jest wyodrębniona funkcjonalnie tj. stanowi zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania) na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą jako niezależne przedsiębiorstwo.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu do Spółki na dzień dokonania aportu będzie wyodrębniona na płaszczyźnie organizacyjnej. Wyodrębnienie zostanie dokonane na bazie Regulaminu organizacyjnego.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu do Spółki jest wyodrębniona funkcjonalnie tj. stanowi zespół składników majątkowych na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą jak niezależne przedsiębiorstwo. Składniki majątkowe stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa JDG będącego przedmiotem aportu są bowiem przeznaczone do realizacji określonych zadań tj. do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek oraz w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych. Oznacza to, że zespół tych składników nie jest przypadkowy, ale składniki te są na tyle ze sobą powiązane, że po ich przejęciu przez Spółkę umożliwią realizację zadań, które przed dokonaniem aportu są właściwe dla zbywającego (JDG). Spółka jako nabywca zespołu składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa JDG będzie mieć możliwość samodzielnego kontynuowania działalności bez dodatkowych inwestycji, przeprowadzenia reorganizacji, zatrudniania dodatkowego personelu czy zdobywania pozwoleń.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu do Spółki, przed wniesieniem aportu zostanie wyodrębniona na płaszczyźnie finansowej, tj. będzie możliwe przyporządkowanie składników majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej części działalności będącej przedmiotem aportu, a także będzie możliwe określenie jej wyniku finansowego.

Do zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzącej działalność w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek są przypisani konkretni pracownicy i w związku z aportem tej części przedsiębiorstwa do Spółki wniesione zostaną również prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę w związku z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Planowana na listopad 2022 r. transakcja aportu dotyczyć będzie jednej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Maszyny i urządzenia wchodzące w skład aportu będą wykorzystywane przez Spółkę do produkcji zabawek, ale jednocześnie mogą być przedmiotem najmu na rzecz innych podmiotów.

Pytanie

Czy wniesienie aportem do Spółki opisanego w zdarzeniu przyszłym zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będzie dla Wnioskodawcy stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem wniesienie aportem do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie.

Zgodnie z normą art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl normy zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

-przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

-zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

-świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że nie stosuje się przepisów ustawy o VAT do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W tym kontekście należy wskazać, że zgodnie z ugruntowanym podejściem organów podatkowych pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” (w zakresie dotyczącym składników materialnych) oraz do terminu „świadczenie usług” (w zakresie dotyczącym składników niematerialnych).

Zatem transakcja zbycia obejmować będzie wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania zbywalnym składnikiem majątku lub majątkiem jak właściciel.

W szczególności pojęcie transakcji zbycia obejmować będzie swym zakresem takie czynności jak sprzedaż, zamianę, darowiznę, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego poprzez przeniesienie własności wkładu na spółkę w zamian za udziały w niej lub wyemitowane akcje, a także transfer majątku spółki dzielonej do innej spółki w ramach transakcji podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.

Należy podkreślić, że skoro ustawodawca nie zawarł w ustawie o VAT definicji legalnej pojęcia „transakcja zbycia”, to oznacza to, że nie jest istotna forma w jakiej owo zbycie następuje, lecz samo zadysponowanie w taki sposób, że dochodzi do zmiany podmiotu władającego zbywalnym składnikiem majątku lub majątkiem.

Stanowisko takie prezentowane jest zarówno w orzecznictwie jak i w wydawanych interpretacjach indywidualnych.

Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 maja 2019 r., sygn. 0114-KDIP4.40I2.168.2019.2.KS wskazał, że: „Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.”

Mając na uwadze powyższe oraz treść normy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (zgodnie z którą przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do „transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa”), przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do wszelkich czynności (zatem także do aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa), w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jak właściciel.

Tym samym, o ile przenoszony w ramach aportu majątek stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to jego przeniesienie do innej spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako czynność ex lege z zakresu tego opodatkowania wyłączona.

Takie stanowisko zostało wielokrotnie potwierdzone przez organy podatkowe.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.227.2022.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdził iż: „Wobec powyższego, ww. zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem aportu na rzecz ww. spółki komandytowej będzie spełniał przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji przedmiotowa transakcja w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.”

Podobne stanowisko zaprezentowano także:

-w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2022 r., sygn. 0112- KDIL1-1.4012.152.2022.1.MB, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej;

-w interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.137.2022.1.MN, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę oczywistym jest, że dla oceny stanowiska Wnioskodawcy konieczne jest ustalenie, czy wnoszony aportem majątek JDG spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy VAT ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

-stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

-jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

-jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

-mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto jest wymagane, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe materialne i niematerialne (w tym zobowiązania) wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT) musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość). Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy wskazać, że składniki majątkowe JDG mające być przedmiotem aportu stanowią niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwo, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu i tym samym na moment wniesienia aportu stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zespół składników majątkowych mający być przedmiotem aportu jest powiązany funkcjonalnie i w całości służy realizacji konkretnego celu gospodarczego tj. produkcji i sprzedaży zabawek. Zorganizowanie funkcjonalne majątku mającego być przedmiotem aportu objawia się obecnie w tym, że jest on aktualnie w całości wykorzystywany do działalności gospodarczej JDG w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek.

Z kolei po dokonaniu aportu Spółka będzie mogła bez przeszkód kontynuować zarówno tą działalność, jak i działalność w zakresie najmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych. Natomiast JDG pozbawiony tychże składników nie będzie w stanie w dalszym zakresie prowadzić działalności związanej z produkcją i sprzedażą zabawek ani działalności związanej z najmem/dzierżawą maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Ponadto na dzień aportu możliwe będzie przypisanie określonych umów, zdarzeń gospodarczych oraz dokumentów, a także pracowników/zleceniobiorców do wnoszonego w formie aportu zespołu składników majątkowych, co potwierdza, że wnoszony aportem zespół składników majątkowych jest wydzielony organizacyjnie.

Z kolei o wyodrębnieniu finansowym świadczy fakt, że na dzień aportu na podstawie prowadzonej ewidencji finansowo-księgowej będzie można w łatwy sposób zidentyfikować związane z funkcjonowaniem tego zespołu przychody, koszty, aktywa oraz zobowiązania.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że stopień wyodrębnienia i zorganizowania w obszarze organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym zespołu składników majątkowych mających stanowić przedmiot aportu do Spółki pozwala stwierdzić, że zespół ten będzie posiadać na dzień transakcji pełną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane zadania gospodarcze, a tym samym spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Podsumowując, zespół składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, który zostanie wniesiony do Spółki, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Tym samym na mocy przepisu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT transakcja wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG aportem do Spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te – chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług – nie podlegają opodatkowaniu.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”. Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.  istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.  zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.  składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.  zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

-zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

-faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie C-497/01 Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego. Natomiast w wyroku C-444/10 z dnia 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Z powołanych orzeczeń wynika, że wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu jego od reszty przedsiębiorstwa.

W wyroku z 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11 NSA zauważył, że „Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. (…) Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług”.

Ponadto w wyroku NSA z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2529/11 stwierdzono: „Żaden z przepisów prawa powoływanych przez Sąd pierwszej instancji oraz wnoszącego skargę kasacyjną nie zawiera wprost, dosłownie i jednoznacznie wymogu, zgodnie z którym dla bytu prawnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części niezbędne jest prawo własności nieruchomości. Organy podatkowe nie ustaliły też w sprawie, że składniki wnoszonego aportem przedsiębiorstwa (...) nie mogły funkcjonować jako zorganizowana część przedsiębiorstwa bez prawa własności nieruchomości albo też z wykorzystaniem innych nieruchomości niż te, których podatnik nie wniósł do spółki. Istotne znaczenie ma również podnoszona przez Sąd pierwszej instancji okoliczność, że w dniu wniesienia - otrzymania aportu spółka kapitałowa otrzymała także, tytułem dzierżawy, prawo do przywoływanych powyżej nieruchomości”.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą JDG - przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją kreatywnych zabawek dla dzieci i jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy podjął Pan decyzję o zmianie modelu biznesowego prowadzonej działalności gospodarczej i planuje Pan w listopadzie 2022 r. wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG do nowo utworzonej spółki komandytowej (dalej: Spółka). Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG będącej przedmiotem aportu wejdą:

-maszyny, urządzenia, narzędzia niezbędne do produkcji zabawek,

-zapasy (materiały, części, półprodukty i wyroby gotowe),

-know-how, w tym projekty, dokumentacja techniczna dotyczące procesu produkcji czy samego produktu (konkretnych zabawek),

-komputery, drukarki i inny sprzęt biurowy,

-wartości niematerialne i prawne (m.in. licencje, oprogramowanie, domeny internetowe),

-meble biurowe,

-środki pieniężne,

-należności (związane z realizacją umów klientami JDG),

-zobowiązania handlowe związane z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek,

-ogół praw i obowiązków (wraz ze zobowiązaniami) z umów zawartych z klientami JDG, niezakończonych na dzień aportu,

-ogół praw i obowiązków (wraz ze zobowiązaniami) z umów zawartych z kontrahentami JDG, niezakończonych na dzień aportu np. umowy z dostawcami materiałów czy usług itp.

-istniejące na dzień wniesienia aportu umowy o pracę/ umowy zlecenia,

-dokumentacja biznesowa oraz ewidencje księgowe.

Aportem nie będą objęte (nadal pozostaną w majątku JDG) następujące składniki majątkowe (zwane łącznie dalej: Składniki JDG):

-2 budynki produkcyjno-magazynowe, 2 budynki magazynowe wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, na których są posadowione, nieruchomość gruntowa oraz przenośny pawilon biurowy (dalej: Nieruchomości),

-Odrębne środki trwałe (tj. ujęte jako odrębne pozycje w ewidencji środków trwałych), które są jednak trwale związane (zabudowane/ przyłączone) z Nieruchomościami tj. system instalacji grzewczo-wentylacyjnej z klimatyzatorem, układ zasilania, pompa na wodę, stolarka okienna, stolarka meblowa (trwała zabudowa), napis logo (umieszczony na budynku), sieć komputerowa oraz brama przemysłowa,

-Odrębne środki trwałe niebędące trwale związane z Nieruchomościami, które będą służyć w ramach działalności prowadzonej w JDG tj. meble biurowe (fotel, biurko i sofa), samochód osobowy oraz laptop,

-Rower stanowiący wyposażenie niskocenne.

Do dnia wniesienia aportu przedmiotem działalności JDG jest/będzie działalność związana z produkcją i sprzedażą zabawek oraz działalność w zakresie najmu/dzierżawy maszyn i urządzeń.

W konsekwencji, w związku z przejściem na Spółkę w ramach aportu maszyn i urządzeń produkcyjnych, Spółka będzie także płynnie kontynuować działalność JDG w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych i kontynuacja ta nie będzie wymagała od Spółki dokonywania żadnych dodatkowych nakładów finansowych bądź rzeczowych.

Jak Pan wskazał planowana na listopad 2022 r. transakcja aportu dotyczyć będzie jednej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Maszyny i urządzenia wchodzące w skład aportu będą wykorzystywane przez Spółkę do produkcji zabawek, ale jednocześnie mogą być przedmiotem najmu na rzecz innych podmiotów.

Po dokonaniu aportu JDG nie będzie prowadzić ani działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek ani działalności w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń biurowych, natomiast przedmiotem działalności JDG stanie się wynajem nieruchomości pozostałych w majątku JDG na rzecz Spółki lub na rzecz innych podmiotów.

Zgodnie z umową zawartą ze Spółką, od 1 października 2022 r. Spółka wynajmuje od Pana powierzchnię w budynku magazynowym. Ponadto wskazał Pan, że z dniem aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki, zawrze Pan ze Spółką umowę najmu pozostałych nieruchomości (wraz z trwale związanymi z nimi środkami trwałymi), co oznacza, że Spółka wraz z umową aportową posiadać będzie tytuł prawny do korzystania ze wskazanych powyżej Nieruchomości.

Spółka po otrzymaniu aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa JDG będzie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo i będzie kontynuować Pana działalność polegającą na produkcji i sprzedaży zabawek oraz na wynajmie/dzierżawie maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem aportu do Spółki na dzień dokonania aportu będzie wyodrębniona:

-organizacyjnie – wyodrębnienie zostanie dokonane na bazie Regulaminu organizacyjnego.

-funkcjonalnie tj. stanowi zespół składników majątkowych na tyle zorganizowany, aby samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność gospodarczą jak niezależne przedsiębiorstwo. Składniki majątkowe stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa JDG będącego przedmiotem aportu są bowiem przeznaczone do realizacji określonych zadań tj. do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek oraz w zakresie wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych. Oznacza to, że zespół tych składników nie jest przypadkowy, ale składniki te są na tyle ze sobą powiązane, że po ich przejęciu przez Spółkę umożliwią realizację zadań, które przed dokonaniem aportu są właściwe dla zbywającego (JDG). Spółka jako nabywca zespołu składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa JDG będzie mieć możliwość samodzielnego kontynuowania działalności bez dodatkowych inwestycji, przeprowadzenia reorganizacji, zatrudniania dodatkowego personelu czy zdobywania pozwoleń.

-finansowo tj. będzie możliwe przyporządkowanie składników majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej części działalności będącej przedmiotem aportu, a także będzie możliwe określenie jej wyniku finansowego.

Do zorganizowanej części przedsiębiorstwa są przypisani konkretni pracownicy i w związku z aportem zostaną również wniesione do Spółki z tytułu przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy, prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę.

Ma Pan wątpliwości czy wniesienie aportem do Spółki opisanego zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przedstawione we wniosku informacje wskazują, że opisane składniki wydzielone z Pana przedsiębiorstwa, które związane są z działalnością w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek oraz wynajmem/dzierżawą maszyn i urządzeń produkcyjnych cechują się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym i na dzień dokonania opisanej transakcji mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane w tym zakresie zadania.

Wskazał Pan, że Spółka nabyte składniki materialne i niematerialne wydzielone z przedsiębiorstwa zamierza nadal wykorzystywać do realizacji tych samych celów, którym służyły w Pana przedsiębiorstwie. Do kontynuacji przez Spółkę wskazanej działalności jak Pan twierdzi nie będzie konieczne zawarcie żadnych dodatkowych umów (innych niż dostarczanie mediów) ani  podjęcie dodatkowych działań faktycznych czy prawnych. Spółka jako nabywca zespołu składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa JDG będzie mała możliwość kontynuowania działalności bez dodatkowych inwestycji, przeprowadzania reorganizacji, zatrudniania dodatkowego personelu czy zdobywania pozwoleń. Podjęcie przez Spółkę działalności nie będzie wymagało angażowania innych składników majątku niż otrzymane ani też żadnych dodatkowych nakładów finansowych bądź rzeczowych. Do zorganizowanej części przedsiębiorstwa objętego aportem są przypisani konkretni pracownicy i do Spółki  wraz z aportem wniesione zostaną również prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę.

W tym przypadku bez wpływu na możliwość kontunuowania przez Spółkę Pana działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zabawek oraz wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych pozostaje  wyłączenie z aportu nieruchomości. Jak Pan wskazał już od 1 października 2022 r. wynajmuje Pan Spółce powierzchnię w budynku magazynowym, a z dniem aportu zawrze Pan ze Spółką również umowę najmu pozostałych nieruchomości.

Zatem skoro opisane we wniosku składniki wydzielone w ramach przedsiębiorstwa są – jak wskazano – organizacyjnie i finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie oraz przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i potencjalnie mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące konkretnie przypisane mu zadania gospodarcze to w opisanej sytuacji spełnione zostaną wszystkie przesłanki do uznania wydzielonych w ramach przedsiębiorstwa składników majątkowych mających być przedmiotem aportu, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W konsekwencji powyższego transakcja, polegająca na wniesieniu wyodrębnionej, zorganizowanej części Pana przedsiębiorstwa (służącej do produkcji i sprzedaży zabawek oraz wynajmu/dzierżawy maszyn i urządzeń produkcyjnych) w formie aportu do nowopowstałej spółki komandytowej (Spółka), będzie – zgodnie z cytowanym wcześniej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – stanowić czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Końcowo należy zaznaczyć, że interpretację wydano na podstawie przedstawionych we wniosku zdarzeń przyszłych, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).