Spółka z tytułu udzielonych w przeszłości pożyczek, jak i pożyczek które dopiero planuje udzielić na zasadach opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu ... - Interpretacja - 0112-KDIL1-2.4012.535.2022.1.PM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.535.2022.1.PM

Temat interpretacji

Spółka z tytułu udzielonych w przeszłości pożyczek, jak i pożyczek które dopiero planuje udzielić na zasadach opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym występuje w roli podatnika VAT. W konsekwencji udzielanie przez Spółkę pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu którego wynagrodzenie w postaci odsetek, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Wnioskodawcy za podatnika i w konsekwencji zwolnienia od podatku – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług – usługi udzielania pożyczek.

Uzupełnili go Państwo pismem z 16 grudnia 2022 r. (wpływ 16 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Pożyczkodawca, Wnioskodawca) udzielała oraz zamierza udzielać za wynagrodzeniem w postaci odsetek, zarówno osobom prawnym jak i osobom fizycznym (dalej: pożyczkobiorcy), pożyczek pieniężnych na podstawie umów cywilnoprawnych. Od roku 2019 Spółka zawarła łącznie 12 umów pożyczek.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych (PKD 46.75.Z) obejmująca swym zasięgiem szeroko rozumianą obsługę rolnictwa. W zakresie prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy również różnego rodzaju usługi.

Zgodnie z umową spółki przedmiotem działalności Wnioskodawcy są także usługi sklasyfikowane w PKD jako: 64.92.Z – pozostałe formy udzielania kredytów (podklasa ta obejmuje działalność związaną z udzielaniem pożyczek pieniężnych poza systemem bankowym).

Powodem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych jest chęć inwestowania nadwyżek środków pieniężnych pochodzących m.in. z wypracowanego zysku z prowadzonej działalności gospodarczej, w formie udzielanych pożyczek i uzyskiwania z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia w postaci odsetek. Pożyczkodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

Pożyczkodawca udzielał, jak i zamierza udzielać również w przyszłości pożyczek pożyczkobiorcom, zarówno będącymi:

·Podatnikami VAT, jak i niebędącymi podatnikami tego podatku;

·Podmiotami powiązanymi, jak i podmiotami niepowiązanymi.

Kwoty udzielonych pożyczek, jak i wysokość wynagrodzenia pożyczkodawcy w postaci odsetek wynikała, jaki i będzie wynikać z umów pożyczek zawartych z pożyczkobiorcami.

Kwoty otrzymanych odsetek od pożyczek były i będą dokumentowane przez Spółkę wystawionymi w tym celu fakturami VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), Pożyczkodawca nie zrezygnował ze zwolnienia od podatku VAT usług, o których mowa m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 38, świadczonych na rzecz podatników i tym samym nie wybrał ich opodatkowania.

Pytanie

Czy Pożyczkodawca z tytułu udzielanych pożyczek występuje w roli podatnika VAT i w konsekwencji wynagrodzenie w postaci odsetek od udzielanych pożyczek korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Spółka z tytułu udzielanych pożyczek występuje w roli podatnika VAT, a udzielanie przez nią pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu którego wynagrodzenie w postaci odsetek, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8. ust. 1 ustawy VAT, przez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Wymaga podkreślenia, że dla oceny, czy dana czynność będzie stanowiła usługę, kluczowe jest ustalenie odbiorcy tej czynności oraz wystąpienie świadczenia wzajemnego w postaci wynagrodzenia za wykonanie tej czynności. Tym samym, dla wystąpienia usługi konieczny jest związek między wykonaniem czynności, a otrzymaniem z tego tytułu wynagrodzenia.

Dokonując interpretacji pojęcia usługi można odwołać się przykładowo do orzecznictwa TSUE. Przykładowo, Trybunał w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Counsil, EU:C:1988:120 uznał, że: „czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem”.

Określona czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas, gdy zostanie wykonana przez podatnika.

Podatnikami, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą należy rozumieć, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT, wszelką działalność producentów, handlowców oraz usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Interpretacja powyżej przytoczonych przepisów prowadzi do wniosku, że określone świadczenie (usługa) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT tylko w takim przypadku, gdy będzie realizowane przez podmiot posiadający status podatnika VAT, który jednocześnie będzie działał w takim charakterze przy realizacji tego określonego świadczenia. Kluczowym dla określenia czy realizacji tego określonego świadczenia dokonuje podatnik VAT jest bowiem ustalenie, czy prowadzi on działalność gospodarczą z punktu widzenia ustawy VAT.

Przez umowę pożyczki, zgodnie z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W ocenie pożyczkodawcy, z uwagi na to, że środki przeznaczone na wypłatę określonych kwot pożyczki były i będą wypracowywane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to należy uznać, że udzielenie pożyczki nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Co więcej, Pożyczkodawca zaznacza, że udzielanie pożyczek nie stanowiło i nie będzie stanowiło czynności jednorazowej, gdyż do tej pory udzielił już 12 pożyczek i zamierza udzielać pożyczek również w dalszej przyszłości.

W konsekwencji należy uznać, że czynność ta stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, które wpisuje się w zakres prowadzonej przez Pożyczkodawcę działalności gospodarczej. Potwierdzeniem powyższego jest fakt, że Spółka zamierza udzielać kolejnych pożyczek, które to czynności przybiorą formę profesjonalną (co znajduje potwierdzenie w przyjętym przez Spółkę PKD) i powtarzalną, co jednoznacznie wskazuje, że świadcząc te usługi Pożyczkodawca występuje w roli podatnika VAT. Zatem skoro udzielenie pożyczki stanowi świadczenie usług na gruncie ustawy VAT, to wynagrodzenie w postaci odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielenia kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że udzielenie pożyczki stanowi odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, jest objęte zakresem ustawy VAT. Czynność ta na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania. W następstwie tego odsetki należne Pożyczkodawcy z tytułu udzielonej kwoty pożyczki będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.

Przyjęte przez Pożyczkodawcę stanowisko zostało potwierdzone w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych, w szczególności w:

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 października 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.639.2022.1.IO;

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 października 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.608.2022.3.IO

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.607.2022.2.IO;

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2021 r. nr 0114-KDIP1.4012.685.2021.2.MM;

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2021 r. nr 0112-KDIL3.4012.381.2021.1.AW;

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 listopada 2021 r. nr 0112-KDIL1.1.4012.655.2021.1.MG;

·interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2019 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.81.2019.1.DC.

Zatem udzielenie pożyczki stanowi odpłatne świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu którego wynagrodzenie w postaci odsetek, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Podsumowując, spółka z tytułu udzielonych w przeszłości pożyczek, jak i pożyczek które dopiero planuje udzielić na zasadach opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym występuje w roli podatnika VAT. W konsekwencji udzielanie przez Spółkę pożyczek stanowi odpłatne świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu którego wynagrodzenie w postaci odsetek, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przyjętego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;

·zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.