Brak opodatkowania czynności obciążania rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych adresatów korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, ... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.690.2022.1.MG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.690.2022.1.MG

Temat interpretacji

Brak opodatkowania czynności obciążania rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych adresatów korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze, rozliczeń mediów oraz korespondencji windykacyjnej, tj. upomnienia i monity, za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłatą za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółdzielni w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania czynności obciążania rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych adresatów korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze, rozliczeń mediów oraz korespondencji windykacyjnej, tj. upomnienia i monity, za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłatą za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach działalności wykonuje czynności na rzecz członków Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych, osób niebędących członkami Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali, członków Spółdzielni będących właścicielami lokali, właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni oraz najemców, właścicieli lokali użytkowych lub dzierżawców terenów oraz osób zajmujących lokale bez tytułu prawnego.

Tym użytkownikom, którzy zgłosili takie żądanie, Spółdzielnia cyklicznie wysyła zawiadomienia o wysokości opłat, informacje dotyczące rozliczenia mediów na adres korespondencyjny inny niż adres lokalu w Spółdzielni.

Na podstawie Uchwały Rady ... Spółdzielni Mieszkaniowej wprowadzona zostaje z dniem 01.10.2022 r. opłata korespondencyjna obciążająca odbiorcę, który wystąpił z takim żądaniem, każdorazowo za wysyłkę korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze oraz rozliczeń mediów w wysokości odpowiadającej cenie przesyłki ... nierejestrowanej, krajowej lub zagranicznej. Adresat ten zostaje obciążony rzeczywistymi kosztami opłaty pocztowej. Ponadto, w stosunku do użytkowników, wobec których prowadzone jest postępowanie windykacyjne, Spółdzielnia obciąża opłatą korespondencyjną w wysokości odpowiadającej cenie przesyłki poleconej, poleconej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłaty za zwrot przesyłek rejestrowanych nie podjętych w terminie. I w tym przypadku, odbiorca zostaje obciążony rzeczywistymi kosztami ww. opłat pocztowych.

Opłata korespondencyjna nie jest płatnością za świadczoną usługę, a jedynie obciążeniem odbiorcy rzeczywistymi kosztami poniesionymi przez Spółdzielnię z tytułu opłat pocztowych. W związku z tym, Spółdzielnia nie nalicza podatku VAT od ww. opłaty.

Pytanie

Czy Spółdzielnia obciążając odbiorcę rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych za wysyłkę korespondencji (dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze, rozliczeń mediów oraz korespondencję windykacyjną, tj. upomnienia i monity), za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłatą za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie, ma obowiązek naliczania podatku od towarów i usług od pobieranej opłaty korespondencyjnej?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, zwrot poniesionych kosztów przesyłki (za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłat za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie) nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 Ustawy, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 Ustawy. Zwrot poniesionych kosztów nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, określonej w art. 5 ust. 1 Ustawy.

Podobne stanowisko w analogicznej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2010 r. - znak ITPP1/443-1161/09/BS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwa Spółdzielnia przedstawiła we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z brzmienia art. 5 w związku z art. 8 ustawy wynika, że aby uznać dane świadczenie za odpłatną usługę, podlegającą opodatkowaniu VAT, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółdzielnia jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie Uchwały Rady … Spółdzielni Mieszkaniowej wprowadzona została opłata korespondencyjna obciążająca odbiorcę, który wystąpił z takim żądaniem, każdorazowo za wysyłkę korespondencji dotyczącej opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze oraz rozliczeń mediów w wysokości odpowiadającej cenie przesyłki  nierejestrowanej, krajowej lub zagranicznej. Adresat ten zostaje obciążony rzeczywistymi kosztami opłaty pocztowej. Ponadto, w stosunku do użytkowników, wobec których prowadzone jest postępowanie windykacyjne, Spółdzielnia obciąża opłatą korespondencyjną w wysokości odpowiadającej cenie przesyłki poleconej, poleconej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłaty za zwrot przesyłek rejestrowanych nie podjętych w terminie. Odbiorca zostaje obciążony rzeczywistymi kosztami ww. opłat pocztowych. Opłata korespondencyjna nie jest płatnością za świadczoną usługę, a jedynie obciążeniem odbiorcy rzeczywistymi kosztami poniesionymi przez Spółdzielnię z tytułu opłat pocztowych.

Obciążanie członków Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych, osób niebędących członkami Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali, członków Spółdzielni będących właścicielami lokali, właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni oraz najemców, właścicieli lokali użytkowych lub dzierżawców terenów oraz osób zajmujących lokale bez tytułu prawnego, którzy to zgłosili żądanie wysyłania zawiadomienia o wysokości opłat, informacji dotyczących rozliczenia mediów na adres korespondencyjny inny niż adres lokalu w Spółdzielni oraz użytkowników, wobec których prowadzone jest postępowanie windykacyjne, rzeczywistymi kosztami opłat korespondencyjnych, poniesionych przez Państwa Spółdzielnię, nie dotyczy świadczenia mającego charakter usługi lecz jest świadczeniem pieniężnym mającym postać zwrotu kosztów. Pomiędzy Państwa Spółdzielnią a ww. osobami zwracającymi ww. koszty nie istnieje relacja zobowiązaniowa, na podstawie której Państwa Spółdzielnia świadczy jakiekolwiek czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 czy też art. 8 ust. 1 ustawy.

W takich okolicznościach nie można uznać, iż istnieje świadczenie wzajemne, gdyż Państwa Spółdzielnia w zamian za kwotę opłaty korespondencyjnej nie wykonuje na rzecz wskazanych osób żadnego świadczenia.

Zatem zwrot rzeczywistych kosztów opłat pocztowych za przesyłki nierejestrowane, rejestrowane, rejestrowane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru oraz opłatą za zwrot do Spółdzielni przesyłek rejestrowanych niepodjętych w terminie, zawierające korespondencję dotyczącą opłat za lokal mieszkalny, garaż, lokal użytkowy, teren, reklamę, miejsce postojowe, pomieszczenie gospodarcze, rozliczeń mediów oraz korespondencję windykacyjną, tj. upomnienia i monity, nie stanowi ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym nie stanowi odpłatności za czynność określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zatem pobierana przez Państwa Spółdzielnię opłata korespondencyjna (będąca rzeczywistymi kosztami opłat pocztowych) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawiła Państwa Spółdzielnia i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Spółdzielni będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i Państwa Spółdzielnia zastosuje się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).