Opodatkowanie podatkiem VAT i opłacenie podatku VAT od sprzedaży działek. - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.848.2022.4.MSO

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.848.2022.4.MSO

Temat interpretacji

Opodatkowanie podatkiem VAT i opłacenie podatku VAT od sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opłacenia podatku VAT od sprzedaży działek.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2022 r. (wpływ 22 grudnia 2022 r.) oraz pismem z 20 stycznia 2023 r. (wpływ 24 stycznia 2023 r.) i pismem z 30 stycznia 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia (…) r. został sporządzony akt notarialny pomiędzy Panem K.J., a Pana rodzicami A. i H.J. o przekazaniu mi w darowiźnie nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ul. (…) liczącej (…) ha o nr księgi wieczystej (…).

Po podziale części ziemi na działki w ciągu 2021 roku, a dokładniej w maju, czerwcu, wrześniu i październiku, sprzedał Pan łącznie 11 działek. Każda z działek została sprzedana za (…) zł co łącznie daje sumę (…) zł. Działki nabyły cztery małżeństwa i jeden singiel.

Pieniądze ze sprzedaży działek zamierza Pan przeznaczyć na remont domu lub zakup mieszkania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

10 maja 2022 roku zaczęły się rozmowy z Urzędem Miasta (…), dotyczące zamiany ziemi. Wtedy też padło pytanie czy jest Pan vatowcem, czy zamiana nastąpi na zasadzie zamiany z osobą fizyczną.

W odpowiedzi na wezwanie wskazał Pan pismem z 20 grudnia 2022 r. (wpływ 22 grudnia 2022 r.):

  1) Numery działek, które Pan sprzedał, a są przedmiotem zapytania.

(…).

  2) W jaki konkretnie sposób nieruchomość gruntowa, z której zostały wydzielone działki będące przedmiotem zapytania, była wykorzystywana od chwili nabycia przez Pana do momentu zbycia?

Nieruchomość gruntowa do 2019 roku była uprawiana na cele prywatne. Uprawa zboża, ziemniaków.

  3) Czy nieruchomość była wykorzystywana (przez cały okres jej posiadania tj. od momentu jej nabycia do momentu dostawy) na cele prywatne (osobiste), jeśli tak to jakie konkretnie cele prywatne zaspokajała i w jakim okresie?

Od 2015 do 2019 roku grunty były uprawiane na cele prywatne.

  4) Czy nieruchomość, od momentu nabycia do momentu zbycia była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jeśli tak, to komu i w jakim okresie?

Nie były sporządzane żadne umowy najmu lub dzierżawy.

  5) Czy w stosunku do nieruchomości podjął Pan (lub inna osoba, proszę wskazać kto) takie działania jak: wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, zmianę przeznaczenia terenu, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania (zabudowy) terenu lub jakiekolwiek inne działania, jeśli tak to w jakim celu i kiedy?

25 lutego 2019 roku Urząd Miasta (…) wpisał ziemię do miejscowego planu zagospodarowania terenu w rejonie ulicy (…) w (…). Uchwała nr (…) Rady Miejskiej w (…) z dnia (…) r (Dz.Urz. Woj. (…) z dnia 1 kwietnia 2019r. Poz. 1593).

  6) Czy poczynił Pan jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości nieruchomości, uatrakcyjnienia nieruchomości (np. budowa drogi, uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetyczne, ogrodzenie działki, itp.), jeśli tak to jakie oraz kiedy i w jakim celu?

Nie.

  7) Jaka była przyczyna podjęcia przez Pana decyzji o sprzedaży działek wydzielonych z nieruchomości gruntowej?

Chęć zakupu mieszkania.

  8) Jakie działania marketingowe podjął Pan w celu sprzedaży działek?

Żadne.

  9) W jaki sposób znalazł Pan nabywców poszczególnych działek?

Potencjalni kupcy sami zgłosili się z zapytaniem o ziemię.

10) Czy był/jest Pan rolnikiem ryczałtowym oraz dokonywał sprzedaży ewentualnych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej prowadzonej na tym gruncie (działkach), jeśli tak to jakich, kiedy i czy sprzedaż była opodatkowana podatkiem VAT?

Nie byłem i nie jestem rolnikiem.

11) Czy przed sprzedażą podpisał Pan z nabywcami przedwstępne umowy sprzedaży nieruchomości? Jeżeli tak, to należy wskazać, jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień tych umów były zawarte z poszczególnymi nabywcami.

Nie były spisywane umowy przedwstępne.

12) Czy kupującym zostały udzielone pełnomocnictwa lub jakiekolwiek inne umocowania prawne do działania w Pana imieniu? Jeśli tak to należy wskazać w jakim zakresie.

Nie.

13) Czy poszczególni nabywcy ponosili nakłady finansowe związane z poszczególnymi działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej?

Nie.

14) Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości (lub udziały w nieruchomościach) przeznaczone w przyszłości do sprzedaży, jeśli tak to jakie?

(…).

15) Czy oprócz sprzedaży działek będących przedmiotem zapytania, dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości, jeśli tak to należy podać:

  - Ile i jakie to nieruchomości?

  - Kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości?

  - W jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana?

  - W jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

  - Kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

  - Ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

  - Czy z tytułu ich sprzedaży odprowadzał Pan podatek VAT, składał deklaracje VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?

W tym roku zostało sprzedane 8 działek o numerach od (…) do (…). Działki zostały wydzielone z ziemi otrzymanej w darowiźnie. Nieruchomość była wykorzystywana tak jak wyżej zostało opisane. Pieniądze ze sprzedaży działek planuje Pan zainwestować w zakup domu. Zostało sprzedanych 8 działek niezabudowanych. Ze sprzedaży nie odprowadzał Pan podatku VAT i nie rejestrował VAT-R.

W odpowiedzi na wezwanie wskazał Pan pismem z dnia 30 stycznia 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.):

  - Jak grunty, z których zostały wydzielone działki będące przedmiotem zapytania, były wykorzystywane od 2019 r. do momentu ich dostawy?

Od 2019 roku grunty były obsiane zbożem, które było przeznaczane na własne cele konsumpcyjne.

  - Z kim, w jakim celu i z czyjej inicjatywy nastąpi zamiana gruntu (wraz z podaniem numeru działki/działek będących przedmiotem zamiany)?

Jeżeli chodzi o zamianę ziemi to Urząd Miasta (…) wystąpił z propozycją zamiany gruntów by w przyszłości mogła powstać tam droga gminna. Pierwsze rozmowy z Urzędem Miasta prowadził Pana ojciec A. J. i już wtedy wstępnie ustalone zostały warunki zamiany. Niestety w 2019 roku Pana ojciec zmarł i nie podjął Pan dalszych działań dążących do zamiany. Dopiero w 2021 roku powrócili Państwo do rozmów z Urzędem Miasta, w lipcu 2022 roku nastąpiła zamiana działek z miastem. Po zamianie zamiast działki (…) i (…) otrzymał Pan prawo własności do działki (…).

Pytanie

Czy powinien Pan opłacać podatek VAT od sprzedaży działek?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem nie powinien Pan płacić Vatu od sprzedaży działek, gdyż ziemię tą otrzymał Pan w darowiźnie, a rodzice wcześniej zakupili ją i opłacili wszystkie należności. Poza tym jak Pan już wspomniał, zamierza Pan przeznaczyć te pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy,

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Należy wskazać, że przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Z opisu sprawy wynika, że nabył Pan nieruchomość gruntową na podstawie umowy darowizny od rodziców. Nieruchomość gruntowa była wykorzystywana do uprawy zboża i ziemniaków na cele prywatne. Grunt nie był przedmiotem żadnych umów najmu ani dzierżawy. 25 lutego 2019 roku Urząd Miasta (…) wpisał ziemię do miejscowego planu zagospodarowania terenu w rejonie ulicy (…) w (…). Nie poczynił Pan jakichkolwiek działań dotyczących zwiększenia wartości nieruchomości ani uatrakcyjnienia nieruchomości. Nie podjął Pan również żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek. Sprzedał Pan przedmiotowe działki z powodu chęci zakupu mieszkania/domu. Nie zawarł Pan żadnych umów przedwstępnych sprzedaży z poszczególnymi nabywcami nieruchomości. Nie udzielił Pan również żadnych pełnomocnictw lub innych umocowań prawnych do działania w Pana imieniu w zakresie sprzedaży działek. Nabywcy nie ponosili nakładów finansowych związanych z poszczególnymi działkami.

Pana wątpliwości dotyczą tego, czy powinien Pan opłacić podatek VAT od sprzedaży działek.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że podejmował Pan działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta powinna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

Okoliczności niniejszej sprawy wskazują, że w stosunku do sprzedaży działek nr (…) brak jest przesłanek pozwalających uznać Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Jak wynika bowiem z wniosku, przedmiotową nieruchomość nabył Pan na podstawie darowizny od rodziców. Ww. działki były wykorzystywane na cele prywatne do uprawy zboża i ziemniaków. Działki nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy. Nieruchomość nigdy nie była oddawana do korzystania komukolwiek na podstawie umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub na podstawie innego stosunku prawnego. Nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności rolniczej. Nie podejmował Pan żadnych czynności zmierzających do ulepszenia Nieruchomości, nie zmieniał Pan ani nie usiłował zmienić jej przeznaczenia.

Powyższe potwierdza, że sprzedaż przez Pana niezabudowanych działek (…) stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności. W opisanej sytuacji, sprzedaż ta stanowiła działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania.

Brak jest zatem przesłanek pozwalających uznać Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy. Całokształt okoliczności, ich zakres, stopień zaangażowania wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Tym samym, sprzedaż przez Pana niezabudowanych działek (…) nie była dokonywana w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy i w zakresie tej sprzedaży nie jest Pan podatnikiem VAT zobowiązanym do opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT oraz opłacenia podatku VAT od ww. sprzedaży.

Tym samym Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1. z zastosowaniem art. 119a;

2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259); dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.